XANTYPA - Názory

KOMUNISTI VLÁDNOU V KRAJÍCH

KOMUNISTI VLÁDNOU V KRAJÍCH

názor martina fendrycha

Kraje se vybarvují. Po drtivém vítězství socialistů (13:0) modří vyklízejí kanceláře, jsou voleni noví hejtmani a sestavovány krajské vlády. Opozičníci z doby totality zírají: komunisti se devatenáct let po převratu vracejí k moci. Pro bývalou mlčící většinu je to však normální proces. Ne ve všem couváme zpátky. Poslanci přijali nový trestní zákoník – po 47 letech. Stačí, aby prošel Senátem, podepsal ho prezident, a bude platit. Výročí 17. listopadu patřilo neonacistům. Chystali pogrom na Romy sestěhované v Litvínově do jednoho sídliště. Radikály podporovali mnozí místní občané – další temný návrat. Prezident Václav Klaus se v Dublinu prohlásil za disidenta Evropské unie. A ODS se chystá na volební sjezd, kde se rozhodne: Topolánek nebo Bém? Nebo?

IVAN KLÍMA 01/09

IVAN KLÍMA 01/09

dvacet let

Je to až kupodivu, ale letos dosáhne naše demokracie stejného věku, jakého dosáhla naše předválečná republika. V září roku 2008 jsme vzpomínali neradostného výročí mnichovské dohody, která ukončila prakticky na padesát let demokratické zřízení v naší zemi, a v březnu 2009 si připomeneme sedmdesáté výročí nacistické agrese, proti níž jsme stáli zcela a beznadějně osamoceni. Zato v listopadu budeme moci vzpomenout dvaceti let obnovení demokracie, přesněji jejího obnovování. 

NOVÁ POLITICKÁ STRANA

NOVÁ POLITICKÁ STRANA

a nové vedení ods

Prosinec byl dlouhý, vešlo se do něj tolik událostí, že by vystačily na půl roku. Na kongresu ODS v pražských Vysočanech se 7. pro­since rozhodovalo, jestli modrou stranu povede dál předseda Mirek To­polánek, nebo nově pražský primátor Pavel Bém. Jak se rozhodlo, už víme.

IVAN KLÍMA 02/09

IVAN KLÍMA 02/09

třicet korun v kocourkově

V naší republice, která se letos dožije dvacetiletého výročí znovuzrození demokracie, se děje ledacos odporného, co by volalo po nápravě.

Aktuální vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
janske-lazne