Kouzlo Země mnoha kopců

Vidím to živě: Na úzkém podélném ostrově, kterému jeho obyvatelé, indiáni kmene Lenape, říkají Mannahatta neboli Ostrov mnoha kopců, se žije dobře. Jsou tu hustě porostlé kopce i údolí, prameny, potůčky a jezera, bažiny, louky. Jídla je tu dost – ryby ve vodách, zvěř v lesích i úrodná země. Rozmanitost ostrovní přírody je srovnatelná s přírodními úkazy jménem Yellowstone či Skalisté hory. I tady žijí medvědi, své hráze staví bobři a nocí vyjí vlci.

NY

Jednoho dne z hluboké dáli moře zčistajasna připlují neznámé a nevídané lodě. Cizinci přírodní ráj objeví, obdivují a touží vlastnit. Krátce poté, co naši předkové dobojovali u Bílé hory, Evropané kupují budoucí Manhattan od indiánů za pro ně jistě zajímavé zboží v hodnotě šedesáti guldenů. Začíná se stavět od jižního cípu ostrova, a místo vykácených stromů rostou domy tak hustě, že se na úzkých uličkách člověk cítí jako v kaňonu. Po čtyřech staletí na Manhattanu skleněné a ocelové věže domů stoupají stále výš do mraků a severněji. Nocí vyjí místo vlků sirény hasičských aut a místo řeči indiánů Lenape se rozeznívá 170 jazyků, které můžete zaslechnout v ulicích a na Avenues, v taxících i autobusech, v divadlech i restauracích nejrušnější metropole světa, kulturního, finančního, a jakého chcete centra světa.
Na New York se nezapomíná, ať už ho člověk miluje či nenávidí. Rychlé taxíky, rychlou chůzi, rychlé úsměvy a rychlé výtahy, které vás vystřelí za několik vteřin třeba do padesátého patra, můžete kompenzovat pomalou chůzí v největším a klidném městském parku či podél řek, které ostrov olizují ze všech stran. Ale opatrně, protože jít proti proudu neznamená stále totéž. Mohutný proud řek Hudson i East River se jednou valí na jih, pak se líně zastaví, jako by nabíral dech, a v té chvíli je hladina široké řeky až zlověstně klidná, aby se za chvíli proud rozběhl opačným směrem, v závislosti na přílivu a odlivu. V ulicích New Yorku potkáte všechny národy a rasy, lidi slavné i anonymní, vítěze i poražené. New York je rozmanitý, fotogenický, inspirující, okouzlující. Říká se, že lidé o New Yorku rádi mluví, což se mi potvrdilo, když jsem se na návštěvu města všech chutí, vůní a protikladů zeptala několika zajímavých návštěvníků, kteří ho přirovnali k labyrintu, babylonu nebo o něm pro vás složili báseň.

Helena Třeštíková, dokumentaristka
V New Yorku jsem byla třikrát, nejdéle na měsíc, jinak tak čtrnáct dní, týden. Jsem tedy stále v pozici nově příchozího, vždy znovu okouzleného diváka. V New Yorku si asi každý návštěvník najde své. My s mým mužem jsme se pídili po aktuálním moderním umění. Při první návštěvě to byly malé soukromé galerie v Soho a Greenwich Village, při další v Chelsea. Chelsea nás pohltila na několik dní, nešlo se odtamtud odtrhnout. Nikde jinde na světě asi tak krásně neprorůstá moderní umění s autoservisy, garážemi a levnými putykami jako tam. A nikde jinde na světě jsem se necítila tak nabíjená energií, která z města sálá. New York člověk ze sebe jen tak nesetřese, zavrtá se pod kůži, je ve vás, i když už jste v letadle, i když přistanete doma, i když si jdete druhý den do trafiky koupit noviny, a ještě i další dny, a možná už navždy…

Pavel Zajíček, básník a hudebník
Každý má nějaký krevní oběh a toto město je mým nedefinovaným odlivem a přílivem, tak jako East River, co vám teče pod okny. A vím, o čem mluvím.

Ája Vrzáňová, bývalá krasobruslařka
Žiji tady od roku 1969 a mám New York moc ráda. Bydlela jsem i v Los Angeles, ale nebylo to ono. Líbí se mi barevnost New Yorku, najdete tu všechno, od italské čtvrti po čínskou. Můžete dojít pěšky do divadla, do Central Parku nebo do obchodu, což jinde v Americe není možné. Hlavně mi ale vyhovuje newyorské rychlé tempo, které nenechá člověka vydechnout. Když si vydechnout potřebuji, jedu na Floridu, často jezdím také do Prahy. Do New Yorku se ale vždy ráda vracím, jsem tu doma a příliš velký klid není nic pro mne.

Robert Redford, herec a režisér
New York je pro mne hrozně rozsáhlá otázka! Žil jsem tady přes třicet let a začala tu celá moje kariéra.

 

Celý článek Martiny Leierové si přečtete v tištěné Xantypě .....
 

XANTYPA 7-8/10 - výběr z článků

VIETNAM V PRAZE

VIETNAM V PRAZE

Výstava bude probíhat
v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy,
Na Poříčí 52, Praha 8
od 31. března do 12. září 2010
Pro Českou republiku, především pak pro hlavní město, představuje vietnamská přítomnost kulturní „most do Asie“. Vzhledem k tomu, že Vietnam vstřebal mnoho čínských zvyků, které jsou společné pro velkou část Dálného východu, je u nás početná vietnamská komunita zprostředkovatelem nejen vlastní kultury, ale i celkově přibližuje dálněvýchodní tradice: od formy prodeje a stolování přes náboženské nauky až po estetické vnímání.
 

SOUTĚŽ o knihu Amelia Earhartová

SOUTĚŽ o knihu Amelia Earhartová

Statečná, krásná a cílevědomá… Amelia Earhartová byla první ženou, která přeletěla Atlantický oceán.

Nová generace české animace

Nová generace české animace

Těžko se u nás najde někdo, kdo by důvěrně neznal příběhy Rumcajse, Manky a Cipíska, Maxipsa Fíka, Boba a Bobka, Křemílka a Vochomůrky, Makové panenky a motýla Emanuela, Macha a Šebestové nebo medvídků, co se potkali u Kolína. Český animovaný film šedesátých až osmdesátých let se stal pojmem i daleko za hranicemi. Ale vybaví se nám nějaká výraznější domácí animovaná postavička z posledních let?

 

Soubor lidových staveb Vysočina

Soubor lidových staveb Vysočina

Soubor lidových staveb Vysočina nedaleko Hlinska v Čechách začal vznikat začátkem sedmdesátých let minulého století především díky péči a zájmu nadšenců, kteří mu zdarma věnovali stovky hodin práce.

Herečka Dana Medřická

Herečka Dana Medřická

Dne 7. února roku 1974 v 19 hodin došlo v Praze k historické události. V Tylově, nyní znovu Stavovském divadle se konala premiéra inscenace maďarského autora Istvána Örkényho KOČIČÍ HRA. O její fenomenální úspěch se přičinila především Dana Medřická, která hrála hlavní roli – Erži Orbánovou. Během osmi let se uskutečnilo 403 představení, což je historický rekord Národního divadla. A počet repríz mohl být ještě větší, kdyby Dana Medřická tak náhle a neočekávaně nezemřela.
 

Herečka Apolena Veldová

Herečka Apolena Veldová

Apolena Veldová působí v pražském Švandově divadle. Poprvé jsem ji zaznamenala, když byla v roce 1995 nominována na Cenu Thálie za roli Emílie Marty v ostravském nastudování Čapkovy VĚCI MAKROPULOS. Po letech jsem ocenila, jakým způsobem četla v rozhlase fejetony Mileny Jesenské. Za svou poněkud nepřístupnou maskou skrývá přemýšlivou a optimisticky naladěnou bytost se smyslem pro humor.
 

Herec JUDE LAW

Herec JUDE LAW

Na letošní karlovarské přehlídce, kterou ozdobí svou návštěvou, převezme od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. V prosinci mu bude osmatřicet a jeho exteriér a temperament obdivují i ostřílené hollywoodské hvězdy. „Má kouzelnou tvář a je nesmírně sexy,“ prohlásila Gwyneth Paltrow. „Když ho ráno potkáte a vidíte, jak z něj sálá energie, nepotřebujte už ani kafe,“ dodal jeho kolega Matt Damon. S Judem Lawem se sešli na plátně v dobové krimi TALENTOVANÝ PAN RIPLEY, která bude ve Varech prezentována jako jeden z klíčových titulů jeho kariéry.

NEJSTARŠÍ MĚSTSKÁ ELEKTRÁRNA

NEJSTARŠÍ MĚSTSKÁ ELEKTRÁRNA

Dům, v němž je dodnes umístěna první městská elektrárna v českých zemích, zmiňuje ve své kronice písecký archivář August Sedláček. Píše o daru krále Vladislava Jagellonského, který v roce 1511 tehdejší mlýn i valchovnu věnoval městu. Podskalský mlýn, ležící na řece Otavě v Písku, král koupil zřejmě proto, aby tudy mohla být vedena voda do města a do hradu. Jelikož hrad i písecké panství Písečtí od krále koupili už v roce 1509, bylo darování mlýna jen velkorysým gestem.

Vítejte v Riu

Vítejte v Riu

Karnevalový týden je v Brazílii nejdůležitějším svátkem v roce. Praví, nefalšovaní Brazilci, jejichž srdce bije rytmem samby, vyrážejí do měst, která několik dní žijí hudbou a tancem. Rio je rozhodně jedním z nich. 

FILMOVÝ ENCYKLOPEDISTA  MILOŠ FIKEJZ

FILMOVÝ ENCYKLOPEDISTA MILOŠ FIKEJZ

Na pultech našich knihkupectví je momentálně možné najít jedinečný počin – třídílný slovník českých filmových herců a hereček. Bez něj se neobejde žádný český filmový novinář či historik, ale ocení jej i každý filmový fanoušek. Autorem monumentálního díla, čítajícího více než dva tisíce stran, je dlouholetý pracovník Národního filmového archivu Miloš Fikejz, který se vedle životopisů českých filmových tvůrců věnuje i jejich fotografickému portrétování.

Reportáže - výběr z článků

Kapky z poháru nesmrtelnosti

Kapky z poháru nesmrtelnosti

Kumbhaméla je spojení dvou sanskrtských slov kumbha a méla, přičemž KUMBH znamená džbán a MÉLA setkání. Pochází z dávné legendy, podle které bojovali bohové s démony o pohár nesmrtelnosti a kapky nektaru ukáply na čtyři místa na zemi, kde se čtyřikrát za dvanáct let konají poutě střídavě ve čtyřech městech. Letos to bylo od 15. ledna do 4. března v Iláhábádu na soutoku řek Gangy a Jamuny a podle odhadů se setkání zúčastnilo neuvěřitelných 150 milionů lidí. Jen v nejvýznamnější den, 4. února, se zde v posvátné řece vykoupalo 10 milionů věřících.

Korfu

Korfu

Korfu (Kerkyra), snad nejznámější z Jónských ostrovů, je oblíbeným cílem Řeků z pevniny i zahraničních turistů. Cestovní ruch tu zažívá svůj vrchol samozřejmě v létě, ale návštěvnost výrazně stoupá i během Velikonoc.

Když se „zpumprlíkují“ sloni a paviáni

Když se „zpumprlíkují“ sloni a paviáni

Že se zvířata umějí taky pěkně „zpumprlíkovat“, dokazují mnohá osobní svědectví i záznamy na YouTube, na nichž lze zhlédnout opojení psů, koček, slepic i koal padajících ze stromů kvůli přílišné intoxikaci z eukalyptových listů, ale i povalující se skupiny opilých slonů. V Jižní Africe existuje strom marula, domorodci oblíbený jako u nás lípa, který milují sloni, a nikdo mu neřekne jinak než sloní strom. Diskutuje se o tom, jestli jeho plody opíjejí, či nikoli.

Marche

Marche

Když se na vyspělém a bohatém italském severu zeptáte na Marche, většina Italů zakroutí hlavou s podezíravým dotazem, zda máte na mysli onen do sebe uzavřený kraj, který ještě neprocitl ze středověku. Předsudky a povyšování, pomyslíte si. Jenže lepší ochranu si tento malebný kout Itálie nemůže přát…

Karneval v Nice

Karneval v Nice

Pokud chcete zažít nefalšované karnevalové veselí s velkolepými alegorickými vozy, extravagantními kostýmy a krásnými, spoře oděnými tanečnicemi, nemusíte kvůli tomu až do Brazílie. Show velice podobnou té jihoamerické, včetně strhujících rytmů samby, si můžete vychutnat i ve francouzské Nice.

Život na hranici dvou světů

Život na hranici dvou světů

O vztahu mezi Jižní Koreou a severním sousedem KLDR se mluví stále častěji. Vojenský konflikt mezi oběma zeměmi sice dosud nebyl uzavřen, od roku 1953 trvá příměří, ale došlo k zásadnímu posunu v politickém vývoji a další změny se očekávají. Jak vypadá život v korejské demilitarizované zóně?

Mont-Saint-Michel

Mont-Saint-Michel

Očekávání jsou vždy poněkud zrádná, přesto je těžké se jim zcela vyhnout. Jinak tomu nebylo ani ve Francii, když jsme se s přítelkyní vypravili z Paříže do Normandie k Mont-Saint-Michel, třetí nejnavštěvovanější památce země hned po Eiffelovce a katedrále Notre Dame, kam každoročně zavítá téměř milion návštěvníků.

V obyčejnosti je krása

V obyčejnosti je krása

Když se řekne Izrael, mnozí si pod dojmem titulků v médiích představí konflikt, raketové nálety, sebevražedné útoky. To všechno se občas děje, ale ve skutečnosti je to jen velmi úzká výseč reality. Je-li nějaká země, která se umí dlouhodobě efektivně bránit a dokázala – do určité, možné míry – porazit zlo terorismu, pak je to právě Izrael. Statisticky vzato nemáte v Izraeli větší šanci přijít k úhoně než třeba při dovolené v Paříži nebo Londýně a určitě se tam budete cítit bezpečně.

Návrat vlků do Česka

Návrat vlků do Česka

Fotografie divokého vlka, pořízená fotopastí nedaleko Loučovic v roce 2015, jako by po stočtyřicetileté pauze odstartovala šumavské vlčí hemžení. Vlk byl loni prokazatelně spatřen v Boleticích. V posledních měsících byli zpozorováni ne­jen jednotliví vlci, ale po sto pa­desáti letech dokonce první divoké vlčí smečky. Na přítomnost vlků si zkrátka musíme začít v šumavských a lipenských lesích zvykat.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 7-8/10

XANTYPA Číslo 7-8/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne