Jak být šťastný podle Sri Chinmoye

Mezinárodní den štěstí připadá na 20. března a byl vyhlášený Organizací spojených národů v létě 2012, kdy se na něm usneslo všech 193 členských států OSN na základě iniciativy Bhútánu, malého himálajské království. V Bhútánu se od roku 1972 měří tzv. domácí štěstí místo ve světě používaného hrubého domácího produktu. A co štěstí a Češi?

Sri ChinmoyeKdybychom v Česku změřili, stejně jako v Bhútánu, domácí štěstí, asi bychom nedosáhli stejných výsledků, a to i přesto, že naše podmínky pro život jsou ve srovnání s Bhútánem téměř jako Pohádka tisíce a jedné noci. Jak je možné, že lidé ve státě s nejmenším hospodářským přírůstkem dokáží být více šťastní i navzdory životním podmínkám, které nám Evropanům připadají víc než nepohodlné?

Proto, abychom pochopili, kde se skutečné štěstí nachází, budeme muset přestat spojovat slovo štěstí s vnějšími okolnostmi a hledat jeho sílu a význam na vnitřní úrovni našeho života. Ale jak na to, když jsme se to nikdy ve škole neučili a na téma štěstí ještě kuchařku nikdo nenapsal?

Nedávno jsem dostala malou papírovou krabičku modré barvy se sérií 55 inspirujících aforismů duchovního mistra a učitele Sri Chinmoye a získala jsem pocit, že recept na hledání štěstí je ukrytý v každém z nich.

Neobviňuj mysl – zkroť ji. Budeš nesmírně šťastný.“ Všimli jste si, jak jsme si uvykli nepřetržitě používat naši mysl? Dokázali byste na chvilku přestat myslet? Nemožné? Lidé, kteří dokáží zkrotit svoji mysl, vládnou něčím, čemu se říká síla meditace. Meditace je prastará technika, která je klíčem ke skutečnému a trvalému štěstí od nepaměti. I přesto ji stále naše západní civilizace tak málo používá ve svém každodenním životě. Meditace jsou jako loďka, která Vás převeze z Vaší mysli do Vašeho srdce. Zážitek z meditace poskytuje pocit neuvěřitelného míru, klidu a vysvobození od myšlenek, které nás neustále vězní na břehu mysli a v zajetí nejistoty, strachů a připoutanosti, v místech, kde se štěstí nikdy nenachází.

Chceš být šťastný? Pak nepřeceňuj sílu své mysli a nepodceňuj světlo svého srdce.“ Není žádné tajemství, že největším nepřítelem při hledání štěstí jsou naše vlastní myšlenky. Myšlenky na to, co se nám stalo v minulém okamžiku nebo co by se mohlo stát v tom příštím. Náš život tak často ovládají domněnky, představy, hodnocení a předpojatost, soutěživost, strach, obavy a nedostatek pochopení pro slabosti vlastní i pro slabosti druhých.

Můžeme být šťastní, jen budeme-li vidět dobré a božské vlastnosti v úplně každé lidské bytosti.“ Zdánlivě jednoduchá rada, jejíž aplikace v každodenním životě tolik selhává. Jak milovat každou lidskou bytost? Pouze jedno jediné místo, schopné nekonečné jednoty a lásky, existuje v našem těle, a tím je duchovní srdce. Když dokážeme několik minut každý den zastavit mysl a přenést se do srdce, objevíme tam vlastnosti, jako je soucit, láska, odpoutání, víra, jednota a upřímnost. Vlastnosti, které se v mysli nenachází, ale v srdci jsou trvale dostupné každé lidské bytosti.

Dychtivost a intenzita toho dokáží hodně, ale jen trpělivost nám dává skutečnou radost.“ Bez čeho se na cestě ke štěstí neobejdeme, je trpělivost, klíčová vlastnost při hledání štěstí. Trpělivost překonat naše neužitečné návyky získané během celého života. Trpělivost vyrovnávat se neustále s naší manipulující a kalkulující myslí. Trpělivost rozeznávat hru našeho ega, které nemá rádo změny a domácí štěstí považuje za svého konkurenta. Učme se tedy meditaci, trénujme trpělivost a vystupujme každý den ze své mysli tak často, jak jen je to možné. Pocit domácího štěstí se určitě dostaví a možná budete inspirovat i někoho dalšího, kdo štěstí také právě hledá. Série 55 inspirujících aforismů s jednoduchým názvem „Buď šťastný“ Vám na této cestě může být dobrým pomocníkem.

Martina Václavíková

Aforismy byly vybrány ze série 55 inspirujících aforismů pro nalezení hlubšího zdroje štěstí autora Sri Chinmoye, kterou vydalo nakladatelství Madal Bal k příležitosti Mezinárodního dne štěstí OSN 2016.

XANTYPA 2/16 - výběr z článků

Tip na výstavu: ANDREAS GROLL (1812–1872) NEZNÁMÝ FOTOGRAF

Tip na výstavu: ANDREAS GROLL (1812–1872) NEZNÁMÝ FOTOGRAF

Jméno vídeňského fotografa Andrease Grolla je neodmyslitelně spjato s počátky fotografie v českých zemích. Jako „první fotograf“ Prahy, Kutné Hory, Plzně, Lednice a dalších míst se stal takřka povinnou součástí přehledové i encyklopedické literatury. Jeho pohledy na Prašnou bránu, kutnohorský chrám svaté Barbory či snímky mobiliáře z rožmberského hradu dnes patří k nejznámějším fotografiím, které u nás byly v polovině 19. století zhotoveny. Přesto zůstávaly až donedávna okolnosti jejich vzniku takřka neznámé, podobně jako velká část další Grollovy fotografické produkce, daleko přesahující fotodokumentaci architektury.

Lékař a pedagog  Pavel Klener

Lékař a pedagog Pavel Klener

Vyzařuje z něj vyrovnanost, moudrost a klid, přestože se v životě potkal s drsnou tváří své profese, když šlo nejen o zdraví lidí, ale i o jejich život. Snažil se však nepodléhat beznaději. Léta praxe úročí na vrcholu života prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc. jako vysokoškolský pedagog, nadále pracuje v oboru hematologie a onkologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Politolog a sociolog Pat Lyons

Politolog a sociolog Pat Lyons

Pro knihu, shrnující popularizační formou nejnovější výsledky bádání o tom, jací jsou dnešní Češi, kterou připravil s týmem svých kolegů ze Sociologického ústavu, zvolil záměrně provokativní a chytlavý název 47 ODSTÍNŮ ČESKÉ SPOLEČNOSTI. S jasným cílem – aby po ní sáhli nejen vědci, ale i běžní čtenáři. A ti se v ní přístupnou formou dozvědí spoustu zajímavého nejen o tom, jací jsme, ale i jaké jsou metody sociologovy práce. Mnohem víc, než se nám mohlo vejít do tohoto rozhovoru.

Herec Stanislav Zindulka

Herec Stanislav Zindulka

Seděli proti sobě, jeden zaujatější než druhý. Neskákali si do řeči. Poslouchali se, vedli dialog. Téma Shakespeare. Herec Stanislav Zindulka z pohledu interpreta Shakespearova díla, kunsthistorik profesor František Dvořák z pohledu znalce. Nezapomenutelné čtvrteční dopoledne v profesorově pracovně, kdy byl Shakespeare nejen geniálním dramatikem, ale především člověkem s klady i zápory svých postav.

ISLAND – země ledu a ohně

ISLAND – země ledu a ohně

Když jsem se loni chystala se skupinkou fotografů na Island, náš odlet znejisťovala sopka Bárgarbunga. Hrozil nejen výbuch, ale také možnost podledovcové erupce, což by znamenalo záplavy a emise sopečného prachu. Zpráva vyvolala představy z roku 2010, kdy erupce ledovcového vulkánu s úžasným jménem Eyjafjallajökull chrlila tuny popílku a páry a dočasně ochromila leteckou dopravu nad značnou částí Evropy. Naštěstí se situace neopakovala, a tak jsme v září přistáli v Reykjaviku, kde nás očekával minibus a dva zkušení průvodci – fotografové, kteří měli terén dobře prozkoumaný.

Herečka Angelina Jolie

Herečka Angelina Jolie

Bisexuální pletky, krvavé fetiše i morbidní hrátky s noži. Ale také humanitární mise po celém světě a adopce exotických sirotků. Skandální svatby, překvapivé rozchody a manželství s obdivovaným hollywoodským hezounem. Opakovaná tetování a mnohamilionová angažmá v akčních velkofilmech. Ale také drásavé příběhy o skutečném lidském utrpení. Preventivní operace prsou a vaječníků kvůli obavám z rakoviny… To vše a ještě mnohem víc zosobňuje americká superstar ANGELINA JOLIE.

Básník a hudebník Jiří H. Krchovský

Básník a hudebník Jiří H. Krchovský

J. H. Krchovský (1960, vlastním jménem Jiří Hásek), mytická postava českého podzemí, je už dlouhá léta znám zejména jako kultovní básník, jemuž dokonce „již zaživa“ vyšly sebrané spisy (v roce 2010 vydal BÁSNĚ SEBRANÉ brněnský Host). Autorovi, jehož tvorba se pohybuje v omamném oparu dekadence a nihilismu, přesto nechybí jemný humor a sarkasmus. Morbidnost jeho básní je vyvážena neskrývanou (sebe)ironií.

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

Narodil se 21. března 1992. Na svých prvních sedm let života, prožitých ve Štrasburku, si příliš nevzpomíná. Vybavuje se mu, jak to vypadalo ve školce a u babičky, která mu vařila a starala se o něj. Máma se ve Štrasburku narodila, a tohle „město cest“, jak zní jeho překlad, jako by předpovědělo Jeanovo budoucí putování. Tatínek pochází z Čadu, ale už jako malý kluk přicestoval z Afriky s rodinou do Francie.

K zapalování ohňostrojů nemá Evropská unie důvod

Vyvrcholením každé řádné silvestrovské oslavy je ohňostroj. Na letošní Nový rok je ve dvou evropských metropolích – Paříži a Bruselu – zrušili, údajně z bezpečnostních důvodů. Toto rozhodnutí mělo však i svůj symbolický rozměr: v průběhu loňského roku francouzské hlavní město zakusilo hned několik „ohňostrojů“, při nichž se střílelo ostrými a do živých terčů, a tak by zakončení roku ohněm petard mohl leckdo považovat za projev nevkusu. Zrušená silvestrovská show dokládají, jaká nervozita panuje na kontinentu. Důvod k oslavám ostatně nemá ani celá Evropská unie.

2016: Rok, kdy bychom měli zasypávat příkopy nenávisti

Olééééé, oléééé, to je jízda. Svist, výbuchy ohňostrojů, vyděšení psi a kočky a byli jsme strojem času vrženi do roku 2016. Do světa, který nám připadá hrozivý, nebezpečný, cizí. Vládne strach. S kým se bavíte, každý věští něco hrozného. „Bude hůř.“ Jako by se vytratil optimismus, naděje. Přitom se nám daří výborně, ekonomika roste, nestrádáme. Ano, nemalá část národa odmítá pomáhat jiným. To je fakt. Odtud se bere strach? Rodí se z osobní nejistoty, z nesebevědomí, že se málo spoléháme na sebe. Dědictví bolševika? Možná. Špatné vzory? Možná. Nebo taky jde o to, že jsme svobodu dostali zadarmo a neceníme si jí. Oč letos půjde? Co je v Česku nejpalčivější problém? Snadno můžeme vypočítat, co to není. Třeba uprchlíci. O azyl u nás žádají stovky lidí. V Německu milion. Zatím nám zřejmě nehrozí ani teroristické akce; jistě ne tolik jako Paříži, Bruselu, Londýnu, Mnichovu. Stojíme mimo hlavní proud, jsme nevýznamní a teď se to hodí. Nehrozí nám, pokud známo, ani žádná finanční krize (i když ta se dopředu asi odhadnout nedá). Zatím nemusíme čekat ani válku. Rusové mají dost starostí se sebou a Islámský stát je daleko. – Takže co je náš nejpalčivější problém?

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 2/16

XANTYPA Číslo 2/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
4/2020

XANTYPA 4/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne