XANTYPA - NÁZORY Martina Fendrycha

Konec Klause v Čechách. Nebo ještě ne?

Senát díky 38 hlasům podal na prezidenta republiky žalobu pro velezradu

 Dějou se věci. Senát 4. března odhlasoval žalobu pro velezradu na prezidenta Václava Klause. Důvodů našli senátoři víc, klíčová byla amnestie. To je veleudálost na české i evropské poměry. Sedmého března Klaus skončil na Hradě. Tak neslavné odcházení si jistě nepředstavoval. Končí zavržen, politicky takřka vyobcován. V tom vyobcování se pro nás skrývá jedno vážné nebezpečí. Osmého března Klause vystřídal jeho opozičně-smluvní druh Miloš Zeman.

Zemanozem

První přímou volbu na Hrad Karel Schwarzenberg čestně a důstojně prohrál

Zvolili jsme si prezidenta. Sami. Politici nám „dovolili“, ne-li podstrčili, přímou volbu a my jsme si vybrali. Přesně řečeno většina z volících si vybrala Miloše Zemana, čestného předsedu zemanovců. Je to prezident se silným mandátem – získal zhruba 55 procent účastníků volby. Přesně 2 717 405 mužů a žen. Druhý Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09, dostal zhruba 45 procent hlasů, o 476 234 méně než vítěz.

Amnesty Klausonational

První kolo volby prezidenta: Zeman kontra Schwarzenberg. Želé nepostoupilo

Ještě šílenější, než jsme čekali. Česká politika připomíná epileptika, který z ničeho nic padne na zem, má pěnu u úst a křeče. Rozdíl je v tom, že epilepsie se dnes dá léčit, kdežto česká politika léčení usilovně vzdoruje. Události jdou po sobě tak rychle, nečekaně a hekticky, že to, co se stalo před měsícem, jako by už ani neexistovalo.

Komunističtí politruci se po 23 letech vracejí

Letos na konci roku se v českých krajích znovu odehrává Únor 1948

 Co symbolizuje konec roku 2012? Rozplemenění komunistů v Česku. Nevídané, pro mnohé šokující, nečekané. Oranžovo-rudé koalice ovládly zdrcující většinu českých krajů. Jako by se náhle něco změnilo. Už není ostuda jít prosit komunisty, „komáry“, o podporu.

Sibiřská magistrála aneb jedeme dál

Sázku na čistotu volební kongres Občanské demokratické strany v Brně zavrhl

Ani drtivě prohrané krajské a senátní volby nevyhodily Petra Nečase ze sedla. Na kongresu ODS v Brně si udržel post předsedy. Vyhrál hned v prvním kole, dostal 60 procent hlasů delegátů. Setrvačnost modré strany je sebevražedná. Změnila se část místopředsedů. Korunním princem ODS je po prvním listopadovém víkendu Martin Kuba, ministr průmyslu a přítel „kmotra“ Pavla Dlouhého alias knížete z Hluboké. S kmotry či s klientelistickým systémem jsou spojeni všichni muži – místopředsedové. Jediná, která s tímto světem nemá nic společného, je Miroslava Němcová, ta však prošla jen o tři hlasy.

Rudý říjen

Nečas a vláda volby prohráli. Komunisti i ČSSD na koni. Také Klaus se může usmívat

Máme za sebou krajské volby a první kolo senátních voleb. Výsledek děsivý: 23 let po revoluci slaví suverénně největší úspěch komunisti.

Český kreaturismus

Běží kampaň na Hrad, kampaň proti církvi, vzpoura v ODS a byl odvolán policejní prezident Lessy

Politický kotel je pod tlakem bez přestávky, bez prázdnin. Teplé měsíce ovládl návrat majetku církvím, zápas ministra vnitra Jana Kubiceho s policejním prezidentem Petrem Lessym a nová česká reality show Kdo si sedne na Hrad.

Banda sedmilhářů

Čeští politici se zmítají v křečích. Snad se nakonec staneme normální zemí

Jak dlouho potrvá, než z nás bude normální stát? A co je to normální země? Jak to tam vypadá? V normální zemi není pro ministry a jejich kámoše snadné krást, jakž takž tam funguje policie, na ni dohlíží nezávislé státní zastupitelství, soudy skutečně soudí a je možné dovolat se práva. Zbytek je na občanech.  

David Rath v krabici od vína

Chytili hejtmana ČSSD, jiné ale nechytají. A ku Hradu se blíží král Miloš

 V Česku vybuchla třaskavina. Policie chytila Davida Ratha, středočeského hejtmana a poslance ČSSD, když si nesl údajný úplatek sedm milionů korun v krabici od vína. Začal tanec. Na podzim nás čekají krajské volby, socialisté drtí vládní koalici. Zatčení Ratha je pro ně rána. Není jasné, nakolik kauza volby ovlivní. Jasné však je, že překryla vše ostatní. Rath byl nejvýraznější politik sociálních demokratů, útočný a drzý, mistr v napadání soupeřů. Byl považován za inteligentního politika bez skrupulí.

Nečaso-kalousko-peakovláda

Komunisti po 22 letech nabírají na síle, rostou jim preference, šilhají po vládě.

Čeští politici dokážou zázraky, když se chtějí udržet u vesla. Sotva skončila jedna krizička, kterou vyvolaly Věci veřejné, přišla další. Byl dokonán rozkol VV, který začala Blonďatá Bestie (exvéčkařka Kristýna Kočí).

Klaussystém naboural

Šmírování, odposlouchávání a vydírání nahrazuje debatu. Vláda se potácí

 Všichni odposlouchávají všechny. Šílený svět. Můžeme ho nazvat ABL SVĚT. Nebo VV SVĚT. Nebo BÁRTA SVĚT. Ne, že by tvůrce dnešních Věcí veřejných Vít Bárta vymyslel odposlouchávání. To je tu dávno.

Bártoland

V justici i na vysokých školách se rozhoduje, jak budeme žít dalších 20 let

Je to tu divoké. Vede se válka o spravedlnost: má u nás právo platit pro všechny stejně? Tedy i pro politiky, kmotry a lidi s nimi spojené? Střet se nyní odehrává v Praze na Vrchním státním zastupitelství a Městském státním zastupitelství. Nový nejvyšší žalobce se snaží zbavit profesionálních „zametačů“.

Bublající země

Protestují rektoři a studenti, ale změny k lepšímu jsou stále vzácné a nejednoznačné

Nedávno jsem mluvil s jedním českým podnikatelem. Má firmu, jež vyrábí stroje, je úspěšná u nás i v zahraničí. Platí obrovské daně. Její majitel mi vyprávěl, jak se přihlásil do výběrového řízení, které vypisuje stát. Byl zhnusen. Zjistil, že i dnes je tendr postaven tak, aby byly vybrány předem určené firmy.

2012: první rok bez Václava Havla

Braňme se tomu, aby nás politici nestrkali zpátky směrem k Moskvě. Nepatříme tam

Loni 18. prosince zemřel Václav Havel. Oplakávali ho i političtí nepřátelé. (S výjimkou zarputilých komunistů.) I když už se v politice přímo neangažoval, ztráta muže jeho formátu je krutá. Jeden výrazný, občanský, euroatlantický postoj bude v postkomunistickém Česku citelně chybět. Typické bylo, že ruští potentáti k jeho skonu nekondolovali. A to přesto, že krátce před Havlovou smrtí přijel do Prahy ruský prezident Dmitrij Medveděv na státní návštěvu. Hostil ho Václav Klaus. Český prezident ruského prezidenta na tiskovce chránil před otázkami nezávislých novinářů. Dojemná péče.

22 let české transformace

Z bolševického režimu jsme se posunuli do kmotrodemokracie

Ve čtvrtek 17. listopadu uteklo 22 let od sametové revoluce. Jsme dnes jiná země. Něco se mění, špína je čím dál zřetelnější, lidem čím dál víc vadí. Odvolán byl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), jemuž na kontě přistálo podezřelých 16 milionů. Modrou partaj stíhá jeden malér za druhým.

Nečasův valčík

V ODS a TOP 09 se nic nemění. Policie ale po letech začíná znovu fungovat

Vždycky znovu jde o to, nakolik je společnost svobodná. Nakolik je země, v níž žijeme, zemí práva. O další věci jde až potom. Ke svobodné společnosti patří taky zásada, že dodržuje závazky. Na nevolebním kongresu ODS předseda „modrých“ Petr Nečas prosadil, že o případném přijetí eura u nás musí proběhnout referendum.

Zběsilost v korupční zemi

Změna musí nastat. Průmyslník Andrej Babiš nabízí Občanské fórum číslo dvě

Jak je? Zběsile. Místní politika připomíná provoz na dálnici někde v okolí Frankfurtu: husto, zácpy, nepřehledno, velká rizika.

Staří vlci vrčí a cení zuby

Václav Klaus a Miloš Zeman křičí: Jsme tu, neskončili jsme!

Okurková sezona? Nic takového už neznáme. Poklid je stejně vzácný jako orel skalní, světec nebo mlok. Na Šumavě se do sebe zakousli káceči s nekáceči. Obě skupiny se považují za ochránce lesa, jen jejich pojetí přírody se liší. – Praha pořádá homosexuální přehlídku Gay Pride, což rozčililo Hrad, resp. vicekancléře Petra Hájka. Gayové jsou pro něj „devianti“ a politici, kteří je podporují, by se měli jít na Šumavu přivazovat řetězy ke stromům. Hájka podržel Václav Klaus. A oba pak podporuje Ladislav Bátora, dříve kandidát nacionalistické Národní strany. Čím dál výrazněji se formuje národovecká hradní fronta. Stranou nezůstal Miloš Zeman. Oznámil světu, že umírněný muslim = umírněný fašista.

Česko lepší než Řecko…

Vládní strany se bojí předčasných voleb. Antistranám rostou šance

Jsme suverénní stát? Suverénní občané? Stačí jedna jedovatá bakterie a náš svět se hroutí. Česká republika je součástí totálně propojeného světa, který nemá hranice. Nejde jen o bakterii E. coli a dovozy a vývozy potravin. Česko teď vyplašeně stahuje umělecká díla z evropských zemí, protože firma Diag Human požádala soudy v Rakousku, Francii i jinde o exekuci českého majetku. Dva soudy už jí vyhověly.

Vláda pod zorným úhlem věčnosti

Petr Nečas VV nezkrotil a ABL z vlády neodstavil, ODS pochroumána a jede se dál

Můj minulý text končil: důvěra tuzemců v politiku je na nule. – Občané politikům nevěří, ale poslanci vládě vyslovili 26. dubna důvěru. Trio ODS, TOP 09 a VV pokračuje a dál chce reformovat, co mu přijde pod ruku. Jak se to stalo?

 

Aktuální vydání
XANTYPA 11/2019

XANTYPA XANTYPA 11/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne