XANTYPA - Michaela Gübelová

Michaela Gübelová 11/11

Vážení a milí čtenáři, mezi dopisy, které do redakce dostáváme, se často objevovalo přání, že by mnozí z vás rádi četli rozhovor s Davidem Vávrou. A tak jsme ta přání splnili a teď vám povídání s architektem, hercem, spoluzakladatelem Divadla Sklep, svérázným spoluautorem a poetickým průvodcem ŠUMNÝCH MĚST přinášíme. Navíc Marcel Sauer vyzpovídal i Romana Lipuse, druhou (nebo první?) autorskou polovičku a zároveň režiséra oblíbených ŠUMNÝCH MĚST. S Davidem Vávrou souhlasím, když říká, že senzacechtivost v novinách mluví spíš o negaci, ale málo o lidech, kteří se starají o jiné a o osud téhle planety. To jsou hodnotnější věci než něčí poklesky…

Michaela Gübelová 10/11

Vážení a milí čtenáři, v září jsem se chvíli toulala po jihu Evropy. Při zastávce v malém sicilském městečku jsem se na náměstí v kavárně, kde vaří nejlepší kafíčko na světě, dala do řeči s místními. Moje italština stačila na to, abych rozuměla jejich steskům, že mají nouzi o práci. Do jejich chudého kraje se totiž přistěhovalo velké množství Rumunů a zdejší tvrdí, že tu zkazili ceny.

Michaela Gübelová 9/11

Vážení a milí čtenáři, náš první porevoluční prezident Václav Havel oslaví pětasedmdesátku 5. října. My jsme se ale rozhodli vzdát mu hold už v září, ještě než polokulatiny dovrší. Máme k tomu dva důvody. Jsme měsíčník a v době, kdy vyjde říjnová Xantypa, budou už „Havlem“ zaplaveny zřejmě všechny tiskoviny, takže takhle máme šanci být prvními gratulanty. A ještě k tomu můžeme panu prezidentovi blahopřát i k svátku! Hodně zdraví, štěstí, dlouhá léta…

Michaela Gubelová 7-8/11

Vážení a milí čtenáři,
Hušákova estébácká minulost a jeho současný milionový měsíční plat. Pád Sazky. Korupce kolem vojenských pandurů. Místo vládnutí, což je z našich daní dobře placená práce politiků, u nás jeden skandál střídá druhý a odvádí pozornost politiků i voličů od věcí zásadních… v čem to žijeme?

Michaela Gubelová 6/11

Vážení a milí čtenáři, s radostí vám přinášíme povídání s hercem a zpěvákem Vojtěchem Dykem. Radost mám proto, že tím plníme přání mnoha jeho fanynek – a kupodivu, nejsou to jen mladé dívky, které si o rozhovor s ním psaly. Vojtěch je velice talentovaný mladý umělec, v současné době velice oblíbený a žádaný, a proto také převelice přetížený. Tudíž vůbec nemá čas.

Michaela Gubelová 5/11

Vážení a milí, jaro je v rozpuku a venku se všechno krásně šťavnatě zelená. Nádhera! Příroda se zatím – alespoň v naší zemi – chová normálně. Bohužel se totéž nedá říct o našich politických přestavitelích

Michaela Gübelová 4/11

p { margin-bottom: 0.21cm; }Vážení a milí čtenáři, nedávno jsem se šla podívat na Chantal Poullain do Divadla Ungelt, kde v obnovené premiéře inscenace ŠEST TANEČNÍCH HODIN V ŠESTI TÝDNECH hraje s Pavlem Křížem. Oba byli skvělí. Potom jsme zašly k Chantal na skleničku. V kuchyni na stole ležela hromada fotek připravených pro knihu, která se o ní právě chystá.

Michaela Gübelová 3/11

Vážení a milí čtenáři,
není příliš mnoho Čechů nebo Češek, kteří proslavili naši zemi ve světě. Paní Věra Čáslavská se o to zasloužila obrovskou měrou. Jsme moc rádi, že nám poskytla rozhovor a máme také velikánskou radost, že i my jsme ji potěšili. Po autorizaci se totiž vyjádřila: „Je to jeden z nejlépe napsaných článků, který o mně kdy vyšel. Z mého pohledu nemá chybu.“ Dnes se zdá neskutečné, že první dáma gymnastiky, ověnčená jedenácti olympijskými medailemi, z toho sedmi zlatými, kvůli nesouhlasu se sovětskou okupací a podpisu manifestu DVA TISÍCE SLOV se několik let musela živit jako uklízečka. Národní ostuda!

Michaela Gübelová 2/11

Michaela Gübelová 2/11

Vážení a milí,
když jsem přijela do žižkovského ateliéru, kde Janusz Szyndler chystal fotografování Richarda Krajča a autor rozhovoru Pavel Taussig si s ním ještě doplňoval drobnosti do rozhovoru, ani mě vlastně nepřekvapilo, jak je Richard Krajčo v každém ohledu profesionální a nesmírně milý. Prožívá šťastné období. Jeho kapela Kryštof plní největší haly, na scéně Národního divadla hraje hlavní role, do kin jde právě film o něm a jeho kapele, která bude promítání dokonce živě doprovázet, a představení jsou už dávno vyprodaná. Takže žádný profesní mindrák, a k tomu spokojený osobní život. A navíc je sympaticky legrační tím, že když nahlas řekne, co si myslí, okomentuje to – že je to jen jeho „elektrikářský“ názor. Ale to se dočtete…
 

Michaela Gübelová 1/11

Vážení a milí,
když píšu tyto řádky a z okna redakce koukám na Prahu, zasněžená vypadá kouzelně a úžasně čistě. Je to ale jen vnější stav. Po listopadových volbách právě tady nic není v pořádku, a čisté už vůbec ne. Pravicoví voliči hlasovali pro pravici, levicoví pro levici. Jak je to prosté! Jenomže vzniklá pravolevá koalice své voliče podfoukla! A ti, místo od voleb očekávané změny, pociťují totální deziluzi. Dali ji najevo demonstracemi, marně… Vítězná TOP 09 se ocitla v opozici.

Michaela Gübelová 12/10

Vážení a milí,
Simona Stašová do Divadla ABC, kde jsme ji měli fotografovat, vtrhla jako čerstvý vítr. Rozzářená, nabitá energií. Aby ne, večer předtím se totiž vrátila ze „svého“ milovaného Říma, kde oslavovala se synem Vojtou jeho patnáctiny. Když si ji fotograf Dušan Šimánek na jevišti naaranžoval, tvrdila, že její přirozeností je pohyb, a předvedla nám monolog ze hry ŘÍMSKÉ NOCI, což je příběh slavné herečky Anny Magnani. A byla tak strhující, že jsem se na nejbližší představení ihned „objednala“.
Pavel Taussig Simonu viděl v inscenaci SHIRLEY VALENTINE a byl tak nadšen, že rozhovor s ní tímto zážitkem uvádí.

Michaela Gübelová 11/10

Milí a vážení,
musím se s vámi podělit o úžasnou novinu! Při poslední redakční radě nám slečna Lucie Vodrlindová, která se u nás v Xantypě stará o distribuci, sdělila, že v poslední době vás, našich čtenářů, měsíc od měsíce stále přibývá! To je pro nás největší dárek k patnáctým narozeninám! Máme nesmírnou radost, že si v záplavě časopisů všeho druhu vybíráte právě nás! Děkujeme, slibujeme, že nepolevíme, a věřím, že i v listopadové Xantypě si hezky počtete. Martina Leierová vyzpovídala Johna Muchu, vnuka slavného malíře Alfonse, a dále titulového Jakuba Koháka, oceňovaného režiséra reklamních a hudebních klipů, herce a především duší i tělem nadšeného fotbalistu. Spisovatel Pavel Kosatík zas nechal pod pokličku i do své tvůrčí samoty nahlédnout režisérovi Janu Soukupovi.

Michaela Gübelová 10/10

Vážení a milí čtenáři,
moje rodná Plzeň byla právě vyhlášena Evropským městem kultury pro rok 2015. Sláva vítězům! A čest poraženým. S Plzní soupeřící Ostrava totiž prohrála jen o jediný hlas mezinárodní poroty.
Plzeň, jako jedno z mála našich měst, byla osvobozena Američany, na což je dnes hrdá. Když ale zalovím v paměti, vybaví se mi vzpomínka, jak nám ve škole vtloukali do hlav, že nás osvobodila Rudá armáda. A jestliže nám doma rodiče vyprávějí o Američanech, prý nám pěkně lžou! Šílená schizofrenie od dětství. Naštěstí ta doba je minulostí. 
Plzeň se může pyšnit vynálezem nového druhu piva – světoznámým Prazdrojem, ojedinělou synagogou, Spejblem a Hurvínkem a dalšími skvosty. Jedním z nich je dům U branky, o jehož historii se dočtete na str. … Z Plzně pochází mnoho slavných osobností, jen namátkou František Křižík, Emil Ritter Škoda, Josef Skupa, Jindřich Plachta, Jiří Trnka, Miroslav Zikmund, Miroslav Horníček, Jiří Suchý, Karel Gott, Vladimír Koza, Jiří Slíva, Ladislav Smoček a další a další.
 

Michaela Gübelová 9/10

Vážení a milí čtenáři,
pár dní to vypadá, že nastal šedivý podzim. A to je půlka srpna. Začínám závidět těm, kteří mají dovolenou teprve před sebou a někde v teplých krajích si prodlouží léto. My ostatní si řekneme – tak zase za rok – a můžeme jedině doufat, že nám načerpaná energie vydrží co nejdéle. Ale na druhou stranu, ať jsme byli kdekoli, máme na co vzpomínat. My „Xantypáci“ jsme si letos naplánovali společný redakční týden. Ještě nikdy jsme to nezkusili a pak, několik členů redakce je poměrně nových a tohle byla dobrá příležitost lépe se poznat. Zvolili jsme klidnou chudou vísku na jihu Sicílie, kde jsme nerušeně diskutovali o dalších námětech pro náš časopis. Lidé tu žijí milí a laskaví, přestože jsou bohužel většinou bez práce.

Michaela Gübelová 7-8/10

Vážení a milí čtenáři,
máme po volbách do parlamentu, které snad skýtají trochu naděje, před námi jsou podzimní komunální volby a zase bude záležet na nás, jak dopadnou. Ale mezitím si můžeme od politiky i politiků chvíli odpočinout a vychutnat si krásné letní měsíce. Připravili jsme pro vás prázdninové dvojčíslo, navíc s přílohou o zdraví, a tak věříme, že si v Xantypě každý něco najde.
 

Michaela Gübelová 06/10

Vážení a milí,
Xantypa prožila příjemné jarní odpoledne se svými čtenáři, těmi nejvěrnějšími, kterým náš časopis chodí do schránky už dlouhých patnáct let! Ti, kteří přijali naše pozvání, se najdou na fotografii v rubrice SETKÁVÁNÍ. A ty, kteří přijet nemohli, zdravíme na dálku. A všem dohromady vzkazujeme: Děkujeme za vaši věrnost!
 

Michaela Gübelová 05/10

Vážení a milí čtenáři,
když jsem v noci přemýšlela o editorialu pro májové vydání Xantypy, napadaly mě jen romantické myšlenky voňavé slunečním jarem. V květnu nás sice čekají také volby – což v naší bouřlivé politice zdaleka není nic romantického – ty jsem ale ten večer potlačila a s představou kvetoucích třešní a rozkvetlých luk se mi hezky usínalo. Ráno se šířila zdrcujicí zpráva o tragédii u Smolenska při polském osudovém letu do Katyně… Hodně už bylo řečeno, mnohé se ještě vyjeví. Co dodat? Požádala jsem o pár slov svou kolegyni, historičku Pavlínu Kourovou, protože má s Polskem úzké vazby a mezi Poláky přátele.
V týž den pražského arcibiskupa kardinála Miroslava Vlka nahradil v úřadu Dominik Duka. Vzdělaný, sympatický a vždy usměvavý novopečený arcibiskup pražský a primas český si s vědomím onoho neštěstí jistě nemohl zcela „vychutnat“ svůj velký den. Intronizační bohoslužbu, kterou sloužil v Chrámu svatého Víta, zasvětil památce devadesáti šesti obětem neštěstí
 

Michaela Gübelová 04/10

Vážení a milí čtenáři,
blíží se den, kdy multiinstrumentalista, dirigent a geniální zpěvák Bobby McFerrin přijede koncertovat do českých zemí. Pořadatelé festivalu Struny podzimu ho pozvali už podruhé, tentokrát si s ním užije (i zazpívá) publikum nejenom pražské, ale i ostravské. A nám s hvězdou první velikosti dojednali exkluzivní rozhovor. „Čekal jsem na telefon z New Yorku s notnou dávkou nervozity. Zazvonil přesně ve smluvený čas – ‚Hi, Bobby McFerrin…,‘“ vypráví jazzový odborník Aleš Benda. Byl samozřejmě vyzbrojen velkou zásobou otázek a Bobby na ně klidně odpovídal, byl milý a dokonce mu do sluchátka zazpíval. Autor si liboval, jak velice příjemné bylo to povídání… stačí nalistovat.

 

Aktuální vydání
XANTYPA 11/2019

XANTYPA XANTYPA 11/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne