XANTYPA - Osobnosti

JIŘÍ PAVLICA

JIŘÍ PAVLICA

folklorní hudebník

„Když naše slova naleznou domov, zažíváme šťastnou hodinu,“ říkala svým hostům v Českém rozhlase neděli co neděli Zuzana Maléřová. Nyní se na stránkách Xantypy k těmto ztišeným setkáním vrací. Aby zachytila, co mizí a co zůstává.

ŘEDITEL PICASSOVA MUZEA

ŘEDITEL PICASSOVA MUZEA

stal jsem se picassem

Když se ředitel Picassova muzea v Barceloně loni v létě rozhodl odmítat požadavky cestovních kanceláří na rychlé prohlídky, musel s ním v duchu souhlasit každý, kdo má alespoň základní představu o významu a rozsahu umělcovy tvorby. Vedle muzeí ve Španělsku a Francii dominuje všem prestižním sbírkám moderního umění a jeho díly se pyšní i soukromí sběratelé. Dvacet minut na Picassa prostě nestačí, a to ani na jeho současné, byť i jen komorní výstavě pražské Národní galerie.

KURÁTORKA

KURÁTORKA

marie rakušanová

Je jí třicet, má doktorát z dějin umění a připravuje svoji habilitaci. Je energická, zásadová, chytrá a navíc krásná. Na svém kontě má několik výstav, které nastavují nový úhel pohledu na známé, či naopak zcela opomíjené oblasti dějin umění, a staví je do širšího společensko-kulturního kontextu. Svoji mateřskou Galerii hlavního města Prahy nyní opouští. Přestože se jí smršť omezení odborných kurátorských míst osobně nedotkla, vyjádřila svůj nesouhlas se změnami v GHMP výpovědí. V lednu 2009 nastoupila na akademickou půdu, která je podle ní poslední enklávou ohroženého oboru dějin umění.

KATE WINSLET

KATE WINSLET

herečka z titaniku

Její kariéra po megahitu TITANIC se zdála předurčená pro uniformní role v amerických velkofilmech. Britská herečka KATE WINSLET však ráda experimentuje. Škála jejích postav je právě proto tak rozmanitá a nevypočitatelná. Připomíná impulzivní Clementine, která si v milostné sci-fi VĚČNÝ SVIT NEPOSKVRNĚNÉ MYSLI libuje v barevných přelivech a svého partnera ráda vytrhuje z jeho váhavého poklidu.

Aktuální vydání
XANTYPA 01/2019

XANTYPA XANTYPA 01/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne