Ocenění Marmeládová královna

Blanka Milfaitová

Sedmatřicetiletá rodačka z Plzně, absolventka Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, pracovala jako administrativní síla v obchodě s nábytkem. V roce 2010 se odstěhovala do Srní na Šumavě, kde si otevřela cukrárnu/kavárnu. Sama pekla, vařila kávu, prodávala. Tam také potkala svého muže a posléze se přestěhovali na samotu Pohoří v Novohradských horách. Dřív tady žilo třináct set obyvatel, dnes je tu Blančina rodina zcela osamocena. Od roku 2012 se Blanka živí tím, že vyrábí originální marmelády, za které již získala řadu ocenění.

Marmeláda

V loňském ročníku celosvětové soutěže The World’s Original Marmelade Awards v Anglii obdržela dvě zlaté medaile a její citronová marmeláda se pyšní titulem Nejlepší marmeláda na světě. S hrstkou přátel se zapsala do Guinnessovy knihy rekordů, když uvařili největší marmeládu – je citronová s šampaňským Campagne Didier Dépit, váží 108 kilogramů a je vystavena v kavárně v Srní, odkud letos s Blankou poputuje na Světovou výstavu Expo 2015 do Milána.

S Blankou Milfaitovou nebylo lehké se sejít. Je velmi zaměstnaná, mediálně žádaná a do města jezdí jen občas. Nakonec mi ale její muž přeci jen dal termín. Přjeli všichni tři, i s jejich malou Eliškou. Blanka je velmi skromná a zdánlivě nenápadná, cítíte z ní ale velkou sílu. Sama o sobě říká, že je sice nesebevědomá, ale že je dost střelec. Myslím, že je tato její lakonická sebecharakteristika velmi výstižná. Člověk nad jejím příběhem prostě žasne. Její nadšení pro věc je nakažlivé, její zdravě zemitý přístup k řešení problémů je osvobozující, její přímočaré vyjadřování imponující. Raduji se z úspěchů této marmeládové královny, jak je často nazývána, a volám: „Víc lidí jako je Blanka Milfaitová!“

Opustila jste pohodlí města a jistotu stálého zaměstnání a udělala jste krok do prázdna. To chce odvahu, ale taky vnitřní svobodu a víru v sebe sama. Bylo to plánované nebo náhlé rozhodnutí?
Rozhodně to nebylo nijak plánované. Jen jsem si uvědomila, že mě administrativní práce ubíjí a chci dělat něco jiného. Tak jsem se za tím pustila. A na Šumavu mě to táhlo vždycky.

Otevřela jste si v Srní cukrárnu. Měla jste nějaké zkušenosti?
Žádné. Vždycky mě ale bavilo péct. První bábovku jsem upekla někdy okolo mého osmého roku, ale opravdovým koníčkem se mi to stalo až někdy ve dvaceti. Vůbec jsem si ale nevěřila. Pak jsem začala rekonstruovat v Srní část domu a zřídila si tam kavárnu, což trvalo dva roky. No a mezitím jsem sbírala odvahu a pořád jsem se za pochodu učila.

Jak tato nově otevřená kavárna/cukrárna fungovala?
Cukrárna šlapala od prvního dne skvěle a o hosty jsem nikdy neměla nouzi. Vlastně mě to dost překvapilo, v životě jsem přeci nic takového nedělala. Dodatečně si říkám, že jsem byla dost střelec – skočila jsem do toho po hlavě.

Prý za vašimi dobrotami jezdí lidi z daleka…
Víte, pro mě je nejdůležitější, když se ke mně lidi vracejí. Když někdo přijede a udělá velkou objednávku, je to jistě fajn, ale není to pro mě důkaz, že to dělám dobře. Až když se ke mně lidi vracejí, začnu si říkat, že jsem možná na dobré cestě.

Pekla jste od začátku všechno sama. Odkud jste čerpala recepty a inspiraci?
Nejdřív jsem pekla zákusky a dorty podle svých starých, osvědčených receptů, brzy jsem ale začala experimentovat. Vlastně by se dalo říct, že mi zákazníci sloužili jako pokusní králíci.

Prý i vaše káva je výtečná…
Vůbec nic jsem o kávě nevěděla, Jen jsem si řekla, že chci vařit dobrou kávu, ne takovou, jakou vám běžně nabízejí. Jak se vaří správné espresso jsem si musela načíst a vyzkoušet sama na sobě.

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě...

Magdalena Šebestová

XANTYPA 3/15 - výběr z článků

Herec Ondřej Kavan

Herec Ondřej Kavan

Ondřej Kavan býval typické herecké dítě. Dnes ho můžete vidět především v Divadle v Řeznické v nové inscenaci LENI.

Baletní mistr a pedagog Jan Kodet

Baletní mistr a pedagog Jan Kodet

ČARODĚJŮV UČEŇ a HUMAN LOCOMOTION. Nedávné baletní premiéry Národního divadla a Laterny magiky. Nápady a precizností nabitá režisérská dvojice SKUTR, pánové Lukáš Trpišovský & Martin Kukučka, s dokonalým týmem spolupracovníků předvedli, jak má vypadat moderní taneční divadlo. Jasný názor, čistota stylu. A pak se v kavárně Nona potkáte se spoluautorem a choreografem obou inscenací JANEM KODETEM a během pár vět zjistíte, že boj o jistý úspěch je u těchto umělců jaksi samozřejmý. U Jana Kodeta jde totiž o zúročení letité práce ve vyspělé a kulturu podporující Evropě. V Evropě, která má peníze, ale nikomu nedaruje nic zadarmo.

Filmař Fero Fenič

Filmař Fero Fenič

Režisér a producent Fero Fenič rozhodně nenechá člověka chladným – jeho filmy i jeho aktivity vždy budily silné emoce. Zosobňuje spojení citlivého umělce a obratného manažera, což v umělecké branži nebývá tak časté. Často cítí „díru na trhu“ dříve než ostatní a také reaguje pružněji než ostatní. K jeho vlastnostem patří pracovitost, řídí se celoživotním krédem „Co si neudělám sám, nemám“. Lituje jen toho, co díky minulému režimu nestihl, závidí dnešním mladým lidem možnost studovat v cizině, rozhodovat o sobě svobodně. Nedokáže být lhostejný a nevyjadřovat se k věcem veřejným…

Zachraňme slony!

Zachraňme slony!

Pytláctví, jehož obětí jsou zejména afričtí sloni, v posledních letech graduje. Ročně je nelegálně zastřeleno 30 až 40 tisíc divokých slonů. Mezinárodní obchod se slonovinou je sice od roku 1989 zakázaný, ale v některých zemích, jako je např. Čína, se slonovina – údajně legální, ze starších zásob – stále volně prodává. Její cena roste každým dnem, nyní dosahuje až padesát tisíc korun za kilogram.

Sochař Jan Koblasa

Sochař Jan Koblasa

Potkali jsme se před dvaceti lety. V Hamburku jsem Jana Koblasu navštívil mnohokrát, jeho ateliér byl pokaždé velký zážitek, promluvit si o české a německé situaci zrovna tak. Do jisté míry jsme měli podobné zkušenosti a rozuměli jsme si i přesto, že on se díval na svět skrze víru, zatímco já z pozice kritického levičáka západního ražení. Jan Koblasa zná světovou literaturu a obdivuje se starému a starověkému umění. Možná proto se s ním stále a znovu měří, bere si z něj inspiraci, interpretuje ho a tím nám ho přibližuje.

JATKA78

JATKA78

V pražské holešovické tržnici byl loni na podzim otevřen nový divadelní prostor JATKA78. Vchod do tohoto impozantního komplexu, v němž našel působiště populární CIRK LA PUTYKA, leží mezi prodejnami, jen pár desítek metrů od tamější myčky. Listopadové zahájení provozu vzbudilo mimořádný zájem příznivců souboru i nonkonformní veřejnosti. Vznik a budoucnost projektu JATKA78 líčí jeho manažer ŠTĚPÁN KUBIŠTA.

Andrea Bartošková o Budči

Andrea Bartošková o Budči

Vloni vyšla v Nakladatelství Lidové noviny v ediční řadě Archeologica kniha Andrey Bartoškové BUDEČ – VÝZNAMNÉ MOCENSKÉ CENTRUM PRVNÍCH PŘEMYSLOVCŮ. Nenechte se, prosím, zmást edicí ani názvem, nejedná se o suchou a pro laika obtížně stravitelnou odbornou publikaci. Jestli vás od čtení knih o archeologii už kdysi odradily tlustospisy plné nesrozumitelných a (se vší úctou ke koryfejům archeologie) nekonečně nudných černobílých kreseb nic neříkajících střepů, tato kniha může povzbudit váš zájem o archeologické vykopávky a z nich plynoucí závěry o naší dávné minulosti, neboť je napsána tak, že se čte jedním dechem.

Řeč věcí Antonína Střížka

Řeč věcí Antonína Střížka

Opona ve Státní opeře Praha, kterou Antonín Střížek (* 1959) maloval v roce 2002, má rozměry 9 x 16 metrů, pět barevných linorytů, jimiž loni doprovodil bibliofilské vydání Hrabalových POSTŘIŽIN, má formát 220 x 160 milimetrů. David vedle Goliáše, a přece výraz stejného myšlení, stejné imaginace, která Střížkovy výjevy posouvá od skutečna k nadskutečnu, od banality k zázračnosti, od opisu k vědomě tvořené kráse.

Vítězství antikapitalistů v Řecku mění politickou mapu Evropy

Když v prosinci řecký parlament ani na třetí pokus nedokázal zvolit nového prezidenta, vedlo to dle tamní ústavy automaticky k rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných parlamentních voleb. Uplynul pouhý měsíc a to, čeho se obávala většina Evropy, se stalo realitou: pravicovou Novou demokracii vystřídala u moci radikálně levicová Syriza zpochybňující závazky zadluženého státu vůči mezinárodnímu společenství.

Strach má velké oči.

Rok nám vládne kabinet Bohuslava Sobotky. Můžeme být spokojeni? A z čeho spokojenost vlastně plyne? Většina z nás hledá jistotu, záruku, že se věci budou vyvíjet „normálně“. Mezi to patří tisíc věcí, důležité však je, aby se (moc) nekradlo, nerostla nezaměstnanost, abychom neztráceli to, co máme. Chceme se cítit bezpečně.
Jenomže naše bezpečnost je náhle méně vnitřní věcí a víc záleží na vnějších okolnostech. Jak se bude vyvíjet Evropská unie? Víme, že v Řecku drtivě vyhrála extrémní levice, uskupení Syriza. Chce snižovat dluh Řecka a vymanit se z politiky škrtů, která zemi škrtí, roste jí dluh a má čtvrtinu lidí bez práce. Podobně se situace vyvíjí ve Španělsku, kde prapor revoluce třímá levicová strana Podemos.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 3/15

XANTYPA Číslo 3/15

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
4/2020

XANTYPA 4/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne