Sergeant Pepper’s Lonely Hearts Club Band

„Dnes je tomu již 20 let, co seržant Pepper naučil tuto kapelu hrát. Jednou byli v módě, jindy zase ne, ale zaručeně nás pobavili. Takže můžu vám představit ten spolek, který už znáte 20 let? Kapela Klubu osamělých srdcí seržanta Peppera.“

 

text Zdeněk Raboch, foto archiv

beatlespepper_cbjpg.jpg

 

To jsou první slova z legendární LP desky SERGEANT PEPPER´S LONELY HEARTS CLUB BAND, která je považována za nejlepší v dějinách rockové hudby, mnohými dokonce za nejvýznamnější v historii gramofonového průmyslu. Skupina Beatles, která desku v roce 1967 vydala, začínala svou pouť za slávou v době, kdy byl rock-and-roll považován za veselý rámus a nikdo by se neodvážil použít slova rock a kultura v jedné větě.
Paul McCartney, John Lennon, George Harrison a Ringo Starr, zkrátka Beatles. Tato jména společně s tucty krásných písniček vstoupila do oblasti legend, přestože dva muzikanti z této úžasné kapely stále žijí a jsou aktivní. Životní dráha jednotlivých členů Beatles je v dějinách rockové hudby (snad s výjimkou Elvise Presleyho) zmapována ze všech interpretů nejdůkladněji. Stejně tak vzestup kapely až k ohodnocení komerčně nejúspěšnější a hudebními kritiky nejuznávanější skupiny. Jejich domovská firma EMI odhad­la, že do r. 1985 prodali po celém světě více než miliardu zvukových nosičů. RIAA (Asociace amerického nahrávacího průmyslu) vyhodnotila Beatles jako nejprodávanější skupinu všech dob. Prestižní hudební magazín Rolling Stone sestavil v roce 2003 žebříček nejlepších alb populární a rockové hudby a Brouci zde bodovali v nejvyšší desítce dokonce čtyřikrát. A i zde dosáhlo LP SERGEANT PEPPER´S LONELY HEARTS CLUB BAND, jako v mnoha jiných hodnoceních předtím i potom, prvního místa. Deska uspěla i v českých luzích a hájích. V roce 2006 zorganizovala Mf Dnes podobné hodnocení u nás a pro SERŽANTA to byla opět nejvyšší pozice.
Beatles v roce 1962 okouzlili svět svých vrstevníků a postupem let začali dobývat hudební vkus znalců i mimo oblast rocku.

 

sgt-pepperjpg.jpg
Obal alba získal cenu Grammy 1967.

 


V roce 1963 vzniklo první album PLEASE PLEASE ME. Nahrání celého alba trvalo deset hodin, zatímco na závěrečné skladbě ze SERŽANTA, písničce A DAY IN THE LIFE, pracovali čtyřiatřicet hodin.
V roce 1964 se na plátnech objevil jejich první film A HARD DAY’S NIGHT.
Na Nový rok 1965 začala nejslavnější evropská hudební stanice, Rádio Luxemburg, vysílat pravidelnou týdenní relaci věnovanou Beatles. Ti se už mohli pochlubit nejen skladatelskou invencí, ale i slušnými výdělky. Na slavnostní večeři, která se konala v prvních lednových dnech v Café Royal na počest hudebního publicisty Dicka Jamese, vyšlo najevo, že si McCartney a Lennon jako skladatelé vydělali za uplynulý rok přes milion dolarů.
V roce 1966, unavení kolotočem milionů prodaných desek, vyprodaných koncertů, tiskových konferencí a propagačních akcí, se Brouci rozhodli pokoje v hotelích po celém světě vyměnit za pobyt ve studiích v Abbey Road, kde vzniklo album REVOLVER, na němž už byly skladby, které se nedaly zahrát „na živo“. Nebylo však v tomto roce jedinou důležitou deskou, dařilo se i jiným interpretům. Beach Boys se zapsali do historie albem PET SOUNDS, i když v roce 1966 by to tipoval málokdo, Bob Dylan představil na BLONDE ON BLONDE mistrovské dílo nového žánru, i když na něho na koncertech pokřikovali, že je jidáš. Rolling Stones vydali AFTERMATH a úrodu skvělých desek ještě doplnili Mamas and Papas, Simon and Garfunkel a další. Toto konkurenční, ale inspirativní podhoubí dalo vzniknout albu, o němž redaktor Timesů Kenneth Tynan napsal, že se jedná o rozhodující moment v historii západní civilizace.

 

baner-clanek

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 5. 2017. Objednat si Xantypy můžete i zde

 

 XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 06/17 - výběr z článků

Josef Somr

Josef Somr

Pro herectví Josefa Somra se nejvíce hodí přívlastek skromné. Je stejně skromné, jako je on sám. Když jsem ho před více než dvaceti lety oslovila s prosbou, že bych ráda natočila jeho portrét do cyklu GEN, skromně mne odmítl slovy: „Alenko, já si takový film nezasloužím, já se do něj nehodím. A dokud budu soudný, chci, aby se točilo jen se mnou, ne o mně. Až jednou soudný nebudu, ty mi slíbíš, že to nenatočíš…“ Nic jsem tehdy naštěstí neslíbila. A pan Somr je ve svých úctyhodných třiaosmdesáti letech víc než soudný. Tak jsme se konečně domluvili.

Mladé myanmarské maminky

Mladé myanmarské maminky

Osmnáctiletá Moo sedí na bambusové posteli v provizorní nemocnici v uprchlickém táboře v Thajsku a v náručí drží svou teprve pětidenní dcerku. Příliš nemluví, jen tiše, se sklopenou hlavou pozoruje svého novorozence. Možná přemýšlí o všech těch změnách, které se dějí, i o těch, které ji čekají.

Joan Baezová

Joan Baezová

Své pětasedmdesátiny v lednu 2016 oslavila Joan Baezová velkolepě. Na pódium v newyorském Beacon Theatre postupně pozvala Paula Simona, Davida Crosbyho, Emmylou Harrisovou, Judy Collinsovou a další zpěváky a hudebníky včetně svého syna Gabriela, hrajícího na perkuse. Byla to oslava folku v podání jeho slavných ikon i nastupujících umělců a pochopitelně hold spoluúčinkujících i přítomného publika jedné z jeho nejvýznamnějších osobností.

Mág litografie

Mág litografie

„Litografie jsou pro mne dotyky a vůně, potřeba soustředění, kouzlo zhotovení kresby a tisk, atmosféra dílny. Proces zrození! Vyžaduje vnitřní soustředění, trpělivost a zapálení pro věc. To vše se spojuje se spiritualitou techniky v omamný koktejl.“

Elim

Elim

Evropan míří na černý kontinent s představou všude přítomných slonů a za každým keřem ukrývajícím se lvem. Pak se dostane do oblasti, která spíše připomíná české louky, vinice, sady s jabloněmi a hrušněmi. Na chvíli zavřít oči a zapomenout na ten šílený let, řeknu si, že jsem někde u Mikulova a ne v Jižní Africe.

Video k červnové Xantypě

Video k červnové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Andrea Černá

Andrea Černá

Ačkoli být herečkou nebyl její vys­něný cíl a stalo se to víceméně náhodou, dnes by neměnila. Po devatenácti letech v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako vyzrálá hereč­ka obohatila soubor pražského Di­vadla na Vinohradech. Kromě to­ho pracuje v rozhlase, televizi, zpívá, tančí, píše poezii. Andrea Černá se nebojí nových výzev, i když jejímu srdci nejblížší je přece jen stále divadlo pro jeho atmosféru.

Adam Chroust

Adam Chroust

„Pokud vám tisíc lidí řekne, že něco nedokážete, a vy se přesto rozhodnete danou věc zvládnout, rázem na jejich hlase nezáleží. Kromě touhy po dobrodružství ale musíte mít v srdci ještě něco: odvahu.“ To nenapsal žádný dobyvatel Everestu či objevitel pramenů Amazonky, ale osmadvacetiletý mladík, který sotva opustil vysokou školu. Kdyby i tzv. obyčejní lidé měli svůj erb, jistě by do něj Adam Chroust vložil právě tato dvě slova – dobrodružství a statečnost.

Bagetový král

Bagetový král

Příběh Petra Cichoně, zakladatele a majitele firem Crocodille a Bageterie Boulevard, by se dal označit jako americký sen v Čechách. Stojí za ním pečlivost, píle a trpělivost. Petr Cichoň začal jako brigádník v bistru s občerstvením na pražské Malé Straně a dnes mají jeho firmy přes miliardu obrat a zaměstnává přes tisíc zaměstanců.

Kultura - výběr z článků

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Nový videoklip k písni DEUTSCHLAND od skupiny Rammstein sbírá na internetu miliony zhlédnutí a vyvolává kontroverzi. K rekonstruovaným výjevům z německé historie se už vyjádřila řada médií či instituce jako izraelské ministerstvo zahraničí. Berlínská kapela proslulá výraznou sebeprezentací si nad zájmem o svou tvorbu jistě mne ruce: vypadá to, že její sedmé album, které vychází 17. května, se bude prodávat skvěle. Pro jistotu mají Rammstein v zásobě ještě čtyři další videa.

Kája Saudek

Kája Saudek

Česká filmová komedie z roku 1966 KDO CHCE ZABÍT JESSII scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka proslavila Karla neboli Káju Saudka (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015), malíře a komiksového kreslíře, jelikož autoři slavného filmu použili jeho kreslené postavy komunikující pomocí bublin. Tak se Kája Saudek dostal do veřejného povědomí.

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 06/17

XANTYPA XANTYPA 06/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 10/2019

XANTYPA XANTYPA 10/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne