Taťána Kovaříková

Člověk si má jít za svým snem a věřit tomu, co dělá

S několikaměsíčním synem Maxem v náručí ozdobila první číslo měsíčníku Xantypa. Psal se rok 1995 a už tehdy patřila ke špičce tuzemských návrhářů. Jak dnes tvoří úspěšná Taťána Kovaříková? Proč ji její profese neustále baví a jak vznikají dámské kolekce, jimiž podtrhuje ženskost a rafinovanost? O tom hovořila s XANTYPOU v prostorách svého útulného butiku TATIANA v Praze na Starém Městě.

text Lucie Pantazopoulou Drahoňovská, foto archiv Taťány Kovaříkové

 

kovarikova1jpg.jpg
Taťána Kovaříková ve svém ateliéru

 

 

Kdykoliv vás zahlédnu v médiích, vždy se usmíváte? Patříte mezi optimistky?
Považuji za důležité, aby člověk dělal v osobním i profesním životě to, co ho baví. Mně se to podařilo. A možná proto působím pozitivně i navenek. Potřebuji nasávat věci z okolního světa a pak o nich hodně přemýšlím. Rozhodně za mým pozitivním naladěním není lehkomyslnost. A určitě si nechci na něco hrát a vyprávět, jak je všechno kolem úžasné.
Po kom jste?
Jsem hodně namíchaná. Dost jsem toho zdědila po tátovi, on byl velmi výrazný a svým způsobem zvláštní člověk. Byl ale technicky založený. Uměnímilovná je v naší rodině moje maminka. Pracovala jako bytová architektka, takže k designu a módě jsem se dostala přes ni. Umělecké nadání podědil můj syn Max, kterému je teď pětadvacet.
A já se za několik měsíců budu vdávat! (smích)
Aha?! Tak to je krásné. Moc blahopřeji! Prozradíte, u koho si necháte šít svatební šaty?
Ode mě rozhodně nebudou, protože nevěsta by si neměla šít šaty sama. Jsem pověrčivá. Proto si je nechám ušít od holek v mém ateliéru, už jsem se na tom s nimi dohodla. Zatím ještě nevím, jak budou vypadat. Nikdy jsem se nevdávala, čas na svatbu přišel až nyní. S přítelem Petrem ji plánujeme na začátek léta. Takže jsme takzvaně v přípravách.
Sešly jsme se ve vašem butiku na Starém Městě. Visí tu krásné dámské modely. Našly by se mezi nimi i kousky, které by oblékla dáma s kypřejšími proporcemi?
Určitě. Šijeme i zákaznicím na míru. Šaty zkoušíme tak dlouho, dokud není perfektní výsledek. Většinou to jsou večerní šaty. Vždy kladu velký důraz na dobré řemeslné zpracování a kvalitní materiály, které dovážíme především ze Španělska, Itálie a Francie. Každou sezonu navrhuji kolekce, které se vyrábějí v malých sériích a více velikostech. Takže bych vás v našem butiku rozhodně oblékla. Určitě nešijeme pouze dámskou velikost 36.

 

kovarikova2jpg.jpg
Večerní šaty z metalového plisé materiálu, foto Lucie Robinson

 


Vlastní značku TATIANA jste založila v roce 1995. Jak vznikla?
Postupně, protože tehdy jsem začínala na­prosto z ničeho. Chtěla jsem být módní návrhářkou, absolvovala jsem brněnskou textilní průmyslovku, a když jsem v roce 1988 přišla do Prahy, nedostala jsem se na vysokou a nevěděla, co budu dělat dál. Tenkrát mi pomohla Hanka Havelková, abych dostala místo v ÚBOKU (Ústav bytové a oděvní kultury, pozn. red.). Práci manekýny jsem tenkrát ráda přijala, a navíc mě to velmi posunulo v profesním životě. Byla to pro mě velmi zajímavá doba, kdy jsem pronikla do světa módy, viděla, jak připravují sezonní kolekce a jak se pořádají módní přehlídky. V té době jsem se seznámila s Kačenkou Kornovou, tehdy Markovou, která mě doporučila Jirkovi Kornovi. A to byl takový můj začátek. Začala jsem šít pro kamarádky a kamarády a později pro další umělce. Firma se zrodila úplně přirozeně, protože jsem měla hodně zakázek. První modely jsme s tehdejší společnicí Lucií Řezbovou ušily v našem malém ateliéru na Malé Straně. Po deseti letech jsme se pak každá vydala vlastní cestou. První obchod jsme otevřely v Platýzu na Národní třídě, pak butik na Starém Městě v Dušní ulici, kde jsem dodnes. Nedaleko odsud mám také ateliér.

 

baner-clanek

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 26. 02. 2019.

Objednat si Xantypy můžete i zde

XANTYPA 03/2019 - výběr z článků

Martin Řezníček

Martin Řezníček

První zkušenosti získal v BBC. Odtud odešel do České televize, pět let byl jejím zpravodajem ve Washingtonu, nyní je moderátorem hlavní zpravodajské relace Události a zástupcem šéfredaktora.

Punťův velký návrat

Punťův velký návrat

Kreslený psík Punťa se stal za první republiky a za protektorátu skutečným fenoménem. Tehdejší děti na jeho další časopisecké příhody čekaly stejně netrpělivě jako později jejich vnoučata na příběhy Myšpulína, Fifinky, Bobíka a Pindi. Literární vědci Pavel a Lucie Kořínkovi se rozhodli vrátit ho do obecného povědomí. Jejich publikace PUNŤA, ZAPOMENUTÝ HRDINA ČESKÉHO KOMIKSU (1934–1942) je po všech stránkách natolik vydařená, že nad ní tento kdysi tolik populární pejsek musí radostně vrtět ocáskem.

Primky

Primky

Hodinky Prim, které jsme kdysi nosili skoro všichni, se v poslední době staly vyhledávaným sběratelským artiklem. Nejen pro sběratele, muzejní kurátory, ale i pro všechny, kteří si rádi čtou příběhy tradičních českých značek, sepsal historii a sestavil kompletní katalog hodinek Prim jejich velký znalec Libor Hovorka. Ve skvostném provedení – publikace obsahuje několik stovek fotografií jednotlivých typů hodinek, hodin, budíků, ale i reklamních materiálů a snímků z dějin výroby – ji vydalo nakladatelství Host.

Josef Illík

Josef Illík

Josef Illík stál za kamerou takových filmů jako KOČÁR DO VÍDNĚ, KLADIVO NA ČARODĚJNICE, UCHO, UŽ ZASE SKÁČU PŘES KALUŽE nebo TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU. Byl však také vynikajícím fotografem, po němž zůstala jedinečná sbírka zhruba čtyř tisíc černobílých negativů. Z některých, zachycujících Prahu v letech 1945–1958, byly zhotoveny fotografie a publikovány v knize, kterou vydalo nakladatelství Argo.

Jiří Hrzán

Jiří Hrzán

Jiřímu Hrzánovi se podařilo vytvořit herecký typ. Typ kluka, který není frajersky suverénní. Naopak, je to spíš smolař sužovaný občasnými trablemi a komplexy. Někdy se už už zdá, že se dá do breku. Nedá, ale v tom okamžiku jako komik zaručeně vítězí i nad velkými škarohlídy. Jen těžko bychom v naší kinematografii hledali nešťastnějšího a utrápenějšího ženicha, než jakého předvedl v komedii SVATBA JAKO ŘEMEN. Nechce se věřit, že už je to osmdesát let, kdy se tento věčně mladý kluk 30. března 1939 v Táboře narodil.

Když se „zpumprlíkují“ sloni a paviáni

Když se „zpumprlíkují“ sloni a paviáni

Že se zvířata umějí taky pěkně „zpumprlíkovat“, dokazují mnohá osobní svědectví i záznamy na YouTube, na nichž lze zhlédnout opojení psů, koček, slepic i koal padajících ze stromů kvůli přílišné intoxikaci z eukalyptových listů, ale i povalující se skupiny opilých slonů. V Jižní Africe existuje strom marula, domorodci oblíbený jako u nás lípa, který milují sloni, a nikdo mu neřekne jinak než sloní strom. Diskutuje se o tom, jestli jeho plody opíjejí, či nikoli.

Radim Špaček

Radim Špaček

S Radimem Špačkem (*1973) se znám necelých deset let, obdivuji jeho pracovitost, vstřícnost i otevřenost. Na sklonku minulého roku představil svůj nový film z nedávné historie a zároveň ze sportovního prostředí ZLATÝ PODRAZ. Námět pozoruhodného snímku mi s Radimovým osobnostním typem nešel tak úplně dohromady, rozhodl jsem se ho tedy na okolnosti vzniku tohoto filmu – a nejenom na ně – zeptat.

Dva kohouti na venezuelském smetišti

Dva kohouti na venezuelském smetišti

Stát se dvěma prezidenty je odchylka připomínající dvouhlavé tele. Avšak zatímco vycpané tele ve vitríně předvádíme za mírný poplatek návštěvníkům zábavních parků, z existence dvou prezidentů nemá v zemi zmítané politickým chaosem profit nikdo. Poté, co tamní parlament odmítl uznat druhý mandát prezidenta Nicoláse Madura a jeho předseda Juan Guaidó sám sebe prohlásil prezidentem prozatímním, se v téhle situaci nachází i jihoamerická Venezuela.

Osobnosti - výběr z článků

Ondřej Kundra

Ondřej Kundra

Mezi vyznamenané prestižní Cenou Ferdinanda Peroutky patří od letošního února také redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra. Teprve osmatřicetiletý novinář se věnoval už dlouhé řadě silných témat, včetně investigativních. Týkají se korupce, zneužívání politické moci, poměrů v justici, šíření lží a dezinformací, nepřátelských cizích vlivů.

Rozhovor s historikem umění Jiřím Šetlíkem

Rozhovor s historikem umění Jiřím Šetlíkem

Je velice těžké rozprávět s někým, koho opravdu dobře znáte. Celoživotní pevné přátelství, které mě pojí s mým otcem, je snad výjimečné. Vždycky jsme si byli velmi blízcí. Byl mi tátou od útlého dětství přes mou divokou pubertu až do dnešních dní. Nebyl však jen člověkem plným lásky a pochopení, ale v průběhu let jsem se od něj dovídala tolik cenných informací, že bych to bez přehánění mohla pokládat za domácí univerzitu. Kdyby se mě někdo zeptal, jestli bych si jako otce dovedla představit někoho jiného, dostalo by se mu jen hlasité negativní odpovědi. Letos 2. dubna slaví devadesáté narozeniny.

Jaroslav Dušek

Jaroslav Dušek

Výrazný herec a propagátor netradičního přístupu k životu Jaroslav Dušek (ročník 1961) uvedl nedávno v Divadle Na Jezerce projekt SLÁVA STROJŮ A MĚST. Tato nadmíru inspirativní inscenace vychází z téměř neznámého textu Jaromíra Rašína. S režisérem i interpretem v jedné osobě jsme si povídali v příšeří zadního traktu restaurace zmíněného divadla, kde mu za dvě hodiny začínalo představení, v němž formou „jevištního čtení“ ztvárňuje všechny role.

Sama s Kunderou

Sama s Kunderou

Stalo se to před více než půl stoletím, v roce 1964. Tehdy bylo českému, později francouzskému spisovateli třicet pět let, ještě nebyl světoznámý a ještě si nehlídal svůj oficiální obraz tak úzkostlivě jako později. Letos 1. dubna oslaví Milan Kundera devadesátiny.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 05/2019

XANTYPA XANTYPA 05/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne