Česká šlechta žije!

Kníže pán

Kníže pán

Karel Schwarzenberg: O SLUŠNOSTI

Schwarzenbergové se usadili v Čechách v roce 1660. Do našich dějin se zapsali jako jeden z nejvýznamnějších šlechtických rodů, pro nějž vlastenectví a slušnost nebyla nikdy jen prázdná slova. Když se stal Karel Schwarzenberg v roce 2004 senátorem, řada lidí k němu vzhlížela s nadějemi. Od letošního roku je také ministrem zahraničních věcí. V obou funkcích si vede velmi dobře, což konstatují i jeho političtí odpůrci. Pro občany je Karel Schwarzenberg jedním z našich nejpopulárnějších politiků.

Norbert Kinský

Norbert Kinský

Okupace vytříbila českou šlechtu

Dvacátého února 1948 odcestoval do Itálie. Neutíkal, protože ho ani nenapadlo, že za pár dní se dostanou k moci komunisté; jel se ženit. Ale pak se ho kamarádi, co s ním sloužili v armádě, telefonicky ptali – jaké tam máš počasí? Odpověděl, že krásné. Tak si ho koukej užít! Hrabě Kinský z toho vyrozuměl, že už po něm jdou. V Itálii se nejen oženil, ale i vystudoval. Do Čech se vrátil na den přesně po dvaačtyřiceti letech. Podle starých rodinných pravidel zdědil po svém otci zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou a pozemky v jeho okolí, zatímco o čtyři roky mladší bratr Radslav po matce bývalé panství ve Žďáru nad Sázavou. Teď se Norbert Kinský pro změnu tu a tam vrací do Itálie, ale doma je v Čechách.

Josef Marian Bartoň- Dobenín

Josef Marian Bartoň- Dobenín

Moji synové do toho šli

Na zámek v Novém Městě nad Metují jsem za rodinou Bartoňových přijela v předvánočním čase. Mrzlo jen praštělo a všude bylo plno shonu. Na odpoledne byla naplánována vernisáž tradiční Vánoční výstavy a bazaru, další den následoval Benefiční vánoční koncert a do toho začínal na nádvoří prodej vánočních stromků z polesí majitele.

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne