Leonard Cohen

Zpívající básník

Popkultura má zvláště v hudební oblasti přímo magickou moc. Dokáže vymazat mnohé z toho, čím dotyčná osobnost byla, a zploští ji většinou na hlavní odstín, který snáší nejvíce zlatých vajec. Podobný osud postihl i Leonarda Cohena, spojovaného zpravidla s označením písničkář. Jeho hudební kariéra v podstatné míře překryla tu literární. Nejdříve byl však téměř desetiletí básníkem, než přišly jeho písně.

 

 cohen_barvajpg.jpg

 

Leonard k tomu vlastně přispěl sám, když v roce 2006 napsal: „Můj čas se krátí / a ještě / jsem nezazpíval / tu správnou píseň / tu velkou píseň.“ Na počátku listopadu roku 2016 se jeho pozemská pouť zastavila v požehnaném věku 82 let. Krátce předtím se rozloučil svým posledním albem. Vymezený čas naplnil jako málokdo. Zanechal odkaz, ze kterého se bude ještě dlouho čerpat.
Kanaďan Leonard Cohen se už za svého života stal legendou. Měl to ostatně posvěceno i oficiálními oceněními. V roce 1991 ho uvedli do Kanadské hudební síně slávy, v roce 2003 obdržel nejvyšší civilní vyznamenání Kanady – Kanadský řád. O tři roky později se dostal i do Síně slávy kanadských skladatelů. Vedle toho obdržel řadu ocenění i za literaturu. Celkem za svůj život posbíral asi třicítku takových poct!

Hudební závěť

Jako typický intelektuál se stále zmítal vnitřními pochybnostmi, např. několikrát ohlásil svůj odchod do ústraní. V roce 1993 se zdálo, že jeho koncertní turné zůstane definitivně posledním a on bude už jen odpočívat. Jenže životní okolnosti a nouze ho donutily k návratu na koncertní pódia. V roce 2005 totiž zjistil, že mu jeho dlouholetá manažerka Kelley Lynchová zpronevěřila pět milionů dolarů, které si nastřádal na důchod. Navíc mu ještě nadělala dluhy. Proto jsme ho i u nás mohli vidět naživo, i když až v závěrečné fázi jeho kariéry. Poprvé k nám zavítal v roce 2008, pak o rok později, a naposledy v roce 2013.

 

coh5_2jpg.jpg


Konec Cohenova uměleckého i pozemského života obestíralo tak trochu tajemno, třebaže za tím možná vězely velmi přízemní komerční důvody, resp. horšící se zdravotní stav. K oficiálně ohlášenému vydání jeho nové desky YOU WANT IT DARKER v září 2016 ke zpěvákovým narozeninám (připadají na 21. září) nakonec nedošlo. Objevila se až o měsíc později. Je laděna velmi osobně až intimně a jako by prorocky účtovala s pozemským životem, jehož konec je velmi blízko. Z poslechu pasáží jeho přípravy na dialog s Bohem až mrazí. Aranžmá se smyčcovým kvartetem v závěrečné, znovu použité písni TREATY (Dohoda) neodbytně evokuje i závěr pohřebního ceremoniálu. Nechybí typická strohá aranžmá jednoduchých a průzračných melodií, které Leonard Cohen podává svým hlubokým, jakoby lenošivým a takřka recitujícím zpěvem. Známý milovník žen zde odhaluje svou duchovní tvář.
Až úsměvně pak vyznívá Cohenův portrét na obalu desky, kde ostentativně pózuje se zapálenou cigaretou mezi prsty. Před zhruba pěti lety totiž Leonard Cohen tvrdil, že poté, co přestal kouřit, mu oproti všeobecnému očekávání zhrubl hlas. „Kouřit zase začnu v osmdesáti. A moc se na to těším,“ měl tehdy prohlásit.

 

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 28. 12. 2016

 

 audio-160jpgjpg1.jpg

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

Jaroslav Císař, foto archiv

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 01/17

XANTYPA XANTYPA 01/17

Obsah vydání

Aktuální vydání
XANTYPA 02/17

XANTYPA XANTYPA 02/17

Obsah vydání

Inzerce
predplatne2