Eliška Podzimková

Negativní reakce na homosexuály a lesby nás zraňuje

Eliška Podzimková v šestnácti letech onemocněla rakovinou. Dlouhé měsíce trávila sama doma a nudila se. Tak zkusila ilustrovat fotografie. Její obrázky se o několik let později líbily i americkým médiím a slavnému kuchaři Jamiemu Oliverovi. Eliška oslnila Ameriku. Mladá výtvarnice dál maluje své fotografie, pomáhá malým onkologickým pacientům a brání ty, ke kterým patří – lesby a homosexuály.

Text Renata Kalenská, foto Votěch Vlk, ilustrace Eliška Podzimková

 

podzimkova1jpg.jpg

 

Působíte na mě jako velmi výrazná žena s jasnými názory a postoji. Přitom o sobě říkáte, že nevíte, kdo jste, a ani to vědět nechcete. Jak tomu mám rozumět?
Často dostávám otázku, co dělám. A já na to zkrátka nemám odpověď. Mě hrozně baví brouzdat do různých odvětví. Mám ráda fotky, grafiky… A úplně nejvíc ze všeho mě baví všechny ty věci kombinovat. Bylo by pro mě strašně svazující vázat se jen k jedné profesi.

Potřebujete tedy svobodu…
Asi ano. A zároveň nemám ráda, když mě někdo nazve umělcem. Já si tak nepřipadám. Pro mě je umělec třeba Petr Nikl.

Jan Saudek o sobě říká, že není umělec, ale řemeslník…
To je taky možný náhled. Na druhou stranu v tomhle rozlišuju. Když mám nějakou zakázku od klienta, beru to tak, že jsem řemeslník, animátor, který to naanimuje. A pak jsou zakázky, kdy po mně klient chce, abych do toho dala svůj styl. Dostanu volnou ruku, můžu si to celé sama vymyslet, protože mi věří. A to už je víc umělecká záležitost, než když mi někdo řekne: „Tady je scénář, tady máš klip, tady je storyboard, obrázkový scénář…“

 

podzimkova2jpg.jpg
Náročná politická situace a náročné myšlenky v mé hlavě…

 

 

Něčím to ale celé začalo. Která profese byla ta první?
Asi animace, protože jsem ji studovala ve škole. Zároveň moje máma je výtvarnice, takže od útlého věku jsem v dílně patlala hlínu. Od začátku to ale bylo taky všestranné. Je to podle mě dáno rodinnou výchovou. Moje máma má vystudovanou scénografii, ale dělá ji minimálně. Občas ilustruje knížky.

Ani se nedá říct, co z toho, co děláte, vám přináší největší uspokojení?
Asi úplně nejvíc věci kolem onkologie, protože je mi to blízké. Pořád vymýšlím, čím mohu přispět k tomu, aby nemocné děti a jejich rodiny celým procesem léčby propluly lehčeji, než jak by se to dělo bez mé pomoci. Já vím, že jen maluju obrázky do fotek, ale občas se mi stane, že mi nějaká maminka holčičky, která má stejnou nemoc jako já, napíše, že se mnou viděly rozhovor nebo viděly moje obrázky a že se jim to hrozně líbí a nakoplo je to v tom, aby ve svém boji pokračovaly. Že už byly pesimistické a můj příběh jim znovu vlil naději. Tohle je pro mě nejkrásnější zpětná vazba, která může existovat.

S tímto tématem jste spojená celoživotně, protože jste rakovinou sama onemocněla. Když pomáháte nemocným lidem, uvědomujete si takto zpětně, co tehdy vlastně chybělo vám?
Když jsem se ocitla na onkologii, bylo mi šestnáct a byla jsem mimoň, který nevěděl, co slovo onkologie znamená. Jen jsem koukala na plešaté děti, které běhaly po chodbě. Ten proces, který se začne po testech, je hrozně těžký. Lékaři nestíhají, nemají čas vysvětlovat, co se děje. Občas vystřelí nějakou větu typu „Kvůli bakte­­r­iím nesmíte jíst plísňové sýry“, ale je to ten typ informací, které se k vám dostanou jen občas. Nebo netušíte, proč vypadávají vlasy. Přitom i pro děti je dobré, když pochopí, co se s jejich tělem během léčebného procesu děje. Mně tohle vysvětlila psycholožka v Motole. Nakreslila mi to na papír a mně v tu chvíli začala léčba aspoň trochu dávat smysl. Strašně mě to od té chvíle zajímalo, začala jsem koukat na seriál DR. HOUSE. Sjela jsem všechny série a říkala jsem: „Já chci být doktor!“ Ta chvíle, kdy mi to ta doktorka vysvětlila a nakreslila, měla pro mě obrovský význam.

A to bude vaše cesta?
Ano. Chci animovat miniseriál pro děti a jejich rodiny, který bude obsahovat obecná fakta o procesu léčby. Samozřejmě je to hrozně individuální, takže nebudu popisovat nějaké specifické věci. Pokusím se vysvětlit ty jevy a situace, které mají všichni relativně společné. (Více na www.plesouni.cz)

 

podzimkova3jpg.jpg
Pulp Fiction

 

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 27. 11. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

XANTYPA 12/2018 - výběr z článků

Olga Knoblochová

Olga Knoblochová

Již dvaapadesát let zdůrazňuje legendární česká značka Dermacol krásu žen na celém světě. Xantypa se setkala s dvěma dámami, které s ní spojily svůj život. Zatímco Olga Knoblochová stála před více než půlstoletím u jejího zrodu, zásluhou Věry Komárové se kosmetické výrobky společnosti Dermacol dnes prodávají v sedmdesáti zemích světa.

Galina Miklínová

Galina Miklínová

Před sedmi lety potěšil dvanáctiletou Rozárku a pětiletého Jonáše maminčin neobvyklý dárek. Byl sice stvořen z obyčejné příze a vlny, ale protože mamince nechybí fantazie a talent, staly se darované komické figurky filmovými hvězdami. V kinech celého světa je obdivují děti i dospělí. Jejich podivuhodné příběhy popsal básník Pavel Šrut v knížce, která se stala bestsellerem. Nazval je Lichožrouty, což není přezdívka, ale poetické jméno související se zvláštními osudy ponožek, které občas marně hledáme v prádelním koši, když nám jedna chybí do páru. Legrační podobu, trochu lidskou, propůjčila Lichožroutům právě Rozárčina a Jonášova maminka – výtvarnice Galina Miklínová, jedna z nejosobitějších autorek a režisérek českého animovaného filmu.

Vánoce na Ještědu

Vánoce na Ještědu

Vypadá jako vesmírný koráb, který se právě chystá z vrcholku Ještědu odstartovat na svoji cestu do vesmíru. Hotel a televizní vysílač v jednom, geniální dílo Karla Hubáčka, za které získal jako jediný Čech „nobelovku“ za moderní architekturu – prestižní Perretovu cenu, oslavil letos pětačtyřicet let od svého otevření.

Jaroslav Čvančara

Jaroslav Čvančara

Jaroslav Čvančara se v životě rozkročil doširoka. Jelikož jeho rodina vlastnila unikátní filmový archiv, půjčovnu a provozovala několik pražských kin, zamiloval si kinematografii. Kromě toho se stal badatelem zejména o období druhé světové války, o čemž napsal řadu výborných knih, byl odborným poradcem u několika filmů a působil v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Navíc je už skoro padesát let kapelníkem countryové skupiny Taxmeni, s níž natočil dvacet alb.

Dominik Božek a Lucie Božková

Dominik Božek a Lucie Božková

Nejdůležitější je pro něj rodina, i když při všem, co má na svých bedrech, se nabízí otázka, jestli se nejedná pouze o líbivou frázi. Jak si žije potomek slavného šlechtického rodu, který je spřízněn dokonce s královnou Viktorií a s princem Albertem?

Jana Štěpánková

Jana Štěpánková

Viděla jsem ji poprvé, je to už řádka let, v někdejším Divadle S. K. Neumanna v pražské Libni. Bylo to po Pardubicích její druhé angažmá. Když vstoupila Jana Štěpánková na jeviště v roli Marie Stuartovny, hlediště zpozornělo. Provázel ji zvláštní jas, který byl a zůstal součástí její osobnosti. Seděla jsem tehdy jako přikovaná, abych kouzlo jedinečného diváckého zážitku neporušila. Vzpomněla jsem si na to zvláštní „uhranutí“ před nedávnem, při „děkovačce“ komorní hry PARDÁL v pražském Ungeltu, kde nyní působí. Uvědomila jsem si, že z žádného představení, v němž hrála, a že jich bylo, jsem neodešla „s prázdnou“. Každé postavě, kterou vytvořila, dokázala dát lidský rozměr a vdechnout jí život. Přiměla (a jistě zdaleka nejen mne) přemýšlet o ní, měřit ji vlastní životní zkušeností, což je sice vznešeným úkolem dramatické tvorby, ale naplnit ho v praxi je velká dřina. Janě Štěpánkové se to po léta daří, navíc se vzácnou noblesou. Z našeho osobního setkání jsem se radovala o to víc, že vonělo bezprostředností a jiskřilo vtipem.

Osobnosti - výběr z článků

Dorothea Tanning

Dorothea Tanning

Neobyčejná americká malířka Dorothea Tanning uchvátila slavného německého malíře Maxe Ernsta natolik, že opustil pohodlný život s bohatou a vlivnou manželkou, mecenáškou umění Peggy Guggenheimovou. Dorothea Tanning se poté za Maxe Ernsta provdala.

Jan Dušek

Jan Dušek

Prof. Jan Dušek je jednou z nejvýraznějších osobností české scénografie a kostýmního výtvarnictví 20. a 21. stol. Jeho jméno je trvale spojováno s tvorbou režiséra Evalda Schorma, s nímž spolupracoval v letech 1976–1988 na inscenacích KRÁL JELENEM, TRAGICKÝ PŘÍBĚH HAMLETA, BRATŘI KARAMAZOVI, MACBETH, MARATÓN, HLUČNÁ SAMOTA a dalších.

Martin Donutil

Martin Donutil

Výkonů herce Martina Donutila (ročník 1991) jsem si začal všímat v inscenacích brněnské Husy na provázku, což bylo jeho první angažmá. Působil tam donedávna a nezapomenutelná je například jeho kreace v titulní roli Shafferova Amadea v režii Vladimíra Morávka. Tam exceloval spolu se svým otcem Miroslavem (ten ztvárnil Salieriho). Martinovi potom nabídlo angažmá nové vedení Městských divadel pražských, kde v herecky nadprůměrné inscenaci ANDĚLÉ V AMERICE režiséra Michala Dočekala podává v náročné roli emocionálně rozpolceného intelektuála mimořádný výkon.

Studna, sekera, archiv

Studna, sekera, archiv

Rád seká dříví, nerad nosí vodu ze studně a nejradši listuje zaprášenými dokumenty v archivech. „I když nacisti spálili tisíce papírů a estébáci za sebou zahlazovali stopy jak lišky, válí se tam kvanta příběhů, co čekají, až je někdo zvedne,“ říká Miloš Doležal, toho času propuštěný z rozhlasu. Na oceňovanou knihu o číhošťském páterovi Josefu Toufarovi, kterého v roce 1950 umlátili příslušníci Státní bezpečnosti, nyní navázal povídkovou knihou ČURDA Z HLÍNY zasazenou do období protektorátu. Sešli jsme se v pražských Vršovicích.

Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

„Návrh je základ všeho,“ tvrdil Alberto Giacometti. Pro tvorbu Yvese Saint Laurenta to platí dvojnásob.

Jana Stryková

Jana Stryková

Jana Stryková patří k herečkám, o nichž platí, že je na ně radost pohledět. K atraktivnímu exteriéru přidává na jevišti i vnitřní opravdovost, také přirozenou, a přesto zřetelnou dikci (jev v českých divadlech ne vždy samozřejmý). Energická a přímá je i v osobním kontaktu, nic nepředstírá, rozhovor občas proloží nakažlivým zvonivým smíchem.

Ondřej Kundra

Ondřej Kundra

Mezi vyznamenané prestižní Cenou Ferdinanda Peroutky patří od letošního února také redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra. Teprve osmatřicetiletý novinář se věnoval už dlouhé řadě silných témat, včetně investigativních. Týkají se korupce, zneužívání politické moci, poměrů v justici, šíření lží a dezinformací, nepřátelských cizích vlivů.

Rozhovor s historikem umění Jiřím Šetlíkem

Rozhovor s historikem umění Jiřím Šetlíkem

Je velice těžké rozprávět s někým, koho opravdu dobře znáte. Celoživotní pevné přátelství, které mě pojí s mým otcem, je snad výjimečné. Vždycky jsme si byli velmi blízcí. Byl mi tátou od útlého dětství přes mou divokou pubertu až do dnešních dní. Nebyl však jen člověkem plným lásky a pochopení, ale v průběhu let jsem se od něj dovídala tolik cenných informací, že bych to bez přehánění mohla pokládat za domácí univerzitu. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli bych si jako otce dovedla představit někoho jiného, dostalo by se mu jen hlasité negativní odpovědi. Letos 2. dubna slaví devadesáté narozeniny.

Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek

Výrazný herec a propagátor netradičního přístupu k životu Jaroslav Dušek (ročník 1961) uvedl nedávno v Divadle Na Jezerce projekt SLÁVA STROJŮ A MĚST. Tato nadmíru inspirativní inscenace vychází z téměř neznámého textu Jaromíra Rašína. S režisérem i interpretem v jedné osobě jsme si povídali v příšeří zadního traktu restaurace zmíněného divadla, kde mu za dvě hodiny začínalo představení, v němž formou „jevištního čtení“ ztvárňuje všechny role.

Sama s Kunderou

Sama s Kunderou

Stalo se to před více než půl stoletím, v roce 1964. Tehdy bylo českému, později francouzskému spisovateli třicet pět let, ještě nebyl světoznámý a ještě si nehlídal svůj oficiální obraz tak úzkostlivě jako později. Letos 1. dubna oslaví Milan Kundera devadesátiny.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 12/2018

XANTYPA XANTYPA 12/2018

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
2/2020

XANTYPA 2/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne