XANTYPA 7-8/12

Kajakář Vavřinec Hradilek

Řeka musí být divoká

 Kanál v pražské Troji začíná nenápadně: nad jezem se od řeky odděluje menší koryto bývalé propusti pro vory, v němž se bělá a šumí několik malých peřejí. Proud však brzy zrychlí a překážky se zvětší, voda se tudy valí s hukotem a stále víc se vzteká. Vše směřuje k zúženému betonovému jícnu, jímž napěněná voda vyhrkne do nízkého vodopádu, zavíří pod ním, zanadává ještě na několika překážkách a ozdobena rozplývající se pěnou se vrátí do Vltavy. Budete-li mít štěstí, uvidíte, jak se mezi peřejemi jako velcí vodní brouci obratně míhají lodě trénujících slalomářů.

Olympijské hry Londýn 2012

 Vážení čtenáři,
jak možná víte, už sedm let jsme mediálním partnerem českého olympijského týmu. A rádi. V Xantypě pravidelně přinášíme aktuální zprávy o přípravách olympiád, rozhovory s nadějnými sportovci i se sportovci medailemi ověnčenými, kteří šíří ve světě slávu naší vlasti – jako je například Věra Čáslavská, letošní jubilantka. A ke každým hrám připravujeme olympijskou přílohu, takže tomu není jinak ani v případě Londýna.

Příběh londýnských olympiád

Příběh londýnských olympiád

Až 26. července 2012 vzplane na novém stadionu ve východolondýnském Stratfordu olympijský oheň, začne se psát další kapitola fascinujícího příběhu, na jehož počátku stál v devadesátých letech 19. století mladý francouzský aristokrat Pierre de Frédy, baron de Coubertin.

PRŮVODCE LONDÝNEM

Mapou olympijských nadějí ve směru hodinových ručiček

 Pokud byste ještě před pár lety vyšli z budovy ctihodné centrální Bank of England a vydali se směrem na východ, dorazili byste po krátké procházce mezi mrakodrapy a po dalších čtyřech mílích po silnici k největšímu londýnskému smetišti.

Za ztraceným rájem

Za ztraceným rájem

 V Brazílii kdysi žilo asi pět milionů indiánů, dnes jich zde najdeme pouze čtyři sta tisíc. Mnozí zemřeli v 16. století nemilosrdnou rukou kolonizátorů či podlehli nemocem, které do této země zanesli běloši.

Kardinál Dominik Duka

Kardinál Dominik Duka

Moc bezmocných je nakonec větší než moc mocných S kardinálem Dominikem Dukou o tatínkovi v RAF, výročí atentátu na Heydricha, vyhlazení Lidic a o jedné „komunistické óbrsvini“

 Loni 30. října sloužil Dominik Duka ve svatovítské katedrále mši za spolupracovníky parašutistů, kteří v době heydrichiády zaplatili za svoji statečnost životem.

Pochybující královna Helen Mirren

Pochybující královna Helen Mirren

Letošní karlovarský festival ozdobí britská herečka Helen Mirren, která na zahajovacím ceremoniálu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii.

Na návštěvě u Františka Kinského

Na návštěvě u Františka Kinského

 Nový zámek v Kostelci nad Orlicí je doslova napěchovaný empírem či, chcete-li, biedermeierem. Zásluhu na tom mají Kinští. Ti minulí i současní.

O tichu

 Už jsem o tom tady psal. Na letišti cosi opravují a kdosi rozhodne, že nad námi a nad statisícovými sídlišti se budou denně prohánět desítky tryskových letadel. Nedávno jsem cosi zařizoval v Ruzyni, ne na letišti, ale v obci, a uvědomil jsem si, že pár tisíc lidí anebo spíš desítek tisíc je odsouzeno k tomu, že v podstatě na letišti žije – tedy pokud se týká rámusu, který neodlučně (aspoň prozatím) patří k vzlétávání a přistávání letadel.

Vítězslav Kremlík

Vítězslav Kremlík

Nepropadejme panice!

 Jak je to vlastně s teorií globálního oteplování? Proti sobě stojí dvě skupiny vědců – její obhájci a odpůrci. K těm druhým patří historik a překladatel Vítězslav Kremlík, který se už v době studia zajímal o vliv klimatických změn na dějiny naší civilizace.

Barmští vojáci dali zelenou demokratizaci

 Po nesčetných signálech naznačujících, že ve světě nejspíš jde všechno už jen od desíti k pěti, zabliká tu a tam světélko naděje. Umírněný optimismus budí poslední dobou události v asijské Barmě, která se po půlstoletí tvrdých vojenských diktatur zvolna otevírá… vlastním občanům i světu.

David Rath v krabici od vína

Chytili hejtmana ČSSD, jiné ale nechytají. A ku Hradu se blíží král Miloš

 V Česku vybuchla třaskavina. Policie chytila Davida Ratha, středočeského hejtmana a poslance ČSSD, když si nesl údajný úplatek sedm milionů korun v krabici od vína. Začal tanec. Na podzim nás čekají krajské volby, socialisté drtí vládní koalici. Zatčení Ratha je pro ně rána. Není jasné, nakolik kauza volby ovlivní. Jasné však je, že překryla vše ostatní. Rath byl nejvýraznější politik sociálních demokratů, útočný a drzý, mistr v napadání soupeřů. Byl považován za inteligentního politika bez skrupulí.

Co se děje… v New Yorku

 Letní New York nabízí podobně jako spousta jiných metropolí během prázdninových měsíců především rozpálený asfalt a vlhký horký vzduch. Je zde ovšem i relativní klid, divadla hrají na otevřených scénách, přístupných je několik zoologických zahrad a dětských hřišť s vodou na hraní.

Co se děje… v Paříži

Co se děje… v Paříži

 Letní filmový festival pod širým nebem CINÉMA EN PLEIN AIR À LA VILLETTE slaví letos dvaadvacáté narozeniny.

Co se děje… ve Vídni

Co se děje… ve Vídni

Vídeň je ideálním cílem letních výletů. Historické centrum města okouzlí snad každého a zábavní park Prátr (Prater) nebo ostrov na Dunaji nabízejí relaxaci a letní pohodu, ať už na kole nebo u vody. Xantypa má pro čtenáře, kteří se v létě do Vídně vydají, několik tipů pro inspiraci… 

O čem se mluví… na Moravě

O čem se mluví… na Moravě

V Brně se uskuteční 21. ročník MEZINÁRODNÍHO KYTAROVÉHO FESTIVALU. Mezi hosty budou sólisté ze Španělska, České republiky, Mexika, Itálie a USA. Součástí jsou tradičně i odborné kursy ( 5. – 11. 8.).

Co se děje…  na Slovensku

Co se děje… na Slovensku

 Největší festival na Slovensku BAŽANT POHODA opět nabídne hudbu různých žánrů, a to od 5. do 7. července na trenčínském letišti.

O čem se mluví… v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

13. mezinárodní hudební festival LETNÍ SLAVNOSTI STARÉ HUDBY

Michaela Gübelová 7-8/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
Pavla Lišku mám moc ráda osobně i jako mimořádného herce. Je to už dávno, co byl na titulní stránce Xantypy – s miminkem. Dnes už je jeho synovi Šimonovi sedm let. A protože se minulý rok točil POLSKI FILM (právě jde do kin) a Pavel v něm hraje, byl důvod „mít“ ho v Xantypě znovu. Jak čas nazrával, Pavel mi sdělil, že ve filmu hrají i Tomáš Matonoha, Marek Daniel a Josef Polášek, všichni čtyři bývalí herci HaDivadla, a jestli je nechceme všechny.

POLSKI FILM

POLSKI FILM

aneb Pavel Liška, Marek Daniel, Josef Polášek a Tomáš Matonoha

Mluvit s každým zvlášť a pak teprve se všemi dohromady byl nápad Pavla Lišky. „My se před sebou vytahujeme,“ říkal, „a taky si ze všeho děláme jen prdel.“ Já ho tedy poslechl. Po všech absolvovaných rozhovorech mohu zodpovědně říci, že POLSKI FILM je těžko uchopitelný útvar, na který se půjdu podívat s pocitem, že takovým třeba zůstane i nadále. K jeho vzniku přispělo vítězství filmu Marka Najbrta PROTEKTOR na festivalu v polském Krakově a s ním spojená nezanedbatelná finanční dotace. Ta se ale musela utratit v Polsku, což dalo původnímu úmyslu – natočit film v Brně, kde se všichni protagonisté herecky narodili – nový a nečekaný rozměr.

XANTYPA 7-8/12

XANTYPA Číslo 7-8/12

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne