DOBRÝ VEČER, NÁRODE ČESKÝ

Těžko předpokládat, že by žil mezi námi spoluobčan, který by ho neznal. Malého kluka, který už celé půlstoletí přináší pohádku na dobrou noc divákům Československé, následně České televize. Malíř Radek Pilař ho vypodobnil s očima zářícíma jako hvězdičky, na hlavu mu posadil čepici složenou z novin. V kreslené znělce zásluhou režiséra Václava Bedřicha cválá na houpacím koni, projede se v autíčku a balancuje jako opravdový artista na jednokolce. Jmenuje se Večerníček.

Večerníček

Václav Bedřich, který během svého života natočil 358 animovaných filmů (!), stvořil první pohádkový cyklus, který Večerníček odvysílal – O TELEVIZNÍM STRAŠIDÝLKU.
Také Radek Pilař se dočkal večerníčkovského seriálu, který patří mezi klasická díla. Po premiérovém vysílání se výtvarník vyznal: „Panáček, kterého jsem nakreslil, ožil a vydal se do světa. Splnil se tím jeden z mých dětských snů.“ Postavička dobráckého loupežníka zlidověla, mnohým hospodským štamgastům se začalo přezdívat Rumcajs – to podle prvních tří písmen, která tvoří název oblíbeného nápoje, nejlépe s přízviskem božkovský.

To už je tradice!
Jiří Trnka se svými animovanými díly s Večerníčkem minul, přesto má o nekonečný seriál velkou zásluhu. Ač sám musel v počátcích zvládat neprobádanou filmovou technologii, dokázal následně svým vlivem zformovat v samostatné tvůrce několik svých pomocníků a spolupracovníků, kteří stvořili díla, která patří do zlatého fondu televizního vysílání.
Večerníčkovské uspávanky překypují rozmanitostí výtvarných stylů, umocněných animátorskou a režisérskou originalitou – ostatně tak je to charakteristické pro českou školu animovaného filmu. Tvůrci se nesklánějí k malým divákům se žvatlavou naivitou; dávají svým dílům v pestré a živé škále výtvarnou hodnotu a vtip. Poezii snoubí s humorem. Příběhy klasiků naší pohádkové literatury, i těch, které stále řadíme po zásluze mezi moderní autory, ožily v nové podobě: Čapkova DÁŠEŇKA, EDUDANT A FRANCIMOR od Karla Poláčka… Ševcův Pepík z Hrusic, tedy malíř i spisovatel Josef Lada, nabídl i s obrázky vyprávění o kocouru Mikešovi a jeho přátelích, vepři Pašíkovi a kozlu Bobešovi, kteří mluvili lidskou řečí.
Vladislav Vančura rád vyprávěl dceři Alence veselé a dobrodružné příhody ze svého dětství, které ona s velkým potěšením poslouchala; spisovatel však dlouho odmítal nabídku nakladatele, aby napsal dětskou knížku. Nakonec se přece jen nechal obměkčit a stvořil tři roztomilé hrdiny, kteří od roku 1931 rozveselují svými kousky čtenáře a posluchače. Jsou to medvědář Kuba Kubikula, medvídek Kubula a strašidýlko Barbucha. Jejich příhody zaujaly výtvarníka a režiséra Zdeňka Smetanu, který je převedl do kresleného seriálu. Za vypravěče si vybral herce Petra Haničince. Vančurův jazykový humor ožil a znásobil se situační komikou a groteskními scénami. Kocourkovská vesnice Vařečky a Hrnce, kterou na dvě části rozděluje potok řečený Kachnička, se zaplnila směšnými figurkami: potrhlými hasiči, chlapáckým drábem, užvaněným předříkávačem s legračním jménem Burdaburděra, který se projevuje jako správný tiskový mluvčí: „Abych tak řekl, mám vám říci, že mi řekl rychtář, abych řek´, že se teď děje po vsích zhouba a spuštění lidu.“ Ti všichni – v čele s vypaseným rychtářem Randou – se dopouštějí nesmyslných kousků, odpovídajích dětskému chápání, třeba když řeší své spory bujarým koulováním na zamrzlém rybníku.

Povídám, povídám pohádku
Mezi národní pohádkáře se již dávno vřadil také Václav Čtvrtek, jehož postavičky posílily řady půvabných večerníčkovských hrdinů: Rumcajs s Mankou a se synkem Cipískem, vodník Česílko, forman Šejtroček, hajný Robátko, víla Amálka, Maková panenka a motýl Emanuel, pochopitelně také Křemílek s Vochomůrkou.
A přidali se další autoři, třebaže ne tak pilní, kupříkladu Zdeněk Svěrák, duchovní otec kluka ze zahradnictví, který se sice jmenuje Bohouš, ale protože se ze všeho raduje, tak mu říkají Radovan.
Na tradici vynikajících vypravěčů rozhlasových pohádek a těch, jejichž hlasy zněly z černých gramofoných desek, navázaly i večerníčkovské příběhy. Jak stroze zní odborné označení „vokální interpretace“, jaká je radost naslouchat! Herci pouze nevyprávějí, ale hrají. Každou postavičku odliší hlasově, pro každou si najdou v intonaci nějaké komické gesto.
Rudolf Hrušínský se v roce 1981 vyznal: „Mám dva vnuky, a tak je gramofon pořád obsazený pohádkami, které já také rád poslouchám. Máme skoro všechny, co natočil Karel Höger.“ Pochválil i básník Vladimír Holan: „Čte pohádky nejlíp ze všech. Umí modelovat slovo.“
A dokážete si představit večerníčkovské postavy bez hlasového projevu Jiřiny Bohdalové? Nebo Františka Filipovského, Josefa Dvořáka, ale také Bolka Polívky a Jiřího Pechy?
Podle předlohy Josefa Štefana Kubína vznikl kreslený seriál ČARODĚJNÉ POHÁDKY, v němž se ujala úlohy vypravěčky herečka Bára Hrzánová; spisovatelův jadrný i poetický jazyk jí vysloveně sedí. I v této podobě se naplnila a posvětila slova, která o spisovateli napsal jeden z jeho obdivovatelů: „Při čtení Kubínových pohádek jako bys naslouchal u samých pramenů národní básnivosti a ryzí rodné řeči.“

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě...

Pavel Taussig

XANTYPA 7-8/15 - výběr z článků

John Hemingway

John Hemingway

Spisovatelův vnuk, novinář a fotoreportér John Hemingway přijíždí z Ameriky do evropského přímořského letoviska Lignano každoročně několikrát. Na jaře se účastní mořského rybolovu, v létě předává úspěšným italským novinářům a spisovatelům na Hemingwayově kulturním festivalu literární ceny.

Výročí punkové ikony Debbie Harry

Výročí punkové ikony Debbie Harry

U žen se nesluší prozrazovat jejich věk, v oblasti populární hudby se navíc s datem narození kouzlí i u mužů. Jenže Debbie Harry, která byla tváří i ochrannou známkou úspěšné skupiny Blondie, se v posledních letech stejně jako hudbě věnuje filmování. A některé kurážné herečky se svým věkem netají. A mezi ně Debbie bezesporu patří! Vyslovíme-li zároveň kompliment její zarputilosti a pevné vůli, kdy se z krajně nepříznivých podmínek svého startu do života obdivuhodně dostala na výsluní, pak prozrazení její letošní sedmdesátky, které se dožívá v červenci, nelze v žádném případě považovat za jízlivost.

Režisér Václav Vorlíček o svých pohádkách

Režisér Václav Vorlíček o svých pohádkách

Milovníkům českých filmových komedií a pohádek zcela jistě neušlo, že v červnu oslavil své půlkulaté životní jubileum jeden z nejvýznamnějších českých filmových režisérů – Václav Vorlíček. Jako poctu velkému režisérovi předkládám laskavým čtenářům tento rozhovor na téma jeho klasických i moderních pohádek.

Adolf Born

Adolf Born

Adolf Born na Kampě. Až do 30. července je v Museu Kampa otevřena výstava nazvaná JEDINEČNÝ SVĚT ADOLFA BORNA. Vystaven je zde i jeho úplně poslední obraz NEZVANÍ HOSTÉ K POSLEDNÍ VEČEŘI. Poté, co jej dokončil, usnul a ve spánku zemřel (22. května 2016).

Dominik Duka

Dominik Duka

Před šesti sty lety byl upálen Mistr Jan Hus. V rámci projektu DNY VÍRY, který se k výročí vztahuje, vznikl nápad s názvem BOŽÍ UMĚNÍ. Spočívá v umístění výtvarných artefaktů současných umělců v pražských kostelech, kde se dočasně ocitnou vedle děl Rubensových, Škrétových nebo Brandlových. Nejen o této akci jsem si povídal s kardinálem Dominikem Dukou.

Pyrrhovo (volební) vítězství britského premiéra Camerona

Přesvědčivá výhra Davida Camerona v květnových parlamenntních volbách ve Velké Británii přišla jako blesk z čistého nebe. Až do posledního okamžiku totiž předvolební průzkumy předpovídaly vyrovnaný souboj mezi vládními konzervativci a opozičními labouristy. Zisk silnějšího mandátu než ve volbách v roce 2010, kdy neměl dostatek hlasů k vytvoření jednobarevné vlády, byl pro Camerona velkým zadostiučiněním, jež ovšem nutně zkalilo vědomí o nástrahách nejbližších let.

Z prezidenta Zemana je kališník, husita. A důvěra Čechů v justici klesá k nule

 Sjezdovala klidná síla. Do čela si znovu zvolila Pavla Bělobrádka. Miloš Zeman ze sebe dělá husitu, na Hradě po vzoru T. G. Masaryka vyvěsil prapor s kalichem, což mnohé protestanty v zemi zarazilo. Je snad Zeman věřící? Potáhne proti Vatikánu? Putin by mu jistě pomohl. Máme za sebou další kolo soudu nad Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, a šéfy vojenské tajné služby. Verdikt: nevinní, tajnou službu nezneužili, kdepak. Takže pozor, vojenští agenti mohou jít klidně po vás a může si to objednat kdokoli. A, jaká nesmírná škoda, skončil „nápadový hydrant“, ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Že by školám nastaly klidnější časy?

Co se děje… v New Yorku

 Metropolitní muzeum na východním okraji Centrálního parku připravuje každé léto výstavu na své střešní zahradě, kde mohou návštěvníci obdivovat invenci zdejších kurátorů i vyhlídku na travnaté a zalesněné louky v sevření mrakodrapů. Střecha dává tento rok prostor francouzskému konceptualistovi Pierru Huyghemu. Instalace bez názvu může na první pohled připomenout protahující se rekonstrukci střešní izolace, kdy vyvrácené dlaždice dovolují nahlédnout na jednotlivé vrstvy podlahy. Expozici dominuje břidlicový balvan, který je součástí geologického podloží Manhattanu a jeho pevnost umožňuje výstavbu výškových budov. Nepřehlédnutelné je větší akvárium, v němž se kolem lávového kamene prohánějí úhoři a krevety. Ke zhlédnutí do 1. listopadu.

Co se děje… v Londýně

 Když si divadelní svět připomíná sto let od narození amerického dramatika Arthura Millera, musí i anglický bard počkat, shodli se zřejmě v Královské Shakespearově společnosti, když nejdříve ve Stratfordu a teď i v Londýně zinscenovali Millerovu SMRT OBCHODNÍHO CESTUJÍCÍHO (1949). A mluví se o ní v superlativech.
Nejlepší současný shakespearovský režisér na britských ostrovech Gregory Doran obsadil (za souhlasného mručení kritiky) do hlavní role Antonyho Shera, svého životního partnera a jednoho z nejtalentovanějších britských herců. Ten propůjčil hlavnímu hrdinovi (krachujícímu obchodnímu cestujícímu) Willymu Lomanovi veškeré tragikomično profese, do níž Arthur Miller zároveň shrnul své pochyby o americkém snu.
Loman v podání Shera má „šarm, nepochopitelnou kuráž, drzost a trpí sebeklamem; jeho úsměv vyjadřuje zmatený úžas nad tím, kolik toho nacestoval a nikam přitom nedorazil,“ shrnul hercův výkon recenzent v deníku Daily Telegraph.
Londýnský Guardian ocenil představení pěti hvězdičkami, tedy maximem a napsal: „Millerův Willy Loman je prototypem muže, který i po šedesátce žije ve světě snů, neschopen konfrontace s realitou. Přitom je krachujícím obchodníkem přežívajícím na provizi. Arthur Miller nám nabízí portrét ztraceného jedince, drama o vztazích mezi otci a syny a kritiku kapitalistického systému.“

Co se děje… v Paříži

 Jean-Paul Gaultier, enfant terrible nejen francouzské módy, prvního dubna tohoto roku otevřel svou první retrospektivní výstavu. Zahájení v Grand Palais se zúčastnili mimo jiné zpěvačka Kylie Minogue a herečka Catherine Deneuve. Madonna, pro kterou navrhl kdysi tak provokativní špičatou podprsenku, sice nepřijela, ovšem tento jeho ikonický kousek stejně jako mnoho dalších mohou návštěvníci obdivovat až do 3. srpna. Expozice se věnuje Gaultierově kariéře v letech 1970 až 2013 a kromě oblečení představí i črty, skici i ukázky z filmů, videoklipů, koncertů či tanečních představení, v nichž si návrhářovy šaty zahrály.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 7-8/15

XANTYPA Číslo 7-8/15

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne