XANTYPA 2/16

Tip na výstavu: ANDREAS GROLL (1812–1872) NEZNÁMÝ FOTOGRAF

Tip na výstavu: ANDREAS GROLL (1812–1872) NEZNÁMÝ FOTOGRAF

Jméno vídeňského fotografa Andrease Grolla je neodmyslitelně spjato s počátky fotografie v českých zemích. Jako „první fotograf“ Prahy, Kutné Hory, Plzně, Lednice a dalších míst se stal takřka povinnou součástí přehledové i encyklopedické literatury. Jeho pohledy na Prašnou bránu, kutnohorský chrám svaté Barbory či snímky mobiliáře z rožmberského hradu dnes patří k nejznámějším fotografiím, které u nás byly v polovině 19. století zhotoveny. Přesto zůstávaly až donedávna okolnosti jejich vzniku takřka neznámé, podobně jako velká část další Grollovy fotografické produkce, daleko přesahující fotodokumentaci architektury.

Lékař a pedagog  Pavel Klener

Lékař a pedagog Pavel Klener

Mezi obavami, marností a vítězstvími

Vyzařuje z něj vyrovnanost, moudrost a klid, přestože se v životě potkal s drsnou tváří své profese, když šlo nejen o zdraví lidí, ale i o jejich život. Snažil se však nepodléhat beznaději. Léta praxe úročí na vrcholu života prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc. jako vysokoškolský pedagog, nadále pracuje v oboru hematologie a onkologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Jak být šťastný podle Sri Chinmoye

Jak být šťastný podle Sri Chinmoye

Mezinárodní den štěstí připadá na 20. března a byl vyhlášený Organizací spojených národů v létě 2012, kdy se na něm usneslo všech 193 členských států OSN na základě iniciativy Bhútánu, malého himálajské království. V Bhútánu se od roku 1972 měří tzv. domácí štěstí místo ve světě používaného hrubého domácího produktu. A co štěstí a Češi?

Politolog a sociolog Pat Lyons

Politolog a sociolog Pat Lyons

Jací jsme?

Pro knihu, shrnující popularizační formou nejnovější výsledky bádání o tom, jací jsou dnešní Češi, kterou připravil s týmem svých kolegů ze Sociologického ústavu, zvolil záměrně provokativní a chytlavý název 47 ODSTÍNŮ ČESKÉ SPOLEČNOSTI. S jasným cílem – aby po ní sáhli nejen vědci, ale i běžní čtenáři. A ti se v ní přístupnou formou dozvědí spoustu zajímavého nejen o tom, jací jsme, ale i jaké jsou metody sociologovy práce. Mnohem víc, než se nám mohlo vejít do tohoto rozhovoru.

Herec Stanislav Zindulka

Herec Stanislav Zindulka

Šedesát let aktivního hraní

Seděli proti sobě, jeden zaujatější než druhý. Neskákali si do řeči. Poslouchali se, vedli dialog. Téma Shakespeare. Herec Stanislav Zindulka z pohledu interpreta Shakespearova díla, kunsthistorik profesor František Dvořák z pohledu znalce. Nezapomenutelné čtvrteční dopoledne v profesorově pracovně, kdy byl Shakespeare nejen geniálním dramatikem, ale především člověkem s klady i zápory svých postav.

ISLAND – země ledu a ohně

ISLAND – země ledu a ohně

Když jsem se loni chystala se skupinkou fotografů na Island, náš odlet znejisťovala sopka Bárgarbunga. Hrozil nejen výbuch, ale také možnost podledovcové erupce, což by znamenalo záplavy a emise sopečného prachu. Zpráva vyvolala představy z roku 2010, kdy erupce ledovcového vulkánu s úžasným jménem Eyjafjallajökull chrlila tuny popílku a páry a dočasně ochromila leteckou dopravu nad značnou částí Evropy. Naštěstí se situace neopakovala, a tak jsme v září přistáli v Reykjaviku, kde nás očekával minibus a dva zkušení průvodci – fotografové, kteří měli terén dobře prozkoumaný.

Herečka Angelina Jolie

Herečka Angelina Jolie

Potetovaná výtržnice i zanícená samaritánka

Bisexuální pletky, krvavé fetiše i morbidní hrátky s noži. Ale také humanitární mise po celém světě a adopce exotických sirotků. Skandální svatby, překvapivé rozchody a manželství s obdivovaným hollywoodským hezounem. Opakovaná tetování a mnohamilionová angažmá v akčních velkofilmech. Ale také drásavé příběhy o skutečném lidském utrpení. Preventivní operace prsou a vaječníků kvůli obavám z rakoviny… To vše a ještě mnohem víc zosobňuje americká superstar ANGELINA JOLIE.

Básník a hudebník Jiří H. Krchovský

Básník a hudebník Jiří H. Krchovský

Ručení vlastním životem

J. H. Krchovský (1960, vlastním jménem Jiří Hásek), mytická postava českého podzemí, je už dlouhá léta znám zejména jako kultovní básník, jemuž dokonce „již zaživa“ vyšly sebrané spisy (v roce 2010 vydal BÁSNĚ SEBRANÉ brněnský Host). Autorovi, jehož tvorba se pohybuje v omamném oparu dekadence a nihilismu, přesto nechybí jemný humor a sarkasmus. Morbidnost jeho básní je vyvážena neskrývanou (sebe)ironií.

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

Velký něžný Francouz Jean David Beauguel

Narodil se 21. března 1992. Na svých prvních sedm let života, prožitých ve Štrasburku, si příliš nevzpomíná. Vybavuje se mu, jak to vypadalo ve školce a u babičky, která mu vařila a starala se o něj. Máma se ve Štrasburku narodila, a tohle „město cest“, jak zní jeho překlad, jako by předpovědělo Jeanovo budoucí putování. Tatínek pochází z Čadu, ale už jako malý kluk přicestoval z Afriky s rodinou do Francie.

K zapalování ohňostrojů nemá Evropská unie důvod

Vyvrcholením každé řádné silvestrovské oslavy je ohňostroj. Na letošní Nový rok je ve dvou evropských metropolích – Paříži a Bruselu – zrušili, údajně z bezpečnostních důvodů. Toto rozhodnutí mělo však i svůj symbolický rozměr: v průběhu loňského roku francouzské hlavní město zakusilo hned několik „ohňostrojů“, při nichž se střílelo ostrými a do živých terčů, a tak by zakončení roku ohněm petard mohl leckdo považovat za projev nevkusu. Zrušená silvestrovská show dokládají, jaká nervozita panuje na kontinentu. Důvod k oslavám ostatně nemá ani celá Evropská unie.

2016: Rok, kdy bychom měli zasypávat příkopy nenávisti

Začíná zápas o podobu Česka, ale taky zápas o budoucí podobu Evropské unie

Olééééé, oléééé, to je jízda. Svist, výbuchy ohňostrojů, vyděšení psi a kočky a byli jsme strojem času vrženi do roku 2016. Do světa, který nám připadá hrozivý, nebezpečný, cizí. Vládne strach. S kým se bavíte, každý věští něco hrozného. „Bude hůř.“ Jako by se vytratil optimismus, naděje. Přitom se nám daří výborně, ekonomika roste, nestrádáme. Ano, nemalá část národa odmítá pomáhat jiným. To je fakt. Odtud se bere strach? Rodí se z osobní nejistoty, z nesebevědomí, že se málo spoléháme na sebe. Dědictví bolševika? Možná. Špatné vzory? Možná. Nebo taky jde o to, že jsme svobodu dostali zadarmo a neceníme si jí. Oč letos půjde? Co je v Česku nejpalčivější problém? Snadno můžeme vypočítat, co to není. Třeba uprchlíci. O azyl u nás žádají stovky lidí. V Německu milion. Zatím nám zřejmě nehrozí ani teroristické akce; jistě ne tolik jako Paříži, Bruselu, Londýnu, Mnichovu. Stojíme mimo hlavní proud, jsme nevýznamní a teď se to hodí. Nehrozí nám, pokud známo, ani žádná finanční krize (i když ta se dopředu asi odhadnout nedá). Zatím nemusíme čekat ani válku. Rusové mají dost starostí se sebou a Islámský stát je daleko. – Takže co je náš nejpalčivější problém?

Co se děje… v New Yorku

Muzeum moderního umění MoMA zahájilo výstavu s názvem DESIGN A NÁSILÍ, kterou lze zhlédnout pouze na internetu. Projekt deklarovaný jako kurátorský experiment mapuje slovy i obrazy lidské výtvory, které jsou součástí násilí. K vidění je zbraň AK-47, jateční systém na porážku zvířat, nábojnice, násilné videohry či grafické symboly využívané ve věznicích. Výstavu lze navštívit na stránkách http://designandviolence.moma.org/.

Co se děje… v Londýně

Prostě Adele

Stopy úspěchu sedmadvacetileté anglické zpěvačky Adele Adkins, která svým posledním albem s číslovkou 25 v názvu překonává rekordy na obou stranách Atlantiku, vedou neomylně na jižní předměstí Londýna. Ve čtvrti Croydon, známé hlavně tím, že tu sídlí britský imigrační úřad, vznikla před čtvrt stoletím umělecká konzervatoř BRIT School. S pomocí sponzorů tu během pár let odmaturovaly například Amy Winehous, Leona Lewis, Kate Nash, Katie Melua a skupina The Kooks.

Co se děje… ve Vídni

LEICA slaví sté narozeniny!

OTEVŘETE OČI! Tímto příkazem lákají dvě prestižní vídeňské galerie na výstavy fotografií pořízených fotoaparátem LEICA už před sto lety! U příležitosti stého výročí revolučního fotopřístroje zachycují vývoj umělecké fotografie během jednoho století.

Co se děje… na Slovensku

Mezinárodní festival komorní hudby KONVERGENCIE uvede v Bratislavě všechna Šostakovičova smyčcová kvarteta. Přednese je renomovaný britský Brodsky Quartet, který byl založen v roce 1972. Za sebou má přes dva tisíce koncertů a padesát nahrávek. Šostakovičova hudba patří mezi jeho repertoárové speciality. Kvarteto vystoupí od 3. do 7. února v Koncertním studiu Slovenského rozhlasu.

O čem se mluví… na Moravě

Lazebník má narozeniny! LAZEBNÍK SEVILLSKÝ (v originále Il barbiere di Siviglia) je patrně nejznámější komická opera o dvou dějstvích Gioacchina Rossiniho z roku 1816. Příběhem sluhy Figara a jeho pána, rezonujícím při rossiniovském parlandu, se nechal inspirovat i ostravský rodák Jaromír Nohavica, který ku příležitosti 200. výročí od prvního uvedení LAZEBNÍKA vytvořil pro Národní divadlo moravskoslezské nový český překlad libreta. Oblíbený písničkář a textař bude navíc večerem plným nejslavnějších scén z této opery provázet. Ostravo, možná přijde i Lazebník! Premiéra 20. února v 18.30 v Divadle Antonína Dvořáka.

O čem se mluví… v Čechách

ANDREAS GROLL (1812–1872), NEZNÁMÝ FOTOGRAF. Galerie hl. m. Prahy ve spolupráci s Fotoinstitutem Bonartes ve Vídni, Vídeňským muzeem a Ústavem dějin umění AV ČR uspořádala výstavu rakouského fotografa Andrease Grolla, autora prvních souborů fotografií Prahy, Plzně a Kutné Hory. V Království českém pracoval několikrát v letech 1856 a 1865. Fotografoval také Kolín, Rožmberk a Lednici. Často se jedná o nejstarší snímky těchto míst. Kurátorkou výstavy je Petra Trnková. Galerie hlavního města Prahy – Dům fotografie, 16. února – 8. května.

Michaela Gübelová 2/16

Vážení a milí, podělím se s vámi o jeden hezký zážitek a také jeden fakt, který mě vyděsil. Nedávno jsem v kině viděla britský film UŽ TEĎ MI CHYBÍŠ. Vůbec nechci film hodnotit nebo prozrazovat, o co v něm šlo, jen to, že jedna z postav na konci filmu umírá na rakovinu. Když už rodina nebyla schopna postarat se o pacienta, odvezla ho do nemocnice, zřejmě hospicu.

Zpěvačka Klára Vytisková

Zpěvačka Klára Vytisková

Být doma a mít domov je pro mě důležité

Klára Vytisková, nedávno sólově debutující pod hlavičkou Klara., patří k nejoriginálnějším osobnostem domácí hudební scény. Toto označení si vysloužila nejen díky extravagantním outfitům a nápadnému líčení, ale především díky osobité hudbě, kterou dělá, ať už se svou skupinou Toxique, nebo na svém čerstvém samostatném albu HOME. Jeho název zcela odráží aktuální umělčino rozpoložení, vždyť teprve nedávno přivedla na svět svého prvního potomka.

XANTYPA 2/16

XANTYPA Číslo 2/16

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne