XANTYPA - Osobnosti

MICHAELA OCHOTSKÁ

Budoucí diplomatka nebo herečka?

Do Prahy z Bruntálu přišla v sedmnácti, kdy ještě studovala ekonomickou školu, hlavně kvůli tomu, aby mohla pravidelně navštěvovat studio Perfekt Dance, protože závodně tancovala a hodně ji to, stejně jako gymnastika bavilo. Jenže místo přijímaček třeba na konzervatoř, zvolila docela jinou školu, protože zjistila, že ji vlastně víc než tancování zajímá ekonomie, naše a zahraniční politika a jazyky. Metropolitní univerzita zahraničních vztahů se zaměřením na diplomacii, angličtina, němčina, francouzština, španělština, ruština jsou mezi jejími zájmy na prvním místě, jenže…

Mozek s duší Cyrila Höschla

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.

Petra Němcová trenérka katarských princezen

Drobná tmavovláska vypadá jako docela obyčejná třicátnice. Snad jen podle kalhotového kostýmu byste ji zařadili „někam“ mezi manažery. Na to, že řídí čtyřhvězdičkový hotel a že učila tenis členky katarské královské rodiny, Petra Němcová rozhodně nevypadá. Když s ní cloumala puberta, určitě v takovou budoucnost nevěřili ani její rodiče.

JAN PALACH

JAN PALACH

chtěl probudit národ z letargie

Petr Blažek strávil uplynulý rok pátráním po nových skutečnostech týkajících se Jana Palacha i jeho sebeobětování. Prostudoval dosud nepublikovaný vyšetřovací spis Veřejné bezpečnosti, v němž jsou mimo jiné zaznamenány podrobné výpovědi svědků, kteří Palachovo sebeupálení viděli. Měl v ruce Palachův index i jeho poslední dopis.

MAGDALÉNA BOROVÁ

MAGDALÉNA BOROVÁ

pěvkyně

Je jednou ze dvou nejmladších členek činohry Národního divadla a má už na kontě pěknou řádku inscenací. Tou poslední je MIKVE Hadar Galronové (role Tehily, v režii Michala Dočekala), a chystá se na Zeyerovu MAHULENU (v režii J. A. Pitínského).

ŠTĚPÁN MAREŠ

ŠTĚPÁN MAREŠ

o paroubkovi, zeleném raulovi a politické cenzuře

Karikaturista Štěpán Mareš přišel ke mně domů. Se šesti třetinkami piva v krásném vánočním balení. Já byla nemocná, tak jsem si dala čaj. Štěpán můj dárek statečně vypil sám. Natolik jsme se zamotali do povídání o politicích, že jsem se ho nestihla ptát na jeho obrazy.

JIŘÍ PAVLICA

JIŘÍ PAVLICA

folklorní hudebník

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.

ŘEDITEL PICASSOVA MUZEA

ŘEDITEL PICASSOVA MUZEA

stal jsem se picassem

Když se ředitel Picassova muzea v Barceloně loni v létě rozhodl odmítat požadavky cestovních kanceláří na rychlé prohlídky, musel s ním v duchu souhlasit každý, kdo má alespoň základní představu o významu a rozsahu umělcovy tvorby. Vedle muzeí ve Španělsku a Francii dominuje všem prestižním sbírkám moderního umění a jeho díly se pyšní i soukromí sběratelé. Dvacet minut na Picassa prostě nestačí, a to ani na jeho současné, byť i jen komorní výstavě pražské Národní galerie.

KURÁTORKA

KURÁTORKA

marie rakušanová

Je jí třicet, má doktorát z dějin umění a připravuje svoji habilitaci. Je energická, zásadová, chytrá a navíc krásná. Na svém kontě má několik výstav, které nastavují nový úhel pohledu na známé, či naopak zcela opomíjené oblasti dějin umění, a staví je do širšího společensko-kulturního kontextu. Svoji mateřskou Galerii hlavního města Prahy nyní opouští. Přestože se jí smršť omezení odborných kurátorských míst osobně nedotkla, vyjádřila svůj nesouhlas se změnami v GHMP výpovědí. V lednu 2009 nastoupila na akademickou půdu, která je podle ní poslední enklávou ohroženého oboru dějin umění.

KATE WINSLET

KATE WINSLET

herečka z titaniku

Její kariéra po megahitu TITANIC se zdála předurčená pro uniformní role v amerických velkofilmech. Britská herečka KATE WINSLET však ráda experimentuje. Škála jejích postav je právě proto tak rozmanitá a nevypočitatelná. Připomíná impulzivní Clementine, která si v milostné sci-fi VĚČNÝ SVIT NEPOSKVRNĚNÉ MYSLI libuje v barevných přelivech a svého partnera ráda vytrhuje z jeho váhavého poklidu.

Aktuální vydání
XANTYPA 04/2019

XANTYPA XANTYPA 04/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
janske-lazne