TIPY FILM 07-08/09

SYNECDOCHE, NEW YORK

USA – 2008
Režie: Charlie Kaufman
Jedno z pravidel pro vnímání umění říká: nesnažte se vše pochopit. To platí i pro režijní debut ďábelsky geniálního scenáristy Charlieho Kaufmana, jehož název můžete ostatně také pominout a nepřemýšlet o něm. Ve svém velkolepém opusu pokračuje Kaufman v autorské výpovědi o existenciálních „civilizačních“ problémech, spjatých s obavami z nemoci a ze smrti, ale také z vlastního selhání. – Provinční divadelní režisér Caden Cotard (fantastický Philip Seymour Hoffman), topící se v rodinných a milostných problémech (opustila ho žena s malou dcerkou a nedokáže se pomilovat se vstřícnou divadelní pokladní Hazel), získá velkorysý grant. Najme si v New Yorku obrovské skladiště a rozhodne se v něm inscenovat scény ze svého života. Musí tedy najít herce, kteří budou hrát jeho a další jemu blízké postavy. I ti však zasahují do divadelníkova života a sami potřebují své herecké dvojníky. Skladiště se během let zaplňuje kulisami bytů, domů a nakonec i ulic a také herci, hrajícími herce hrajícími herce atd. Zpočátku pozvolné tempo vyprávění se zrychluje a ke konci se v něm orientuje už jen málokdo. Ale to až tak úplně nevadí. Důležitý je totiž pocit z tohoto výjimečného díla. Ani ten však není zrovna třikrát příjemný a dost zavání depresí…
 
ANDĚLÉ A DÉMONI
USA – 2009
Režie: Ron Howard
Bylo pochopitelně jen otázkou času, kdy se po velkém úspěchu adaptace špičkového bestselleru ŠIFRA MISTRA LEONARDA objeví na plátně zfilmovaná i předcházející kniha Dana Browna ANDĚLÉ A DÉMONI, v níž autor poprvé uvedl na scénu amerického profesora náboženské symbologie Roberta Langdona. Vědec (opět v podání Toma Hankse) je tentokrát – navzdory vzájemným antipatiím – pozván přímo do lůna katolické církve, do Vatikánu. Údajně dávno neexistující tajná organizace iluminátů totiž těsně před volbou nového papeže unesla čtyři jeho možné nástupce a chce je během čtyř hodin postupně popravit. Pak zamýšlí vyhodit Vatikán do povětří pomocí ukradeného vzorku antihmoty, na jejímž vývoji se podílela i sympatická biofyzička Vittoria. Ta pomáhá Langdonovi hledat stopy, vedoucí ke zločincům. Klíčem je pro symbologa text z Galileova spisku a sochy církevního umělce Berniniho. Jen místy napínavé putování po římských kostelích, vatikánských chodbách a kryptách tak může začít. Snímek přináší to, co slibuje kniha, tedy inteligentní zábavu, byť možná až příliš zahlcenou vysvětlováním všeho možného.
 
NEZVANÝ HOST
USA – 2007
Režie: Tom McCarthy
Osamělý univerzitní profesor Walter Vale (Richard Jenkins) žije už jen jakoby ze setrvačnosti, když najde ve svém nepoužívaném newyorském bytě dvojici nezvaných hostů, Syřana Tarika a Senegalku Zainab. Nejsou to však žádní vetřelci; stali se jen obětí podvodu. Američan je nakonec u sebe nechá. Zainab prodává na tržišti vlastní šperky, Tarik se živí hraním na buben djembe. Walter začne také bubnovat a jeho život se pozvolna mění. Až když Tarika náhodou zavřou, zjistí, že oba jeho přátelé jsou imigranti a že jim hrozí vyhoštění. Podobně je na tom ostatně i Tarikova matka, ačkoliv žije ve Státech už dlouho. Muž poskytne byt i jí… Nenápadný komorní film vypovídá o proměnách v mezilidských vztazích i o tom, jak do nich zasahuje zdánlivě korektní, avšak neúprosná byrokracie. Nejde o politiku, ale o lidské příběhy, podané s civilním přístupem a nevšedním pochopením.
 
LA BOHÈME
SRN, Rakousko – 2008
Režie: Robert Dornhelm
Pro diváky, zhýčkané digitálními přenosy z Metropolitní opery ve vybraných kinech, bude možná tradiční pojetí známé opery Giacoma Pucciniho zklamáním. Tvůrci v čele s dokumentaristou a televizním režisérem Robertem Dornhelmem se sice snaží oživit látku různými filmovými postupy (střídání barevnosti, jízdy kamery, časté detaily), ale zároveň zasazují děj do ateliérových kulis. Oživují tak obvyklý statický operní projev, nicméně zůstávají kdesi na půli cesty. Mohou se ovšem opřít o vcelku civilní herectví hlavních představitelů, ale zejména naplno těží z jejich vynikajícího pěveckého mistrovství. Film tak doslova dělají operní hvězdy současnosti Anna Netrebko jako Mimi a Rolando Villazón jako Rudolf. Jen se tak znovu potvrzuje, že v opeře je opravdu nejdůležitější hudba a zpěv.
 

Tomáš Bartošek

Letní XANTYPA 07-08/09 - výběr z článků

MAGDALENA DIETLOVÁ 07-08/09

Vážení a milí,dnešní letní a odlehčený editorial píšu paradoxně pod přímým dojmem loučení s WALDEMAREM MATUŠKOU. Chci jen říct, že pro mě je a navždy zůstane příkladem jedinečnosti ducha a charakteru. Kdekdo ho umí napodobit, originálu se ale nevyrovná nikdo… je dobře, že má syna.

Mirek Topolánek

Vítám v Xantypě – jak se vede bývalému českému premiérovi?Je to jako když jste v plném tréninku a vysadíte. Mám několik přátel, kteří po splnění náročného úkolu skončili na koronárce. Klasické abstinenční příznaky – chybí stres, chybí adrenalin, byl jsem zvyklý pracovat patnáct hodin denně. Ale člověk si musí naordinovat postupnou odvykací kůru, naráz to nejde. Přestal jsem kouřit ze dne na den. To šlo, tohle ale ne. Normálně pracuji, pracuji dost a snažím se umět odpočívat, což se mi zatím nedaří. Ale ten pocit, že musím neustále rozhodovat a jsem pořád pod tlakem, už mi přestal chybět. Už taky normálně spím.

Aňa Geislerová

Je za dvě minuty deset hodin, tedy dvě minuty zbývají do našeho setkání. Mám před sebou na malém mramorovém stolku kávu, černou, neslazenou, vodu bez bublin, diktafon – nezapnutý. Mám pečlivě ostříhané nehty, čistou košili a drahý nový svetr. Pokud se osmělím, mám v tašce pod stolem plechovou krabičku s čokoládovými bonbony. Čekám na ženu, slavnou herečku. Budu jí klást otázky, ona bude, doufám, odpovídat. Tramvaje mi křičí u ucha a já mám strach, protože ona to prý nedělá ráda. Ale když vidím, jak právě teď přichází, taková maličká, bledá za obrovskými slunečními brýlemi, vím, že i ona se asi bojí. Jsme na tom tedy stejně.

A pak tu nejsme a stejně svítá...

Zpěvák Karel Zich by 10. června letošního roku oslavil šedesátiny. A 13. července to bude již pět let, kdy nás zasáhla zpráva o jeho předčasném úmrtí ve vodách u korsických břehů. Pro jeho sestru Marii Bořek-Dohalskou, profesorku fonetiky na Univerzitě Karlově v Praze, to byla další rána osudu, která následovala tři týdny po náhlém skonu jejího manžela Václava, potomka hraběcího rodu Bořků-Dohalských z Dohalic. Právě s ní jsme se sešli, abychom zavzpomínali na muže, jehož hlas patřil k jednomu z nejpozoruhodnějších, které naše populární hudební scéna v uplynulém století poznala.

Tři dny, které otřásly světem

OuverturaMěsíce a dny před woodstockým festivalem jsou z historického hlediska možná stejně důležité jako akce sama. Události den po dni odhalují rodící se mechanismy rockového byznysu, ale také píli, statečnost a vytrvalost, vynalézavost i smysl pro improvizaci, které musely být vynaloženy, aby se dějinný zvrat udál. Napínavá předehra osciluje mezi naivní agitkou, spletitou tragikomedií a absurdním dramatem.

Šustovi

Společně se veřejnosti představili na jedné z prvních, ještě předrevolučních výstav dnes už legendární skupiny Atika. Otce a syna stejného jména Jaroslav Šusta totiž vždy spojoval i zájem o stejné výtvarné obory, mezi které vedle architektury a interiéru patří především design nábytku. Tím, co oba rozděluje, je vlastně jen jiný charakter doby jejich profesionální kariéry.

Chtěl jsem být kosmonautem, popelářem i Leninem

Rozhovor s Lukášem Pollertem jsem dělala přesně měsíc po narození svého syna a přísahala jsem si, že s ním nebudu mluvit o kojení, porodech, plínách a podobně. Jenže Lukáš má doma čtyři děti, přičemž nejmladšímu synkovi jsou dva a půl měsíce. A tak mě bývalý olympionik zahltil povídáním o dětech hned poté, co jsme si v areálu Vojenské nemocnice ve Střešovicích sedli do trávy. Sešli jsme se právě tady, protože Lukáš pracuje na střešovické pohotovosti. A občas mi z rozhovoru odběhl, aby někomu změřil vysoký tlak. Můj syn mezitím sladce spal. Křičet začal až ve chvíli, kdy jsem vzala do ruky fotoaparát. A důležité upozornění bojovníkům proti násilí na dětech v čele s Džamilou Stehlíkovou – právě následující pasáže o dětech nutno brát s rezervou. Pollert je totiž ve skutečnosti milující otec.

Valdes – ráj velryb

Dva zálivy poloostrova Valdes – San José a Nuevo –, ležící v argentinské části Patagonie, jsou asi největší porodnicí velryb na světě. Konkrétně velryba jižní, za kterou jsme sem cestovali přes půl zeměkoule, našla v klidných zálivech své sezonní útočiště. Ještě před několika lety lovci decimovaná velryba se tu společně s dalšími vzácnými druhy dostala pod ochranná křídla UNESCA a Valdes se v roce 1999 stal přísně chráněnou přírodní rezervací.

Jakub Nepraš: Iluzionista

Jakub Nepraš, osmadvacetiletý absolvent Akademie výtvarných umění, tvoří v Praze, svou věž, prorůstající korunami stromů, má nedaleko Prahy. A jen letos už vystavoval v Paříži, New Yorku a nejnověji v Portu. Dveře do světa mu povětšinou otevírá padovsko-pražská kreativní galerie Vernon galeristky Moniky Burian. Jakub říká: „Někdy ani nechci být na své vernisáži, chci, aby mé věci žily samy, beze mne.“ Takže teď na něj na chvíli zapomeňte, prohlédněte si fotografie jeho děl, a až se vynadíváte, vraťte se k nám, abychom nahlédli do „iluzionistovy maringotky“.

Severní Korea za ostnatým drátem

O severokorejských jaderných zkouškách toho mnoho nevíme. Citlivé japonské seizmografy napřed zaznamenají umělé zemské otřesy na korejském poloostrově; pár hodin nato pchjongjangská televizní hlasatelka pyšně odkuňká zprávu o úspěšném provedení jaderného pokusu. Přesně tak se to odehrálo letošního 25. května.

tipy film - výběr z článků

Tipy film 3 /11

CIZINEC
USA 2010
Režie: Florian Henckel von Donnersmarck
Krásná Elise Wardová dobře ví, že má v patách policii, jmenovitě inspektora Achesona ze Scotland Yardu, který řídí velkou evropskou akci na polapení jejího zmizelého milence Alexe Pearce, hledaného kvůli loupeži peněz gangstera Shawa. Proto mladá žena odjede z Paříže do Benátek, přičemž se ve vlaku se seznámí s americkým středoškolským profesorem matematiky Frankem Tupelem, aby pronásledovatele zmátla.

TIPY FILMY 2/11

TIPY FILMY 2/11

DĚCKA JSOU V POHODĚ
USA 2010
Režie: Lisa Cholodenko
Nic a Jules jsou navzdory mužským jménům lesbický manželský pár, vychovávající dvě své děti, osmnáctiletou Joni a patnáctiletého Lasera. Hlavou rodiny je energická, racionální a pracovně vytížená lékařka Nic. Jules, která právě rozjíždí nové podnikání jako zahradnice, zastupuje spíše citový, mateřský princip. Relativní poklid ve spořádané domácnosti se prudce změní, když se děcka seznámí se svým otcem ze spermobanky, pohodovým majitelem příjemné zahradní restaurace a pěstitelem vlastní zeleniny Paulem. A nic už není jako dřív… Komorní snímek se opírá o dobře napsaný a dobře realizovaný scénář a špičkové herecké výkony Annette Benningové (Nic), Julianne Mooreové (Jules), Marka Ruffala (Paul) a Mii Wasikowski (titulní představitelky z Burtonovy ALENKY V ŘÍŠI DIVŮ) v roli Joni. Dominuje mu ovšem specifická vřelost a soucítění. Některé scény sice vhánějí slzy do očí, ale na druhé straně sympatickému dílku, jež podle mne promluví i do výročních filmových klání, rozhodně neschází humor a nadhled.
 

TIPY FILMY 12/10

WALL STREET: PENÍZE NIKDY NESPÍ
USA – 2010
Režie: Oliver Stone

Někdejší známý bouřlivák a levičák ve svém opusu vcelku přesně pojmenovává příčiny globální ekonomické krize, spuštěné v roce 2008 ve Spojených státech. Podobně uspěl už před třiadvaceti lety ve snímku Wall Street, v němž uvedl na plátno postavu finančního spekulanta Gordona Gekka (oscarový Michael Douglas), tvrdícího, že chamtivost je pozitivní vlastnost. V novém filmu je stárnoucí Gekko bohatší o zkušenost z kriminálu. Vydá knihu s názvem JE CHAMTIVOST DOBRO?. Změnil názor, když včas pochopil, k čemu nenažranost bankovních manažerů a potažmo celé konzumní společnosti povede. Nebyl by to však on, kdyby se toho nepokusil využít i za cenu podrazu na jediných blízkých lidech, kteří mu zbyli… Společenské problémy jsou (stejně jako v prvním filmu) v symbióze se vztahovým melodramatem, v němž je dominantní vztah zkušeného muže a zapáleného entuziasty. Tím druhým je špičkový analytik zavedené banky Jake Moore (Shia LaBoeuf), který s Gekkem uzavře dohodu: finanční expert mu pomůže k pomstě na žralokovi z konkurenční firmy a on ho zato sblíží s jeho dcerou Winnií (Carey Mulligan), kterou si chce vzít a která s otcem přerušila styky. Snímek, ozvláštněný formálními postupy a snadno čitelnou symbolikou, je vlastně mimo jiné i populární ekonomií pro každého.
 

TIPY FILMY 11/10

HABERMANNŮV MLÝN
Česká republika, Německo, Rakousko – 2010
Režie: Juraj Herz
Spisovatel Josef Urban vydal v roce 2001 stejnojmennou knihu, v níž zpracoval skutečný případ z vesnice na severní Moravě, kdy byl těsně po válce brutálně zavražděn zámožný německý podnikatel. S předčasně zemřelým dokumentaristou Milanem Maryškou látku převedli do scénáře, za nějž získali 2. místo v Ceně Sazky. Jak už to tak v kinematografii bývá, realizace náročného koprodukčního projektu se posléze ujal německý scenárista a režisér Juraj Herz.

TIPY FILMY 10/10

TIPY FILMY 10/10

POČÁTEK
USA, Velká Británie – 2010
Režie: Christopher Nolan
Vsadím se, že hodně diváků, podlehnuvších pověsti jednoho z nejúspěšnějších letošních hitů, odchází po zhlédnutí Nolanovy pozoruhodné sci-fi POČÁTEK z biografu v notném zmatku. Ostatně sám jsem k nim patřil. Fantastický příběh týmu „extraktorů“, tedy specialistů, kteří se dokáží „nabourat“ do snu, aby spícímu na zakázku ukradli jeho myšlenky, se totiž odvíjí v několika úrovních, tedy ve snech o snech ve snech, přičemž je jen velmi obtížné poznat, co je „realita“ a co snění či podvědomí. Úkol, který musí zručný extraktor Dom Cobb (skvělý Leonardo DiCaprio) splnit, je tentokrát jiný než obvykle. Namísto krádeže má naopak dědicovi energetického impéria ve snu vnuknout myšlenku na zrušení firmy. Samozřejmě ve prospěch tajemného konkurenta. Vše se navíc komplikuje tím, že dotyčný má snovou ochranku proti narušitelům a že sám Cobb si v práci (tedy ve snech) řeší vlastní problémy s mrtvou manželkou. Mužovou jedinou touhou je vrátit se do prostého života k dětem, za nimiž jako hledaný zločinec nemůže… Nutno přiznat, že ve filmu všechno funguje tak, jak má. Jenže je to příliš vážné a chladné. Zároveň divák pod tlakem akcí i proměn snové architektury nemá čas vydechnout si. Doporučuji tedy nechat se „jen“ unést filmovým obrazem a v případě potřeby racionálního prozkoumání se jít na POČÁTEK podívat ještě jednou…
 

TIPY FILMY 9/10

TIPY FILMY 9/10

MUŽI, KTEŘÍ NENÁVIDÍ ŽENY
Švédsko, Dánsko, Německo – 2009
Režie: Niels Arden Oplev
Čtenáři bestsellerové trilogie Stiega Larssona MILÉNIUM dobře vědí, že se jedná o první díl tohoto celosvětového hitu. Ti ostatní se prostřednictvím filmového plátna mohou seznámit s ústřední dvojicí, známým švédským novinářem Mikaelem „Kallem“ Blomkvistem a jeho neortodoxní spolupracovnicí, punkerkou a hackerkou Lisbeth Salanderovou. Nesourodá dvojice pátrá po osudu neteře bohatého průmyslníka Henrika Vangera, která jako šestnáctiletá zmizela před čtyřiceti lety a kterou podle jejího strýce zavraždil kdosi z rodiny. Krok za krokem, pomocí internetu, ale i starých archivů postupují samozvaní detektivové vpřed, přičemž narážejí i na nacistickou minulost některých Vangerů. Lisbeth kromě toho musí řešit trable se sadistickým opatrovníkem, jemuž je kvůli dávnému zločinu zdánlivě vydána na milost a nemilost. Zároveň se postupně zbavuje své nenávisti k lidem. Je štěstí, že snímek natočil dánský režisér v evropské koprodukci a ne nějaký hollywoodský profík (i když i to nepochybně přijde). Temné drama tak má přece jen jiné parametry, též zásluhou zajímavé atmosféry a výborných výkonů Michaela Nyqvista a Noomi Rapace. Brzy nás čekají pokračování s tituly DÍVKA, KTERÁ SI HRÁLA S OHNĚM a DÍVKA, KTERÁ KOPLA DO VOSÍHO HNÍZDA.
 

TIPY FILM 6/10

MUŽI, CO ZÍRAJÍ NA KOZY
USA, Velká Británie – 2009
Režie: Grant Heslov
Ne, nebojte se, nejedná se o nějakou „erotickou“ přiblblost s dalším českým obscénním názvem. Název černé komedie znamená to, co vskutku znamená. Těmi muži, zírajícími na kozy, jsou američtí psychošpioni, tedy vojáci cvičení v osmdesátých letech ke zcela novému způsobu boje. Nejlepší z nich byl Lyn Cassady, který dokázal pohledem způsobit zvířeti srdeční zástavu. V době druhé války v Iráku (2003) se s ním seznámí novinář Bob Wilton a doprovází jej na dobrodružné cestě přes poušť. Dozvídá se od něj o veliteli Armády Nové Země, šamanském plukovníkovi Billu Djangovi, který vymyslel a prosadil ideu moderních mírumilovných vojáků, bojujících s nepřítelem neortodoxními způsoby. Jeho jednotka po čase připomínala spíše partičku hipíků, měla však občas výsledky. Samotný Cassady dokázal na dálku najít generála NATO, uneseného Rudými brigádami. Bob považuje svého společníka za cvoka, postupně však podléhá jeho „auře“. Pikantní na celé věci je, že to není výmysl. Novinář Jon Ronson shromáždil ve stejnojmenné knize rozhovory s příslušníky jednotky americké armády, jež se ve skutečnosti nazývala První prapor Země. Filmaři přizpůsobili jeho poznatky svým potřebám. Vznikl tak originální absurdní příběh, z nějž kromě zábavy občas i trochu mrazí a v němž excelují známí herci George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges a Kevin Spacey. – Kniha právě vyšla česky.
 

TIPY FILM 5/10

TIPY FILM 5/10

SMRT ČEKÁ VŠUDE
USA 2008
Režie: Kathryn Bigelow

Ve filmovém byznysu to chodí takto: nejdřív kina, pak DVD a nakonec televize. Jenže se snímkem Kathryn Bigelow je to u nás trochu jinak. Smršť výročních cen, vrcholící šesti Oscary, přiměla distributora, který vrhl titul rovnou na videotrh, aby jej zařadil i do kinodistribuce, pravda, jen ve formátu DVD nebo Blu-ray. Řekněme rovnou, že si válečný thriller velké plátno zaslouží právě tak, jako ona četná ocenění. Určitě se řadí v rámci žánru k nejlepším, i když do něj vlastně nepřináší nic nového. Nicméně už jen svým tématem nabízí napínavou podívanou. Popisuje totiž do detailů každodenní činnost amerických vojenských pyrotechniků v ulicích Bagdádu v roce 2004. Tříčlenná jednotka vyjíždí v obrněném vozidle likvidovat nastražené bomby či nálože, přičemž jí jde v každém okamžiku o život. Zatímco seržant Will James (Jeremy Renner), nastupující po zabitém předchůdci, bere svůj úkol jako adrenalinovou záležitost, jeho parťáci, seržant J. T. Sanborn (Anthony Mackie) a specialista Owen Eldridge (Brian Geraghty), chtějí jen přežít a počítají dny do konce turnusu. Režisérka Kathryn Bigelow si zaslouží úctu ne proto, že je první ženskou držitelkou Oscara za režii, ale proto, že opět natočila chlapský film, v němž jde přímo k jádru věci. Její dílo vypovídá o tom, že válka někdy může působit jako droga, a že američtí vojáci odvádějí v Iráku důležitou práci. 

TIPY FILM 4/10

TIPY FILM 4/10

LÍTÁM V TOM
USA 2009
Režie: Jason Reitman

George Clooney je nesporně sympaťák, ale kdyby právě vám dával padáka z práce, rozhodně byste mu neděkovali. A právě to tento hollywoodský elegán dělá téměř po celou hořkou komedii úspěšného režiséra Jasona Reitmana LÍTÁM V TOM. Hraje totiž „specialistu pro změnu zaměstnání“ Ryana Binghama, takže létá po celých Spojených státech a vyhazuje lidi z práce. Je to vlastně jen moderní cesťák, ale náplň jeho džobu je přece jen poněkud odpudivá. Ryanovi věčné harcování po hotelech a letištích nevadí, naopak si z něj vytvořil životní styl.

TIPY FILM 03/10

KATKA
ČR – 2010
Režie: Helena Třeštíková
Po úspěšných časosběrných dokumentech MARCELA a RENÉ přichází Helena Třeštíková s portrétem narkomanky, na němž pracovala čtrnáct let. Sledujeme v něm neodvratný pád dívky, která podobně jako René nepoznala v dospělosti jiný život než na hraně a za hranou zákona. Depresivní podívaná na to, jak si někdo sám bezvládně ruinuje zdraví a život, poskytuje příležitost k mnoha základním otázkám. Tou hlavní podle mne je, jak se má společnost vyrovnat s lidmi, kteří dlouhá léta zneužívají její sociální systém a kteří nás všechny stojí peníze, nedostávající se pak pro mnohem potřebnější…
 

Článek najdete v tomto vydání
Letní XANTYPA 07-08/09

XANTYPA Letní číslo 07-08/09

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne