Jak dovolenkuje venezuelská smetánka?

To si během jednoho dne vyzkoušel spolupracovník Xantypy. Na motorovém člunu se proháněl mezi mangrovníkovými ostrůvky národního parku Morrocoy.

Venezuela

V letovisku Tucacas jsou motorové čluny ve čtyřpatrových garážích naskládány svazky v almaře knihomola. Ještěrka už nám jeden snáší a za chvíli se nalodíme, abychom prozkoumali venezuelský ostrovní národní park Morrocoy.

Zapůjčení plavidla na den, to jsou dva měsíční venezuelské platy, ale naši hostitelé, členové rodiny Ballesteros, do kapsy hluboko nemají. Tato rodina už deset let úspěšně vyváží do světa svůj rum jménem Diplomático. Oni by mohli plout svým vlastním člunem, který mají v depu uložený, ale chtějí dát nám – svým plebejským hostům, které pozvali na barmanský turnaj, šanci vychutnat si jednou za život dovolenou ve stylu latinskoamerické smetánky.

Deset nás za přihlížení racků, potápek a dalších opeřenců nasedne do lodi. Navlečeme si oranžové záchranné vesty a podle pokynů sundáme pokrývky hlavy, protože za chvíli jedeme s větrem o závod. Občas nás v té rychlosti nadzvedne vlna, takže člun po hladině několikrát poposkočí, jak dovedně hozený placatý oblázek. Slyšet jsou výkřiky podobné těm, které doprovázejí adrenalinové pouťové atrakce.

Kapitán zpomalí, až když se cesty mezi ostrovy zúží natolik, že hrozí střet s plavidlem řítícím se z opačného směru. Nebe je zatažené, takže nám Karibik nemůže nepředvést svoji tyrkysovou modř, známou z pohlednic a katalogů. Ale kousky pevniny roztroušené po hladině jsou kouzelné. Ostrůvky pokrývají mangrovníky, což jsou keře vyrůstající přímo z písčitého dna. Občas se nad hustým porostem objeví palma. Trvá půl hodiny, než dojedeme k takovému kousku pevniny, na němž se mangrovníky uráčily nechat prostor sotva dvě stě metrů dlouhé pláži.

Tím naše poznávání krás národního parku končí. Úkolem dne je pořádně se najíst, zalít to rumem a nenechat se přitom spálit paprsky, které se zdánlivě slabě prodírají přes pošmournou oblohu.

Zakotvíme na těsno po boku dalších deseti člunů sotva deset metrů od břehu a v plavkách skáčeme do průzračné vody, sahající nám sotva do pasu. Pro Středoevropana je teplá akorát, ale Venezuelanky si namočení raději odpustí, protože jim je při schovaném slunci příliš velká zima.

Ale na velké vodní radovánky to není. Vlny jsou dnes menší než na Mácháči a frisbee brzy omrzí. Od nápadu zaplavat si za zaparkovanými loděmi nás odradí jejich kapitáni varováním, že by nás při plaveckém výletu na protilehlý ostrov mohl srazit motorový člun. Lepší je se na půl ponořit u břehu a usrkávat k tomu piňacoladu. Nemusíte pro ni nikam chodit, stačí si doplavat. Na své loďce ji prodává paní, jejíž obtloustlá figura napovídá, že cukru bude v drinku opravdu hodně.

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě...

Tomáš Nídr

XANTYPA 12/15 - výběr z článků

Vánoční nadílka pro nemocné děti

Vánoční nadílka pro nemocné děti

Co pro vás znamená deset minut? Kratičké zpoždění na schůzku, ranní hygienu… Pro děti na Klinice radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně znamená deset minut důležitý časový úsek, přibližně tak dlouho trvá každodenní ozařování. Vypravily jsme se za nimi začátkem podzimu, abychom nyní společně s vámi, našimi milými čtenáři, mohli onkologicky nemocným dětem udělat krásné Vánoce. Můžete se stát ježíškem a poslat nemocným dětem panenku, autíčko, pastelky nebo třeba dětský batůžek.

Nejodlehlejší filmový festival světa

Nejodlehlejší filmový festival světa

Místo červeného koberce vyprahlý saharský písek, místo šampaňského voda z oázy. Na jedinečném festivalu FiSahara nespatříte namyšlené celebrity ani nervózní obličeje paparazziů. Místo nich se setkáte s vděčnými tvářemi utiskovaného lidu Sahrawi.

Výtvarník Aleš Veselý

Výtvarník Aleš Veselý

Aleš Veselý (narozen 3. 2. 1935) vstoupil na českou výtvarnou scénu na přelomu 50. a 60. let 20. století, kdy vyšel z tradic evropského informelu a postupem času dospěl až k projektování monumentálních soch a environmentálních projektů. Veškerá jeho tvorba však nesla vždy pečeť umělecké i lidské autenticity, filozofického přesahu a neustálé inovace tvůrčích metod. Zastoupen je v mnoha významných sbírkách, pařížským Centre Pompidou počínaje a Guggenheimovým muzeem v New Yorku konče. Jeho práce jsou součástí veřejného prostoru v řadě světových měst a mnoho jeho vizí na realizaci teprve čeká…

Jan Lukas

Jan Lukas

Jan Lukas na svých humanitních fotografiích zachytil dvacáté století tak jako málokdo. Vytvořil i sérii snímků z uprchlických táborů v Itálii, v nichž s rodinou pobýval. Nejen v souvislosti se současnou uprchlickou krizí je zajímavé dozvědět se, jak se v nich lidem, čekajícím před půlstoletím na víza do vysněné Ameriky, žilo a jaké to bylo, v padesáti letech znovu začínat na druhé straně zeměkoule. A právě o tom jsem si povídala s jeho dcerou Helenou.

Vánoce Vojtěcha Kubašty

Vánoce Vojtěcha Kubašty

Je bezesporu jedním z našich světově nejúspěšnějších výtvarníků. Jeho dětské prostorové knížky vyšly v třiceti sedmi jazykových mutacích a prodalo se jich více než třicet pět milionů. Vojtěch Kubašta ale vytvořil také sedmnáct papírových betlémů.

Betlémy a betlémské světlo 2015

Betlémy a betlémské světlo 2015

Jednatřicet pražských kostelů bude vystavovat Betlémy od 24. prosince po celé vánoční období. V kostelích i turistických informačních centrech bude k dispozici brožurka o historii vystavených betlémů, o jejich umělecké hodnotě, s rozpisem, kdy a kde lze betlémy v jednotlivých kostelích vidět, a také časy nedělních bohoslužeb. Vydává ji Arcibiskupství pražské, jehož projekt Betlémy probíhá již čtvrtým rokem.

Revanš Jarosława Kaczyńského vůči nepřátelům i nepřízni osudu

V nedávných parlametních volbách představili polští konzervativci ze strany Právo a spravedlnost (PiS) novou tvář. Neokoukaná politička Beata Szydłová v čele kandidátky měla po osmileté vládě liberálů z Občanské platformy ukojit touhu Poláků po politické změně; už navečer 25. října, krátce po ohlášení výsledků, vyšlo jasně najevo, že nebyla ničím víc než vějičkou na voliče.

Jak nám Miloš ukradl 28. říjen a udělal si z něj vlastní svátek

Hodně se mluví o hodnotách. Evropské hodnoty, naše hodnoty, české národní zájmy. Bráníme „naše hodnoty“ před islámem. Bráníme české zájmy před Evropskou unií, v níž pobýváme jako členská země (viz uprchlické kvóty). A symbolem našich hodnot by měl být 28. říjen, založení samostatného státu. V ten den by občan měl vidět: toto se cení. A letos to viděl.

Dopis z Rotterdamu

Dopis z Rotterdamu

Jsem fascinován vznikajícím velkým uprchlickým eposem, který se zapíše do historie Evropy i světa. Uprchlíci se snaží zachránit si život odchodem z území, kde lidstvo začalo poprvé se zemědělstvím, z území velkých starých civilizací, kde do nedávna žila barvitá mozaika etnik, náboženství, kultur a historie, toto území zaniká. Sýrie – první stopy naší civilizace. Náš prezident to zjednodušil na krutosti náboženské sekty nazývané Islámský stát, a že snad k nám tisíce kilometrů pochodují její bojovníci, kteří se zákeřně zaštiťují dětmi. Islámský stát nevypovídá nic o lidech, kteří před ním utíkají. Ale hlavní viník je asi Bašár al-Asad, kterému teď v nouzi pomáhají Rusové v další likvidaci syrského národa.

Co se děje… v New Yorku

Herečka Keira Kneightleyová se poprvé stala matkou a pět měsíců po narození dcery Edie také poprvé vstoupila na jeviště Broadwaye, aby okusila divadlo ve Studiu 54, kde zazářila v hlavní roli příběhu o lásce a trestu TEREZA RAQUINOVÁ, adaptaci stejnojmenné knihy Emila Zoly.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 12/15

XANTYPA Číslo 12/15

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
2/2020

XANTYPA 2/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne