XANTYPA - Michaela Gübelová

Michaela Gübelová 9/13

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři! Tyto řádky píšu v předvečer neblahého pětačtyřicátého výročí okupace naší vlasti spojeneckými vojsky. Byla jsem tehdy ještě holka, ale moc dobře si pamatuju tu atmosféru zklamání, když naši političtí představitelé umožnili vstup cizích armád.

Michaela Gübelová 7-8/13

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
příroda nám opět ukázala, kdo tady vládne. Začátkem června se po nekonečných deštích v dravé řeky proměnily i nepatrné potoky a v některých místech lidem voda sebrala všechno. I životy. Pražské mosty byly plné lidí, kteří s obavami pozorovali, jak Vltava neustále stoupá a co s sebou divoká voda přináší a nebo odnáší. I my jsme z oken redakce bezmocně přihlíželi: řeka už zalila Kampu, Střelecký ostrov zmizel docela, přelívá se přes Dětský ostrov… Dlouho neklesá a valí se dál do Labe, zaplavuje Ústí a Děčín… Po týdnu přicházejí další přívalové deště a voda už se nemá kam vsáknout.

Michaela Gübelová 6/13

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, jsou dva důvody proč „máme“ Marsyas. Právě vyšla kniha DÁVÁM, TAK BER, kterou o Marsyas napsal Vojtěch Lindaur, a režisérka Jitka Němcová dokončuje o Zuzaně Michnové a Marsyas celovečerní film BYLA JSEM SLAVNÁ TAK AKORÁT, který bude mít premiéru v létě. Těší mě, že mohu připomenout slávu Marsyas, protože je to moje milovaná kapela. Svého času jsem písničky z desky KOUSEK PŘÍZNĚ i z těch ostatních měla tak naposlouchané, že jsem je všechny uměla zazpívat, a dokázala bych to i dneska.

Michaela Gübelová 5/13

Vážení a milí,
nejprve se ráda podělím o historku, která mi udělala radost. Xantypě se totiž povedlo svést dohromady dvě dámy, aby se potkaly po šedesáti letech, aniž by jedna o druhé od dětských let věděla

Michaela Gübelová 4/13

Vážení a milí čtenáři a vážené a milé čtenářky,
pár týdnů už máme nového prezidenta, historicky poprvé zvoleného v přímé volbě občanů. K vítězství se Miloši Zemanovi sluší blahopřát.

Michaela Gübelová 3/13

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, Jiří Dvořák je hvězdou vinohradského divadla a oblíbeným hercem v několika televizních seriálech. Právě dotočil další (SANITKU), v němž hraje hlavní roli. V rozhovoru vzpomíná na svou cestu z rodných Modřic až do Prahy, na své poměrně dramatické dětství i šťastná léta v Šumperku.

Michaela Gübelová 2/13

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, Danielu Drtinovou vidíme na obrazovkách několikrát v týdnu. Ostrá dáma, původně právnička, se palbou přímých otázek snaží donutit politiky, aby říkali pravdu. Je to její profese. A velice frustrující při dnešním stavu. V rozhovoru, který s ní pro Xantypu vedla Kateřina Kadlecová, nám do ní nechala nahlédnout, ale odhalila také svou jemnou duši i své střežené soukromí. Budete překvapeni.

Michaela Gübelová 1/13

P. F. 2013

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, hladce jsme se přehoupli přes mnohými obávaný den 21. 12. 2012. Věřím, že jste nepodlehli hysterickým doporučením, jako např. hromadění mouky a jiných zásob… Poprvé (až na vzácné výjimky lidí úctyhodného věku) vítáme rok s třináctkou na konci letopočtu. V Americe třináctka znamená smolné číslo, ani ve výtahu ji nenajdete, z dvanáctého poschodí jste rovnou ve čtrnáctém.

Michaela Gübelová 12/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, často myslím na své přátele v New Yorku. Někteří z nich bydlí na dolním Manhattanu, který – kromě New Jersey a mnoha dalších oblastí nejen USA – nedávná vichřice postihla nejvíce. V bytech zatím nemají teplo ani světlo, doprava je ochromena. Statečně a solidárně nesou tu přírodní katastrofu.

Michaela Gübelová 11/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
s prací žurnalisty společenského magazínu souvisejí návštěvy divadel, kin, koncertních sálů, výstavních síní atd. Zkrátka musíme být informovaní (nejen elektronicky), abychom přinášeli zprávy o tom nejzajímavějším, co se kolem nás děje

Michaela Gübelová 10/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
jméno JUDr. Elišky Wagnerové, coby kandidátky na prezidentku, se v naší anketě objevovalo často, proto jsme za ní do Brna vyslali Jana Soukupa, aby ji pro vás vyzpovídal. Tato moudrá a zajímavá žena bez nánosu české politické upatlanosti se však rozhodla, že bude kandidovat pouze v senátních volbách, v prezidentských nikoli. Škoda.

Michaela Gübelová 9/12

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, tentokrát jsem tiše zazáviděla, když jsem dostávala od našeho vydavatele a také od svého kolegy nadšené zprávy a krásné fotografie z olympiády.

Michaela Gübelová 7-8/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
Pavla Lišku mám moc ráda osobně i jako mimořádného herce. Je to už dávno, co byl na titulní stránce Xantypy – s miminkem. Dnes už je jeho synovi Šimonovi sedm let. A protože se minulý rok točil POLSKI FILM (právě jde do kin) a Pavel v něm hraje, byl důvod „mít“ ho v Xantypě znovu. Jak čas nazrával, Pavel mi sdělil, že ve filmu hrají i Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek, všichni čtyři bývalí herci HaDivadla, a jestli je nechceme všechny.

Michaela Gübelová 6/12

 Vážení a milí čtenáři, vážené a milé čtenářky,
vhled do naší politické scény, jak ho pro nás pravidelně připravuje Martin Fendrych, nikdy není zrovna optimistický.

Michaela Gübelová 5/12

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
malá vzpomínka: Je rok 1945 a 4. května vydává generál Patton rozkaz zahájit útok na západní Čechy. V ulicích Plzně se americké tanky objevily 6. května 1945 kolem osmé hodiny ráno.

Michaela Gübelová 4/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, jaro je tu, sluníčko se na nás konečně směje a hned je na světě veseleji. Těším se na barvení vajíček, zelenou trávu a rozkvetlé jívy. A taky na Jiřinu Bohdalovou a Radka Brzobohatého, kteří se po mnoha letech znovu sešli na stříbrném plátně. Scénář pro ně napsal Marek Epstein a film režíroval Jiří Strach, kterého spolu s hlavními aktéry s chutí vyzpovídal Pavel Taussig.

Michaela Gübelová 3/12

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, tento editorial bude trochu gratulační. Blahopřejeme Bohdanu Slámovi. Jako první český režisér nás se svým filmem reprezentoval na americkém festivalu Sundance, kam ho pozval sám Robert Redford! Díky Slámovi se naše zemička zase na chvilku zviditelnila. Jsem ráda, že nám začerstva poskytl rozhovor, abychom spolu s vámi mohli nakouknout do zákulisí amerického festivalu nezávislých filmů.

Michaela Gübelová 2/12

Michaela Gübelová 2/12

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
od 18. prosince byl závěr minulého roku pro většinu národa smutný. Člověk si přitom uvědomoval, jak náš první porevoluční československý a první český prezident Václav Havel, i když už tu bohužel není, znovu strhl pozornost celého světa na naši malou zemi a plnil titulní stránky nejdůležitějších listů po celé zeměkouli.

Michaela Gübelová1/12

Michaela Gübelová1/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
na konci roku někteří z nás bilancují, sčítají úspěchy, ztráty nebo šrámy na duši, někdo pokaždé vkročí do nového roku s novým předsevzetím, a ať už ho pak dodrží nebo ne, další rok si vymyslí nějaké pěkné další.

Michaela Gübelová 12/11

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, chtěla jsem začít jemně a mírumilovně v čase adventu, jenže problémy v Řecku a ještě větší v Itálii vzbuzují obavy o budoucnost Evropy – a domácí politická scéna už vůbec nenechává člověka v klidu.

Aktuální vydání
XANTYPA 10/2019

XANTYPA XANTYPA 10/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne