XANTYPA 7-8/10

VIETNAM V PRAZE

VIETNAM V PRAZE

Výstava bude probíhat
v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy,
Na Poříčí 52, Praha 8
od 31. března do 12. září 2010
Pro Českou republiku, především pak pro hlavní město, představuje vietnamská přítomnost kulturní „most do Asie“. Vzhledem k tomu, že Vietnam vstřebal mnoho čínských zvyků, které jsou společné pro velkou část Dálného východu, je u nás početná vietnamská komunita zprostředkovatelem nejen vlastní kultury, ale i celkově přibližuje dálněvýchodní tradice: od formy prodeje a stolování přes náboženské nauky až po estetické vnímání.
 

SOUTĚŽ o knihu Amelia Earhartová

SOUTĚŽ o knihu Amelia Earhartová

Statečná, krásná a cílevědomá… Amelia Earhartová byla první ženou, která přeletěla Atlantický oceán.

Nová generace české animace

Nová generace české animace

Těžko se u nás najde někdo, kdo by důvěrně neznal příběhy Rumcajse, Manky a Cipíska, Maxipsa Fíka, Boba a Bobka, Křemílka a Vochomůrky, Makové panenky a motýla Emanuela, Macha a Šebestové nebo medvídků, co se potkali u Kolína. Český animovaný film šedesátých až osmdesátých let se stal pojmem i daleko za hranicemi. Ale vybaví se nám nějaká výraznější domácí animovaná postavička z posledních let?

 

Soubor lidových staveb Vysočina

Soubor lidových staveb Vysočina

Soubor lidových staveb Vysočina nedaleko Hlinska v Čechách začal vznikat začátkem sedmdesátých let minulého století především díky péči a zájmu nadšenců, kteří mu zdarma věnovali stovky hodin práce.

Herečka Dana Medřická

Herečka Dana Medřická

Svítil jí měsíc nad řekou

Dne 7. února roku 1974 v 19 hodin došlo v Praze k historické události. V Tylově, nyní znovu Stavovském divadle se konala premiéra inscenace maďarského autora Istvána Örkényho KOČIČÍ HRA. O její fenomenální úspěch se přičinila především Dana Medřická, která hrála hlavní roli – Erži Orbánovou. Během osmi let se uskutečnilo 403 představení, což je historický rekord Národního divadla. A počet repríz mohl být ještě větší, kdyby Dana Medřická tak náhle a neočekávaně nezemřela.
 

Herečka Apolena Veldová

Herečka Apolena Veldová

NA JEVIŠTI JE DŮLEŽITÉ MYSLET

Apolena Veldová působí v pražském Švandově divadle. Poprvé jsem ji zaznamenala, když byla v roce 1995 nominována na Cenu Thálie za roli Emílie Marty v ostravském nastudování Čapkovy VĚCI MAKROPULOS. Po letech jsem ocenila, jakým způsobem četla v rozhlase fejetony Mileny Jesenské. Za svou poněkud nepřístupnou maskou skrývá přemýšlivou a optimisticky naladěnou bytost se smyslem pro humor.
 

Herec JUDE LAW

Herec JUDE LAW

Na letošní karlovarské přehlídce, kterou ozdobí svou návštěvou, převezme od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu. V prosinci mu bude osmatřicet a jeho exteriér a temperament obdivují i ostřílené hollywoodské hvězdy. „Má kouzelnou tvář a je nesmírně sexy,“ prohlásila Gwyneth Paltrow. „Když ho ráno potkáte a vidíte, jak z něj sálá energie, nepotřebujte už ani kafe,“ dodal jeho kolega Matt Damon. S Judem Lawem se sešli na plátně v dobové krimi TALENTOVANÝ PAN RIPLEY, která bude ve Varech prezentována jako jeden z klíčových titulů jeho kariéry.

NEJSTARŠÍ MĚSTSKÁ ELEKTRÁRNA

NEJSTARŠÍ MĚSTSKÁ ELEKTRÁRNA

„Byl to ten krásný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud“

Dům, v němž je dodnes umístěna první městská elektrárna v českých zemích, zmiňuje ve své kronice písecký archivář August Sedláček. Píše o daru krále Vladislava Jagellonského, který v roce 1511 tehdejší mlýn i valchovnu věnoval městu. Podskalský mlýn, ležící na řece Otavě v Písku, král koupil zřejmě proto, aby tudy mohla být vedena voda do města a do hradu. Jelikož hrad i písecké panství Písečtí od krále koupili už v roce 1509, bylo darování mlýna jen velkorysým gestem.

Vítejte v Riu

Vítejte v Riu

Ohlédnutí za karnevalem

Karnevalový týden je v Brazílii nejdůležitějším svátkem v roce. Praví, nefalšovaní Brazilci, jejichž srdce bije rytmem samby, vyrážejí do měst, která několik dní žijí hudbou a tancem. Rio je rozhodně jedním z nich. 

FILMOVÝ ENCYKLOPEDISTA  MILOŠ FIKEJZ

FILMOVÝ ENCYKLOPEDISTA MILOŠ FIKEJZ

Český film v jedné krabici

Na pultech našich knihkupectví je momentálně možné najít jedinečný počin – třídílný slovník českých filmových herců a hereček. Bez něj se neobejde žádný český filmový novinář či historik, ale ocení jej i každý filmový fanoušek. Autorem monumentálního díla, čítajícího více než dva tisíce stran, je dlouholetý pracovník Národního filmového archivu Miloš Fikejz, který se vedle životopisů českých filmových tvůrců věnuje i jejich fotografickému portrétování.

Surfařský ráj Rote

Surfařský ráj Rote

Jednoho rána, za rozbřesku vrhám se do vln Tasmanova moře na východním pobřeží Austrálie a snažím se najít tu nejperfektnější vlnu. Jsem tu brzy, a přece pozdě. Deset surfařů se tu již snaží chytit svůj první skluz. Nebude lehké se mezi nimi prosadit. Všichni jsou dobří a několik z nich již prořezává vlny a projíždí vodním živlem. Mezi nimi i Jonathan, který se se mnou podělil o zážitky ze surfování v Indonésii a pověděl mi o ostrově Roti u Západního Timoru.

PRAŽSKÉ PODSKALÍ

PRAŽSKÉ PODSKALÍ

Podskalí, oblast mezi dnešním Palackého mostem a železničním mostem na Výtoni, je v povědomí Pražanů stále spojeno „s lidmi od vody“, s voraři (plavci) a pískaři, statnými a tvrdými chlapy, kteří si na svůj chléb vydělávali v létě těžkou prací se dřevem a pískem a v zimě ledováním. Voraři sváželi na vorech dřevo a pískaři ručně těžili písek ze dna řeky. Ledaři lámali z Vltavy led, který se v době neexistence lednic rozvážel po hospodách i domácnostech.

Kouzlo Země mnoha kopců

Kouzlo Země mnoha kopců

Vidím to živě: Na úzkém podélném ostrově, kterému jeho obyvatelé, indiáni kmene Lenape, říkají Mannahatta neboli Ostrov mnoha kopců, se žije dobře. Jsou tu hustě porostlé kopce i údolí, prameny, potůčky a jezera, bažiny, louky. Jídla je tu dost – ryby ve vodách, zvěř v lesích i úrodná země. Rozmanitost ostrovní přírody je srovnatelná s přírodními úkazy jménem Yellowstone či Skalisté hory. I tady žijí medvědi, své hráze staví bobři a nocí vyjí vlci.

Pozoruhodný život Julie Ormond

Pozoruhodný život Julie Ormond

Julia Ormond je zvláštní svou křehkou uzavřeností. Její neobyčejnou krásu je nutno objevit. Seznámila jsem se s ní v roce 1996, když byla porotkyní na filmovém festivalu v Karlových Varech. Už tehdy měla za sebou řadu úspěchů, o kterých se mnohým herečkám může jen zdát.

Velvyslanec

Velvyslanec

Mír má větší šanci s OSN než bez ní

Rozhovor s Martinem Paloušem o tendencích OSN uzavřít se pod poklop, o Obamově řečnické efektivitě, o jednáních s Tálibánem a o tom, že přes všechny své slabiny je OSN jedinečným zrcadlem současného světa.

NOVÝ SVĚTOVÝ ŘÁD

NOVÝ SVĚTOVÝ ŘÁD

Už nepokrytě

Tak dlouho nám politici vyprávěli o novém světovém řádu, až je skutečně tu. A nevypadá to, že by to někomu vadilo.Zatímco píši tyto řádky, v krásném letovisku Sitges dvacet kilometrů od Barcelony právě probíhá každoroční konference elitního klubu Bilderberg. Zástupci starých evropských šlechtických rodů, politici, státníci, šedé eminence, průmyslníci a bankéři, ale i šéfové vlivných sdělovacích prostředků obou břehů Atlantiku se takto scházejí už od roku 1954. Schůzky, vždy obestřené tajemstvím, přísně střežené a médii loajálně opomíjené, už ale nejsou jako dříve. Letos poprvé o ně ve větší míře projevili zájem novináři. A ‚bilderbergovci‘ se tomu kupodivu nijak zvláště nebránili.
Lidé, kteří podivné společenství už hezkých pár let zkoumají, jako například investigativní žurnalista Daniel Estulin, mají vysvětlení: doba dozrála tak daleko, že plány na světovou vládu a na ‚nový světový řád‘, které se na podobných schůzkách probírají, už nejsou něčím, co by bylo třeba před světem skrývat. Bilderbergovci už hrají s otevřenými kartami.
  

„Žlutí“ s „rudými“ se perou o moc v Thajsku

„Žlutí“ s „rudými“ se perou o moc v Thajsku

Thajsko bylo donedávna jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Asii. Vedle moře, příjemného klimatu a solidní infrastruktury sem návštěvníky lákala i pověst země coby ostrůvku relativní stability v regionu zmítaném nesčetnými konflikty. Tohle renomé je dnes minulostí. Letos na jaře se hlavní město Bangkok na dva měsíce proměnilo v bitevní pole.

Po volbách s odstupem

Nechci rozmnožovat množství komentářů, které shodně zjistily, že výsledek voleb byl překvapivý a že změna, pro niž občané hlasovali, se lišila od představ, které měli funkcionáři velkých stran. Shoda k mému zadostiučinění panovala také v tom, že se lidé polekali příliš rozmařilého života na dluh. Každého uvažujícího člověka muselo zarazit, když představitelé sociální demokracie ujišťovali, že jejich štědré nabídky třináctého důchodu nebo obnovení různých sociálních dávek v ničem nezatíží státní rozpočet, neboť vědí, kde peníze ušetřit. Copak je vůbec nenapadlo, že pokud vědí, jak ušetřit v rozpočtu, jehož schodek je stamiliardový, měli by usilovat o to, aby se schodek o tuto částku snížil?

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 18

Kdo si nedovede dělat srandu sám ze sebe, nemá právo si dělat srandu z druhých. Tak by se asi dal formulovat hlavní princip – vlastně skoro zákon – nového svěžího humoru, který vznikl ke konci minulého století díky feministické revoluci. Chceme-li si jej nějak pojmenovat (v době, která si s oblibou říká postmodernistická), říkejme mu postpatriarchální. Patriarchální (též mu můžeme říkat silácký) humor se vyznačoval povýšeností silnějšího nad slabším. Patřil k němu téměř všechen humor, kterému se rádo říká „etnický“. Anglické vtipy o Irech, české vtipy o Slovácích, slovenské vtipy o cikánech, francouzské vtipy o Belgičanech. A chlapácké vtipy o ženách.
 

Česko po zemětřesení

Ve volbách vyhrála pravice. Uvidíme, nakolik se země změní

Volby do sněmovny (28. – 29. května) máme za sebou. Výsledek těžko vyjádřit jednou větou. „Vyhrála pravice.“ Ten výrok nesedí. „Vyhrála ČSSD.“ Ta věta sice pravdivá je, ale zároveň je hodně vedle. „Politická scéna hlavou dolů, vše se změnilo!“ Ani to není pravda. Ale faktem je, že to vypadá, jako by se změnilo strašně moc, jako bychom málem žili v nějaké jiné, proměněné, čerstvé zemi.

Co se děje…v Africe

Co se děje…v Africe

Odpadky jsou celosvětově velkým problémem, rozvojové země nevyjímaje. Jak se jich zbavit? Jednou z odpovědí je recyklace potravinářských obalů. Švédskou technologii poprvé vyzkoušeli v Nairobi. Vytříděný odpad se rozemele na malé kousky, které se na bázi tepelné sendvičové metody slisují do podoby pevné pružné desky. Výsledkem je ekologický, zdravotně nezávadný, a co je nejdůležitější – levný stavební materiál.

Co se děje…v New Yorku

Co se děje…v New Yorku

„Poslouchejte bábinku, ta to ví nejlíp!“ hlásá skupinka newyorských seniorek – rebelek, jejichž sdružení s názvem Babičky proti válce by se v Čechách mohlo jmenovat třeba Přemluv nás, bábo! Na Páté Avenue, poseté nejdražšími butiky, se jednou týdně scházejí postarší dámy a demonstrují za okamžitý návrat amerických vojáků z Iráku a Afghánistánu. Jejich první hodinový protest začal jedné mrazivé lednové středy roku 2004, a právě ho absolvovaly – v 
dešti či tropickém vedru – po třistatřicáté. Jediný větší incident agilní seniorky vyvolaly v roce 2006, kdy osmnáct z nich zablokovalo vstup do vojenského náborového střediska na Times Square a policie trochu nevhodně buřičky o holích odvedla v želízkách. Ačkoli jim hrozilo patnáct dní vězení, byly propuštěny po čtyřech hodinách. (V soudní síni babičky seděly na místě, kde obvykle sedí porota, to aby lépe viděly a slyšely!) Bývalá kabaretní zpěvačka Joan Wile (78), která tuhle partičku vede, prohlašuje, že tam tu hodinku týdně postojí, dokud nebude jejich žádosti vyhověno. Přejeme dlouhá léta!
 

Co se děje…v Berlíně

Co se děje…v Berlíně

Po relativně krátkém jaru se Berlíňané těší na letní prázdniny. Nejraději je tráví u berlínských jezer, například u Wannsee. Zajdou ale i do galerií a koncertních sálů. V Berlíně je opravdu z čeho vybírat, ostatně ne nadarmo se mu říká „New York Evropy“. Tady je pár letních tipů na prázdninový výlet do německé metropole…

Co se děje…ve Vídni

Co se děje…ve Vídni

Alex Katz – smyslové dojmy z tiskařského lisu
Od 28. května do 29. srpna si mohou návštěvníci vídeňské Albertiny prohlédnout výstavu TISKY Alexe Katze, který se narodil v roce 1927 v New Yorku a patří k nejvýznamnějším americkým umělcům dnešní doby.
 

Co se děje..... na Slovensku

Co se děje..... na Slovensku

Slovenská národní galerie připravila pro své návštěvníky setkání s evropským moderním uměním konce 19. a první poloviny 20. století. Díla Manetova, Rodinova, Gauguinova, Picassova a dalších umělců jsou prezentována v novém výstavním prostoru: Kabinetu umění 20. století, umístěném v hlavní budově SNG ve Vodních kasárnách. Kabinet věnovaný modernímu a současnému výtvarnému umění, architektuře i designu vznikl s cílem častěji zpřístupňovat návštěvníkům atraktivní galerijní sbírky. První výstava pojmenovaná NA NÁVŠTĚVĚ potrvá do 12. září.

O čem se mluví… na Moravě

O čem se mluví… na Moravě

Festival COLOURS OF OSTRAVA v sevoromoravské metropoli od 15. do 18. července
přivítá sto kapel, DJs a divadel. Mezi nimi THE CRANBERRIES, IGGY POP a jeho THE STOOGES, REGINA SPEKTOR, AFRO CELT SOUND SYSTEM a další z exotických zemí i tuzemska. Na scéně věnované New Yorku vystoupí Marky Ramone, Brooklyn Funk Essentials, New York Ska Jazz Ensemble, Fernando Saunders, Laco Déczi, Tonya Graves, Zuzana Stivínová a jiní… (funk, jazz, punk, ska i písničkáři). Po celou dobu festivalu se v Ostravě v Domě knihy Librex budou konat diskusní fóra s hudebníky. 

O čem se mluví…  v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

CARTIER na Hradě. Po Metropolitním muzeu v New Yorku, prestižních muzeích v Londýně, Paříži, Berlíně, Tokiu a dalších světových městech teď v Jízdárně Pražského hradu mohou návštěvníci obdivovat přes 350 výjimečných historických šperků, hodinek a luxusních předmětů vytvořených firmou CARTIER (od 9. července do 17. října).

Michaela Gübelová 7-8/10

Vážení a milí čtenáři,
máme po volbách do parlamentu, které snad skýtají trochu naděje, před námi jsou podzimní komunální volby a zase bude záležet na nás, jak dopadnou. Ale mezitím si můžeme od politiky i politiků chvíli odpočinout a vychutnat si krásné letní měsíce. Připravili jsme pro vás prázdninové dvojčíslo, navíc s přílohou o zdraví, a tak věříme, že si v Xantypě každý něco najde.
 

Zpěvák Richard Müller

Zpěvák Richard Müller

Hrajem trošku na gitare

Potkala jsem muže, který nepředstírá. Náladu ani svěžest. Nehází kolem sebe combackovými úsměvy. Vždycky si žil svoje a hudba byla na prvním místě před tím, co na něj kdo vytáhne nebo co na sebe prozradí sám. Neptala jsem se ho na drogy ani na deprese – Richard Müller o nich mluvil mockrát. Neptala jsem se ho na rozchod s manželkou, ani jsem z něj neždímala jeho vztah s Ivou Bittovou. O tom všem už mluvil i zpíval. Neptala jsem se na jeho slavného otce, herce Vlada Müllera, v Československu svého času známého hajného z dětského seriálu ZELENÉ ÚDOLÍ, ani na těžké zdravotní období, které má za sebou.

XANTYPA 7-8/10

XANTYPA Číslo 7-8/10

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne