Třikrát s Vendulkou Matějkovou

 Klíčovým problémem každého článku na toto téma je způsob volby respondentek. Naše tři mladé ženy spojuje věc zdánlivě banální, a tou je jméno Vendula a příjmení Matějková.

Vendulky Matějkové 

Pojďte s námi nahlédnout do minulosti tří Vendulek, do jejich každodennosti, poodhrňme závoj halící jejich sny. Aby se ale svět dnešních Vendulek mohl před námi odvíjet dostatečně barevně, srovnejme jejich příběhy s životy jejich předchůdkyň, které jsme pro tento případ vytvořili za pomoci dat historické sociologie.

Vítejte v Rakousko-Uhersku roku 1912
Před sto lety by byly dvě z našich Vendulek vdané, staraly by se o děti a domácnost a jejich společenské postavení by bylo definováno zaměstnáním jejich manželů. Muže jim vybrali rodiče, i když by nejspíš přihlédli k jejich vlastním preferencím. Vendulky se sice v deníčku svěřovaly se svými romantickými představami, ve kterých jistě hrály roli upuštěné kapesníčky a pietně uchovávané taneční pořádky v nich dělaly společnost usušeným kytičkám fialek, ale v konečném výběru zvítězí schopnost budoucího manžela postarat se o rodinu. Třetí Vendulku by její okolí titulovalo milostivá slečno, její postavení na malém městě by bylo stabilní, ovlivněné zejména pozicí otce, řadila by se do střední vrstvy a učila by děti brnkat na klavír. To bylo totiž jedno z mála zaměstnání, které mohla svobodná žena jejího postavení vykonávat.
Vendulky by vychodily obecnou školu nebo měšťanku, možná by jim rodiče dopřáli domácího učitele. Mluvily by německy, jak by také ne, vždyť v nejedné rodině si brali pravidelně posluhovačky ze Sudet právě proto, aby se děti zdokonalily v jazyce. Možná by zvládly i základy francouzštiny, jazyka tehdejších vzdělanců a lidí světa znalých. Vendulky v zahraničí nikdy nebyly, pravidelně sice jezdívají s dětmi na letní byt, ale po poznávání cizích krajů příliš netouží. Není ani divu, lidé z jejich okolí cestují také jen výjimečně. Na volební právo si musejí ještě pár let počkat, ale o politiku se stejně nezajímají.Ve volném čase se Vendulky věnují ušlechtilým koníčkům – třeba vyšívání nebo malbě akvarelů. A v životě na sobě neměly kalhoty.

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě.......

Anna Huliciusová

XANTYPA 9/12 - výběr z článků

Scenárista a výtvarník  Nikkarin

Scenárista a výtvarník Nikkarin

 Zatímco většina kluků v jeho věku ujíždí na pařbách, Michal Menšík alias Nikkarin nasedá na metro a ujíždí domů, aby se mohl opět vrhnout do svého komiksového světa. Do nových dobrodružství, která nejčastěji zažívá se svým „druhým Já“ jménem Bo, hlavním hrdinou komiksové ságy 130, kterou stvořil…

Vranov nad Dyjí

Vranov nad Dyjí

 Vranovská přehrada bývala v turistických průvodcích označována jako moravský Jadran, nedaleký zámek pak jako barokní perla jižní Moravy či dokonce jako „zahřmění varhan nad ztichlým údolím“. V pomyslné skladbě hrané na těchto varhanách však v průběhu staletí zazněly nezřídka temné tóny.

Hrušínští

Hrušínští

 Málokterá rodina se může pyšnit tak dlouhou tradicí jako právě tato. Když jsem pracovala na KRONICE RODU HRUŠÍNSKÝCH, začínala jsem slovy: „Psát o Rudolfu Hrušínském je jako psát o stromu, jehož kořeny sahají hluboko do země a proplétají se s kořeny jiných stromů a jehož větve se pnou vzhůru, jako by chtěly dosáhnout až tam, kam lidská ruka dosáhnout nemůže.“ A protože od prvního vydání KRONIKY uplynulo osmnáct let a druhé právě vyšlo v nakladatelství Brána, pokusme se nyní sestoupit ke kořenům tohoto starého hereckého rodu alespoň náznakem.

Diverse Pavla Brunclíka

Diverse Pavla Brunclíka

 Motto: „Sledujeme-li přírodu, dosáhneme všeho. Mám-li za model krásné ženské tělo, pak kresby, které podle něho udělám, mohou také zobrazovat hmyz, ptáky, ryby… Žena, hora nebo kůň jsou utvářeni podle týchž zásad.“ (August Rodin)

Písničkář  Iván Gutiérrez

Písničkář Iván Gutiérrez

 Kolumbijský písničkář Iván Gutiérrez účinkoval několik let po boku Zuzany Navarové, nyní vystupuje se skupinou Madera. Nedávno společně nahráli album JARDÍN AMURALLADO.

Malá prezidentská inventura

 Blíží se nám prezidentská volba a ještě před ní termín, dokdy se o prezidentský úřad můžou ucházet všichni občané ČR starší čtyřiceti let, ženy i muži bez ohledu na svoji profesi, svoje náboženství, sexuální orientaci nebo příslušnost k nějaké menšině. Prezident bude zvolen na pětileté období. Letos prvně ho nebudou volit společně poslanci a senátoři, ale přímo občané. Snad by bylo před volbami, kterých se máme všichni zúčastnit, rozumné oživit vzpomínku na naše bývalé prezidenty.

Banda sedmilhářů

Jak dlouho potrvá, než z nás bude normální stát? A co je to normální země? Jak to tam vypadá? V normální zemi není pro ministry a jejich kámoše snadné krást, jakž takž tam funguje policie, na ni dohlíží nezávislé státní zastupitelství, soudy skutečně soudí a je možné dovolat se práva. Zbytek je na občanech.  

Olympijský bůh s londýnskou adresou

Olympijský bůh s londýnskou adresou

 Když jsem se při večerním letu BA 805 z Ruzyně na Heathrow usadil pohodlně do křesla a přelétl očima titulky anglických novin, lehce jsem znejistěl a povzdechl si.

Michaela Gübelová 9/12

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, tentokrát jsem tiše zazáviděla, když jsem dostávala od našeho vydavatele a také od svého kolegy nadšené zprávy a krásné fotografie z olympiády.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 9/12

XANTYPA Číslo 9/12

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne