XANTYPA 1/16

Japonské inspirace Ivany Follové

Japonské inspirace Ivany Follové

 Autorská přehlídka přední české návrhářky Ivany Follové proběhla v prosinci 2015 na Vltavě v unikátních prostorách lodě Cargo Gallery (zvané Loď plná umění), kotvící u náplavky poblíž pražského Palackého mostu.

Richard Müller, Michal Horáček a Michal Pavlíček

Richard Müller, Michal Horáček a Michal Pavlíček

Facebook je takovej, jakej si ho uděláme

 Spojení tří výjimečných osobností populární hudby – Richarda Millera, Michala Horáčka a Michala Pavlíčka – přineslo (pro mě) vcelku očekávaný výsledek. Jejich album SOCIÁLNÍ SÍŤ je skvělé. Známe se všichni od osmdesátých let, navíc jsem s Michalem Horáčkem vytvořil, pokud se nepletu, pět písní.

Režisér Petr Zelenka

Režisér Petr Zelenka

Zákulisí je pravdivější než jeviště

 Na podzim vstoupil do našich kin nový český film ZTRACENI V MNICHOVĚ, který podle vlastního scénáře natočil režisér Petra Zelenka. Tato absurdní komedie o zákulisí natáčení a zpochybňování historických mýtů vznikla sedm let po autorově předcházejícím snímku KARAMAZOVI. Jeho hry TEREMIN a DABING STREET uvádí Dejvické divadlo, kde se v roce 2001 proslavil svým jevištním debutem PŘÍBĚHY OBYČEJNÉHO ŠÍLENSTVÍ. S jedním z nejoriginálnějších českých filmařů a divadelníků jsme si povídali o zrodu jeho novinky, jejích překvapivých historických souvislostech i o autorových chystaných projektech. A také o Woodym Allenovi a Václavu Havlovi…

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

Fotbalové portréty Zuzany Maléřové

Obránce Lukáš Štětina narozen 28. července 1991

Narodil se ve vesnici Lukáčovce, dvacet kilometrů od Nitry. Tady kopal vesnický fotbal na ulici a od osmi let i na fotbalovém hřišti. Když mu bylo třináct, hráli školní zápas proti Nitře. Prohráli 14:1 a ten jediný gól dal on. Klub o něj projevil zájem, ale Lukáš se příliš neradoval. Byl na vesnici šťastný, bál se nové školy i lidí. Když však už z Nitry volali popáté, maminka najednou do telefonu pronesla: „Dobře, tak on přijede.“ Koukal na ni s vykulenýma očima, co to udělala. Možná nejdůležitější moment v jeho životě. Mnohokrát už ji v duchu poděkoval. Maminka byla sportovně založená, hrála házenou, otce zajímala auta, motorky, po obou rodičích jejich zájmy podědil. Byli čtyři sourozenci, tři bratři a sestra, Lukáš je nejmladší. Táta hodně pracoval, o fotbal se starala máma.

Bálová sezona

Bálová sezona

Návrat do baroka

Baroko bylo epochou silně katolickou a výrazně tvořivou, o čemž svědčí honosné stavby a sochy vytesané z kamene. Tak jako každá doba, i ono bylo scénou politických intrik, boje o moc, dějištěm válek a navíc působení inkvizice. Lidé umírali v nesmyslných válkách i v plamenech na hranicích. Každé zrcadlo má však dvě strany. Stejně jako dnes, i v období baroka holdovali lidé zábavě, aby zapomněli na všemožné starosti.

Newyorská muzea

Newyorská muzea

Kmotry moderního umění

 „Avantgardní hnutí v Evropě, ať už to byli fauvisté, kubisté nebo Bauhaus, byla iniciována a rozvíjena samotnými umělci. V Evropě bylo něco takového jasné jak facka… možná je v pozdější fázi podpořili někteří odvážnější podnikatelé – ať už z důvodů politických, z kulturního sentimentu nebo proto, aby byli dostatečně šik a nevypadali jako měšťáci. Jenom v Americe se to všechno stalo obráceně. Tam představili avantgardní umění a architekturu byznysmeni – a právě oni pak nesli standartu hrdě dál a podněcovali pokračovatele. Muzeum moderního umění nebylo duchovní dítě žádných socialistů nebo vizionářských bohémů, ale bylo založeno v obývacím pokoji Johna D. Rockefellera mladšího…“

Fenomén Frank Zappa

Fenomén Frank Zappa

Frank Zappa, jehož 75. výročí narození jsme si připomněli na konci prosince, patří bezesporu k největším experimentátorům v dějinách rockové hudby. Ale z našeho českého, resp. československého hlediska jeho osobnost nemusíme zdaleka zužovat pouze na jeho působení v oblasti hudby. Jen s malou nadsázkou si ho můžeme i svým způsobem přivlastnit, protože se u nás stal v období tzv. normalizace symbolem svobody v nesvobodě (např. skupina The Plastic People of the Universe se ke svému názvu inspirovala jednou jeho písní) a po sametové revoluci naopak zase symbolem nabyté svobody i díky tomu, že prezident Václav Havel byl jeho dlouholetým fanouškem.

Mistryně světa  Jana Kosťová

Mistryně světa Jana Kosťová

aneb Veselý život na káře

 S Janou jsem se seznámil před mnoha lety, když jsme oba navštěvovali kursy fotografie. Hned jsme si padli do oka. To se ještě jmenovala Fialová, cestovala po světě s krosnou a fotoaparátem a kromě toho v Praze zajišťovala velké akce pro mezinárodní klientelu. Během let se naše cesty rozdělily, ale přáteli jsme nepřestali být ani na dálku. Teď, když jsme se potkali, má s manželem Pavlem krásná dvojčata. A kromě zajišťování akcí pro mezinárodní klientelu se pyšní titulem mistryně světa v trail orienteeringu pro rok 2013 a je aktuální mistryní ČR pro rok 2015. A i když je na káře – nemá ráda výraz na vozíčku – je to stále ta pozitivní rozesmátá holka.

Pařížské atentáty zanesly bojiště džihádistů až do Evropy

 Večer 13. listopadu současně na několika místech Paříže začali po zuby ozbrojení útočníci hlava nehlava kosit hosty předzahrádek restaurací, jakož i návštěvníky jednoho rockového koncertu. Takřka ve stejnou chvíli se před branami stadionu, kde mezi diváky mezinárodního fotbalového zápasu seděl i prezident François Hollande a další francouzští politici, odpálili tři sebevražední atentátníci. Sérií teroristických útoků v režii tzv. Islámského státu, jež si vyžádaly 130 lidských obětí, se bitevní pole džihádistů z vyprahlých oblastí Středního východu rozšířilo na starý kontinent.

Krvavá Paříž, ukradené výročí sametové revoluce a plody strachu

Babiš míní, že v Česku mají žít Češi. Spojil se se Zemanem proti Sobotkovi. Smutné časy

Urychlovač času? Nezapnul ho někde někdo? Začíná být opravdu náročné se v našem světě vyznat. Není divu, že se lidé utíkají k jednoduchým řešením. Jedno se nabízí: uzavřít se do sebe před nebezpečným světem. Jako děti, když se bojí, zakryjí si oči i uši, nic nechtějí vidět a slyšet. Jenomže jakmile se uzavřeme, automaticky věci svěříme do rukou těm, kteří milují jednoduchá řešení. Což je veliké riziko.
Hlavní události uplynulého měsíce? Teroristické útoky v Paříži a jejich následky. Ještě větší nedůvěra k uprchlíkům. Evropská unie se kymácí. Jakmile je zle, hned se objeví tendence ten obří celek zmenšit, zbavit se balastu (staré země EU). A naopak, odtáhnout se od toho rizikového multi-kulti společenství, nepéct s nimi (postbolševické země). Přitom je to naopak, každý ví, že v době ohrožení máme táhnout za jeden provaz.
Hlavní dění doma? Miloš Zeman s Martinem Konvičkou, šéfem Bloku proti islámu, opanovali výročí 17. listopadu. Ale to je jen slogan. Podstatou je, že se Zeman spojil s extrémisty, stál s nimi na jednom pódiu, což byla viditelná demonstrace. A právě na den svobody. Ostře se pak vůči němu vymezil premiér Sobotka (ČSSD). Proč? Nechce, abychom vypadli z Unie. Ke xenofobnímu Zemanovi se naopak naplno přihlásil Andrej Babiš (ANO).

Co se děje… v New Yorku

 Do Metropolitní opery se po pěti letech vrátil jihoafrický umělec William Kentridge, který zde v roce 2010 ohromil svým debutem Šostakovičovy opery NOS inspirované Gogolovou povídkou. Jeho režijní pojetí inscenace, jejíž součástí byly projekce a animované kresby, přinesla obecenstvu závan svěžího vzduchu, vítaného ve světě konzervativních produkcí. Kentridge nyní přichází s nastudováním opery Albana Berga LULU o osudové ženě, která je předmětem touhy všech mužů a skončí jako prostitutka.

Co se děje… v Londýně

Španělská vévodkyně z Alby byla nejen pravnučkou anglického krále Jakuba II., ale také hlavní mecenáškou geniálního španělského malíře Franciska Goyi (1748–1824). Ani tahle aristokratická konexe však nepomohla kurátorům londýnské Národní galerie při přípravě podzimní výstavy GOYA: PORTRÉTY. Trvalo totiž celých deset let, než se podařilo vyjednat zápůjčky ze Španělska, a některé Goyovy obrazy (slavná NAHÁ MAJA) se do Londýna stejně nedostaly. Přesto kurátoři přivezli sedmdesát ze sto padesáti umělcových portrétů. „Přehlídka desetiletí představuje umělce, z jehož nebojácných portrétů je i po dvou stech letech zřejmé, jak vědomě riskoval,“ jásal Daily Telegraph. V Sunday Times pak Waldemar Janusczak vysvětlil, v čem riziko spočívalo: „Jednou z trvalých záhad španělského malířství zůstává, co přimělo španělskou královskou rodinu, aby ji Goya zpodobnil pro historii. Zvěčnil ji v nejnelichotivější podobě, jakou kánon královského portrétování kdy vůbec zaznamenal.“

Co se děje… v Paříži

 Pařížské Muzeum moderního umění (Musée d’Art moderne de la Ville de Paris) uvádí během prosince hned dvě zajímavé výstavy. První z nich UNLIMITED představí v Evropě poprvé slavný Warholův cyklus SHADOWS (1978–1979), což je série 102 obrazů v délce 130 metrů. Návštěvník se může těšit i na další série obrazů – mimo jiné ELECTRIC CHAIRS (1964–1971), JACKIES (1964), FLOWERS (1964–1965) či MAOS (1972–1973). Výstava trvá do 7. února 2016. Druhou expozicí je pocta americké malířce Elaine Sturtevant (zemřela v r. 2014). Umělkyně (mimo jiné vystavovala v newyorském Muzeu moderního umění MOMA či v londýnské galerii Tate Modern) odkázala muzeu svoji monumentální expozici THE HOUSE OF HORRORS (Dům hrůzy). K vidění až do 15. května 2016.

Co se děje… ve Vídni

Klimtovy, Schieleho a Kokoschkovy múzy

Na konfrontaci tří rakouských umělců s ženským pohlavím je zaměřena aktuální výstava prestižní vídeňské galerie Dolní Belvedere. Gustav Klimt (1862–1918), Egon Schiele (1890–1918) a Oskar Kokoschka (1886–1980) se na začátku dvacátého století stali svědky doby, během níž se vzhledem k řadě hospodářských a sociálních změn ve společnosti měnily tradiční genderové role. Nešlo přitom jen o rovnoprávné postavení žen. Uvolňovala se morálka a sexuální touhy už nebyly tabu, což nejenom těmto třem výtvarníkům rozvázalo ruce.
Klimt, Schiele i Kokoschka se tématu žen nevyhýbali, každý ho ale pojímal po svém. Zimní výstava ve Vídni s názvem KLIMT, SCHIELE, KOKOSCHA A ŽENY se zaměřuje nejenom na to, jak se jejich přístupy lišily a v čem se propojovaly, ale i jak se malíři vzájemně ovlivňovali.

Co se děje… na Slovensku

Slovenská národní galerie představuje ve svém dramaturgickém cyklu věnovaném projektům výrazných osobností mladší generace dílo Martina Kollara (1971), který je pravděpodobně mezinárodně nejuznávanějším a nejoceňovanějším slovenským fotografem. V galerii vystavené snímky ze souboru EXKURZIA / FIELD TRIP vznikaly během autorova pobytu v Izraeli v letech 2009 – 2011 jako součást mezinárodního projektu THIS PLACE. Kollar v nich zachytil následky izraelského-palestinského konfliktu, tedy místa poznamenaná válkou a terorismem, a jeho důsledky na život obyvatel. Výstavu tvoří asi čtyřicet převážně velkoformátových fotografií a je ji možné navštívit do 31. ledna.

O čem se mluví… na Moravě

Novoroční koncert Filharmonie Brno se stane zároveň velkou narozeninovou oslavou, neboť orchestr slaví šedesátiny. Koncertní program zachovává tehdejší první vystoupení filharmoniků (1. ledna 1956), pouze s jedinou záměnou. Před dvěma skladbami Petra Iljiče Čajkovského zazní nová hudba Miloše Štědroně k nedávno objevené němé reportáži o turné Filharmonie Brno do Velké Británie v říjnu 1966, která bude během koncertu promítána. Posluchači se navíc poprvé setkají se sólistkou sezony – půvabnou houslistkou Alinou Pogostkinou.

O čem se mluví… v Čechách

 V Malé galerii Villy Pellé v Praze 6 si ještě v novém roce můžete prohlédnout půvabné betlémy, které jinde vidět nelze, protože jsou na výstavu zapůjčeny ze soukromých sbírek. Do 10. ledna.
A v Galerii tamtéž vystavuje malířka Anna Neborová. Její obrazy se prolínají s originálními objekty z českého skla Michaely Tomiškové a Jakuba Janďourka (Studio Dechem), nositelů ceny Czech Grand Design za rok 2014. Výstavu ANNA / DECHEM můžete navštívit až do 30. ledna.

Michaela Gübelová 1/16

P. F. 2016  Vážení a milí, Vojtu Kotka, herce a nyní už i filmového režiséra, do první Xantypy nového roku pro nás vyzpovídal Jakub Horváth a v retro oblečku, ve stylu jeho celovečerní prvotiny, ho vyfotografoval Petr Weigl. Kromě tohoto rozhovoru bych ráda upozornila na příběh Jany Urbanové, která byla jako sedmiletá holčička deportována do Terezína, a také na rozhovor se statečnou a houževnatou Janou Kosťovou.

Herec Vojtěch Kotek

Herec Vojtěch Kotek

Předávání hereckých zkušeností se někde zastavilo

Příznivcům biografu jistě neuniklo, že na Vánoce měla v kinech premiéru komedie PADESÁTKA, který pojednává o radostech i strastech krkonošských horalů.
Vojtěch Kotek, známý především jako herec, má za sebou režii dvou krátkometrážních snímků a nyní debutoval jako režisér celovečerního filmu.

XANTYPA 1/16

XANTYPA Číslo 1/16

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne