Majitel cestovky Martin Šimek: „Je to nejvíc turbulentní podnikání“

V cestovním ruchu se Martin Šimek pohybuje 14 let a osahal si ho od píky. Nyní šéfuje kanceláři Radynacestu.cz a jeho ambice nejsou nízké, rozhodl se zákazníkům plnit cestovatelské sny. Jak v rozhovoru říká, není příznivcem pobytů all inclusive, ale preferuje poznávání nových zemí. Odrazily se na jeho podnikání teroristické útoky? Jak se u Čechů změnil trend v cestování? A jakou destinaci doporučuje rodinám s dětmi?

fotojpg.jpg

 Čím jste chtěl být jako malý kluk?

To se měnilo každou chvíli. Ale práce spojená s cestováním mě vždy lákala. Malý globus byl jeden z dárků, na který si dodnes pamatuji.

První vlaštovka k provozování cestovní kanceláře…

V době mého totalitního dětství bylo ke snům o provozování čehokoli ještě hodně daleko. Ale přitahovalo mě to. Ne ta práce za stolem, ale s turisty přímo na místě. Vše jsem si tehdy představoval hodně idealisticky. Ale potom jsem jednoho dne před těmi turisty skutečně stál a bylo na mně, s jakými zážitky se vrátí domů. Byl to velký adrenalin.

Prozraďte, jakým „průvodcovským“ chybám se má průvodce vyvarovat? Chci si poznávací výlet užít, ale občas se vrátím zmordovaná jako kůň a abych si brala po dovolené další volno na vzpamatování.

Každý průvodce si musí dávat pozor na chyby, které na první pohled nevypadají jako chyby a vycházejí z přemíry snahy. Je to třeba příliš velké tempo prohlídky. Méně je většinou více, pokud neprovádíte skupinu maratónských běžců. Není rozhodující počet navštívených památek a monumentů. Průvodce by měl zavést klienty třeba na méně známá místa, o kterých se v tištěných průvodcích jen tak nedočtou. Není důležité vidět co nejvíce památek, ale pobyt si opravdu užít. Skoro tak autenticky, jako byste byli místní.

 xantypa-486x90jpg7.jpg

Jak se podepsaly teroristické útoky v Evropě na vašem podnikání?

Cestovní ruch je asi nejvíce turbulentním druhem podnikání. Pokud v jiných oborech existují celkem pravidelné křivky poptávky, tak v cestovním ruchu to jsou výrazně větší výkyvy v oblíbenosti destinací. Netýká se to ale jen problémů spojených s terorismem, ale jakýchkoli událostí spojených s politikou nebo přírodními silami. Do toho se ještě promítá zkreslení způsobné médii. Chuť cestovat je přirozená lidská vlastnost, nevěřím, že si ji necháme někým vzít. Letecká doprava má stále vzrůstající tendenci. Je možné navštívit velice jednoduše neuvěřitelné množství krásných míst. I těch méně obvyklých, o kterých plno lidí ještě ani neslyšelo.

A cestují Češi do zahraničí méně?

Dlouhodobý trend je cestovat častěji, ale na kratší dobu. V součtu se potom cestuje více. Jedním z trendů může být individuální cestování. Bez cestovky. Skutečně někdo cestuje raději sám. S představou, že si tak cizinu užije lépe. Často se ale ocitne na neznámém místě a trvá velmi dlouho, než se zorientuje, než se dostane z letiště na hotel, než zjistí, jak funguje doprava. Individuální cestování taky vyžaduje velkou domácí přípravu. Ne každý na to má čas a chuť.

Pak je pohodlnější se svěřit do rukou cestovní kanceláři. Jaké destinace si letos Češi odpustili a které země naopak vedou?

U nás pozorujeme odklon od zájezdů zaměřených na historii a monumenty. A vyhledávání destinací, které jsou zaměřené více na pohodu nebo zážitky. Atraktivní jsou vyspělé, ale vzdálené země. Třeba Kanada nebo Japonsko.

A ve kterém ročním období "máte sezónu" pro cestování za novými zážitky?

Nejoblíbenější jsou jaro a podzim. Na prvním místě je určitě květen, díky několika svátkům a rozkvetlým zahradám. Ale moc pozadu nezůstává ani září. Léto je obdobím rodinného cestování.

_mg_3073jpg.jpg
Martin Šimek s rodinou

 

Když jsme u té rodiny, ta vaše se zdárně rozrůstá (pozn. red.: k 4letému synovi přibyl před 3 měsíci sourozenec), stíháte cestovat?

Děti jsou ve věku, že jakékoli cestování je pro všechny krásným společným zážitkem. Pro děti navíc cestou do neznáma. Takže se snažím, abychom jezdili co nejvíce společně a jak jen to jde. Je to investice do vzpomínek.

Kterou destinaci byste doporučil rodině s dětmi?

V létě nedám dopustit na řecké ostrovy. Pro děti je dobrodružný už samotný fakt, že jsou na ostrově. A je tam fantastická gastronomie. Nejsem příznivcem all inclusive komplexů.

A pokud jde o poznání?

To se odvíjí od individuálních zájmů. Někdo miluje květiny, někdo sport nebo třeba filmy. Nejde o to odškrtnout si další zemi v seznamu, ale propojit cestovatelské zážitky se svým životem a dát tak svým zájmům nový rozměr. Oblíbená je návštěva studií Harryho Pottera v Londýně. Pokud máte rádi hudební festivaly, doporučuji Glastonbury. Malé fotbalisty může zajímat stadion Barcelony nebo Wembley. A my chceme plnit právě tyto cestovatelské sny.

 xantypa-486x90_audiojpg3.jpg

Medailonek
Martin Šimek se narodil se v roce 1972. Je ženatý a má dvě děti. Má rád dobrou kávu a lyžování, kterému se věnoval i profesionálně. V cestovním ruchu se pohybuje od roku 2002, nejdříve jako průvodce poznávacích zájezdů do Afriky a na Blízký východ, poté založil cestovní agenturu a nakonec cestovní kancelář Radynacestu.cz. Ta se specializuje na zájezdy pro cestovatele, kteří mají rádi poznávání a objevování nových míst. Létá do 25 zemí. Součástí programu je autentická atmosféra a tematické zážitky.

 

Autor článku:  Markéta Smílková

Foto archiv Martina Šimka

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Vzpomínání na Václava Havla

Vzpomínání na Václava Havla

Pátého října by bylo prezidentu Václavu Havlovi osmdesát let. Bohužel nás opustil již před pěti lety. Jeho vzor statečného jednání v období komunismu a celoživotní morální postoj od té doby české společnosti chybí. Velká část občanů si ale čím dál silněji uvědomuje odkaz Václava Havla.

Anketa 4. část  Český prezident

Anketa 4. část Český prezident

Jak si představujete svého prezidenta? A můžete být konkrétní, kdo by to měl být?

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Aktuálně - výběr z článků

Drahoš míří na Hrad

Drahoš míří na Hrad

Není „sluníčkář“, má obavy o českou demokracii, vládu s komunisty by nejmenoval, bezpečnost bez NATO si neumí představit

Skororevoluce v Bělorusku

Skororevoluce v Bělorusku

Bělorusko v poslední době zažívá řadu otřesů, které vyhání lidi demonstrovat v předvečer uctění nejvýznamnějšího svátku, který je tradičně cílem největších opozičních akcí. Jedná se o 99. výročí vyhlášení samostatné Běloruské národní republiky. Dvě události dostaly do ulic masy Bělorusů doposud držené zkrátka Lukašenkovou vládou. První má zásadní historický a pietní význam, druhá je svázána s ekonomickou situací obyvatelstva. Mohou společně vyústit i do politických změn?

Zemřela zpěvačka Věra Špinarová.

Zemřela zpěvačka Věra Špinarová.

Nikdo tak nádherně nezazpíval a nezazpívá Jednoho dne se vrátíš z filmu Tenkrát na Západě jako ona.Miloslav kardinál Vlk

Miloslav kardinál Vlk

V sobotu 18. března zemřel po těžké nemoci ve čtyřiaosmdesáti letech bývalý pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk. Nedlouho před svou smrtí poskytl Xantypě rozhovor, z něhož vybíráme několik jeho myšlenek.

Lví žena

Lví žena

Jak bojovat s nepřízní osudu? Inspirovat se můžete silným příběhem dívky Evy. Filmová novinka slibuje nevšední zážitek. Norský režisér Vibeke Idsøe ve snímku LVÍ ŽENA (Løvekvinnen) zavádí diváky na chladný sever Evropy na počátku dvacátého století.

Příběh boxera Olliho, který bodoval v Cannes

Příběh boxera Olliho, který bodoval v Cannes

NEJŠŤASTNĚJŠÍ DEN V ŽIVOTĚ OLLIHO MÄKIHO, tak se jmenuje drama, které mělo světovou premiéru v květnu 2016 na filmovém festivalu v Cannes, odkud si přivezlo prestižní ocenění Un Certain Regard, což se dosud žádnému finskému snímku nepodařilo.

K úmrtí Josefa Škovoreckého

K úmrtí Josefa Škovoreckého

Velký starý muž exilu, nakladatel Josef Škvorecký, neúnavně podporující český poválečný protikomunistický odboj, významný spisovatel, zemřel ve věku 87 let.

Danny Smiřický v jazzovém nebi

Danny Smiřický v jazzovém nebi

„Taky já až jednou umřu, pohřběte mě s písničkou, jazzband ať jak všichni čerti hraje, až mě k hrobu ponesou.“ Tyto verše napsal před více než padesáti lety Josef Škvorecký, když překládal spolu se svým přítelem Lubomírem Dorůžkou text jednoho z nejznámějších blues, písně ST. JAMES INFIRMARY. A podobně vypadalo rozloučení s jedním z největších českých spisovatelů, jež se uskutečnilo 11. ledna 2012. Jen místo špitálu svatého Jakuba se konalo v kostele Nejsvětějšího Salvátora. A nelze pochybovat o tom, že saxofonová improvizace Jiřího Stivína by se panu Škvoreckému velice líbila.

Paterson

Paterson

Komorní poetické drama PATERSON klasika nezávislého filmu režiséra Jima Jarmusche, rodáka z Ohia s českými předky, bylo poprvé představeno na letošním ročníku festivalu v Cannes a do našich kin vstoupí 5. ledna, jen několik dní po své americké premiéře.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 05/17

XANTYPA XANTYPA 05/17

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne2