Výstava Rolling Stones 2016 – exhibice v galerii

Bylo, nebylo – v městě Dartfordu, kde v dávných dobách číhali lapkové na kupce jedoucí od Doveru k Londýnu, žili dva kluci. Znali se odmala, a když se jeden z nich odstěhoval na druhý konec města, přestali se vídat. Jednoho dne – to už jim bylo skoro osmnáct – se potkali na dartfordském nádraží.

 the-rolling-stones-1964-billboard-650jpg.jpg

Jeden nesl kytaru a druhý pár gramofonových desek. Slovo dalo slovo a vzájemně se ujistili, že muzika, kterou oba poslouchají – americký rock’n’roll a rhytm and blues – je ta jediná, která opravdu stojí za to. No a do roka dali dohromady kapelu, hrající podobnou hudbu dodnes…

I když to zní tak trochu jako pohádka, je to čistočistá pravda. Kluci se jmenovali Michael Philip Jagger (nechával si říkat Mick), ten druhý byl o necelý půlrok mladší Keith Richards. A kapela, kterou dali dohromady s dalšími bluesovými nadšenci Brianem Jonesem a Ianem Stuartem, se samozřejmě jmenovala Rolling Stones. Její první koncert se odehrál před čtyřiapadesáti lety, 12. července roku 1962, o něco později se ustálila první slavná sestava s bubeníkem Charliem Wattsem a basistou Billem Wymanem. Před nimi se pohupovali se svými kytarami Brian a Keith, Mick zpíval a nakrucoval se pokaždé napříč celým pódiem.

Veledůležitou postavou se stal první manažer, teprve devatenáctiletý (!) Andrew Loog Oldham. Dokonale využil osudné chyby, kterou udělala firma DECCA, když o rok dřív odmítla podepsat smlouvu s Beatles, a vyjednal pro své klienty lepší nahrávací a finanční podmínky, než měli u EMI.

Rolling Stones se – spolu s Beatles a dalšími kapelami – stali nejen jedním ze symbolů „swingujícího Londýna“ šedesátých let, ale také jednou z nejdůležitějších součástí „britské invaze“, vpádu britských kapel na americkou hudební scénu. Dodali jí doslova novou krev energickou připomínkou – původně amerického – rock’n’rollu a rhytm and blues v lákavém obalu britského šarmu a v Americe té doby nevídané „dlouhovlasé“ image.

Kariéra Stones, to je víc než dvacítka studiových alb, podobný počet živých záznamů a řada výběrů a kompilací. Stovky koncertů po celém světě – po roce 1990 i pětkrát na naší domácí půdě. Několik filmů, které zachycují nejen kapelu na scéně a ve studiu, ale také atmosféru kolem ní. Řádění fanoušků i dekadentní momentky zpoza kulis, kde vládne sex a drogy, věrní souputníci rock’n’rollu. Výbuch násilí v Altamontu, vrcholící vraždou, a na druhé straně vyčerpání a únava věčných rockových harcovníků.

Za víc než půl století se Rolling Stones stali doslova institucí. Neoddělitelným symbolem popkultury šedesátých let i dalších dekád, kdy se oni a jejich hudba sice proměňovali, ale v jádru stále zůstávali věrni svému zemitému blues-rockovému základu. Jsou archetypem rockerství s veškerou okázalou neúctou k autoritám, frajerskými pózami a cirkusáckou velkohubostí. I dnes, kdy tři z nich už překročili sedmdesátku a čtvrtý se k ní valem blíží, se pohybují po scéně s klackovitou ležérností a Jaggerův dvouhodinový výkon, kdy zpívá, tančí a přebíhá scénu sem a tam, je sám o sobě obdivuhodný.

Autor článku: Leoš Šedo

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 30. 8. 2016

 

 x_audio-1jpg.jpg

Audio Xantypa za 79 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

XANTYPA 9/16 - výběr z článků

Herec Miroslav Hanuš

Herec Miroslav Hanuš

Herec a režisér Divadla v Dlouhé Miroslav Hanuš vytváří z knih divadelní hry, úspěšné u diváků i kritiky. Na jeho domovské scéně je to 407 GRAMŮ Z BOHUMILA HRABALA, ve Studiu DVA inscenace SMOLÍKOVI A JEJICH PODIVUHODNÉ DOBRODRUŽSTVÍ (s Evou Holubovou a Bobem Kleplem) a v Divadle ABC představení PAN KAPLAN MÁ TŘÍDU RÁD a DRŽ MĚ PEVNĚ, MILUJ MĚ ZLEHKA, jehož vzniku byl přítomen autor předlohy, slavný americký spisovatel Robert Fulghum.

Režisér Pavel Khek

Režisér Pavel Khek

Režisér Pavel Khek navzdory tomu, že je nazýván „mladým umělcem“, má za sebou už úctyhodnou řádku inscenací v nejrůznějších divadlech i zkušenost uměleckého šéfa. Je ovšem jasné, že kromě jeho profesní kariéry čtenáře zajímá, že se před časem oženil s jednou z oblíbených českých hereček nejmladší generace, Veronikou Kubařovou.

Ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková

Ředitelka Galerie hlavního města Prahy Magdalena Juříková

Letos na podzim to budou čtyři roky, co Magdaléna Juříková byla vybrána v konkursu na post ředitelky Galerie hlavního města Prahy. Co se jí za tu dobu podařilo uskutečnit? Jaké výstavy připravuje a o jaké zatím jen sní?

Lékař Vladimír Machoň

Lékař Vladimír Machoň

Když člověka něco bolí, vyhledá lékaře a přeje si rychlou úlevu, zejména pokud se jeho trápení uhnízdilo na hlavě. Ne vždy mohou lékaři pacientovi pomoci podle jeho představ. Čelistní chirurgie je téma pro otrlé čtenáře, povídali si o něm však dva zdraví lidé. Snad proto jsme přitom nebyli nadmíru ohleduplní. Skutečným pacientům se v ordinaci Vladimíra Machoně dostane mnohem vlídnějšího přijetí, než by se mohlo zdát z tohoto textu. Pan doktor má příjemný, hluboký, uklidňující hlas…

Bylinkářka Simona Tancerová

Bylinkářka Simona Tancerová

Simona Tancerová je známa veřejnosti z mimořádně úspěšného televizního cyklu KOUZELNÉ BYLINKY. Její cesta k léčivým rostlinám však byla poměrně dlouhá. Nakonec dosáhla i toho, že ulice, v níž v Českém Krumlově žije, nese název Bylinková.

Tenorista Pavel Černoch

Tenorista Pavel Černoch

Pavel Černoch – tenorista s brněnskými kořeny a dnes výrazným mezinárodním renomé. Vzpomínám si, mohlo to být bezmála před dvaceti lety, na onoho úhledného a zdvořilého mladíka, který se podílel na organizování nedělních komorních matiné na nádvoří brněnského historického domu U rudého vola a měl pro mne vždycky „volňásky“. Když tam jednoho dne sám zazpíval, byli jsme překvapeni nádherou jeho hlasu. Záhy však zmizel na operní scénu na Sardinii…

Kultura - výběr z článků

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Nový videoklip k písni DEUTSCHLAND od skupiny Rammstein sbírá na internetu miliony zhlédnutí a vyvolává kontroverzi. K rekonstruovaným výjevům z německé historie se už vyjádřila řada médií či instituce jako izraelské ministerstvo zahraničí. Berlínská kapela proslulá výraznou sebeprezentací si nad zájmem o svou tvorbu jistě mne ruce: vypadá to, že její sedmé album, které vychází 17. května, se bude prodávat skvěle. Pro jistotu mají Rammstein v zásobě ještě čtyři další videa.

Kája Saudek

Kája Saudek

Česká filmová komedie z roku 1966 KDO CHCE ZABÍT JESSII scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka proslavila Karla neboli Káju Saudka (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015), malíře a komiksového kreslíře, jelikož autoři slavného filmu použili jeho kreslené postavy komunikující pomocí bublin. Tak se Kája Saudek dostal do veřejného povědomí.

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 9/16

XANTYPA Číslo 9/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
2/2020

XANTYPA 2/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne