Beautiful Boy

O drogové závislosti a poutu mezi otcem a synem

Jak se vyrovnat s tím, že si vaše milované dítě zvolilo život s drogami a o pomoc nestojí? Drama natočené podle skutečného příběhu Davida a Nica Sheffových vstoupí 3. ledna do českých kin. Emotivní snímek o závislosti a nezlomném poutu mezi otcem a synem BEAUTIFUL BOY je nový film režiséra Felixe van Groeningena. V hlavních rolích doslova září Steve Carell a Timothée Chalamet, kteří se díky vynikajícím hereckým výkonům okamžitě po zářijové premiéře na MFF v Torontu těšili z pozitivních ohlasů diváků i kritiků.

 

připravila Markéta Smílková, foto Aerofilms

 

03_beautiful_boyjpg.jpg

 

Předlohou filmu se stala dvojice knih vzpomínek otce a syna na boj s Nicovou závislostí, v nichž každý zachytil událost ze svého pohledu. Síla závislosti se potýká s ještě větší silou lásky. Portál Indiewire hovoří o „fascinujících hereckých výkonech“, časopis Varie­ty označil film za „upřímný a dojemný“. Osmnáctiletý Nic má na první pohled vše – krásu, talent i milující rodinu. Přes­to je v jeho životě trhlina, kterou vyplňuje drogami, a ocitá se nad propastí. Kromě Nicova boje sleduje Beautiful Boy i jeho otce Davida, jenž má snahu svého syna pochopit a pomoci mu. Kombinací těchto dvou pohledů film skládá celistvý a upřímný obraz závislosti a jejích dopadů nejen na Nica, ale i jeho nejbližší.
„Ještě jsem neviděl film, který by pojednával o zkušenosti celé rodiny, která těmito mukami prochází. Je to těžké téma. Jeho temnota je ale vyvažována láskou k životu a jeho vzestupy mají skutečnou výšku,“ nechal se slyšet režisér filmu Felix van Groeningen.
Hlavních rolí se zhostili herci, patřící mezi nejtalentovanější ve svých generacích. Roli otce si zahrál Steve Carell (52 let), který se do povědomí diváků nejprve zapsal komediálními rolemi (40 LET PANIC, BOŽSKÝ EVAN, BLÁZNIVÁ, ZTRACENÁ LÁSKA, seriál Kancl). V současné době se ale začíná čím dál častěji objevovat v kritiky ceněných dramatech; za ztvárnění trenéra Johna du Ponteho ve snímku hon NA LIŠKU byl v roce 2015 nominován na Oscara i Zlatý Glóbus, řadu nominací posbíral i za svůj výkon ve filmu sÁZKA NA NEJISTOTU (2017). Do role syna Nica byl obsazen Timothée Chalamet, jedna z nejvýraznějších mladých hereckých hvězd současnosti. Chalamet svou kariéru odstartoval vedlejšími rolemi v seriálu ve JMÉNU VLASTI a Nolanově snímku Interstellar, v loňském roce se dostal na výsluní v roli Elia ve filmu dej MI SVÉ JMÉNO, za níž byl ve svých jednadvaceti letech nominován na Oscara. Soudě podle zahraničních ohlasů, snímkem BEAUTIFUL BOY Chalamet svůj jedinečný talent potvrdil a v souvislosti s filmovými oceněními se o něm hovoří i letos. „Míří ke hvězdám. Běžte na BEAUTIFUL BOY, ať můžete říci, že jste byli u toho,“ vyzývá své čtenáře server TimeOut.

baner-clanek

XANTYPA 01/2019 - výběr z článků

Slavný hotel opět na výsluní

Slavný hotel opět na výsluní

Šlechta, státníci, umělci a další významní hosté se vydali roku 1893 do Tater, aby slavnostně otevřeli Hotel Lomnica, který se měl stát chloubou nově vzniklé osady Tatranská Lomnica. A skutečně tomu tak bylo, stavba navržená „dvorním architektem Tater“ Gedeonem Majunkem (1854–1921) si s příchodem nového investora vysloužila přízvisko První dáma Tater. Návštěvníci se z terasy kochali výhledem na majestátní Lomnický štít, hráli tenis, golf a v zimě sáňkovali. První dáma Tater přestála obě světové války, i když neunikla rabování, přežila i éru komunismu. Osudovou ránu jí zasadilo až období po revoluci. Stavba s výjimečnou atmosférou se proměnila na čtvrt století ve vybydlenou ruinu. Před časem ale povstala jako fénix z popela.

A na desce se točí Nipper…

A na desce se točí Nipper…

Obraz nazvaný HIS MASTER’S VOICE (HLAS JEHO PÁNA), na němž pejsek Nipper soustředěně naslouchá hlasu vycházejícímu z gramofonu, se stal jednou z nejslavnějších firemních značek.

Olivova dětská léčebna

Olivova dětská léčebna

Místo na konci Říčan nebylo vybráno před více než sto dvaceti lety náhodně. Olivova dětská léčebna stojí v nadmořské výšce čtyři sta deset metrů a malé pacienty, kteří to mají, co by kamenem dohodili k říčce Rokytce, jezírku a lesoparku, léčí i zdejší klima.

Anna Gregor

Anna Gregor

Nedlouho po okupaci v roce 1968 odcestovala z Prahy do Velké Británie. Nejprve žila v Londýně, později se usadila v Edinburghu. Byla hlavní onkoložkou Skotska, objevila nový princip komunikace s pacienty, za což obdržela Řád britského impéria. Doktorka Anna Gregor.

Jakub Klecker

Jakub Klecker

Brněnský dětský pěvecký sbor Kantiléna, spjatý se jménem sbormistra Ivana Sedláčka, je zřejmě zvláštní místo na Zemi, v jehož atmosféře zrají výrazné osobnosti hudební kultury. Jednou z nich je současný hudební ředitel opery Národního divadla moravskoslezského Jakub Klecker.

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Věra Křesadlová

Věra Křesadlová

Byla sexsymbolem šedesátých a sedmdesátých let. V době, kdy jsem nastoupila do Semaforu jako desetileté škvrně, ona už zářila po boku Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra coby subreta. Fascinovaly mě nejen její dlouhé, nazrzlé, vždy splývavé vlasy, ale taky její i v mrazu rozepnutý vyšívaný kožíšek a vysoké barevné kozačky. „Křesadlici“ prostě nikdy nešlo přehlédnout.

Jakub S. Trojan

Jakub S. Trojan

Karla a Jakub Trojanovi žijí ve sborovém domě Českobratrské církve evangelické v pražské Libni. Jejich klidný a laskavý způsob komunikace, kdy si navzájem doplňují vzpomínky a formulace, je svým způsobem přírodní úkaz, který může vzniknout snad jen za více než šedesát osm let manželství a hlavně sdílením základních a upřímně žitých hodnot. Původně jsem chtěla mluvit s Jakubem S. Trojanem, evangelickým teologem, chartistou a bývalým děkanem Evangelické teologické fakulty o jeho vzpomínkách na pohřeb Jana Palacha, ale když se hovor stočil k praktickým dopadům Trojanových občanských postojů, které vedly k jeho perzekuci ze strany komunistického režimu, vzpomínky jeho ženy Karly se zcela přirozeně staly součástí našeho dialogu.

První památník „živé pochodni“

První památník „živé pochodni“

Postava mladého muže zvedajícího ruce k nebi obklopená plameny. To je památník Jana Palacha v Římě. Uprostřed stejnojmenného náměstí Piazza Jan Palach. Bronzová plastika na travertinovém podstavci. Čtyři a půl metru vysoký monument připomínající českého studenta, jehož mezní čin se zapsal do dějin.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 01/2019

XANTYPA XANTYPA 01/2019

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
2/2020

XANTYPA 2/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne