XANTYPA 5/12

Režisér Viliam Poltikovič

Režisér Viliam Poltikovič

Když Amazonie promluví

 Znojemský rodák, dokumentarista Viliam Poltikovič, točí převážně filmy s duchovní tématikou.

Výročí Karel May

Čaroděj z Krušnohoří

Kdo tak intenzivně pronikl do duší čtenářů i čtenářek?

Herečka Helena Dvořáková

Herečka Helena Dvořáková

Jsem vášnivý člověk

 Helena Dvořáková bojuje na obrazovce proti zločincům v seriálu KRIMINÁLKA ANDĚL se střídavým úspěchem, avšak na celé čáře zvítězila divadelní rolí Ysé, za kterou letos dostala Cenu Divadelních novin, Cenu Alfréda Radoka i Thálii.

Barbora Závadová ve svém živlu

Barbora Závadová ve svém živlu

 Do Ostravy jsem přijel jedno časné odpoledne. Přesto to vypadalo, jako by se už mělo šeřit, město jemně hladily třásně nízko zavěšených mraků a drobně mžilo. Zachmuřené světlo zalilo i plavecký bazén, kde jsem se snažil zachytit ladné mistrovství, s nímž se Barbora Závadová pohybuje v jiném živlu. Zdráhám se říci, že plave jako ryba ve vodě, protože pod hladinou to vypadá, že bazén prořízlo torpédo.

Ženy a čaj

Ženy a čaj

 Kalpana Rai sedí tiše v malé místnosti v továrně na čaj Jun Chiyabari a připravuje čaj k testování. Jak nalévá horkou vodu do hrnečku, sluneční paprsky dopadají na její tvář. Rai hlasitě usrkne a usměje se, zatímco její šéf přihlíží a trpělivě čeká na její názor.
„Je dobrý,“ říká Rai a hledí na šálek čerstvě vyluhovaného černého čaje. Znovu se napije a dodá: „Ano, chutná mi, povedl se.“ Její šéf přitaká a s úsměvem ji popichuje: „Nestyď se, mluv nahlas.“

Scénárista Štěpán Hulík

Scénárista Štěpán Hulík

O Janu Palachovi a normalizaci

 Je mu sedmadvacet a podle jeho scénáře natáčí světově proslulá polská režisérka Agnieszka Hollandová film HOŘÍCÍ KEŘ o sebeobětování se Jana Palacha a postupující „normalizaci“ naší společnosti.

Arcibiskupský palác v Olomouci

Arcibiskupský palác v Olomouci

 Rezidence olomouckých arcibiskupů se přesně před rokem, poté, co byla velkoryse zrekonstruována, poprvé v historii otevřela veřejnosti.

Martin Kameník

Martin Kameník

Bezkorupce.cz

 Martin Kameník je nepřehlédnutelná postava. Hubeného třicátníka prodlužují navíc dredy do výšky skoro dvou metrů.

Démoni Namibie

Démoni Namibie

O této rudé zemi bylo už napsáno tolik, že se jen stěží hledá nový příběh. Není snad člověka, který by navštívil tuto krajinu a nezamiloval si ji. I když znám dva, kteří ji bytostně nenávidí – prvnímu ukradli fotoaparát, druhý dostal nejtěžší formu malárie.
Já zatím procházím bez velké újmy. Myslel jsem, že budu jen fotografovat, náhoda však narýsovala vše jinak. Najednou tu bylo tolik slz, smutku a pláče, prolínajících se se smíchem, že mi nestačilo pomyslné pero, abych vše zaznamenal.

Odposlouchávám, odposloucháváš, odposlouchává

 Čtu v Respektu potěšitelnou zprávu, že BIS má tři tisíce odposlechů pana Janouška a pak řady dalších. Co by mohlo být lepší zprávou? Jedině snad, že jich BIS má třicet tisíc, z toho by se daly použít mnohé odposlechy i proti spoustě dalších politiků, manažerů, kmotrů i jiných osob hodných zájmu.

Klaussystém naboural

Šmírování, odposlouchávání a vydírání nahrazuje debatu. Vláda se potácí

 Všichni odposlouchávají všechny. Šílený svět. Můžeme ho nazvat ABL SVĚT. Nebo VV SVĚT. Nebo BÁRTA SVĚT. Ne, že by tvůrce dnešních Věcí veřejných Vít Bárta vymyslel odposlouchávání. To je tu dávno.

Co se děje… v New Yorku

 Výstavu umělce, jehož dílo je známé více než jeho jméno, otevřelo Brooklynské muzeum. Obrazy Keitha Haringa z raného období 1978–1982, kdy byl chráněncem Andyho Warhola, jsou zároveň melancholickou připomínkou toho, jak otevřeným a progresivním městem New York v sedmdesátých a osmdesátých letech byl.

Co se děje…  v Paříži

Co se děje… v Paříži

 Francouzské Musée d’Orsay si vytyčilo ambiciózní plán: v obsáhlých retrospektivách představit významné malíře druhé poloviny 19. století. Po Claudu Monetovi a Edouardu Manetovi nyní přišel na řadu Edgar Degas. Monografická výstava DEGAS ET LE NU seznamuje návštěvníky s umělcovou inovativní koncepcí těla a tělesnosti.

Co se děje… ve Londýně

Co se děje… ve Londýně

 V době, kdy mířila květnová Xantypa do tisku, začal platit pro zhruba šest milionů britských domácností na jihu a východě země striktní zákaz kropení zahrad, mytí aut a napouštění bazénů. Po dvou mimořádně suchých zimách se snížila hladina vody v nádržích v povodí Temže pod kritickou úroveň.

Co se děje… ve Vídni

Co se děje… ve Vídni

 Prestižní vídeňskou galerii Albertina zaplnila díla světoznámých impresionistů. Výstava navazuje na velký impresionistický projekt z roku 2010 a v mezinárodním měřítku je výjimečná, protože se jedná vůbec o první výstavu ve světě, která se věnuje výlučně tomuto tématu.

Co se děje… na Slovensku

Co se děje… na Slovensku

 Košické hudební jaro (3. – 31. 5.) patří k nejstarším a nejvýznamnějším hudebním festivalům na Slovensku. Jeho 57. ročník opět uvede špičkové domácí a zahraniční dirigenty, sólisty i soubory.

O čem se mluví… na Moravě

O čem se mluví… na Moravě

 Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě připravuje muzikál Sázky z lásky (Guys & Dolls) autorů Abe Burrowse, Jo Swerlinga a Franka Loessera. Od prvního uvedení na Broadwayi v roce 1950 patří k evergreenům muzikálových scén. Režisérem a scénografem české premiéry, která se uskuteční 10. května, je Šimon Caban.

O čem se mluví… v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

Věra 68
Sedm zlatých a čtyři stříbrné olympijské medaile. Po strhujícím úspěchu na olympiádě v Mexiku v roce 1968 se Věra Čáslavská stala druhou nejpopulárnější ženou planety (hned po Jacqueline Kennedyové).

Michaela Gübelová 5/12

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
malá vzpomínka: Je rok 1945 a 4. května vydává generál Patton rozkaz zahájit útok na západní Čechy. V ulicích Plzně se americké tanky objevily 6. května 1945 kolem osmé hodiny ráno.

Režisér a herec  Miroslav Krobot

Režisér a herec Miroslav Krobot

Nechci dělat ověřené věci

 Dělat rozhovor s Miroslavem Krobotem není jednoduché. Vyloženě cítíte, že se do něj nehrne, medializace je mu ukradená, ale co se dá dělat, svět si žádá informace. Vždyť už jsem všechno řekl, prohlásil v úvodu jaksi odevzdaně a já ho chápal. Co nového má člověk po pár rozhovorech říkat. A tak jsme, vedle obvyklých informací ze života, probírali dojmy, pocity, atmosféry a různá tápání. A ještě jedna věc je důležitá – hodně jsme se nasmáli. A tak prosím čtenáře, aby smích cítil všude, kde to jen jde.

XANTYPA 5/12

XANTYPA Číslo 5/12

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne