Hidžáb a burkini: nejnovější trendy muslimské módy

Každý z vás si nejspíš vybaví scénu z filmu Četník ze Saint-Tropez, v níž hlouček francouzských strážců zákona pod vedením legendárního Louise de Funèse slídí s dalekohledem po ženách opalujících se na pláži bez podprsenky, aby na ně vyskočili a pokutovali je. Zhruba po půlstoletí se situace opakuje, byť v opačném gardu: po plážích Francouzské riviéry slídí muži zákona po ženách příliš oblečených.

Proč? Zejména po červencovém atentátu z Nice vyvolávají burkini, muslimské plavky zahalující celé tělo, obecnou averzi, a tak je řada zastupitelstev v jižní Francii vyhláškou zakázala.

ad_216864091jpg.jpg
Francouzská policie „svléká“ muslimku.

Policisté svlékají muslimky

Tím ovšem nenastal kýžený klid na opalování. Série snímků, na nichž francouzští policisté ženu v burkini přinutí k tomu, aby se vysvlékla, obletěla svět. Média i lidé na sociálních sítích se posměšně ptají: Kam až to dopracovala kolébka lidských práv Francie? Je vskutku legitimní položit si otázku, zda policista bloumající mezi dekami na mořské pláži smí některou z ležících žen vyzvat, aby odhalila ramena, břicho a stehna; v případě, že odpověď zní ano, nemá ona morální právo požadovat po něm to samé? Touhle otázkou za sto bodů se mimochodem zabývala i Státní rada, francouzská obdoba našeho Nejvyššího správního soudu, a 26. srpna zrušila vyhlášku zakazující burkini ve městečku Villeneuve-Loubet s odůvodněním, že „dotčený plavecký úbor, jejž nosí některé ženy, neobnáší žádné riziko ohrožení veřejného pořádku“.  Francouzská Státní rada ovšem zrušila pouze vyhlášku na území jedné obce, a ne třiceti dalších (mimo jiné ve městě Nice), kde platí nachlup stejná. V reakci na soudní rozhodnutí ostatně nejedno obecní zastupitelstvo vyhlásilo, že svůj zákaz burkini nemíní odvolat. Představitelé radnic se cítí posíleni postojem premiéra Manuela Vallse, který je – na rozdíl od prezidenta Françoise Hollanda upřednostňujícího princip svobody – zapřísáhlým odpůrcem burkini.

xantypa-486x90jpg13.jpg

Íránští muži exhibují na Facebooku v závoji

Ruku na srdce: není celá aféra kolem zákazu burkini na pár francouzských plážích pouhou prkotinou ve srovnání s nuceným zahalováním se žen v některých muslimských zemích? Po tzv. islámské revoluci v roce 1979 zavedl Írán povinný hidžáb pro všechny ženy nalézající se na jeho území včetně zahraničních turistek. Na protest proti tomu Masih Alinežádová, íránská opoziční novinářka žijící dnes v New Yorku, založila před dvěma lety hnutí My Stealthy Freedom (Má tajná svoboda), v jehož rámci mladé Íránky – přes hrozbu sankcí – zveřejňují na sociálních sítích své prostovlasé fotografie. Když letos v létě na dotaz jedné francouzské senátorky, jenž se týkal povinnosti nosit hidžáb, íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf odsekl, že „zahraniční turistky nemají nejmenší problém s nošením povinného závoje“, namíchlo to Alinežádovou natolik, že umístila na web fotomontáž zobrazující ministra zahaleného v hidžábu. Krátce nato přišla s výzvou Men in hijab (Muži v hidžábu) určenou Íráncům mužského pohlaví, již nesouhlasí s povinným hidžábem pro ženy. Od té doby se Facebook plní snímky mladých i starších Íránců v hidžábu, mužů, kteří nemají problém se svou sexuální identitou, ale žádají pouze svobodu volby pro ženy v jejich vlastní zemi.

louis-de-funes_max1024x768jpg.jpg
Filmový četník Louis de Funès sleduje nudisty.

Tajemství nošení hidžábu odhaleno

Vedle Íránu musejí nosit hidžáb ženy v Saúdské Arábii; jiné muslimské země na druhou stranu jeho nošení zákonem omezují, zejména ve školství. V mnoha severoafrických zemích nevychází hidžáb z místních tradic a ženy si jej začaly masově oblékat až v 80. letech 20. století v souvislosti s vlnou islámského konzervativismu, jež se zvedla v muslimském světě po íránské islámské revoluci. Například v Maroku lze vidět ženy oděné v hidžábu hlavně na venkově, ve městech však převládá velmi pestrá skladba ženského oblečení. Platí pravidlo, že k čím vyšší sociální vrstvě žena náleží, tím je pravděpodobnější, že se bude oblékat „západním“ způsobem a používat make-up. Na otázku francouzské bloggerky k nošení hidžábu odhalila jedna Maročanka pravou motivaci žen ve své zemi: „Myslím si, že některé ženy nosí hidžáb jen proto, aby schovaly své vlasy, které se podobají štětinám v tvrdém kartáči… Dělám si legraci, ale v podstatě je to pravda.“ Ženy, chtěly byste u šetřit peníze za nákladnou péči o vlasy? Zde máte spásné řešení: noste hidžáb, jejž v létě na pláži vystřídáte plavkami burkini; hleďte se jen vyvarovat několika plážím Francouzské riviéry, kde by na vás mohl vyskočit z křoví jeden z horlivých následníků Louise de Funèse, četníka ze Saint-Tropez…

Autor článku: Martin Daneš (www.martindanes.com).

XANTYPA audio

 

Audio Xantypa za 49 Kč a pro předplatitele zdarma!

Postup ke stáhnutí mp3 

1) Napište email na internet@xantypa.cz

2) Přijde Vám zpět email s informacemi o platbě

3) Po obdržení platby na účet vám zašleme články v mp3

4) Pro předplatitele zdarma

XANTYPA 10/16 - výběr z článků

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Herecké duo Vojtěch Dyk a Tatiana Vilhemová

Na rozhovor s nejznámějším českým hereckým párem Vilhelmová – Dyk jsem si připravila několik stran otázek, nakonec jsme si ale povídali o mnoha jiných věcech. Můj dojem? Táňa i Vojta jsou nejen po čertech pohlední, ale také inteligentní, přemýšliví a zábavní. Neustále se špičkují a každou vtipnou poznámku vzájemně oceňují uznalým smíchem. Je s nimi zkrátka dobře a já bych měla velkou radost, kdyby i na vás dýchla atmosféra onoho příjemného odpoledne, které jsem s Táňou a Vojtou strávila v jedné vinohradské kavárně.

Herec Robert Redford

Herec Robert Redford

Existují výročí, kterým se nechce věřit. Jedním z takových je i kulaté jubileum Roberta Redforda, filmařského veterána s vizáží rozpustilého kluka, jenž letos v srpnu oslavil osmdesátiny.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačce Ewě Farně je teprve třiadvacet let. Přesto už se chystá oslavit deset let na pódiu. Nejdůležitější koncert v jejím životě (alespoň podle jejích slov) se připravuje na jedenáctého listopadu do pražského Fóra Karlín.

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Výtvarník Kurt Gebauer provokoval, provokuje a provokovat bude

Sochař a všestranný umělec, profesor Kurt Gebauer oslavil 18. srpna 75. narozeniny. Do všeobecného povědomí se dostali jeho TRPASLÍCI a ČESKÝ RYBNÍK. Socha W. A. Mozarta se stala jedním ze symbolů Brna. Velkého uznání se mu dostalo za hřiště pro děti i dospělé, MINIKRAJINU, kterou vytvořil na ostravském sídlišti Fifejdy. S jeho tvorbou se můžete setkat v prestižních galeriích a na exponovaných veřejných místech. Nebylo tomu tak vždy.

Vzpomínání na Václava Havla

Vzpomínání na Václava Havla

Pátého října by bylo prezidentu Václavu Havlovi osmdesát let. Bohužel nás opustil již před pěti lety. Jeho vzor statečného jednání v období komunismu a celoživotní morální postoj od té doby české společnosti chybí. Velká část občanů si ale čím dál silněji uvědomuje odkaz Václava Havla.

Anketa 4. část  Český prezident

Anketa 4. část Český prezident

Jak si představujete svého prezidenta? A můžete být konkrétní, kdo by to měl být?

Jeden den na Rotterdam nestačí

Jeden den na Rotterdam nestačí

V Rotterdamu jsme se zastavili na jednu noc, cestou do města ’s-Hertogenbosch, rodiště slavného Hieronyma Bosche, kde byla pořádána výstava k 500. výročí umělcovy smrti. Patřím mezi lidi, pro které vše starobylé je krásné, oplývající křehkou, i když nezachytitelnou duší. Moderní Rotterdam mě však nečekaně okouzlil. Město vzdušné, stříbřitě bílé, sem tam s nějakou barevnou skvrnou.

Dokumentaristka Alena Činčerová

Dokumentaristka Alena Činčerová

V každém snímku je ukryta její životní zkušenost, její názor, její styl. Alena Činčerová rozhodně není tuctová filmařka, ale ani ženská. Nepochybně i proto, že její cesta do klidnějších vod středního věku nejednou hodně zabolela.

Juliana Jirousová

Juliana Jirousová

Chceme-li se pokusit slovy charakterizovat nejen výtvarné vyjádření, ale i životní postoje Juliany Jirousové, společnými jmenovateli by mohly být osobitost, originalita, odvaha, trpělivost a odhodlání. Anebo jen: neustálá snaha jít po Božích stezkách. Ty pro Julianu většinu času skutečně neběžely dlážděnými cestami, ale spíš trním (nebo se úplně ztrácely z dohledu), ovšem trvale a vždy znovu je bez ohledu na vnější skutečnosti a dobové i rodinné zvyky volila jako jediné, které mohou dovést až k cíli.

Slade bez pozlátka

Slade bez pozlátka

Těm, kteří v sedmdesátých letech minulého století podlehli kouzlu skupiny Slade a jejímu přímočarému a průraznému rocku, hranému s drajvem a syrově, s nepřeslechnutelně nezničitelným hlasem zpěváka Noddyho Holdera, se to možná bude zdát neuvěřitelné: letos uplynulo už padesát let od doby, kdy se zformovala její sestava!

Aktuálně - výběr z článků

Drahoš míří na Hrad

Drahoš míří na Hrad

Není „sluníčkář“, má obavy o českou demokracii, vládu s komunisty by nejmenoval, bezpečnost bez NATO si neumí představit

Skororevoluce v Bělorusku

Skororevoluce v Bělorusku

Bělorusko v poslední době zažívá řadu otřesů, které vyhání lidi demonstrovat v předvečer uctění nejvýznamnějšího svátku, který je tradičně cílem největších opozičních akcí. Jedná se o 99. výročí vyhlášení samostatné Běloruské národní republiky. Dvě události dostaly do ulic masy Bělorusů doposud držené zkrátka Lukašenkovou vládou. První má zásadní historický a pietní význam, druhá je svázána s ekonomickou situací obyvatelstva. Mohou společně vyústit i do politických změn?

Zemřela zpěvačka Věra Špinarová.

Zemřela zpěvačka Věra Špinarová.

Nikdo tak nádherně nezazpíval a nezazpívá Jednoho dne se vrátíš z filmu Tenkrát na Západě jako ona.Miloslav kardinál Vlk

Miloslav kardinál Vlk

V sobotu 18. března zemřel po těžké nemoci ve čtyřiaosmdesáti letech bývalý pražský arcibiskup Miloslav kardinál Vlk. Nedlouho před svou smrtí poskytl Xantypě rozhovor, z něhož vybíráme několik jeho myšlenek.

Lví žena

Lví žena

Jak bojovat s nepřízní osudu? Inspirovat se můžete silným příběhem dívky Evy. Filmová novinka slibuje nevšední zážitek. Norský režisér Vibeke Idsøe ve snímku LVÍ ŽENA (Løvekvinnen) zavádí diváky na chladný sever Evropy na počátku dvacátého století.

Příběh boxera Olliho, který bodoval v Cannes

Příběh boxera Olliho, který bodoval v Cannes

NEJŠŤASTNĚJŠÍ DEN V ŽIVOTĚ OLLIHO MÄKIHO, tak se jmenuje drama, které mělo světovou premiéru v květnu 2016 na filmovém festivalu v Cannes, odkud si přivezlo prestižní ocenění Un Certain Regard, což se dosud žádnému finskému snímku nepodařilo.

K úmrtí Josefa Škovoreckého

K úmrtí Josefa Škovoreckého

Velký starý muž exilu, nakladatel Josef Škvorecký, neúnavně podporující český poválečný protikomunistický odboj, významný spisovatel, zemřel ve věku 87 let.

Danny Smiřický v jazzovém nebi

Danny Smiřický v jazzovém nebi

„Taky já až jednou umřu, pohřběte mě s písničkou, jazzband ať jak všichni čerti hraje, až mě k hrobu ponesou.“ Tyto verše napsal před více než padesáti lety Josef Škvorecký, když překládal spolu se svým přítelem Lubomírem Dorůžkou text jednoho z nejznámějších blues, písně ST. JAMES INFIRMARY. A podobně vypadalo rozloučení s jedním z největších českých spisovatelů, jež se uskutečnilo 11. ledna 2012. Jen místo špitálu svatého Jakuba se konalo v kostele Nejsvětějšího Salvátora. A nelze pochybovat o tom, že saxofonová improvizace Jiřího Stivína by se panu Škvoreckému velice líbila.

Paterson

Paterson

Komorní poetické drama PATERSON klasika nezávislého filmu režiséra Jima Jarmusche, rodáka z Ohia s českými předky, bylo poprvé představeno na letošním ročníku festivalu v Cannes a do našich kin vstoupí 5. ledna, jen několik dní po své americké premiéře.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 10/16

XANTYPA Číslo 10/16

Obsah vydání

Nestihli jste koupit toto vydání XANTYPY? Nevadí. Rádi Vám jej zašleme. Objednávejte zde

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 05/17

XANTYPA XANTYPA 05/17

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne2