Zámecká paní Kateřina Šrámková

Na zámku Loučeň panuje dobrý duch

Zámek Loučeň ve středních Čechách byl po roce 1945 využíván jako školící zařízení ministerstva dopravy. Ovšem před rokem 2007, kdy jej získala do vlastnictví současná majitelka Kateřina Šrámková, již několik let značně chátral. Nová zámecká paní jeho koupi a následnou rekonstrukci včetně vybudování Labyrintária považuje za svůj nejlepší životní nápad. Zámek pro veřejnost otevřela 7. 7. 2007.

 

bilapanijpg.jpg
Zámecká paní Kateřina Šrámková

 

 

img_6585jpg.jpg
Čelní pohled na barokní zámek Loučeň, dílo slavného barokního architekta Františka Maxmiliána Kaňky

 

Snad každá malá holka si ráda hraje na princezny. Platilo to i u vás?

Na princeznu jsem si paradoxně nikdy nehrála. Snad proto, že mě maminka vodila do pánského kadeřnictví a měla jsem na princeznu krátké vlasy. Nenosila jsem náušnice, hrála si hlavně se stavebnicemi a hodně také četla. Byla jsem prostě klučičí typ.

img_6927-hdrjpg.jpg
Zámecká jídelna prostřená pro zlatou svatbu Jejich knížecích Jasností Marie a Alexandra Thurn-Taxis, kterou společně oslavili na Loučeni 19. 4. 1925.

 

Jak se liší představa o zámeckém životě od běžné reality?

Život zámecké paní není bohužel o polehávání v prachových poduškách a popíjení šálku čokolády s návštěvami v nádherném salonku. Je to manažerská práce na plný úvazek, sedm dní v týdnu.

Straší na Loučni?

To si pište! Každý zámek či hrad má svoje strašidlo, které si hýčká. Vždyť to je také často první otázka návštěvníků. Naše strašidlo je Bílá paní – Terezie Berková z Dubé, dcera purkrabího císaře Rudolfa II. a manželka Václava Berky z Dubé a patří k hodným strašidlům. Od nepaměti rozdávala dětem sladkou kaši. Snažíme se s ní vycházet v dobrém, a proto věřím, že v zámeckých prostorách stále panuje duch přívětivosti a pohody.

img_6933jpg.jpg
Knihovna, nejoblíbenější místo knížete Alaxandra. Však také říkal, že nejde o knihovnu, ale pravý londýnský klub. Rád si zde vychutnal whisky a doutník

 

img_6936jpg.jpg

 

Zámek je typický svými labyrinty a bludišti. Jeden je věnován i Karlu IV. Proč právě labyrinty?

Nebudete tomu věřit, ale na jedné ze svých cest jsem v palubním časopise četla o francouzském venkovském sídle jisté šlechtičny s velkým parkem a labyrintem. Tak jsem si řekla, že přesně to chci také! Našla jsem si Adriana Fishera z Velké Británie, který je nejznámějším tvůrcem labyrintů a bludišť na světě. Ten vypracoval projekt, jehož výsledkem je naše Labyrintárium, první v Čechách a jediné v Evropě. Protože nejsme troškaři, přibyl k původně deseti labyrintům ještě jedenáctý, písmenkový a v letošním roce k 700. výročí Karla IV. ještě dvanáctý, královský labyrint. Nakoupila jsem stohy knih o době Karla IV. a jeho životě. Když jsem se pročetla až ke gotickým katedrálám, došlo mi, že v té době byly labyrinty běžnou součástí výzdoby svatostánků, a napadla mne otázka, zda také ve Svatovítské katedrále byl či měl být labyrint. Když francouzský král měl v korunovační katedrále labyrint, musel ho mít i král český. Výsledku jsme se nedopátrali, ale dospěli jsme k tomu, že to není vyloučené. Svatovítská katedrála se dostavěla, až když labyrinty dávno nebyly v módě, a původní plány se nedochovaly. Tak jsem si řekla, že Karlu IV. , respektive jeho odkazu takový labyrint věnujeme. Hlavní rozměry jsme stanovili, jako kdyby měl být součástí Svatého Víta, ale jinak je jeho design novodobý. Pomáhal nám s ním Michael Rice, odborník na posvátnou geometrii. Místo v zámeckém parku s nádherným výhledem do krajiny bylo pečlivě vybráno i s ohledem na zdejší přirozené proudy energií a prameny. Stezka labyrintu je především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Obsahuje mystiku středověkých čísel. Základní kámen jsme položili 1. května 2016, což je také magické datum, a věřím, že i sám Karel by si ho vybral.

Celý rozhovor si přečtete v tištěné Xantypě, která vychází 27. 9. 2016

 

 www.zamekloucen.cz

xantypa-486x90_audiojpg.jpg

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Kultura - výběr z článků

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Jsme tu a vy nás chcete, volají Rammstein

Nový videoklip k písni DEUTSCHLAND od skupiny Rammstein sbírá na internetu miliony zhlédnutí a vyvolává kontroverzi. K rekonstruovaným výjevům z německé historie se už vyjádřila řada médií či instituce jako izraelské ministerstvo zahraničí. Berlínská kapela proslulá výraznou sebeprezentací si nad zájmem o svou tvorbu jistě mne ruce: vypadá to, že její sedmé album, které vychází 17. května, se bude prodávat skvěle. Pro jistotu mají Rammstein v zásobě ještě čtyři další videa.

Kája Saudek

Kája Saudek

Česká filmová komedie z roku 1966 KDO CHCE ZABÍT JESSII scenáristy Miloše Macourka a režiséra Václava Vorlíčka proslavila Karla neboli Káju Saudka (13. 5. 1935 – 25. 6. 2015), malíře a komiksového kreslíře, jelikož autoři slavného filmu použili jeho kreslené postavy komunikující pomocí bublin. Tak se Kája Saudek dostal do veřejného povědomí.

Jan Lichtenberg

Jan Lichtenberg

To, že slyšel správnou muziku od raného dětství všude okolo sebe, zní sice jako tisíckrát použitá fráze, ale co s tím, když to tak skutečně bylo. Dnes je Jan Lichtenberg velký zjev na tuzemské rockové scéně.

Andy Warhol

Andy Warhol

,,Nikdo se na nic opravdu nepodívá; to je těžké. Myslím, že každý by měl vidět mé obrazy ve skutečnosti, než prohlásí, že jsou bezduché,“ prohlásil Andy Warhol. Muzeum Whitney v New Yorku to nyní umožňuje tisícům návštěvníků. Expozice, která čítá na 350 uměleckých objektů, představuje osobnost Andyho Warhola (1928–1987) a jeho inovativní přínos stále přítomný i v 21. století.

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví

Že se slavná pětice narodila v předvánočním čase, nebyl určitě promyšlený marketingový tah Jaroslava Foglara k blížícím se svátkům. Je ovšem nabíledni, že se mu podařilo ve spojení s Janem Fischerem týden před Štědrým dnem obdarovat čtenáře Mladého hlasatele kresleným seriálem, který později ovlivnil statisíce chlapců a děvčat v bývalém Československu. V sedmém čísle Mladého hlasatele ze 17. prosince 1938 se zrodila legenda, slavící letos 80 let.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne