2017: Bude to bolet

Vykoupeme se ve vařící kampani do Sněmovny a na Hrad. Nejlepší pohonná hmota pro letošní rok? Rozpouštět strach

Rok začal, už jede a my se v něm vezeme, koukáme z okýnka, mnozí vyděšeni, co se letos stane, jak to dopadne. Čekají nás dvě volební kampaně, jedna před sněmovními volbami, které proběhnou na podzim, druhá před prezidentskou přímou volbou na počátku roku 2018. Ponoříme se do vařící vody a bude to bolet.

 

 fendrychjpg1.jpg

 

Volby poslanců budou zase „klíčové“, zase „rozhodnou o budoucnosti státu“. Část z nás to vnímá jako nebezpečí. Nebude omezována svoboda? Vyhraje populista? Převálcuje Andrej Babiš všecky ostatní? Kam bude Česko postrkovat? Snadno si vyrobíme čerta a bojíme se ho, co se do nás vejde. Zapomínáme, že je to na nás, my budeme volit jak poslance, tak o pár měsíců později prezidenta. My budeme součástí té kampaně, my žijeme v demokracii, v níž jsou volby sice silně ovlivňovány penězi, ale nejsou zfalšované. My máme šanci ovlivňovat okolí, tišit často iracionální obavy. Rozpouštět strach je nejlepší pohonná hmota pro rok 2017.
Jak si v něm povede Sobotka, Babiš, Fiala, Kalousek, Gazdík, Okamura a další? Hlavními postavami české politiky 2017 budou Babiš, Sobotka a Zeman. Půjde o to, kdo se stane příštím premiérem, jestli „tradiční“ Bohouš, nebo „netradiční“ Andrej. Jsme parlamentní, nikoli prezidentská demokracie. U obou půjde také o to, jak zkrotí Zemana, jak s ním vyjdou. Ale stále platí, že vliv hlavy státu je spíše neformální, byť veliký. (Viděli jsme, jak 11. ledna poslanci hravě přehlasovali Zemanovo veto tzv. lex Babiš.) Podstatná pro chod země je vláda, premiér a strany, které ji budou skládat.
Silně nás ovlivní děje v evropské i světové politice. Vývoj v EU, do níž jsme nadlouho vložili svoji budoucnost, naše schopnost jednat jako sebevědomý soused se silným Německem, schopnost Bruselu kontrolovat migrační příliv, zajistit uvnitř obřího společenství slušnou úroveň bezpečí. Ovlivní nás i Rusko, Spojené státy, méně snad Čína.

Zeman ví, kdo je Babiš, Babiš ví, kdo je Zeman
Sobotka a Babiš dodnes neřekli, kdo se stane jejich kandidátem na Hrad. Dělají to z opačných důvodů. Zeman se Sobotkou dlouhodobě válčí, je pro něj zrádcem, mužem určeným k (politické) likvidaci, muklem. Naopak Babiš je pro prezidenta mužem určeným k (politické) podpoře, jež by měla být i podporou Zemana, tedy „mukpem“. (Znovu lex Babiš: Zeman oznámil, že se obrátí na Ústavní soud, novela zákona o střetu zájmů je prý neústavní. Ti dva si prostě vycházejí maximálně vstříc.)
Babiš přitom nemilosrdně kritizuje „tradiční“ strany a politiky. Zeman je archetypem tradičního českého politika, jede v tom od začátku. Nikoho více symbolizujícího českou politiku po revoluci si nedovedu představit. Vsuvka: v lednu uplynulo čtyřicet let od založení Charty 77, společenství disidentů, kteří za komunistů v Československu mnohdy za cenu ztráty fyzické svobody hájili lidská práva. Když se 8. ledna ptal Blesk.cz Zemana, jak to měl s Chartou 77, odvětil: „S Chartou za mnou nikdo nepřišel, jinak bych ji podepsal.“ Geniální, umí se udělat hrdinou post factum. Připadal si zřejmě jako prezident už v roce 1977, proto oni měli přijít za ním. Totálně absurdní odpověď, jež nahradila větu: Chtěl jsem dělat kariéru, a to s podpisem Charty nešlo.
Tahle chytristika spojuje Zemana s Babišem, když se jim to hodí, ty dvě šelmy loví pospolu. Babiš počítá, že mu Zeman dodá svoje voliče, Zeman počítá, že mu Babiš přihraje „anoisty“. Politický obchod je skryt za výroky typu „navrhnu ho (Babiše) na Nobelovu cenu“ a z druhé strany „v některých věcech s prezidentech souhlasím, jako v investicích nebo v názorech na migraci, v některých zase ne, jako se zavedením eura“. Souhra je to čistě obchodní, Zeman ví, kdo je Babiš, Babiš ví, kdo je Zeman, žádné bratrství, ale kalkul.

Středula a téma pro ČSSD: Konec levné práce
Sobotka nestaví kandidáta na Hrad z jiného důvodu. Část voličů ČSSD chce Zemana, a on si netroufne proti nim jít, ačkoliv dobře ví, jak moc ho prezident „miluje“. V lednu přišel předseda oranžových s tím, že nechá členy strany rozhodnout, předloží jim několik kandidátů, ať si vyberou. (U volby předsedy přitom stranické referendum odmítl.)
Když tuto taktiku, jež je vlastně jen veřejně deklarovanou neschopností a nerozhodností, domyslíme, Sobotka nemá odvahu, aby straně nabídl svého kandidáta a toho držel. Není to jako s Babišem, ten myslí na volební výsledek ANO. U Sobotky se to odehrává přesně opačně, on je ochoten, pokud si to budou členové přát, přijmout Zemana, svého úhlavního nepřítele, jako kandidáta na Hrad pro ČSSD.
Velkorysost? Houby s octem. Chybná kalkulace, hrubá chyba. Pokud ČSSD podpoří kandidáta ANO, a Zeman je dnes zjevně Babišovým kandidátem, pak de facto Sobotka podpoří ANO proti ČSSD. Nic hloupějšího si nedovedete představit. Přitom celá potíž vězí v tom, že Sobotka prostě nemá kandidáta; kdoví, jestli ho vůbec hledá.
Stejně krátkozraká se jeví jeho usilovná snaha, aby na předsedu v březnu kandidoval sám, bez soupeře. Soutěž o vedení je přece v pořádku, zdravá. Když šéf kandiduje sám, demokracie dostává na pamětnou. Bylo by žádoucí, aby strany kandidovaly více postav při výběru vedení. Netýká se to jen sociální demokracie, ale i ANO (protikandidát Babiše je tam nepředstavitelný), ODS, TOP 09, lidovců atd.
Přece jen se však sociální demokracie probírá z kómatu. Opatrně se vrací ke svému programu, tedy k ochraně pracujících, slabších skupin v zemi, střední třídy. Paradoxem ovšem je, že téma pro levici nestanovil Sobotka či jiný sociální demokrat, ale předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jiří Středula. Tím tématem je „konec levné práce“.
A jsme u toho – Středula, viditelný, průrazný, inteligentní, lídrovský odborář je ten, kdo levici vrací doleva a k jejímu smyslu. Jinými slovy „lidi jsou“, ne že nejsou, jen po nich sáhnout. Středula by byl zřejmě kvalitním lídrem sociální demokracie. Dokázal by čelit Babišovi i Zemanovi. Ale nikdo tak neuvažuje, oranžovým chybí odvaha.

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 31. 1. 2017

 

 XANTYPA audio

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

Martin Fendrych

XANTYPA 02/17 - výběr z článků

Video k únorové Xantypě

Video k únorové Xantypě

Podívejte se na obsah nové XANTYPY

Meryl Streepová

Meryl Streepová

Letos v lednu získala čestný Zlatý glóbus a ve své děkovné řeči se opřela do xenofobních postojů Donalda Trumpa. „Hollywood je plný cizinců a lidí, kteří přišli odjinud. Když je všechny vyhodíme, budete se moct dívat jenom na fotbal a na bojová umění, což není umění,“ prohlásila Meryl Streepová. Ve svém emotivním projevu se zastala také handicapovaného novináře, kterého Trump ostudně zesměšňoval. Reakce nově zvoleného prezidenta přišla vzápětí: označil Meryl za jednu z nejpřeceňovanějších amerických hereček. Tento dehonestující žvást snad ani nelze brát vážně. Jen málokterá hvězda je totiž uznávanější, pracovitější a kreativnější než právě ona.

David Koller: Většina politiků jsou psychopati

David Koller: Většina politiků jsou psychopati

David Koller žije v Mikulově, kde má dům a dvě děti. Do Prahy už jen dojíždí. Účinkovat, za kamarády nebo dělat rozhovory. Za ta léta už si zvykl. A ostatní také. Jelikož jsme kolegové z branže a dlouho jsme byli takřka sousedé, nepředstírali jsme vykání. Povídali jsme si o životě na jižní Moravě, o jeho dětech a také o skupině Lucie a MeetFactory.

Turkana

Turkana

Největší pouštní jezero představuje symbiózu nehostinné krajiny, rostlin, zvířat a lidí. Jeho příběh je bohužel také důkazem toho, jak i zdánlivě nezranitelný ekosystém může člověk svou ignorací lehce sprovodit ze světa.

Ondřej Gregor Brzobohatý: Filmovou muziku jsem chtěl dělat odmalička

Ondřej Gregor Brzobohatý: Filmovou muziku jsem chtěl dělat odmalička

Od našeho prvního setkání s Ondřejem uplynulo už jistě víc než deset let. Během té doby se stačil stát vyhledávaným a uznávaným skladatelem filmové a scénické hudby, autorem dvou muzikálů, četně oslovovaným aranžérem a producentem, široce oblíbeným moderátorem, hercem a především zpěvákem a interpretem vlastních písní na pomezí jazzu, popu a funky. Spolu se svou druhou ženou Taťánou, Miss World 2006, se nevyhnul ani dychtivému zájmu nevybíravého bulváru, jehož lačnosti ani jeden z nich nevychází právě vstříc.

Skvosty evropské přírody

Skvosty evropské přírody

Nedělá vám dobře let nad oceánem, ale přesto toužíte objevovat neobvyklé přírodní scenérie? Pro dobrodružné zážitky není třeba překročit hranice Evropy.

Jackie

Jackie

Druhého února vstupuje do kin snímek JACKIE, dlouho očekávané drama režiséra Pabla Larraína. Od své loňské premiéry na filmovém festivalu v Benátkách snímek posbíral řadu ocenění od kritiků i festivalových porot, včetně nominace na Zlatý glóbus nebo čerstvé nominace na cenu BAFTA pro představitelku titulní role Natalii Portmanovou.

Prodaná nevěsta

Prodaná nevěsta

Kdo se chce v Africe oženit, musí si připravit peněženku, aby vyvolenou od její rodiny vykoupil. Dřívější symbolická tradice se změnila v odírání ženicha, který však po svatbě může manželku považovat za svůj majetek.

Petra Špalková

Petra Špalková

Dvacet pět písmen, dvacet pět slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká vlastně je abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.

Benedict Cumberbatch

Benedict Cumberbatch

Na civilních fotografiích připomíná vedoucího skautského oddílu nebo alespoň kladnou postavičku z nějakého komiksového seriálu, třeba RYCHLÝCH ŠÍPŮ. Brity fascinuje až groteskní podobnost jeho tváře a výrazu s chráněným bobrem.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 02/17

XANTYPA XANTYPA 02/17

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne