Karneval v Nice

Pokud chcete zažít nefalšované karnevalové veselí s velkolepými alegorickými vozy, extravagantními kostýmy a krásnými, spoře oděnými tanečnicemi, nemusíte kvůli tomu až do Brazílie. Show velice podobnou té jihoamerické, včetně strhujících rytmů samby, si můžete vychutnat i ve francouzské Nice.

 

Text a foto Juraj Kaman

 

karneval1jpg.jpg
Kousek Indie na alegorickém voze
karneval2jpg.jpg
Za brazilskými tanečnicemi nemusíte až do Jižní Ameriky. Jejich rajcovní vystoupení můžete zhlédnout i v rámci karnevalu ve francouzské Nice.

 

 

„Doufal jsem, že sto tisíc korun mi bude na návštěvu karnevalu v Rio de Janeiru stačit, ale bylo to málo,“ postěžoval si můj známý, který po několika letech šetření vloni světoznámou brazilskou událost navštívil. Netušil, že podobná akce se koná i na jihu Evropy – ve francouzské Nice. Taky se při ní tančí samba, polonahé dívky kroutí pěkně formovanými zadečky a extravagantně odění umělci předvádějí show, na jakou se nezapomíná. A navíc je to mnohonásobně levnější a bezpečnější.

Král končí v plamenech
Vím, že srovnávat brazilský karneval s francouzským je trochu ošemetné, ale kromě počtu návštěvníků (přibližně mi­lion ročně) mají společného i mnoho dalšího. Ostatně, pokud milujete zábavu a máte dostatek peněz, můžete je stihnout oba. Letošní karneval v Riu proběhne od 2. do 9. března a jeho alternativa v Nice o něco dříve, od 16. do 28. února. Zatímco ten brazilský je jedním z nejznámějších a nejdražších, francouzský patří k nejstarším na světě. První záznamy o karnevalovém veselí v Nice jsou již z roku 1294, avšak dnešní podobu začal nabývat o šest století později. Město tenkrát navštívil královský pár ze Sardinie a městská rada uspořádala na jeho počest masopustní průvod. Král se svou chotí seděli na palácovém balkoně a mávali místní smetánce, která se předváděla dole v ulicích v elegantních kostýmech a vyzdobených kočárech. Průvod se místním natolik zalíbil, že i když v dalších letech král nebyl fyzicky přítomen, vyrobili si jeho náhražku z hadrů a slámy a rozhodli, že bude dohlížet na celý průvod. Od té doby je falešný král v podobě obří figuríny na každém festivalu a jeho podoba vychází z tematiky akce, která se každý rok mění. Vloni to byl „Král vesmíru“, letos to bude „Král filmu“, protože francouzská filmová studia Victorine slaví stoleté výročí vzniku. Panování fiktivního monarchy netrvá dlouho. Figurína krále je v poslední den karnevalu vypravena na moře a symbolicky spálena.

 

karneval3jpg.jpg
Alegorický vůz symbolizující Rusko právě projíždí před hlavní tribunou.
karneval4jpg.jpg
Mezi roztančenými davy lidí v centru karnevalové Nice se večer dávají do pohybu i desetimetrové figuríny.

 

 

Citlivky dominují
Původ karnevalu je patrný z jeho jména, „carne“ a „vale“ znamená v překladu z latiny odepřít si konzumaci masa po čtyřicet dní do Velikonoc, což je součástí křesťanské tradice. Podobný význam má ostatně i české slovo masopust. Masky a nespoutané veselí jsou společným jmenovatelem oslav předcházejících období půstu i v dalších zemích. Každý festival má svoje specifika, která ho od ostatních odlišují. K tomu, co odlišuje Nice, patří zejména tzv. Květinový průvod, což je velkolepá show se stočtyřicetiletou tradicí, lahodící očím, uším i nosům. Diváci při ní obdivují výpravné vozy, ozdobené překypujícím množstvím květin. Na každém z nich tančí půvabné dívky, házející do nadšeného davu bezpočet gladiol, gerber, růží i karafiátů, nejvíc je však asi citlivek. Pokud ve vás toto neobvyklé jméno asociuje pouze přehnaně senzitivní osobu, vězte, že se jedná i o rostlinu. Možná ji budete znát spíše pod názvem mimóza nebo akácie. Tyto trsy žlutých kulatých květů příjemné vůně jsou pro jih Francie typické a na přehlídce se jimi rozhodně nešetří. Nedovedl jsem odhadnout, kolik květin skončilo mezi diváky, ale na oficiálních stránkách akce se uvádí, že to je kolem půl druhého milionu. Pestré barvy květin a jejich omamná vůně nejsou jediným, čím se můžete při květinovém průvodu kochat. Tak jako se v Riu za aplausu diváků předvádějí různé školy samby, i v Nice se tančí s vervou. Mezi stovkami tanečníků z mnoha zemí světa nechybí ani originální brazilské tanečnice, ozdobené peřím a sexy kostýmy, které zakrývají opravdu jen to, co musejí. Odvázané dívky vrhají úsměvy na všechny strany, hýždě se vrtí v rytmu samby, obecenstvo křičí nadšením a na hlavě vám přistávají lupínky květů či dokonce celé kytice.

 

baner-clanek

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 26. 02. 2019.

Objednat si Xantypy můžete i zde

XANTYPA 03/2019 - výběr z článků

Martin Řezníček

Martin Řezníček

První zkušenosti získal v BBC. Odtud odešel do České televize, pět let byl jejím zpravodajem ve Washingtonu, nyní je moderátorem hlavní zpravodajské relace Události a zástupcem šéfredaktora.

Punťův velký návrat

Punťův velký návrat

Kreslený psík Punťa se stal za první republiky a za protektorátu skutečným fenoménem. Tehdejší děti na jeho další časopisecké příhody čekaly stejně netrpělivě jako později jejich vnoučata na příběhy Myšpulína, Fifinky, Bobíka a Pindi. Literární vědci Pavel a Lucie Kořínkovi se rozhodli vrátit ho do obecného povědomí. Jejich publikace PUNŤA, ZAPOMENUTÝ HRDINA ČESKÉHO KOMIKSU (1934–1942) je po všech stránkách natolik vydařená, že nad ní tento kdysi tolik populární pejsek musí radostně vrtět ocáskem.

Primky

Primky

Hodinky Prim, které jsme kdysi nosili skoro všichni, se v poslední době staly vyhledávaným sběratelským artiklem. Nejen pro sběratele, muzejní kurátory, ale i pro všechny, kteří si rádi čtou příběhy tradičních českých značek, sepsal historii a sestavil kompletní katalog hodinek Prim jejich velký znalec Libor Hovorka. Ve skvostném provedení – publikace obsahuje několik stovek fotografií jednotlivých typů hodinek, hodin, budíků, ale i reklamních materiálů a snímků z dějin výroby – ji vydalo nakladatelství Host.

Josef Illík

Josef Illík

Josef Illík stál za kamerou takových filmů jako KOČÁR DO VÍDNĚ, KLADIVO NA ČARODĚJNICE, UCHO, UŽ ZASE SKÁČU PŘES KALUŽE nebo TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU. Byl však také vynikajícím fotografem, po němž zůstala jedinečná sbírka zhruba čtyř tisíc černobílých negativů. Z některých, zachycujících Prahu v letech 1945–1958, byly zhotoveny fotografie a publikovány v knize, kterou vydalo nakladatelství Argo.

Jiří Hrzán

Jiří Hrzán

Jiřímu Hrzánovi se podařilo vytvořit herecký typ. Typ kluka, který není frajersky suverénní. Naopak, je to spíš smolař sužovaný občasnými trablemi a komplexy. Někdy se už už zdá, že se dá do breku. Nedá, ale v tom okamžiku jako komik zaručeně vítězí i nad velkými škarohlídy. Jen těžko bychom v naší kinematografii hledali nešťastnějšího a utrápenějšího ženicha, než jakého předvedl v komedii SVATBA JAKO ŘEMEN. Nechce se věřit, že už je to osmdesát let, kdy se tento věčně mladý kluk 30. března 1939 v Táboře narodil.

Když se „zpumprlíkují“ sloni a paviáni

Když se „zpumprlíkují“ sloni a paviáni

Že se zvířata umějí taky pěkně „zpumprlíkovat“, dokazují mnohá osobní svědectví i záznamy na YouTube, na nichž lze zhlédnout opojení psů, koček, slepic i koal padajících ze stromů kvůli přílišné intoxikaci z eukalyptových listů, ale i povalující se skupiny opilých slonů. V Jižní Africe existuje strom marula, domorodci oblíbený jako u nás lípa, který milují sloni, a nikdo mu neřekne jinak než sloní strom. Diskutuje se o tom, jestli jeho plody opíjejí, či nikoli.

Radim Špaček

Radim Špaček

S Radimem Špačkem (*1973) se znám necelých deset let, obdivuji jeho pracovitost, vstřícnost i otevřenost. Na sklonku minulého roku představil svůj nový film z nedávné historie a zároveň ze sportovního prostředí ZLATÝ PODRAZ. Námět pozoruhodného snímku mi s Radimovým osobnostním typem nešel tak úplně dohromady, rozhodl jsem se ho tedy na okolnosti vzniku tohoto filmu – a nejenom na ně – zeptat.

Taťána Kovaříková

Taťána Kovaříková

S několikaměsíčním synem Maxem v náručí ozdobila první číslo měsíčníku Xantypa. Psal se rok 1995 a už tehdy patřila ke špičce tuzemských návrhářů. Jak dnes tvoří úspěšná Taťána Kovaříková? Proč ji její profese neustále baví a jak vznikají dámské kolekce, jimiž podtrhuje ženskost a rafinovanost? O tom hovořila s XANTYPOU v prostorách svého útulného butiku TATIANA v Praze na Starém Městě.

Dva kohouti na venezuelském smetišti

Dva kohouti na venezuelském smetišti

Stát se dvěma prezidenty je odchylka připomínající dvouhlavé tele. Avšak zatímco vycpané tele ve vitríně předvádíme za mírný poplatek návštěvníkům zábavních parků, z existence dvou prezidentů nemá v zemi zmítané politickým chaosem profit nikdo. Poté, co tamní parlament odmítl uznat druhý mandát prezidenta Nicoláse Madura a jeho předseda Juan Guaidó sám sebe prohlásil prezidentem prozatímním, se v téhle situaci nachází i jihoamerická Venezuela.

Reportáže - výběr z článků

Kapky z poháru nesmrtelnosti

Kapky z poháru nesmrtelnosti

Kumbhaméla je spojení dvou sanskrtských slov kumbha a méla, přičemž KUMBH znamená džbán a MÉLA setkání. Pochází z dávné legendy, podle které bojovali bohové s démony o pohár nesmrtelnosti a kapky nektaru ukáply na čtyři místa na zemi, kde se čtyřikrát za dvanáct let konají poutě střídavě ve čtyřech městech. Letos to bylo od 15. ledna do 4. března v Iláhábádu na soutoku řek Gangy a Jamuny a podle odhadů se setkání zúčastnilo neuvěřitelných 150 milionů lidí. Jen v nejvýznamnější den, 4. února, se zde v posvátné řece vykoupalo 10 milionů věřících.

Korfu

Korfu

Korfu (Kerkyra), snad nejznámější z Jónských ostrovů, je oblíbeným cílem Řeků z pevniny i zahraničních turistů. Cestovní ruch tu zažívá svůj vrchol samozřejmě v létě, ale návštěvnost výrazně stoupá i během Velikonoc.

Když se „zpumprlíkují“ sloni a paviáni

Když se „zpumprlíkují“ sloni a paviáni

Že se zvířata umějí taky pěkně „zpumprlíkovat“, dokazují mnohá osobní svědectví i záznamy na YouTube, na nichž lze zhlédnout opojení psů, koček, slepic i koal padajících ze stromů kvůli přílišné intoxikaci z eukalyptových listů, ale i povalující se skupiny opilých slonů. V Jižní Africe existuje strom marula, domorodci oblíbený jako u nás lípa, který milují sloni, a nikdo mu neřekne jinak než sloní strom. Diskutuje se o tom, jestli jeho plody opíjejí, či nikoli.

Marche

Marche

Když se na vyspělém a bohatém italském severu zeptáte na Marche, většina Italů zakroutí hlavou s podezíravým dotazem, zda máte na mysli onen do sebe uzavřený kraj, který ještě neprocitl ze středověku. Předsudky a povyšování, pomyslíte si. Jenže lepší ochranu si tento malebný kout Itálie nemůže přát…

Život na hranici dvou světů

Život na hranici dvou světů

O vztahu mezi Jižní Koreou a severním sousedem KLDR se mluví stále častěji. Vojenský konflikt mezi oběma zeměmi sice dosud nebyl uzavřen, od roku 1953 trvá příměří, ale došlo k zásadnímu posunu v politickém vývoji a další změny se očekávají. Jak vypadá život v korejské demilitarizované zóně?

Mont-Saint-Michel

Mont-Saint-Michel

Očekávání jsou vždy poněkud zrádná, přesto je těžké se jim zcela vyhnout. Jinak tomu nebylo ani ve Francii, když jsme se s přítelkyní vypravili z Paříže do Normandie k Mont-Saint-Michel, třetí nejnavštěvovanější památce země hned po Eiffelovce a katedrále Notre Dame, kam každoročně zavítá téměř milion návštěvníků.

V obyčejnosti je krása

V obyčejnosti je krása

Když se řekne Izrael, mnozí si pod dojmem titulků v médiích představí konflikt, raketové nálety, sebevražedné útoky. To všechno se občas děje, ale ve skutečnosti je to jen velmi úzká výseč reality. Je-li nějaká země, která se umí dlouhodobě efektivně bránit a dokázala – do určité, možné míry – porazit zlo terorismu, pak je to právě Izrael. Statisticky vzato nemáte v Izraeli větší šanci přijít k úhoně než třeba při dovolené v Paříži nebo Londýně a určitě se tam budete cítit bezpečně.

Návrat vlků do Česka

Návrat vlků do Česka

Fotografie divokého vlka, pořízená fotopastí nedaleko Loučovic v roce 2015, jako by po stočtyřicetileté pauze odstartovala šumavské vlčí hemžení. Vlk byl loni prokazatelně spatřen v Boleticích. V posledních měsících byli zpozorováni ne­jen jednotliví vlci, ale po sto pa­desáti letech dokonce první divoké vlčí smečky. Na přítomnost vlků si zkrátka musíme začít v šumavských a lipenských lesích zvykat.

Viktoriiny vodopády - plnou parou vpřed!

Viktoriiny vodopády - plnou parou vpřed!

„Postavte most tak, aby na vlaky projíždějící přes propast dopadala voda z Viktoriiných vodopádů…“ Slova, která patřila železničním inženýrům, vyslovil vlivný britský koloniální podnikatel a politik Cecil Rhodes. Mocný jihoafrický magnát jimi inicioval vznik nejznámějšího mostu Afriky, dokončení svého nápadu se ovšem nedožil…

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 03/2019

XANTYPA XANTYPA 03/2019

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne