XANTYPA - Michaela Gübelová

Michaela Gübelová 6/15

Vážení a milí, v minulé Xantypě jsem vyzvala čtenářky a čtenáře, aby se nám ozvali ti, kteří čtou Xantypu od samého začátku. Přišlo nám tolik krásných, děkovných a srdečných e-mailů i dopisů, že jsem se neubránila dojetí. A moje mladé kolegy překvapilo, kolik věrných čtenářů Xantypa stále má. Dvacet let je velký kus života a vy jste ho s Xantypou prožívali, zrovna tak jako já.

Michaela Gübelová 5/15

Vážení a milí,
čím je člověk starší, tím rychleji mu čas ubíhá. Je to věta klišovitá, ale pravdivá. Jenže, co všechno se událo za poslední měsíc, nemá s věkem co dělat. Svět se zrychluje, pádí, pádí… ale kam?
Tragické zprávy – ztroskotání německého letadla, které pilotoval šílenec. Přes osm set mrtvých běženců, chudáků ze Syrie a Libye, u libyjských a italských břehů. Evropa už musí začít řešit příliv imigrantů a nenechat v tom Itálii samotnou.

Michaela Gübelová 4/15

Vážení a milí,
před vyhlášením Oscarů jsme si v redakci tipli, že letos jednoho určitě dostane Julianne Moore za svůj výkon v roli ženy postižené Alzheimerovou chorobou. A tipovali jsme správně. Požádali jsme filmového publicistu Jana Folla, aby nám o ní napsal obsažný článek, takže si můžete přečíst, jaká ve skutečnosti je tato skvělá herečka, kterou známe jen z filmového plátna. Strhující příběh Hany Benešové, ženy druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, vás jistě také zaujme, stejně tak jako aktuální rozhovor s emigrantem, malířem a ilustrátorem Oldřichem Jelínkem, o němž StB kdysi rozšířila lživou zprávu, že zemřel… ano, v takovém režimu jsme žili.

Michaela Gübelová 3/15

Vážení a milí,
napsal hru PIKNIK, zrežíroval ji, a tak vzniklo v roce 1965 divadlo Činoherní klub. Za padesát let existence v něm režíroval sedmatřicet inscenací. „Přesto se cítím být víc dramatikem. Když ale bylo za normalizace zakázáno uvádět moje hry, režíroval jsem,“ říká zakladatel dnes už legendární scény Ladislav Smoček, jehož PODIVUHODNÉ ODPOLEDNE DR. ZVONKA BURKEHO se od roku 1966 hraje v Činoherním klubu stále (první Burke byl do roku 1967 Vladimír Pucholt, po okupaci dodnes Bolek Polívka).

Michaela Gübelová 2/15

Vážení a milí,
nosíme v sobě pařížskou tragédii, sdělovací prostředky ji propírají denně. A i když se k ní vyjadřuje každý trochu jinak, výsledek je stejný. O svobodu slova se terorem připravit nedáme – zní společný hlas napříč Evropou i Amerikou.

Michaela Gübelová 1/15

Vážení a milí,
s končícím rokem se trochu ohlížíme za uplynulým, někdo si dává předsevzetí. Při přemítání, co za mnou zůstalo, mi závěrem každého roku to sebezpytování – co jsem mohla udělat jinak, nebo že to a to jsem chtěla udělat, ale nestihla nebo nezvládla – ve mně vždycky vyvolávalo špatné svědomí.

Michaela Gübelová 12/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, tyto řádky píšu den po oslavách 25. výročí sametové revoluce. Včera se Národní třída, Václavské náměstí a mnoho dalších míst v republice proměnily v happeningy oživené červenými kartami – už se zase stydíme za prezidenta… Od rána jsem chodila po městě a vybavovala si každý okamžik toho úžasného euforického listopadu ’89, ale i pocity, jak jsem se ještě osmnáctého v davu na Václaváku bála, jaká nám tam byla zima a jak minutu od minuty a den po dni vzrůstala naděje, že se svoboda a demokracie stane skutečností.

Michaela Gübelová 11/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
před pár lety si v rozhovoru pro Xantypu Pavel Landovský povzdechl: „Člověk si žije, žije, a najednou kouká, a je z toho taková blbost, až oči přecházejí.“ V ten smutný den, kdy jsme se dozvěděli, že Lanďák zemřel, si na tu větu v redakci vzpomněl kolega Ludvík. Vybavily se mi různé humorné situace, které jsem s Pavlem Landovským zažila a nebo u kterých jsem se ocitla. Jako vzpomínku na něj jsem vybrala jednu fotografii, kterou pořídil Vojtěch Vlk v pauze mezi focením Pavla do Xantypy. Je veselá, tenkrát se mu moc líbila. Zároveň si uvědomuju, že jsem se s ním v životě mohla setkat jen díky listopadu 89, protože teprve po revoluci se mohl herec, dramatik, disident a signatář Charty 77 vrátit do Čech z emigrace ve Vídni, kam ho StB vyhnala svou „očistnou“ Asanací.

Michaela Gübelová 10/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, občas se mě někdo ptá, jestli se vídám s Magdalenou Dietlovou a jak se má. Samozřejmě, že se vídáme. A má se báječně! Naučila se nahazovat udici, kupuje žížaly, s přítelem chodí na ryby a už se může pochlubit úlovkem několika kaprů. Ve zbývajícím čase poslouchá jazz, hraje golf, jezdí po světě anebo se věnuje vnoučatům. A stále se řídí heslem, které zdědila po manželovi Jaroslavovi – Život je boj, tak ahoj! Někdy zavzpomínáme na začátky Xantypy, kterou spolu s doktorem Milanem Sládkem založili v roce 1995. Od té doby jsem s Magdalenou prožila téměř patnáct let každodenního xantypího života, takže si asi dovedete představit, že společných zážitků máme habaděj.

Michaela Gübelová 9/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
když jsem chodila do školy, měla jsem dovoleno vylepovat si své idoly na zeď ve svém holčičím pokojíčku. Zároveň jsem si je nalepovala do velikých sešitů, které mám dodnes schované. Vedle Vinnetoua, Old Shatterhanda a Alaina Delona na mě ze stěny shlížely krásky Brigitte Bardot a Claudia Cardinale, které jsem velice obdivovala.

Michaela Gübelová 7- 8/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
kdy jindy zavzpomínat na Olgu Havlovou, disidentku a později porevoluční první dámu, než v měsíci, v němž by slavila narozeniny. Letos jedenáctého července by se dožila jednaosmdesáti let. V ten den se vždy oslavovalo na Hrádečku, kde Olga a přátelé z undergroundu vytvářeli živé obrazy, každý rok na jiné téma.

Michaela Gübelová 6/14

Vážení a milí, v poslední době jsem párkrát vyjela z Prahy a při té příležitosti se dívala po trafikách, kde mají Xantypu a kde chybí. Byla jsem v Mariánských Lázních – asi po dvaceti letech. Město je to kouzelné, krásně opravené, ale protože zřejmě ještě nenastala sezóna, bylo téměř liduprázdné. I místní obyvatelé ho označovali jako město duchů.

Michaela Gübelová 5/14

Vážení a milí,
Honzu Potměšila mám moc ráda jako herce, ale především pro jeho statečnost – jako symbol sametové revoluce, která kromě svobody jemu paradoxně přinesla i fyzické omezení. Přesto je to šťastný muž. Hraje v divadle i ve filmu, má dva syny a skvělou ženu Radku… a víc se dozvíte v rozhovoru, který s Janem vedl Jiří P. Kříž.

Michaela Gübelová 4/14

Vážení a milí,
Kyjev, obsazení Krymu, to je téma těchto dní. Když nás v osmašedesátém Sověti okupovali, byla jsem ještě dítě, ale dobře si pamatuju tu atmosféru, tu tíseň. Tentýž pocit, hluboko vrytý, se mi při událostech na Ukrajině vrátil. Putin si užil „své“ olympiády a dal se do díla. Ten, kdo má velkou zem a vliv, chce ještě větší. Je to nemoc? Určitě. Znalkyně Ukrajiny Rita Kindlerová, překladatelka z ukrajinštiny (a také novořečtiny), přibližuje povahu i dějiny Ukrajinců. Martin Fendrych zase popisuje český pohled na danou situaci. Často s vděčností vzpomínám na Václava Havla, protože je to jeho zásluha, že jsme už patnáct let součástí NATO.

Michaela Gübelová 3/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
od konce ledna máme konečně novou vládu. Jaká je a jaká ji pravděpodobně čeká budoucnost, o tom pojednává Martin Fendrych. A od prvního dne soutěžního klání na olympiádě v Soči jsme hned třikrát za sebou získali medaili! Bronz biatlonista Jaroslav Soukup, stříbro rychlobruslařka Martina Sáblíková, stříbro Ondřej Moravec, zase biatlon. Olympionikům gratulujeme!

Michaela Gübelova 2/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
tak nám konečně prezident jmenoval předsedu vlády. Porekordně dlouhé době. Jenže než schválí navržené ministry, ještě nějaká doba uběhne, a tak nám stále bude vládnout úřednická vláda, kterou nikdo nevolil a parlament jí nedal důvěru. Nepřipadáte si jako v Kocourkově? Já tedy ano. O raritě dvou policejních prezidentů nebo odstranění lustračního zákona kvůli jednomu člověku nemluvě…

Michaela Gübelová 1/14

P. F. 2014  Milé čtenářky i milí čtenáři,
láska ke koním manželů Václava Vydry a Jany Bouškové je dobře známá. Neopustila je ani po mnohých závažných zraněních, která při pádu z koní utrpěli.

Michaela Gübelová 12/13

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
herečku Janu Plodkovou, kterou právě teď můžete vidět v novém českém filmu ROZKOŠ, do poslední letošní Xantypy vyzpovídal Pavel Taussig. Navíc nám v anketě prozradila, jak si představuje letošní Vánoce. A spolu s ní i další osobnosti zavzpomínaly, jak v dětství prožívaly Ježíška a jak by ho chtěly prožít letos. Jan Lukeš dokonce přiložil krásnou vánoční rodinnou fotku, za což mu děkujeme!

Michaela Gübelová 11/13

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, zatímco píšu tyto řádky, máme pár dní do předčasných voleb. A až bude tato Xantypa v prodeji, budeme už mít jasno, jak volby dopadly. Neznám ve svém okolí člověka, který by k volbám nešel, kterému by byla naše budoucnost lhostejná. Jenže většina z nich je rozpačitá, protože neví, koho vlastně volit. To prožíváme v posledních letech nějak často… Jak krásné by bylo nadšení a odhodlání, které jsme společně sdíleli v listopadu před čtyřiadvaceti lety… Inu, demokracie je velmi křehká.

Michaela Gübelová 10/13

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
5. října nelze nevzpomenout našeho prvního polistopadového pana prezidenta Václava Havla. Letos by oslavil 77. narozeniny. Tradičně v tento den ocení Nadace Vize 97 v Pražské křižovatce významného vědce.

 

Aktuální vydání
XANTYPA 10/2019

XANTYPA XANTYPA 10/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne