První republika

v Tančícím domě

 

text Magda Novotná, foto Galerie Tančící dům

 

 republikajpg.jpg

 

republika2jpg.jpg
Ukázky prvorepublikové módy

 

 

 

Jak se žilo v této zemi, v době, kdy váš pradědeček zval prababičku do kina? Dnes už je jen málo pamětníků, kteří zažili časy první republiky a mohli by o nich vyprávět. Výstava
13 KOMNAT PRVNÍ REPUBLIKY v Galerii Tančící dům přibližuje tuto dobu prostřednictvím originálních předmětů. Atmosféru období mezi dvěma světovými válkami navozuje pomocí třinácti tematických okruhů, zahrnujících mimo jiné film, umění, bydlení, módu, sport, politiku, podnikání nebo dobročinnost.
Návštěvníci zde najdou například dobové filmové plakáty, fotografie tehdejších hvězd stříbrného plátna, toaletní stolek herečky Adiny Mandlové či fotbalové artefakty geniálního komika Vlasty Buriana. Tehdejší elegantní módu zastupují modely z vyhlášeného módního salonu Hany Podolské, v němž si nechávaly šít šaty jak filmové hvězdy, tak i první dáma Hana Benešová. Vystaveny jsou zde i návrhy talentované Lisy Mikové, dodnes žijící pamětnice židovského původu, která u Podolské pracovala před svou deportací do Terezína.
Návštěvníci se také mohou těšit na původní loutky Spejbla a Hurvínka, originální obraz Josefa Čapka nebo na magický cyklus MATKA ZEMĚ fotografa Františka Drtikola. Potěšit se mohou i trojrozměrnou rekonstrukcí plakátu Osvobozeného divadla, vystavena je i busta Jiřího Voskovce a Jana Wericha od sochaře Otakara Švece.

 

republika3jpg.jpg
Rodinný kabriolet značky Walter

 

republika4jpg.jpg
Trojrozměrná rekonstrukce plakátu Osvobozeného divadla

 

 


Pozornost ihned upoutá nablýskaný rodinný kabriolet značky Walter z roku 1932, který vynálezce, továrník a průkopník motorismu Josef Walter nechal vyrobit výhradně pro sebe a svoji rodinu. Existují pouze tři exempláře, ten v Tančícím domě pochází z pozůstalosti hudebníka Petra Hapky.
Výstavu doplňují kostýmy ze seriálů České, resp. Československé televize, které se odehrávají právě v období první republiky, což jsou HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO, PRVNÍ REPUBLIKA a BOHÉMA.
„V Tančícím domě můžete přičichnout k první republice. Voněla naleštěnými karoseriemi limuzín a francouzskými parfémy filmových hvězd, ale taky trochu páchla potem a špatně zavřenými kostlivci ve skříni,“ říká spisovatel Petr Stančík, který je mluvčím této výstavy. Narážka se vztahuje na poslední, třináctou komnatu ve druhém sníženém podlaží, která přibližuje život světoznámé operní pěvkyně Emy Destinnové. V tomto poprvé zpřístupněném prostoru galerie se nachází vosková figurína zpěvačky, film o jejím životě, perletí vykládaný nábytek z jejího bytu včetně kostlivce ve skříni.

 

baner-clanek

 

 

 XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 06/17 - výběr z článků

Josef Somr

Josef Somr

Pro herectví Josefa Somra se nejvíce hodí přívlastek skromné. Je stejně skromné, jako je on sám. Když jsem ho před více než dvaceti lety oslovila s prosbou, že bych ráda natočila jeho portrét do cyklu GEN, skromně mne odmítl slovy: „Alenko, já si takový film nezasloužím, já se do něj nehodím. A dokud budu soudný, chci, aby se točilo jen se mnou, ne o mně. Až jednou soudný nebudu, ty mi slíbíš, že to nenatočíš…“ Nic jsem tehdy naštěstí neslíbila. A pan Somr je ve svých úctyhodných třiaosmdesáti letech víc než soudný. Tak jsme se konečně domluvili.

Mladé myanmarské maminky

Mladé myanmarské maminky

Osmnáctiletá Moo sedí na bambusové posteli v provizorní nemocnici v uprchlickém táboře v Thajsku a v náručí drží svou teprve pětidenní dcerku. Příliš nemluví, jen tiše, se sklopenou hlavou pozoruje svého novorozence. Možná přemýšlí o všech těch změnách, které se dějí, i o těch, které ji čekají.

Joan Baezová

Joan Baezová

Své pětasedmdesátiny v lednu 2016 oslavila Joan Baezová velkolepě. Na pódium v newyorském Beacon Theatre postupně pozvala Paula Simona, Davida Crosbyho, Emmylou Harrisovou, Judy Collinsovou a další zpěváky a hudebníky včetně svého syna Gabriela, hrajícího na perkuse. Byla to oslava folku v podání jeho slavných ikon i nastupujících umělců a pochopitelně hold spoluúčinkujících i přítomného publika jedné z jeho nejvýznamnějších osobností.

Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band

Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band

„Dnes je tomu již 20 let, co seržant Pepper naučil tuto kapelu hrát. Jednou byli v módě, jindy zase ne, ale zaručeně nás pobavili. Takže můžu vám představit ten spolek, který už znáte 20 let? Kapela Klubu osamělých srdcí seržanta Peppera.“

Mág litografie

Mág litografie

„Litografie jsou pro mne dotyky a vůně, potřeba soustředění, kouzlo zhotovení kresby a tisk, atmosféra dílny. Proces zrození! Vyžaduje vnitřní soustředění, trpělivost a zapálení pro věc. To vše se spojuje se spiritualitou techniky v omamný koktejl.“

Elim

Elim

Evropan míří na černý kontinent s představou všude přítomných slonů a za každým keřem ukrývajícím se lvem. Pak se dostane do oblasti, která spíše připomíná české louky, vinice, sady s jabloněmi a hrušněmi. Na chvíli zavřít oči a zapomenout na ten šílený let, řeknu si, že jsem někde u Mikulova a ne v Jižní Africe.

Video k červnové Xantypě

Video k červnové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Andrea Černá

Andrea Černá

Ačkoli být herečkou nebyl její vys­něný cíl a stalo se to víceméně náhodou, dnes by neměnila. Po devatenácti letech v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako vyzrálá hereč­ka obohatila soubor pražského Di­vadla na Vinohradech. Kromě to­ho pracuje v rozhlase, televizi, zpívá, tančí, píše poezii. Andrea Černá se nebojí nových výzev, i když jejímu srdci nejblížší je přece jen stále divadlo pro jeho atmosféru.

Adam Chroust

Adam Chroust

„Pokud vám tisíc lidí řekne, že něco nedokážete, a vy se přesto rozhodnete danou věc zvládnout, rázem na jejich hlase nezáleží. Kromě touhy po dobrodružství ale musíte mít v srdci ještě něco: odvahu.“ To nenapsal žádný dobyvatel Everestu či objevitel pramenů Amazonky, ale osmadvacetiletý mladík, který sotva opustil vysokou školu. Kdyby i tzv. obyčejní lidé měli svůj erb, jistě by do něj Adam Chroust vložil právě tato dvě slova – dobrodružství a statečnost.

Bagetový král

Bagetový král

Příběh Petra Cichoně, zakladatele a majitele firem Crocodille a Bageterie Boulevard, by se dal označit jako americký sen v Čechách. Stojí za ním pečlivost, píle a trpělivost. Petr Cichoň začal jako brigádník v bistru s občerstvením na pražské Malé Straně a dnes mají jeho firmy přes miliardu obrat a zaměstnává přes tisíc zaměstanců.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/17

XANTYPA XANTYPA 06/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 11/2019

XANTYPA XANTYPA 11/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne