Jan Lichtenberg

Další člen klubu excelentních kytaristů na tuzemské scéně

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

 

text Zdeněk Raboch, foto Ivan Vala

 

lichtenbergjpg.jpg

 

Rodiče byli milovníci klasické hudby a měli vztah i ke klasické roc­kové hudbě, zejména šedesátých a sedmdesátých let. Jan povzbuzen porozuměním rodičů a kytarou, kterou dostal ve čtrnácti letech, rozhodl se vydat na uměleckou dráhu. Nemalý vliv na jeho rozhodnutí měly návštěvy koncertů muzikantů z okolí, ale i hvězd skutečně první velikosti. Už v sedmi letech navštívil s otcem, který ho nesl na ramenou, koncert Rolling Stones, a následovali Jethro Tull, Plant, Page a další. Sám si pak našel cestu k tvorbě renomovaných kytaristů jako Eric Clapton nebo Richie Blackmore. Jejich prostřednictvím ho okouzlila elektrická kytara. První větší příležitost nastala v podobě angažmá ve skupině Hruškowitz.
Projekt, který v současné době považuje za nejdůležitější, se jmenuje Seventh Pas­sion. Tato plzeňská kapela vznikla v roce 2015 a je složená z muzikantů, kteří rádi proplouvají různými hudebními žánry a experimentují. Jejich tvorba se opírá o rockový a bluesový základ s nádechem sedmdesátých let, ale prolíná se s jazzem, folkem či metalem. Inspirují se též tradiční hudbou z různých koutů světa, nebojí se pracovat ani s harmoniemi a rytmy orientu. Výsledkem je stylově ne úplně snadno zařaditelná muzika, která vypovídá o jejich přístupu ke kompozici. Obsazení tvoří kytarista a zpěvák Jan Lichtenberg, baskytarista Vítězslav Karásek a bubeník Luboš Samek. V roce 2017 vydali debutové album 7 SONGS, natočené v domácím studiu, následovaly dva singly PSYPHYSI­CAL GRAVITY a NOSTALGIC LULLABY – k tomu vznikl i videoklip. V témže roce skupina zvítězila v soutěži kapel Skutečná liga. Co se týká dalších úspěchů, za zmínku rozhodně stojí vystoupení na Pol’and’Rock Festival, což je jeden z největších evropských festivalů – návštěvnost dosahuje 400 tisíc až milion lidí. 
Navíc Jan Lichtenberg společně s bubeníkem doprovází akustickou blues folkovou dvojici Jakub Kořínek a Kateřina Misíková. V roce 2017 společně natočili desku VINIS EUPHORIA. Čas od času si zahraje i v kapele ILL Fish a také v Blues Not Dead. Mezi další aktivity mladého muzikanta patří výtvarné umění. Výsledkem jsou buklety pro Seventh Passion a pro další muzikanty anebo natáčení videoklipů. Dejme teď slovo Janu Lichtenbergovi.

Jaká muzika tě asi nejvíc ovlivnila?
Když jsem byl malý, tak rocková hudba sedmdesátých let. Ta dodnes převládá, ale od té doby mě ovlivnila i muzika, která s rockem nemá nic společného. Od klasiky přes filmovou hudbu, tradicionální skladby různých zemí až po interprety, které je těžké někam zařadit. A momentálně některé metalové kapely, a také hodně rád poslouchám blues.
Co starší, povězme „nerockové“ žánry jako swing, dixieland nebo moderní jazz?
Co se týká té opravdu staré školy, tak mne baví beebop. I swing. V téhle hudbě nemám takový přehled, jaký bych chtěl mít, není to přímo moje parketa. Ale miluji atmosféru, kterou ta hudba přináší. A moderní jazz? Je toho tolik, že to ani nestíhám sledovat, a jak říkám, není to moje domácí půda. Vždycky rád zaskočím na vedlejší trávník poslechnout si něco jiného, ale po chvíli se zase musím vrátit. Už jsem ale narazil na spoustu jazzových desek, které mě moc baví, každopádně je to skvělá škola i pro kytaristy. Party, které jsou určené pro trubku nebo saxofon, jsou dost netradiční pro kytaru a je zábava pokusit se něco podle nich zahrát. Dává to jiný pohled na hru na kytaru.

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 28. 12. 2018.

Objednat si Xantypy můžete i zde

 

baner-clanek

XANTYPA 01/2019 - výběr z článků

Slavný hotel opět na výsluní

Slavný hotel opět na výsluní

Šlechta, státníci, umělci a další významní hosté se vydali roku 1893 do Tater, aby slavnostně otevřeli Hotel Lomnica, který se měl stát chloubou nově vzniklé osady Tatranská Lomnica. A skutečně tomu tak bylo, stavba navržená „dvorním architektem Tater“ Gedeonem Majunkem (1854–1921) si s příchodem nového investora vysloužila přízvisko První dáma Tater. Návštěvníci se z terasy kochali výhledem na majestátní Lomnický štít, hráli tenis, golf a v zimě sáňkovali. První dáma Tater přestála obě světové války, i když neunikla rabování, přežila i éru komunismu. Osudovou ránu jí zasadilo až období po revoluci. Stavba s výjimečnou atmosférou se proměnila na čtvrt století ve vybydlenou ruinu. Před časem ale povstala jako fénix z popela.

A na desce se točí Nipper…

A na desce se točí Nipper…

Obraz nazvaný HIS MASTER’S VOICE (HLAS JEHO PÁNA), na němž pejsek Nipper soustředěně naslouchá hlasu vycházejícímu z gramofonu, se stal jednou z nejslavnějších firemních značek.

Olivova dětská léčebna

Olivova dětská léčebna

Místo na konci Říčan nebylo vybráno před více než sto dvaceti lety náhodně. Olivova dětská léčebna stojí v nadmořské výšce čtyři sta deset metrů a malé pacienty, kteří to mají, co by kamenem dohodili k říčce Rokytce, jezírku a lesoparku, léčí i zdejší klima.

Anna Gregor

Anna Gregor

Nedlouho po okupaci v roce 1968 odcestovala z Prahy do Velké Británie. Nejprve žila v Londýně, později se usadila v Edinburghu. Byla hlavní onkoložkou Skotska, objevila nový princip komunikace s pacienty, za což obdržela Řád britského impéria. Doktorka Anna Gregor.

Jakub Klecker

Jakub Klecker

Brněnský dětský pěvecký sbor Kantiléna, spjatý se jménem sbormistra Ivana Sedláčka, je zřejmě zvláštní místo na Zemi, v jehož atmosféře zrají výrazné osobnosti hudební kultury. Jednou z nich je současný hudební ředitel opery Národního divadla moravskoslezského Jakub Klecker.

Věra Křesadlová

Věra Křesadlová

Byla sexsymbolem šedesátých a sedmdesátých let. V době, kdy jsem nastoupila do Semaforu jako desetileté škvrně, ona už zářila po boku Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra coby subreta. Fascinovaly mě nejen její dlouhé, nazrzlé, vždy splývavé vlasy, ale taky její i v mrazu rozepnutý vyšívaný kožíšek a vysoké barevné kozačky. „Křesadlici“ prostě nikdy nešlo přehlédnout.

Jakub S. Trojan

Jakub S. Trojan

Karla a Jakub Trojanovi žijí ve sborovém domě Českobratrské církve evangelické v pražské Libni. Jejich klidný a laskavý způsob komunikace, kdy si navzájem doplňují vzpomínky a formulace, je svým způsobem přírodní úkaz, který může vzniknout snad jen za více než šedesát osm let manželství a hlavně sdílením základních a upřímně žitých hodnot. Původně jsem chtěla mluvit s Jakubem S. Trojanem, evangelickým teologem, chartistou a bývalým děkanem Evangelické teologické fakulty o jeho vzpomínkách na pohřeb Jana Palacha, ale když se hovor stočil k praktickým dopadům Trojanových občanských postojů, které vedly k jeho perzekuci ze strany komunistického režimu, vzpomínky jeho ženy Karly se zcela přirozeně staly součástí našeho dialogu.

První památník „živé pochodni“

První památník „živé pochodni“

Postava mladého muže zvedajícího ruce k nebi obklopená plameny. To je památník Jana Palacha v Římě. Uprostřed stejnojmenného náměstí Piazza Jan Palach. Bronzová plastika na travertinovém podstavci. Čtyři a půl metru vysoký monument připomínající českého studenta, jehož mezní čin se zapsal do dějin.

Beautiful Boy

Beautiful Boy

Jak se vyrovnat s tím, že si vaše milované dítě zvolilo život s drogami a o pomoc nestojí? Drama natočené podle skutečného příběhu Davida a Nica Sheffových vstoupí 3. ledna do českých kin. Emotivní snímek o závislosti a nezlomném poutu mezi otcem a synem BEAUTIFUL BOY je nový film režiséra Felixe van Groeningena. V hlavních rolích doslova září Steve Carell a Timothée Chalamet, kteří se díky vynikajícím hereckým výkonům okamžitě po zářijové premiéře na MFF v Torontu těšili z pozitivních ohlasů diváků i kritiků.

Kultura - výběr z článků

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Nový videoklip k písni DEUTSCHLAND od skupiny Rammstein sbírá na internetu miliony zhlédnutí a vyvolává kontroverzi. K rekonstruovaným výjevům z německé historie se už vyjádřila řada médií či instituce jako izraelské ministerstvo zahraničí. Berlínská kapela proslulá výraznou sebeprezentací si nad zájmem o svou tvorbu jistě mne ruce: vypadá to, že její sedmé album, které vychází 17. května, se bude prodávat skvěle. Pro jistotu mají Rammstein v zásobě ještě čtyři další videa.

Kája Saudek

Kája Saudek

Česká filmová komedie z roku 1966 KDO CHCE ZABÍT JESSII scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka proslavila Karla neboli Káju Saudka (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015), malíře a komiksového kreslíře, jelikož autoři slavného filmu použili jeho kreslené postavy komunikující pomocí bublin. Tak se Kája Saudek dostal do veřejného povědomí.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Magdalena Juříková

Magdalena Juříková

S ředitelkou Galerie hlavního města Prahy Magdalenou Juříkovou jsem si povídal o současném výtvarném umění, soukromých sběratelích i o výstavách, které má galerie v plánu.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 01/2019

XANTYPA XANTYPA 01/2019

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
3/2020

XANTYPA 3/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne