XANTYPA 7-8/13

Trumpetista Wynton Marsalis

Trumpetista Wynton Marsalis

Marsalisova trubka mezi jazzem a klasikou

Wynton Marsalis, virtuózní americký trumpetista, zahraje v Praze 10. července. Hudebník široce rozkročený mezi jazzem a vážnou hudbou během své kariéry nasbíral řadu ocenění včetně devíti cen Grammy a několika čestných doktorátů. Koncertoval na všech kontinentech kromě Antarktidy a počet prodaných exemplářů jeho nahrávek se blíží pěti milionům.

Nekrmte paviány!

Nekrmte paviány!

„Do not feed baboons!“ přečte obtloustlý turista plechovou, místy zrezivělou ceduli, na níž se navíc dozví, že paviáni jsou velmi nebezpečná zvířata. Pousměje se nad přílišnou horlivostí a obezřetností místních obyvatel a vydá se vzhůru k mysu Dobré naděje.

Prázdniny v Římě

Prázdniny v Římě

Od premiéry filmu PRÁZDNINY V ŘÍMĚ, jedné z nejzdařilejších romantických komedií všech dob, uplyne letos již neuvěřitelných šedesát let. V roce 1953 po jeho zhlédnutí začaly dívky po celém světě napodobovat Audrey Hepburnovou, pořizovaly si stejný účes i rozevlátou širokou sukni a snily o cestě do Říma. Toužily být alespoň na chvíli princeznou na útěku a projíždět se na legendárním skútru značky Vespa uličkami Věčného města. Samozřejmě v doprovodu sympatického muže.

Kostýmní výtvarník Theodor Pištěk

Kostýmní výtvarník Theodor Pištěk

Oscarový návrhář v bludištích fantazie

Jeden z nejvýznamnějších českých výtvarníků je v obecném povědomí spojován hlavně se dvěma historickými velkofilmy Miloše Formana. Spolupráce na mozartovském podobenství AMADEUS (1984) mu vynesla Oscara, za kostýmy k historické moralitě VALMONT (1989) získal francouzského Césara a na prestižní cenu Americké filmové akademie byl nominován. THEODOR PIŠTĚK, který na letošním karlovarském festivalu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos, je ale především autorem originálních pláten, objektů a instalací.

Restaurátorka Alena Waulinová a její rodina

Restaurátorka Alena Waulinová a její rodina

V roce 1980 jsem po letech potkala svoji kamarádku Alenu. Když jsme probíraly, jak šel náš život, dozvěděla jsem se, že jí právě zemřel manžel, a velmi na mne zapůsobila její statečnost, s níž ztrátu milovaného člověka přijala, a její odhodlání zajistit obživu sobě a svým dvěma dětem. Od té doby jsem už její život sledovala – tu zblízka, tu zdáli. Aleně se podařilo nejen vzorně vychovat dceru a syna, ale stát se jednou z nejlepších restaurátorek papíru v zemi.

Kolumbijská vláda uzavřela průlomovou dohodu s rebely

Koncem května proběhla médii zpráva o dosažení shody na pozemkové reformě mezi kolumbijskou vládou a rebely z hnutí FARC. Kolumbie je jednou z dlouhodobě nejnestabilnějších zemí amerického kontinentu, v níž se vláda přetahuje o moc s levicovými povstalci i drogovými kartely. Za posledních šedesát let takřka nepřetržitě balancuje na pokraji občanské války.

Velká voda, zpupný prezident a Nečasova politická smrt

Policie rok a půl sledovala ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou

Zasáhly nás povodně. Rozlité, rozlícené řeky, evakuovaní obyvatelé ze zatopených oblastí, utonulí. Politika se na chvíli zdála méně důležitá. Člověk si uvědomil, že není všechno špatné. Záchranný systém funguje. Cenu má soudržnost, pomoc.
Před povodněmi u nás bylo živo, po povodních ještě živěji. Komunisté měli na konci května v Praze neveřejnou ideologickou konferenci. Svůj program prý zaměří na prosazování lidských práv. (Jak si je představují? Znárodňování? Zákaz svobody slova? Zavírání politických odpůrců? Vláda jedné strany?) Pěkně si vedl Miloš Zeman: předvedl, co míní o svobodomyslných lidech, když odmítl jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu.

Co se děje… v New Yorku

Britský fotograf Miles Aldridge otevřel v galerii Steven Kasher výstavu, na níž prezentuje svoje stylizované fotografie žen v domácnosti, a vypráví tak pod názvem JENOM CHCI, ABYS MĚ MILOVAL příběh blahobytu a frustrace. Snímky pořídil během posledních sedmi let.

Co se děje… v Londýně

Devětašedesátiletý brazilský fotograf Sebastião Salgado představuje na výstavě s názvem GENESIS v Natural History Museum 250 černobílých fotografií pořízených v nejodlehlejších místech světa, nedotčených civilizací. „Pořídit jeden záběr trvá 250 setin vteřiny, takže na celý příběh mám vlastně jen jednu jedinou sekundu…,“ řekl listu Daily Telegraph. Salgadovy snímky obřích želv z Galapážských ostrovů, horských goril z Rwandy, sibiřských nomádů, pustých ledových polí v Antarktidě či roklí Velkého kaňonu svou syrovostí připomínají ilustrace Františka Buriana. „Leccos z toho, co Salgado fotí, není zas tak zvlášť výjimečné, ale jeho zpracování je zcela unikátní,“ konstatuje v londýnském večerníku Evening Standard Sue Stewardová a vypočítává, v čem Salgadova výjimečnost spočívá: „intenzívní škála odstínů černé a bílé, hrubé obrysy hor pořízené jakoby leptem a osobitý smysl pro kompozici“.

Co se děje… v Itálii

Dokáže se potápějící Itálie odrazit ode dna?

Při havárii velké výletní lodi Costa Concordia v loňském roce zahynulo dvaatřicet cestujících. Letos 8. května nákladní loď Jolly Nero narazila do věže v janovském přístavu, ta se zřítila a způsobila smrt sedmi osob. Costa Concordia, kdysi pýcha civilního námořnictví, bývala největší italskou lodí svého druhu. Loď Jolly Nero patří sicilské společnosti Messina, která je spojována s různými skandály, např. s dopravou toxických odpadů do Libanonu nebo těžkých zbraní do Iráku v době války v Perském zálivu.

Co se děje… ve Vídni

Letní radovánky

Léto ve Vídni bývá horké, ale dá se vychutnat v mnoha parcích nebo u Dunaje, ať už na kole či u vody. Rakouská metropole toho ale o prázdninách nabízí ještě mnohem víc.

Co se děje… na Slovensku

59. ročník Folklorního festivalu Východná, který je nejstarším a nejrozsáhlejším festivalem tohoto druhu na Slovensku, proběhne 5. – 7. července. Festival, na němž účinkují nejen slovenští umělci, ale i mezinárodní soubory, je vrcholnou přehlídkou tradiční lidové kultury. Mezi účinkujícími jsou vítězi celostátních soutěžních přehlídek folklorních skupin, souborů, sólistů i tanečníků. Na tradičním jarmarku, jenž je součástí festivalu, se představí také výrobci lidových řemesel. Návštěvníci si budou moci prohlédnout výstavy, zúčastnit se škol tance a dalších doprovodných programů.

O čem se mluví… na Moravě

Hudební festival Znojmo bude tentokrát věnován italskému skladateli Claudiu Monteverdimu. Patronem koncertů je i letos houslista Pavel Šporcl. Každý večer je spojený s degustací vynikajících vín regionálních vinařů. (12. – 28. 7.)

O čem se mluví… v Čechách

Do kin vstupuje filmová komedie Alice Nellis Revival o skupině Smoke, která se po letech pokouší o velký comeback na pódia. V hlavních rolích hrají Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek a Marián Geišberg, dále hrají Vojtěch Dyk, Zuzana Bydžovská a další. Premiéra 5. 7. na MFF Karlovy Vary, v kinech od 11. července.

Michaela Gübelová 7-8/13

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
příroda nám opět ukázala, kdo tady vládne. Začátkem června se po nekonečných deštích v dravé řeky proměnily i nepatrné potoky a v některých místech lidem voda sebrala všechno. I životy. Pražské mosty byly plné lidí, kteří s obavami pozorovali, jak Vltava neustále stoupá a co s sebou divoká voda přináší a nebo odnáší. I my jsme z oken redakce bezmocně přihlíželi: řeka už zalila Kampu, Střelecký ostrov zmizel docela, přelívá se přes Dětský ostrov… Dlouho neklesá a valí se dál do Labe, zaplavuje Ústí a Děčín… Po týdnu přicházejí další přívalové deště a voda už se nemá kam vsáknout.

Herečka Tereza Kostková

Herečka Tereza Kostková

Jsem ráda ženou, ne princeznou

V kavárně Slávii po ránu moc hostů nebývá. Příjemná a milá žena, na kterou čekám, totiž vstává brzy. Když přišla, všimla si, že nad ní visí zasklená fotografie Jana Wericha, který se osvěžuje o přestávce natáčení filmu BYL JEDNOU JEDEN KRÁL doušky piva z pořádného tupláku. Pozdravila ho a poděkovala mu za krásnou pohádku.

XANTYPA 7-8/13

XANTYPA Číslo 7-8/13

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne