Režisér Pavel Khek

Udělat druhému radost se vyplatí

Režisér Pavel Khek navzdory tomu, že je nazýván „mladým umělcem“, má za sebou už úctyhodnou řádku inscenací v nejrůznějších divadlech i zkušenost uměleckého šéfa. Je ovšem jasné, že kromě jeho profesní kariéry čtenáře zajímá, že se před časem oženil s jednou z oblíbených českých hereček nejmladší generace, Veronikou Kubařovou.

 

dsc_6378jpg.jpgK divadlu jste se dostal až v relativně pozdním věku. V dětství a dospívání jste byl především sportovcem. Znamená to, že vás rodiče viděli spíše jako budoucího mistra světa v ledním hokeji?

Máma si přála, abych vyhrál Wimbledon, ale přesně se potvrdilo, že když vás někdo do něčeho nutí, nefunguje to. Musíte chtít sám, a tak jsem z tenisu zdrhal zpátky na led.

Vzpomínáte, jaký byl ten zásadní moment, kdy jste se obrátil směrem k divadlu?

To lze říct opravdu přesně – viděl jsem muzikál JESUS CHRIST SUPERSTAR, tu původní verzi ve Spirále. A byl jsem z toho regulérně nemocný. Ta muzika, to nasazení – to byl zázrak. Bárta se Střihavkou vůbec neuměli hrát (snad se neurazí, mám je ve velké úctě), ale byli z bigbítu zvyklí jít do písně úplně naplno a za sebe, tudíž oni nehráli, ale zkrátka jevištně existovali a jejich party Jidáše a Ježíše byly neuvěřitelně pravdivé… A to mi učarovalo – že může být něco tak umělého jako muzikál o Ježíšovi a přitom to může být pravda.

Donedávna jste byl uměleckým šéfem Městského divadla Mladá Boleslav. V době vašeho působení získalo divadlo několik Cen Thalie. Jak vidíte toto období z dnešního pohledu?

My jsme si tenkrát s kolegou Petrem Mikeskou napsali takovou vizi, jak by naše divadlo mělo vypadat za čtyři roky. A musím říct, že jsme ji vlastně splnili. Včetně těch Thálií. Souboru jsme ze srandy řekli, že do čtyř let tu bude stát Thálie. A ona opravdu první přišla hned následující rok. To, že jsme pak dostali ještě dvě, je příjemné, ale nijak bych to nepřeceňoval. Spíš si vážím pětadevadesátiprocentní návštěvnosti a toho, že jsme nevyhnali konzervativní diváky, i když jsme volili těžší a komplikovanější hry. Česká kritika občas vyčítá oblastním divadlům jistou jednoduchost a prvoplánovost. Ale on je opravdu rozdíl dělat divadlo v Dejvickém či Na zábradlí anebo ve čtyřicetitisícovém městě. Pokud potřebujete denně naplnit sál pro 360 lidí na relativně malém městě, tak si zkrátka nemůžete dovolit to, co výše zmíněná divadla (i když dělají své divadlo skvěle!) s kapacitou 140 diváků v Praze. A tak si asi nejvíc vážím toho, že jsme našli správnou vyváženost.

marketa-lazarova-28jpg.jpg
Manželka Pavla Kheka, herečka Veronika Kubařová jako Markéta Lazarová (po derniéře)

 

Autor článku Jana Soprová

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 8. 2016.

 

 

 

 

XANTYPA 9/16 - výběr z článků

Herec Miroslav Hanuš

Herec Miroslav Hanuš

Herec a režisér Divadla v Dlouhé Miroslav Hanuš vytváří z knih divadelní hry, úspěšné u diváků i kritiky. Na jeho domovské scéně je to 407 GRAMŮ Z BOHUMILA HRABALA, ve Studiu DVA inscenace SMOLÍKOVI A JEJICH PODIVUHODNÉ DOBRODRUŽSTVÍ (s Evou Holubovou a Bobem Kleplem) a v Divadle ABC představení PAN KAPLAN MÁ TŘÍDU RÁD a DRŽ MĚ PEVNĚ, MILUJ MĚ ZLEHKA, jehož vzniku byl přítomen autor předlohy, slavný americký spisovatel Robert Fulghum.

Ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková

Ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková

Letos na podzim to budou čtyři roky, co Magdaléna Juříková byla vybrána v konkursu na post ředitelky Galerie hlavního města Prahy. Co se jí za tu dobu podařilo uskutečnit? Jaké výstavy připravuje a o jaké zatím jen sní?

Lékař Vladimír Machoň

Lékař Vladimír Machoň

Když člověka něco bolí, vyhledá lékaře a přeje si rychlou úlevu, zejména pokud se jeho trápení uhnízdilo na hlavě. Ne vždy mohou lékaři pacientovi pomoci podle jeho představ. Čelistní chirurgie je téma pro otrlé čtenáře, povídali si o něm však dva zdraví lidé. Snad proto jsme přitom nebyli nadmíru ohleduplní. Skutečným pacientům se v ordinaci Vladimíra Machoně dostane mnohem vlídnějšího přijetí, než by se mohlo zdát z tohoto textu. Pan doktor má příjemný, hluboký, uklidňující hlas…

Výstava Rolling Stones 2016 – exhibice v galerii

Výstava Rolling Stones 2016 – exhibice v galerii

Bylo, nebylo – v městě Dartfordu, kde v dávných dobách číhali lapkové na kupce jedoucí od Doveru k Londýnu, žili dva kluci. Znali se odmala, a když se jeden z nich odstěhoval na druhý konec města, přestali se vídat. Jednoho dne – to už jim bylo skoro osmnáct – se potkali na dartfordském nádraží.

Bylinkářka Simona Tancerová

Bylinkářka Simona Tancerová

Simona Tancerová je známa veřejnosti z mimořádně úspěšného televizního cyklu KOUZELNÉ BYLINKY. Její cesta k léčivým rostlinám však byla poměrně dlouhá. Nakonec dosáhla i toho, že ulice, v níž v Českém Krumlově žije, nese název Bylinková.

Tenorista Pavel Černoch

Tenorista Pavel Černoch

Pavel Černoch – tenorista s brněnskými kořeny a dnes výrazným mezinárodním renomé. Vzpomínám si, mohlo to být bezmála před dvaceti lety, na onoho úhledného a zdvořilého mladíka, který se podílel na organizování nedělních komorních matiné na nádvoří brněnského historického domu U rudého vola a měl pro mne vždycky „volňásky“. Když tam jednoho dne sám zazpíval, byli jsme překvapeni nádherou jeho hlasu. Záhy však zmizel na operní scénu na Sardinii…

Kultura - výběr z článků

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Nový videoklip k písni DEUTSCHLAND od skupiny Rammstein sbírá na internetu miliony zhlédnutí a vyvolává kontroverzi. K rekonstruovaným výjevům z německé historie se už vyjádřila řada médií či instituce jako izraelské ministerstvo zahraničí. Berlínská kapela proslulá výraznou sebeprezentací si nad zájmem o svou tvorbu jistě mne ruce: vypadá to, že její sedmé album, které vychází 17. května, se bude prodávat skvěle. Pro jistotu mají Rammstein v zásobě ještě čtyři další videa.

Kája Saudek

Kája Saudek

Česká filmová komedie z roku 1966 KDO CHCE ZABÍT JESSII scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka proslavila Karla neboli Káju Saudka (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015), malíře a komiksového kreslíře, jelikož autoři slavného filmu použili jeho kreslené postavy komunikující pomocí bublin. Tak se Kája Saudek dostal do veřejného povědomí.

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 9/16

XANTYPA Číslo 9/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
2/2020

XANTYPA 2/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne