Praha Karla IV.

Středověké město

 

text Lucie Pantazopoulou Drahoňovská, foto Muzeum hlavního města Prahy

 

karel4_1jpg.jpg

 

Už z daleka slyšíme dusot kopyt. Je podzim L. P. 1310. Na Prahu se řítí vojsko. V jeho čele ani ne patnáctiletý Jan Lucemburský. Siluety pádících koní, projektované na zeď vstupního prostoru, uvádějí návštěvníky Domu U Zlatého prstenu do rozsáhlé multimediální expozice PRAHA KARLA IV.
– STŘEDOVĚKÉ MĚSTO. Muzeum hlavního města Prahy ji otevřelo předloni u příle­žitosti oslav 700. výročí narození Karla IV.
Výstava, která se má postupně rozrůstat, nám pomocí audiovizuálních animací a videomappingu představuje římského císaře a věhlasného českého krále jako geniálního stavitele a urbanistu.
„Vytvořili jsme moderní expozici s audio­vizuálními prvky tak, aby odpovídala nárokům 21. století. Věnuje se Praze za vlády Jana Lucemburského, Karla IV. a potažmo i za panování Karlova syna, Václava IV. Chceme v ní co nejvěrněji přiblížit její středověkou architektonickou podobu i každodenní život jejich obyvatel,“ vysvětluje kurátor, historik umění Matěj Pospíšil. Atraktivní vstup do tématu nabízí spolu se světelnou animací pádících koní oživená dobová iluminace, jež se zaměřuje na nejdůležitější milníky lucemburského období. Vychází ze souboru jemně kolorovaných perokreseb tzv. VELISLAVOVAVY BIBLE pocházející z 2. čtvrtiny 14. století. Animátoři ji zpracovali tak, aby zachytila tři stěžejní letopočty: rok 1310, kdy Jan Lucemburský přichází po svatbě s Eliškou Přemyslovnou do Čech, čímž Lucemburkové ovládli český trůn, rok 1316, v němž se narodil jejich prvorozený syn Václav, pozdější římský císař a český král Karel IV., a rok 1333, kdy se Karel IV. vrací z Itálie do Čech, aby se jako moravský markrabě věnoval správě Českého království. Doprovodný text k filmu cituje úryvky ze ZBRASLAVSKÉ KRONIKY, kterou historici považují za základní pramen při studiu raného období vlády lucemburské dynastie v Čechách.

 

karel4_2jpg.jpg


První seznámení se středověkou pražskou architekturou umožňují dotykové obrazovky s fotografiemi staveb opatřenými popisky. Pokud by nestačily, můžete si v zapůjčených sluchátkách pustit český i anglický komentář. Seznámíte se s podobou raně gotické Prahy před stavebními zásahy, k nimž došlo během velkého stavebního rozmachu za vlády Karla IV. K vidění jsou stavby profánní i církevní, stejně jako opevnění Starého Města pražského z poloviny 13. století.
Vstupujeme do sálu, jemuž dominují čtyři opukové skulptury. „Ačkoliv se nacházejí ve fragmentárním stavu, jedná se o význačné památky gotického sochařství na českém území. Jde o čtveřici soch, které byly umístěny v nikách v nedalekém Domě U Kamenného zvonu. Jan Lucemburský si ho pravděpodobně vybral jako svoje sídlo a nechal ho podle francouzského vzoru upravit na městský palác. Dvě sedící postavy zobrazují nejspíš Elišku Přemyslovnu a Jana Lucemburského, u dalších by mohlo jít o zbrojnoše, existuje i hypotéza o ztotožnění stojících postav s rádci mladého Jana Lucemburského, tj. mohučským arcibiskupem Petrem z Aspeltu a hrabětem Bertholdem z Henneburgu. Tyto sochy byly objeveny při odhalování gotické fasády jako fragmenty původní výzdoby, přičemž jde o vysoce kvalitní sochařskou práci, která neměla v Čechách obdoby,“ zdůrazňuje kurátor Matěj Pospíšil.

 

baner-clanek

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 27. 11. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 12/2018 - výběr z článků

Olga Knoblochová

Olga Knoblochová

Již dvaapadesát let zdůrazňuje legendární česká značka Dermacol krásu žen na celém světě. Xantypa se setkala s dvěma dámami, které s ní spojily svůj život. Zatímco Olga Knoblochová stála před více než půlstoletím u jejího zrodu, zásluhou Věry Komárové se kosmetické výrobky společnosti Dermacol dnes prodávají v sedmdesáti zemích světa.

Galina Miklínová

Galina Miklínová

Před sedmi lety potěšil dvanáctiletou Rozárku a pětiletého Jonáše maminčin neobvyklý dárek. Byl sice stvořen z obyčejné příze a vlny, ale protože mamince nechybí fantazie a talent, staly se darované komické figurky filmovými hvězdami. V kinech celého světa je obdivují děti i dospělí. Jejich podivuhodné příběhy popsal básník Pavel Šrut v knížce, která se stala bestsellerem. Nazval je Lichožrouty, což není přezdívka, ale poetické jméno související se zvláštními osudy ponožek, které občas marně hledáme v prádelním koši, když nám jedna chybí do páru. Legrační podobu, trochu lidskou, propůjčila Lichožroutům právě Rozárčina a Jonášova maminka – výtvarnice Galina Miklínová, jedna z nejosobitějších autorek a režisérek českého animovaného filmu.

Vánoce na Ještědu

Vánoce na Ještědu

Vypadá jako vesmírný koráb, který se právě chystá z vrcholku Ještědu odstartovat na svoji cestu do vesmíru. Hotel a televizní vysílač v jednom, geniální dílo Karla Hubáčka, za které získal jako jediný Čech „nobelovku“ za moderní architekturu – prestižní Perretovu cenu, oslavil letos pětačtyřicet let od svého otevření.

Jaroslav Čvančara

Jaroslav Čvančara

Jaroslav Čvančara se v životě rozkročil doširoka. Jelikož jeho rodina vlastnila unikátní filmový archiv, půjčovnu a provozovala několik pražských kin, zamiloval si kinematografii. Kromě toho se stal badatelem zejména o období druhé světové války, o čemž napsal řadu výborných knih, byl odborným poradcem u několika filmů a působil v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Navíc je už skoro padesát let kapelníkem countryové skupiny Taxmeni, s níž natočil dvacet alb.

Dominik Božek a Lucie Božková

Dominik Božek a Lucie Božková

Nejdůležitější je pro něj rodina, i když při všem, co má na svých bedrech, se nabízí otázka, jestli se nejedná pouze o líbivou frázi. Jak si žije potomek slavného šlechtického rodu, který je spřízněn dokonce s královnou Viktorií a s princem Albertem?

Jana Štěpánková

Jana Štěpánková

Viděla jsem ji poprvé, je to už řádka let, v někdejším Divadle S. K. Neumanna v pražské Libni. Bylo to po Pardubicích její druhé angažmá. Když vstoupila Jana Štěpánková na jeviště v roli Marie Stuartovny, hlediště zpozornělo. Provázel ji zvláštní jas, který byl a zůstal součástí její osobnosti. Seděla jsem tehdy jako přikovaná, abych kouzlo jedinečného diváckého zážitku neporušila. Vzpomněla jsem si na to zvláštní „uhranutí“ před nedávnem, při „děkovačce“ komorní hry PARDÁL v pražském Ungeltu, kde nyní působí. Uvědomila jsem si, že z žádného představení, v němž hrála, a že jich bylo, jsem neodešla „s prázdnou“. Každé postavě, kterou vytvořila, dokázala dát lidský rozměr a vdechnout jí život. Přiměla (a jistě zdaleka nejen mne) přemýšlet o ní, měřit ji vlastní životní zkušeností, což je sice vznešeným úkolem dramatické tvorby, ale naplnit ho v praxi je velká dřina. Janě Štěpánkové se to po léta daří, navíc se vzácnou noblesou. Z našeho osobního setkání jsem se radovala o to víc, že vonělo bezprostředností a jiskřilo vtipem.

Jan P. Muchow

Jan P. Muchow

Je čtyřnásobným držitelem Českého lva, šestkrát vyhrál Anděla, jednou Cenu české filmové kritiky a cenu Slovenské filmové akademie Slnko v sieti. V oblasti filmové hudby u nás nemá konkurenci. Známe se už dlouho.

Kultura - výběr z článků

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Nový videoklip k písni DEUTSCHLAND od skupiny Rammstein sbírá na internetu miliony zhlédnutí a vyvolává kontroverzi. K rekonstruovaným výjevům z německé historie se už vyjádřila řada médií či instituce jako izraelské ministerstvo zahraničí. Berlínská kapela proslulá výraznou sebeprezentací si nad zájmem o svou tvorbu jistě mne ruce: vypadá to, že její sedmé album, které vychází 17. května, se bude prodávat skvěle. Pro jistotu mají Rammstein v zásobě ještě čtyři další videa.

Kája Saudek

Kája Saudek

Česká filmová komedie z roku 1966 KDO CHCE ZABÍT JESSII scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka proslavila Karla neboli Káju Saudka (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015), malíře a komiksového kreslíře, jelikož autoři slavného filmu použili jeho kreslené postavy komunikující pomocí bublin. Tak se Kája Saudek dostal do veřejného povědomí.

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Magdalena Juříková

Magdalena Juříková

S ředitelkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou jsem si povídal o současném výtvarném umění, soukromých sběratelích i o výstavách, které má galerie v plánu.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 12/2018

XANTYPA XANTYPA 12/2018

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne