XANTYPA 6/14

Zdenek Primus

a Psychedelia ve vizuální kultuře beatového věku 1962–1972

Herec Pavel Zedníček

Herec Pavel Zedníček

Kurňa, kdo to je?

Nebudu zastírat, že se známe. Při našem mládí kupodivu už dost dlouho. Narodili jsme se ve stejném roce, maminky nás shodně pojmenovaly; na Pavlovo herectví jsem velký fanda, dokonce tvrdím, že především filmoví autoři a režiséři mají z jeho možností a schopností ještě co rýžovat. Vždy se těším, když se s ním můžu sejít a nechat se oblažovat tokem jeho spontánní a vtipné výřečnosti. V čase, kdy už venkovní teplo umožňuje sedět před pohostinskými podniky na chodníku, na něho čekám před Fast Foodem Just Bagel, jehož je spolumajitelem.

Delfíní skotačení

Téměř každý viděl delfína. V akváriu či na své cestě Středozemním mořem.
Někdo měl štěstí a viděl pět kytovců najednou, ti nejšťastnější dokonce i dvanáct delfínů! Slyšeli jste, že existují skupiny čítající i sto kusů? Dvě stě? Či více?
Zavedu vás do míst v Indickém oceánu, kde můžete potkat stáda mající běžně tři tisíce delfínů.

Obelisk na náměstí Svornosti v Paříži

Obelisk na náměstí Svornosti v Paříži

V Muzeu námořnictví na náměstí Trocadéro v Paříži probíhá do 6. července výstava o převozu a instalaci egyptského obelisku na náměstí Svornosti (place de la Concorde) v letech 1829 až 1836.

Bratři Čapkové a vila na Vinohradech

Na konci tiché uličky na Královských Vinohradech stojí prostorně vyhlížející dvojvila obrostlá psím vínem, postavená podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Právě sem se v roce 1925 z bytu na Kampě přestěhovali Josef a Karel Čapkové. Propleteni pavučinou mimořádného sourozeneckého citu zde žili a tvořili v naprosté symbióze, až do Karlovy smrti.

Bůh je Brazilec. A fotbalista?

Brazílie bude hostit 20. mistrovství světa v kopané

Láska. Vášeň. Náboženství. To je pro Brazilce fotbal. Stav duše. A teď? Znásobeně! Po každoročním gejzíru samby, masek, průvodů a alegorických vozů, jimiž obrací zemi naruby tradiční karneval, vyhlížejí teď cíl ještě závratnější – karneval s fotbalovým míčem. Mistrovství světa, které se od června do července koná znovu v zemi fotbalu zaslíbené. V Brazílii.

Výtvarník Ivan Pavle

Výtvarník Ivan Pavle

A jeho imaginární biosféra

Když jsem před mnoha lety chodívala okolo toho bratislavského tajuplně vyhlížejícího domu, měla jsem pocit, že v něm nejspíš straší. Něco mě nutilo vzít za kliku a vejít. Přesvědčit se, co se tu vlastně skrývá. Netušila jsem, že ateliér a v něm nevídaná krása v monumentálních obrazech, plastikách, kresbách, ilustracích a objektech výtvarného umělce Ivana Pavleho.

Rusko vede nevyhlášenou válku proti Ukrajině

Ruské bombardéry křižující prostor nad Severním mořem a zadržené stíhačkami Dánska, Nizozemska a Velké Británie; odhalení pomníku sovětským „internacionalistům a mírotvorcům“ z roku 1968 v Praze, za účasti (ne)komunistického senátora; „osvobozený“ Krym; města jihovýchodní Ukrajiny, která se vymkla kontrole ústřední vlády v Kyjevě; Kreml vyzývající sousední země k diskusi o „redefinici hranic“ (rozuměj: ve prospěch Ruska). Co se to proboha děje? Nemáme se všichni třást strachy?

Čo bolo, bolo, lidská práva už nás nezajímají. Havel vygumován

Unikají odposlechy, policie dupe v mešitě. Ekonomická diplomacie místo Tibetu

Některé změny nejsou vidět, a přece jsou podstatné. Dlouho nebylo patrné, jak se potichu mění ministerstvo zahraničí. Jak se obrací směr, kterým se ubírá naše zahraniční politika. A najednou čteme společné prohlášení Číny a Česka a nestačíme zírat: Česká republika nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě. – Nejen v Číně (a Tibetu) jde o lidská práva, o svobodu občanů. U nás také.

Co se děje… v New Yorku

Gittermanova Gallerie na 54. ulici představuje posledních dvacet let fotografické výstavy mapující současnou scénu i historii média. Na několik týdnů teď ověsila své zdi barevnými fotografiemi Adama Bartose (1953), který zachytil estetiku světa závodních aut, nánosů motorového oleje a technologie, která umožňuje burácení vozů na kratších tratích mezi New Yorkem a Novým Mexikem. Ukazuje svět mužů, kteří se pohybují mimo viditelný vzorek sponzorovaných stájí a dotovaných závodníků a jejichž odměnou za závod je jen zvýšená hladina adrenalinu. Detaily aut a motorů, akcentované nočním snímáním, otvírají návštěvníkům mnohovrstevnatý a poetický svět kovu a benzinu. Podle legendy sahá historie těchto závodů do období americké prohibice ve dvacátých letech minulého století, kdy výrobci alkoholu uháněli prázdným nočním městem se zásilkou pro spřátelené bary. Bartos je autorem několika fotografických knih a jeho práce jsou ve sbírkách významných muzeí v USA.

Co se děje… ve Vídni

Z pokladů depozitáře Albertiny

Prestižní galerie Albertina v historickém centru Vídně nabízí do 29. června jedinečnou výstavu mistrovských děl v kontextu napínavého životního příběhu svých zakladatelů – vévody Alberta Sasko-Těšínského a rakouské arcivévodkyně Marie Kristýny.

Co se děje… na Slovensku

Slovenské národní muzeum připravilo pro své návštěvníky výstavu popisující historii a proměny židle v průběhu staletí nazvanou NA ČEM SEDĚLA EVROPA. Představuje více než sto zajímavých kusů z celého kontinentu vyrobených od 16. století až do 30. let minulého století. Mezi nejcennější exponáty patří židle ze soupravy Zlatého salonu, který objednala císařovna Marie Terezie pro svou dceru Marii Antoinettu u slavného pařížského nábytkářského mistra Georgese Jacoba. Vystavený nábytek pochází ze sbírek muzeí SNM.

O čem se mluví… na Moravě

Ke stému výročí narození legendárního ilustrátora Vojtěcha Kubašty (1914–1992) uspořádali v brněnském Letohrádku Mitrovských přitažlivou výstavu, prezentující jeho dílo od klasických grafických listů a ilustrací až po oblíbené panoramatické pohlednice a především prostorové knížky pro děti. Původní profese architekta vtiskla Kubaštovu vidění výjimečný smysl pro prostor. Trvá do 29. června.

O čem se mluví… v Čechách

Chantal Poullain & Trio Štěpána Markoviče. „V divadle hraju různé postavy a příběhy, ale v šansonech jsem to já, Chantal, která chce něco sdělit.“ Základem jejího repertoáru jsou písně, které proslavila Juliette Gréco či Serge Gainsboug, dva texty si napsala Chantal sama a zhudebnil je Dan Fikejz. Pro koncertní provedení všechny skladby upravil jazzový saxofonista Štěpán Markovič, který si také zazpívá v duetu CO S NÁMI BUDE DÁL, který Chantal původně nazpívala s Oldřichem Kaiserem. V rámci cyklu REBELUJÍCÍ DÁMY ČESKÉ HUDBY můžete koncert navštívit 4. června v Městské knihovně na Praze 1.

Michaela Gübelová 6/14

Vážení a milí, v poslední době jsem párkrát vyjela z Prahy a při té příležitosti se dívala po trafikách, kde mají Xantypu a kde chybí. Byla jsem v Mariánských Lázních – asi po dvaceti letech. Město je to kouzelné, krásně opravené, ale protože zřejmě ještě nenastala sezóna, bylo téměř liduprázdné. I místní obyvatelé ho označovali jako město duchů.

XANTYPA 6/14

XANTYPA Číslo 6/14

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne