Politikem proti své vůli (Andrej Babiš)

Ve společnosti se mísí napětí a lhostejnost. A máme novou, zcela jinou vládu

Než jsme se po volbách dočkali nové vlády vzešlé z voleb, uběhly tři měsíce. Celkem 204 dny zemi spravoval Zemanův nelegitimní kabinet vedený premiérem Jiřím Rusnokem, který neměl důvěru sněmovny. Tuhle ošklivou epizodku máme za sebou. A co na nás číhá, co máme před sebou? Jaká v Česku panuje atmosféra? Co můžeme od nového kabinetu čekat?

Vláda se od svých předchůdkyň zásadně liší. Tvoří ji dvě „starostrany“ (sociální demokraté a lidovci) a nové hnutí ANO Andreje Babiše. Víme, že ČSSD nepatří Bohuslavu Sobotkovi. Víme, že KDU-ČSL nepatří Pavlu Bělobrádkovi. A zároveň víme, že ANO v podstatě patří Babišovi, jako mu patří Agrofert. V dalších měsících či snad rocích bude velice záležet na tom, jestli Babiš bude brát vládu stejně, jako bere svůj Agorfert. Jestli to bude jeho vláda. Do chatu na facebooku už po svém jmenování ministrem financí napsal: „Určitě se vrátím do Agrofertu, doufám, že to rychle uběhne. Jsem politikem proti své vůli.“
ANO je jiné, než byly Věci veřejné Víta Bárty. Protože Babiš je naprosto jiný než Bárta. Novinář Miroslav Motejlek o Babišovi nedávno řekl v Reflexu: „V dějinách demokracií není obdobný případ, že by tak bohatý člověk s tak diverzifikovaným byznysem v rámci hospodářství měl takovou politickou moc.“ To je přesně ono: miliardář, majitel impéria Agrofert, majitel několika klíčových médií a zároveň motor. Všecko dohromady je to hodně silné, hodně jiné a hodně nebezpečné. Ještě jednou Motejlek o Babišovi: „Koncentrace moci v rukou jedince je tak obrovská, že nikdo neví, ani on sám, k čemu to může vést.“
Nejde jen o Babiše. V Česku je už dlouho cítit silné napětí. Někteří politici s tou výbušninou umějí perfektně pracovat. Miloš Zeman ji použil ke svému zvolení. Ale rozhněvané voliče neuspokojil. Nic moc se nezměnilo. Teď tedy nastupuje vláda, která by měla věci měnit, která by ráda dokázala, že to jde jinak. Ale znáte to, jevy jako korupce, klientelismus, slabý stát, málo funkční policie, lhostejnost velké části veřejnosti, ty nezmizí v řádu měsíců, dokonce na to nemusejí stačit ani roky. Napětí poroste dál.

Prezident by rád mogula za kamaráda
Pár slov k vládě. Potáhne ji premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš, dva naprosto odlišné světy. Pro Babiše je život byznys. Je zvyklý řídit (údajně prakticky zcela sám), rychle rozhodovat. Sobotka vede léta politické války i pidiválky ve své straně i mimo ni. Sám toho mnoho nerozhodne. Jeho ministři neobrážejí ani tak jeho vůli, jako je tomu u Babiše, nýbrž jeho snahu udržet se v čele ČSSD. Typický příklad: nový ministr vnitra Milan Chovanec. Sobotku zradil, těsně po volbách jel do Lán na schůzku se Zemanem. Plánovali tam svržení předsedy ČSSD. Jakmile se ukázalo, že Sobotku podporují „obyčejní lidé“, Chovanec přeběhl zpátky. Za to se nyní stal ministrem vnitra. A je fuk, že „vystudoval“ plzeňská práva za devět měsíců. Prostě je to politický kšeft. Chovanec Sobotkovi pomohl porazit Zemana a navíc mu dává hlasy sociálních demokratů ve svém kraji.
V Sobotko-Babišově vládě najdeme několik slušných ministrů. Vyčnívá kněz Daniel Herman. Jeho úroveň, vzdělání, neobyčejná slušnost, nemstivost, snaha vidět lidi pokud možno z té lepší stránky. Za KDU-ČSL bude řídit kulturu, tedy nesilové ministerstvo. A přece je cenné, že se takový člověk vůbec může ocitnout ve vládě. Velmi dobře vypadá i ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO). Od první chvíle je patrné, že ministerstvu rozumí, že ho nejspíš dobře zvládne, dokonce dost možná v náš prospěch.
Slušný je také ministr vojáků Martin Stropnický (ANO). Přesně tohle bylo potřeba – zbavit resort lidí spjatých s armádními zakázkami. Otázkou je, zda herce a diplomata zelený moloch nesemele. Jako kvalitní profesionálka působí ministryně spravedlnosti Helena Válková. Její první krok: vzala zpět stížnost pro porušení zákona, jež se týkala Pavla Tykače a vytunelování CS Fondů v roce 1997 (1,2 miliardy korun) a kterou podala její předchůdkyně Marie Benešová (ČSSD). Jinými slovy Tykač snad soudu neunikne.
Platí ovšem, že klíčovou figurou vlády je Babiš. Zájmy jeho Agrofertu jsou obrovské: chemie, potraviny, zemědělství, lesnické firmy, média. Nyní dostal do rukou finance státu. Bude mít vliv na firmy jako ČEZ. Bude mít informace o tocích peněz (pod ministerstvo spadá Finančně analytický útvar). Mogul se stal ministrem. Všimněme si – Babišovi nadbíhá i jinak nezkrotitelný Zeman. I on by stál o jeho přízeň. Odpustil mu lustrační osvědčení…

Celý názor Martina Fendrycha si přečtete v tištěné Xantypě.....

Martin Fendrych

XANTYPA 3/14 - výběr z článků

Herec Roman Zach

Herec Roman Zach

Do rozhovoru se mu moc nechtělo. Roman Zach novináře „nemusí“ a sebe i rodinu drží stranou „společenských akcí“, ze kterých žije bulvár. Xantypa od něj dostala výjimku. A tak když skončila projekce nového českého filmu FAIR PLAY, v němž hraje, mohla jsem se ptát. Chvíli trvalo, než jiskřička důvěry – tak důležité pro zajímavý dialog – přeskočila. Ale pak bylo čemu naslouchat i čemu se zasmát. Má zdravý odstup od toho, čím a v čem žije, ale i nepřehlédnutelný smysl pro humor, což je vzácná kvalita u muže, který má oprávněný důvod podlehnout pocitu vlastní jedinečnosti.

Miloš Forman – 82

Miloš Forman – 82

Kdysi dávno (v květnu tomu bude 50 let) jsem se díky jedné povídce potkal s Ivanem Passerem. A Ivan mě seznámil s Milošem Formanem. Ten tehdy bydlel kousek od řeky v Náplavní ulici, a když jsme přišli, zrovna vařil snad tři kila hovězího a trochu jsme dostali. S křenem. Postupně jsem se seznámil se všemi z oné nové filmařské vlny, díky Ivanu Passerovi vlastně vznikla povídková kniha Štěstí, kterou – jak si Ivan myslel – by bývali chtěli natočit po Perličkách.

Spisovatel Dan Brown, peklo a bohyně

Spisovatel Dan Brown, peklo a bohyně

Dan Brown se podle časopisu Time stal roku 2003 jedním z nejvlivnějších lidí na světě, protože v knize ŠIFRA MISTRA LEONARDA předložil čtenářům otázky, týkající se základních křesťanských dogmat, čímž vyvolal velkou odezvu. Nakladatelství Argo vydalo v roce 2013 další Brownovu knihu: INFERNO. Ani zde autora neopustila záliba v kladení provokativních otázek. Když Dan Brown přijel v lednu 2014 do Prahy, aby osobně podpořil prodej románu, naskytla se možnost vstoupit do jiskrné diskuse. Odpovědi osvěží zamyšlení nad fenoménem bohyní v Brownově tvorbě a nad jeho vztahem k nim.

Marie Nováková – dívka ze stokoruny

Marie Nováková – dívka ze stokoruny

První stokorunová státovka Československé republiky byla vydána 14. ledna 1920 podle zákona ze dne 10. dubna 1919. Slavné panorama Hradčan s Karlovým mostem je na ní ohraničeno dvěma oválnými obrazy dívek v národních krojích.

Rok Karla Kryla

Rok Karla Kryla

Písničkář, jehož songy měly sílu „pohnout dějinami“. Symbol protestu proti okupaci v srpnu 1968, posrpnového exilu i vzdoru. Malý hloubavý muž s křehkou neklidnou duší pod zdánlivě tvrdou skořápkou věčného rebela. Básník s kytarou. Karel Kryl.

Lovci žiraf

Lovci žiraf

Jihoafrická republika, soukromý park Balule. Včera jsme měli velké štěstí. Každý, kdo fotografuje divoká zvířata, ví, že jakmile se po týdenním trápení v rozhrkaném džípu naskytne příležitost, jako nám včera, a neuchopí ji pevně za pačesy, má jít raději fotit mravence. Ti neutečou a jsou všudypřítomní.

Herečka Juliette Binoche padesátiletá

Herečka Juliette Binoche padesátiletá

Jednou z nejoblíbenějších a nejuznávanějších francouzských hereček v posledních dvou desetiletích je Juliette Binoche, laureátka nejprestižnějších cen – amerického Oscara, evropského Félixe, francouzského Césara, berlínského Stříbrného medvěda a britské ceny BAFTA. Letos 9. března oslaví 50. narozeniny.

Tančící dům žije!

Tančící dům žije!

V Tančícím domě byla otevřena nová Pop Up Gallery. „Mým dlouhodobým cílem je podporovat mladé české umělce. Bylo proto samozřejmým krokem, že část prostoru v Tančícím domě poskytneme právě jim. Přál bych si, aby se Tančící dům stal v budoucnosti místem, kam bude veřejnost chodit obdivovat progresivní české umění a nové trendy v oblasti designu,“ vysvětluje Václav Skala, nový majitel Tančícího domu, a vrací se tak k původní myšlence kulturního domu, kterou koncipoval architekt Vlado Milunič v souznění s Václavem Havlem. Jenže tato představa hned vzala za své, neboť investor v nové reprezentativní budově zřídil kanceláře. Nyní konečně Tančící dům ožil a kromě nádherných pohledů na Prahu si návštěvníci mohou prohlédnout i prostory veřejnosti dosud nepřístupné a v nich umělecká díla Galerie Art salonu S.

Ukrajina rozpolcená mezi Východem a Západem

Když loni 21. listopadu ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vyhlásil, že nepodepíše asociační dohodu s Evropskou unií a místo toho přijme nabídku výhodného úvěru z Ruska, vypukly v hlavním městě Kyjevě masové protesty. Navzdory předpokladům, že s nadcházejícími mrazy ustanou, nabíraly protivládní demonstrace na síle a z kyjevského náměstí Nezávislosti (ukrajinsky Majdan Nězaléžnosti) se postupně rozšířily do dalších částí země, zejména na proevropský západ. Takzvaný Euromajdan dnes představuje nejrozsáhlejší protivládní mobilizaci od vzniku nezávislé Ukrajiny v roce 1991.

Co se děje… v New Yorku

Na molech číslo 92 a 94 se první březnový týden koná největší výtvarná přehlídka New Yorku, která prostřednictvím dvou set vystavujících umělců představí to nejvýznamnější z posledního roku. Jedním z letošních témat je současné umění Číny. A několik malých newyorských veletrhů umění, na nichž lze vidět dosud nespatřené mladé umění, které se díky nim dostává k hladovým newyorským očím těsně po jeho dozrání.

NÁZORY Martina Fendrycha - výběr z článků

Vítejte v Česku, v době postliberální, kdy vládnou emoce a fakta ztratila význam

Vítejte v Česku, v době postliberální, kdy vládnou emoce a fakta ztratila význam

V sobotu 21. října skončily sněmovní volby a skončila doba, jež začala v listopadu 1989. Skončilo údobí liberální demokracie, smeteny byly zbytky „Havla“ v české politice. To není přehnané tvrzení, ale fakt. Co přichází, zatím není jasné, musíme si počkat. Jistě víme, že voliče oslovují vůdci s autoritářskými sklony, kteří „to vezmou pevně do ruky“, neradi se dohadují s druhými, a panují.

Rok 2016

Rok 2016

Facebook a Twitter, krásné nové drogy, jež dokonale uspokojují naše touhy

Dalajláma ukázal, kdo je kdo v Česku

Dalajláma ukázal, kdo je kdo v Česku

Podivuhodné, co dokáže ve světě sázejícím na ekonomickou a vojenskou moc jeden jediný člověk, přitom žádný Bill Gates, ani velitel ozbrojených šiků, muž nedisponující „světskou“ mocí, ale jen a jen svou duchovní výbavou a pohnutým osudem. Do Prahy přijel 14. dalajláma Tändzin Gjamccho, buddhista žijící od dětství v exilu, nejvyšší tibetský duchovní vůdce. Jeho Svatost. U jiného by to přízvisko vyvolávalo posměch; u dalajlámy ne. Proč? Vyzařuje z něj pokoj? Nebo proto, že i náš většinově „pohanský“ svět v skrytu duše po „svatosti“, po něčem jiném, nesvětském, prahne?

Náckovatíme. Není to legrace.

Náckovatíme. Není to legrace.

Babiš veřejně popřel holokaust, koncentrák v Letech. Zeman zas vydává knihu Tato země je naše. A přece nejsme Zemanlandem.

Jsme šestá nejbezpečnější země světa. Bojíme se ale jako šestá nejriskantnější

Léto v Evropě nepřineslo klid. Množí se útoky teroristů a jimi inspirovaných šílenců. Německo nese ataky statečně. U nás vyvolávají paniku, prudké politické odezvy. Jako by se to dělo v Česku. Běžně se u nás dává rovnítko mezi muslimské uprchlíky a teroristy.

Polibky smrti, vytěsněný Šlachta a církevní restituce jako zbraň proti Sobotkovi

Přibývá střetů mezi ANO a ČSSD i dalšími stranami. Viděli jsme to na protikuřáckém zákonu. Sice vládní návrh, ale poslanci Andreje Babiše ho nechali padnout. Nejspíš někde vzadu číhaly krajské volby. Za jednatřiceti „anoisty“, kteří hlasovali proti, nebo se zdrželi, může stát představa, že zákaz kouřit lidé v hospodách na vesnici neberou.

Hledá se prezidentský kandidát. Značka: Abychom se za něj nemuseli stydět

 Zajímavé, jak se najednou vynoří téma, prodere se na povrch, vybublá. Tak nyní oživla debata, kdo bude za rok a tři čtvrtě kandidovat proti Miloši Zemanovi. Jakkoli nežijeme v prezidentském systému, stále ještě jsme parlamentní demokracií, stejně má hradní pán velký význam. Dokonce dokáže přitáhnout pozornost voličů k politickému tématu, přímé volbě, a to je co říct. Protože zájem o politiku u nás upadá.

Nová česká zahraniční politika: Klanění se Si Ťin-pchingovi místo lidských práv

Nová česká zahraniční politika: Klanění se Si Ťin-pchingovi místo lidských práv

Člověk fyzicky cítí, jak se mu svět mění pod nohama. Není to změna, jakou jsme zažili na konci roku 1989. Je méně žádoucí, globální. V takové době záleží na pružnosti, na gruntu, z kterého jednotlivci vycházejí, na jejich víře a odhodlání. Na naladění. Přijmeme změny? Odmítneme? Jsou tak masivní a tolik nás přesahují, že nemáme sílu je odmítnout. Buď je přijmeme, nebo nás semelou.
Změn je mnoho: sílící Rusko, které touží po bývalé imperiální slávě. Zběsilost tzv. Islámského státu a džihádistů. Pohyb milionů uprchlíků. Tající ledovce a stoupající hladiny oceánů. A změny v Evropě, kde se právě nyní rozhoduje, jestli zůstane jedním kooperujícím celkem, nebo se znovu rozpadne do uzavřených národních celků. Přitom rozpad je cestou do minulosti. V Evropě je cítit i jakási únava z přepychu, únava z demokracie. A přece pořád platí, že žádný lepší státní systém nemáme. Vzdát se demokracie znamená vzdát se svobody. Divné, ale i ta jako by se lidem u nás za dvacet šest let od revoluce přežila.

Rozhněvaní Slováci volili. Na výsledku se podílí korupce i rozkladná propaganda.

Slováci si zvolili novou národní radu. Nezůstal kámen na kameni. Smer Roberta Fica prohrál, i když vyhrál. Nacionalisté a fašisti vyhráli, i když nejsou první. Přijde tahle neonacionalistická vlna taky k nám? Máme s tím počítat? Andrej Babiš se na volby těší. Rád by, aby se volilo už v červnu 2017. Zřejmě si je jist, že vyhraje a kabinet bude sestavovat on. Ústava, čtyřleté funkční období vlády ho příliš nezajímá. Stát vnímá jako firmu a výměnu klíčových postů v Agrofertu si přece taky organizuje po svém. (Chápejme: stát zřejmě vnímá jako „svoji“ firmu, i když slůvko „moje“ zatím nepoužívá.)

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 3/14

XANTYPA Číslo 3/14

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne