Tóny Dolomit

Putování za hudbou a horami

Vysokohorský hudební festival I SUONI DELLE DOLOMITI je zážitek, na který nikdy nezapomenete. Hudba, jež sahá až k nejvyšším štítům Dolomit, se bezpochyby dotkne i vašeho srdce.

30306jpg.jpg
Společná láska k přírodě a k muzice žene hudebníky a posluchače na túry za nezapomenutelnými zážitky.

 

Ve světě zcela ojedinělá akce, jež se každý rok koná v severoitalské provincii Trentino (v lokalitách Val di Fassa, Val di Fiemme, Val di Non, Val Rendena), vyživuje duši i tělo. Žádná jiná představení vám nenabídnou výhledy na rozeklané hřebeny, pryskyřičnou vůni jehličnanů nebo rozvernou společnost kamzíků.

27082jpg.jpg
Návštěvníci si na hudebním svátku mohou vybrat koncerty vážné, moderní, etnické i jazzové hudby.

 xantypa-486x90jpg11.jpg

„Myšlenka festivalu vznikla před dvaadvaceti lety jako projekt spojující dohromady kulturu a cestovní ruch s ohledem na životní prostředí,“ vzpomíná na počátky hudebního svátku jedna z organizátorek Laura Tabarelli. „Zpočátku jsme pořádali jen několik málo koncertů. Postupem času však naše akce nabírala stále více na popularitě, pestrosti repertoáru i na počtu diváků a účinkujících. Dnes už máme na programu dvacítku koncertů s umělci různých národností – od Italů, Lotyšů, Laponců přes Srby, Španěly, Francouze až po Malijce. Tímto výběrem chceme prezentovat zcela odlišné hudební žánry a publiku poskytnout zajímavé zážitky,“ dodává energická Italka.Červené pouzdro na cello Maria Brunella

27450jpg.jpg
Červené pouzdro na cello Maria Brunella je pomyslným symbolem celého festivalu.

 

Společná láska k přírodě a k muzice, to jsou dva aspekty, které celému festivalu vlévají krev do žil. Mezinárodně uznávaní hudebníci vezmou své nástroje na záda a společně s milovníky hudby i hor se vydají na jedno- či vícedenní túru do Dolomit. Úchvatná krajina Italských Východních Alp vytváří jedinečné přírodní jeviště pro každý koncert. Hudebníci hrají na voňavé pasece, na břehu průzračného jezera, u strmých útesů a publikum sedí na zemi kolem nich. Vážná, moderní, etnická hudba, jazz a zpěv pak zvučí ve stěnách hor. Znějí společně s větrem, se zvuky zvířat, zurčením vody. Rezonují v kamenných věžích či s vnitřním tichem každého posluchače.

27085jpg.jpg
Jedinečná místa, jedinečné zvuky – na koncertech panuje posvátná atmosféra.

 

Na výletě věnovaném barokní hudbě společně s námi stoupá i největší hvězda TÓNŮ DOLOMIT violoncellista Mario Brunello – vítěz Mezinárodní hudební soutěže Petra Iljiče Čajkovského. Nevynechal jediný ročník a jeho červené pouzdro na cello je pomyslným symbolem celého festivalu. Během tří dnů šplháme skalami, překonáváme ferraty, proklouzáváme průsmyky, až konečně dosahujeme našeho cíle. Stojíme ve výšce bezmála dva tisíce pět set metrů nad mořem a ledovcové jezero Antermoia se pro nás stává koncertní halou pod širým nebem. Mario společně se svými kolegy – houslistou Giulianem Carmignolou a loutnistou Jadranem Duncumbem oživují struny. Hudba Antonia Vivaldiho a Jeana Marie Leclaira se při západu slunce rozezní pohořím starým dvě stě milionů let. Posvátnou atmosféru provázejí ptačí trylky. Po hodině zlaté paprsky mizejí za obzorem a Giuliano, jeden z nejlepších evropských interpretů barokní hudby, děkuje horám za vřelé přijetí. Tváře posluchačů prostupuje nadšení i dojetí. A v mysli jim koluje jediná myšlenka: za rok přijdeme znovu.

26993jpg.jpg
Dvě stě milionů let staré pohoří vítá umělce různých národností.

 

31031jpg.jpg
Na koncerty pod širým nebem do italských Dolomit se vydává každý rok stále větší počet milovníků hor a hudby.

 

084jpg.jpg
Hudebníci Giuliano Carmignola, Mario Brunello a Jadran Duncumb vystoupali až do dvou
a půl tisíce metrů nad mořem, aby zahráli skladby Antonia Vivaldiho.

XANTYPA audio

Audio Xantypa za 79 Kč a propředplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

 

Pavla Apostolaki

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Vzpomínání na Václava Havla

Vzpomínání na Václava Havla

Pátého října by bylo prezidentu Václavu Havlovi osmdesát let. Bohužel nás opustil již před pěti lety. Jeho vzor statečného jednání v období komunismu a celoživotní morální postoj od té doby české společnosti chybí. Velká část občanů si ale čím dál silněji uvědomuje odkaz Václava Havla.

Anketa 4. část  Český prezident

Anketa 4. část Český prezident

Jak si představujete svého prezidenta? A můžete být konkrétní, kdo by to měl být?

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Kultura - výběr z článků

Karel Jerie

Karel Jerie

Imaginativní svět Karla Jerie je plný lovců, superhrdinů, úklidových čet, dinosaurů i andělů. Většina z nich se během nadcházejícího měsíce zabydlí ve smíchovské Galerii Portheimka. Rozsáhlá retrospektivní výstava jednoho z nejvýraznějších současných výtvarníků a komiksových autorů se přitom vtěsná do dvou písmen: XL.

Leoš Válka

Leoš Válka

V roce 1981 emigroval do Austrálie, kde založil několik společností specializovaných na stavby, interiérový design a development. Po návratu do Prahy inicioval a s finanční pomocí partnerů zrealizoval projekt výstavby největší soukromé výstavní instituce v České republice, která se zcela vymyká tradičnímu pojetí galerie. Je tedy zakladatel, navíc ředitel a předseda představenstva Centra současného umění DOX. Na základě nominace prezidenta Václava Havla za dlouhodobý přínos a zásluhy v oblasti výtvarného umění mu byla v roce 2011 udělena cena Ministerstva kultury ČR, letos ho ministr kultury ocenil titulem Mecenáš české kultury.

Milan Cais

Milan Cais

Existuje jedna otázka, která dozajista rozčílí každého umělce: „Kde berete inspiraci?“ Výtvarníka a hudebníka (frontmana skupiny Tata Bojs) Milana Caise se po zhlédnutí jeho výstavy DVEŘE DOVNITŘ v pražské Ville Pellé ptát nemusíme. Je totiž navýsost zřejmé, že hlavní inspirací k jeho tvorbě je on sám. Naštěstí vystavená díla nevyprávějí o žádném zbytnělém egu, ale jsou odrazem poctivého nahlížení do vlastního nitra, do něhož otevírá návštěvníkům pomyslné dveře.

Nenechte si ujít komentované prohlídky na Novoměstské radnici

Nenechte si ujít komentované prohlídky na Novoměstské radnici

V minulém roce navštívilo Novoměstskou radnici více jak 190 000 lidí. Málokdo však ví, že v průběhu staletí se stala svědkem mnoha dějinných událostí. Komentované prohlídky, které pokračují i letos, tak návštěvníkům odkryjí její podivuhodný příběh.

Jackie

Jackie

Druhého února vstupuje do kin snímek JACKIE, dlouho očekávané drama režiséra Pabla Larraína. Od své loňské premiéry na filmovém festivalu v Benátkách snímek posbíral řadu ocenění od kritiků i festivalových porot, včetně nominace na Zlatý glóbus nebo čerstvé nominace na cenu BAFTA pro představitelku titulní role Natalii Portmanovou.

Aleš Bílík: Poctivé herectví je dřina

Aleš Bílík: Poctivé herectví je dřina

Městská divadla pražská mají od září novou posilu v souboru, mladého, talentovaného herce Aleše Bílíka, který má za sebou už řadu zajímavých rolí i projektů. Jak se dostal k divadlu a co ho v nejbližší době čeká, se dočtete v následujícím rozhovoru.

Divadlo v Řeznické

Divadlo v Řeznické

Pražské Divadlo v Řeznické nedávno oslavilo pětatřicet let své existence. V rámci tohoto jubilea připravilo svým příznivcům komponovaný večer NÁŘEZ, jehož vrcholem byl recitál Jitky Smutné. Populární herečku, jež je i folkovou zpěvačkou a kytaristkou, doprovázel na kytaru Milan Kramarovič. Songy Jitky Smutné uchvátily publikum svým hořkým obsahem i střídáním různorodých žánrů. Drásavá melancholie písně ŘEKA – inspirované úvodní pasáží slavného románu a filmu HODINY – kontrastovala s karikaturou herecké prodejnosti v songu OPIČKY. Zaznělo i něžné milostné vyznání či drsné blues. Čtyřicet minut ve společnosti samorostlých muzikantů znamenalo opravdový nářez! Podobně silné zážitky přináší i řada zdejších inscenací.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 04/17

XANTYPA XANTYPA 04/17

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne