XANTYPA 3/12

Výročí  Nataša Gollová

Výročí Nataša Gollová

CO SU? JÁ SU VÍLA!

 Nechce se věřit, že 27. února letošního roku už uplynulo sto let od narození herečky, jejíž filmy, hlavně komedie, patří stále mezi nejoblíbenější. Když jí přál ještě k dožitým pětasedmdesátinám Miroslav Horníček, napsal: „Můj milý bože – to je let! Čím jste nám byla? Obrazem mládí – ať už jste tropila hlouposti či podědila hotel.“

ANKETA

Vaše názory nás zajímají! Zapojte se do naší ankety a ovlivněte Xantypu!

Malířka a nakladatelka Klára Trnková

Malířka a nakladatelka Klára Trnková

Dcera Jiřího Trnky, akademická malířka Klára Trnková, jde v tatínkových stopách. Maluje obrazy a před pěti založila nakladatelství, v němž chce postupně vydat všechny knížky, které ilustroval.

Jiří Trnka

Jiří Trnka

BROUČCI, PÉRÁK A SS, ŠPALÍČEK, BAJAJA, STARÉ POVĚSTI ČESKÉ, POHÁDKA O KVĚTUŠCE A JEJÍ ZAHRÁDCE, DVA MRAZÍCI, OSUDY DOBRÉHO VOJÁKA ŠVEJKA, ZAHRADA – to jsou jen některé z mnoha knížek a loutkových a animovaných filmů, které ilustroval a vytvořil Jiří Trnka. Narodil se před sto lety, 24. února 1912.

Tetování

Tetování

Jedná se o fenomén, který prostupuje všemi kontinenty. Tetování se vyskytuje v mnoha kulturách a má širokou škálu významů. Pokrývá části kůže nebo celé tělo. Jeho počátek můžeme najít už před pěti tisíci lety u pravěkého člověka Ötziho.

Herec Juraj Kukura

Herec Juraj Kukura

A co že už se mnou mluvíte o smrti?

„Jsem jediný žijící herec, o kterém byla napsána hra“, říká Juraj Kukura a má pravdu. V jedné z událostí divadelní sezony na vás z jeviště Činoherního klubu v Praze chrlí strhující lamentace? svého pozoruhodného života a letitých zkušeností z divadla. Hercovy osobní prožitky inspirovaly Matěje Čičváka k napsání hry KUKURA, kterou v jiném obsazení a režii inscenují také v bratislavském divadle Aréna, jemuž herec deset let řediteluje. A za svého pražského KUKURU se také právem dostal mezi tři činoherce nominované na Cenu Thálie.

Oštěpařka  Barbora Špotáková

Oštěpařka Barbora Špotáková

Diváci mi přidají sedm metrů

Barbora Špotáková se na olympiádu těší, protože se před diváky vybičuje k mnohem delším hodům než na tréninku. Trémou netrpí, říká: „Když něco děláte dennodenně, tak to umíte a není důvod k obavám. Konečně můžu světu ukázat, co jsem se naučila. To je nádherný okamžik, ne chvíle stresu.“ V životě je podle ní nejtěžší najít ideální disciplínu, která vyhovuje vaší povaze, což platí nejen pro sportovce.

Herec Dustin Hoffman

Maratonec úspěchů i trablů

V legendární převlekové veselohře TOOTSIE se nezaměstnaný herec Michael Dorsey uchází o práci a přitom se tvrdohlavě hádá s lidmi, kteří o ní rozhodují. DUSTIN HOFFMAN promítl do této slavné role ponižující zážitky z dob vlastních začátků. Svou postavu zároveň vykreslil jako notorického potížistu, který puntičkářsky diskutuje o každém detailu.

Berlín

Berlín

Chudý, ale sexy

 Berlin – Hauptbahnhof. Herzlich willkommen! Takové přivítání vás čeká, vypravíte-li se vlakem do Berlína. Pětihodinová cesta z větší části Česko-saským Švýcarskem a Polabím má své kouzlo. Jejím završením je příjezd na ohromující hlavní nádraží, které bylo zprovozněno v roce 2006.

Mecenáš Waldes a jeho vršovické poklady

Mecenáš Waldes a jeho vršovické poklady

Největší secesní dům vršovického Čechova náměstí č. p. 262 na nároží ulic Slovinská a Moskevská není sice obzvláště starý, ale doklady o tom, kdo ho dal postavit, někam nenávratně zmizely. Archivy zmiňují firmu stavitele Čápa, která činžovní dům postavila podle návrhu architekta Pštrose v letech 1911 až 1913. Částečně zdokumentovaná historie budovy začíná rokem 1916, kdy se Jindřich Waldes, zakladatel sousední slavné továrny na výrobu galanterního zboží, rozhodl pronajmout přízemí a upravit ho na dnes již neexistující Muzeum šatních spínadel.

Dvě kytary a jedna blondýna

Dvě kytary a jedna blondýna

Modelka Pattie Boydová byla ženou dvou světových kytarových es a zároveň velkých kamarádů: George Harrisona a Erika Claptona. S oběma se sice posléze rozvedla, ale pro oba se rovněž stala nepostradatelnou múzou. Bez milostného citu, který v nich vyvolala, by nevznikly Georgeovy písně jako SOMETHING, IF I NEEDED SOMEONE, FOR YOU BLUE či IT’S ALL TOO MUCH, ani Erikova LAYLA, BELL BOTTOM BLUES a WONDERFUL TONIGHT. Tuctová blondýna, které dal John Lennon zřejmě příhodnou přezdívku Batty Pattie (Praštěná Pattie), má březen spojený hned s několika důležitými životními událostmi. Sedmnáctého (1944) se narodila, druhého (1964) začalo natáčení filmu PERNÝ DEN, při kterém ji poznal George Harrison, a dvacátého sedmého (1979) se konala její svatba s Erikem Claptonem. Tento milostný trojúhelník byl v mnohém zvláštní, stejně jako výjimeční byli jeho mužští aktéři.

Ředitel  David Ondráčka

Ředitel David Ondráčka

Korupce v hledáčku Transparency International

Když se rozhodnete s někým udělat rozhovor, bývá nejtěžší dotyčného sehnat, domluvit si termín a hodinu. S Davidem Ondráčkou, ředitelem české pobočky Transparency International (TIC), všechny tyto provozní složitosti odpadly. V pondělí jsem zaslal e-mail na jeho oficiální adresu a ve středu jsem už seděl proti němu. To neotálení a rychlost mi byly předem sympatické – naznačují otevřenost. A když jsem TIC našel v druhém patře nevábného domu libeňské pošty mezi hernami a zastavárnami, a rozhlédl se po ryze účelově zařízených kancelářích, bylo mi jasné, že tady se za zbytečnosti neutrácí.

O dnešních dětech

Děti se chovají daleko vyspěleji než v době mého mládí. Na příklad v době mého dětství, tedy asi tak v první třídě, jsem byl jeden z mála, kdo aspoň zhruba věděl, co předcházelo jeho zrození (měl jsem moderně uvažující rodiče.)

Bublající země

Protestují rektoři a studenti, ale změny k lepšímu jsou stále vzácné a nejednoznačné

Nedávno jsem mluvil s jedním českým podnikatelem. Má firmu, jež vyrábí stroje, je úspěšná u nás i v zahraničí. Platí obrovské daně. Její majitel mi vyprávěl, jak se přihlásil do výběrového řízení, které vypisuje stát. Byl zhnusen. Zjistil, že i dnes je tendr postaven tak, aby byly vybrány předem určené firmy.

Co se děje… v New Yorku

Co se děje… v New Yorku

Zatímco letní divadelní scéna Centrálního parku bude ještě několik měsíců čekat na světla, herce, i diváky, několik mil jižněji se konal jeden z nejvýznamnějších newyorských divadelních festivalů.

Co se děje... v Londýně

Co se děje... v Londýně

Pokud se chystáte v létě do Londýna na olympiádu a váš pobyt by měl končit v neděli, nenechávejte případné nákupy na poslední chvíli. Obchody mohou mít totiž zavřeno. Ctihodní poslanci britského parlamentu teď řeší, jak upravit zákon z devadesátých let minulého století, který omezuje nedělní prodej v době od 10 do 18 hodin (v obchodech s výměrou nad 30 metrů čtverečních) na pouhých šest hodin.

Co se děje…  v Paříži

Co se děje… v Paříži

MATISSE. PAIRES ET SÉRIES – výstava v Centre Pompidou je očekávanou událostí jarní sezony. Představí kolem šedesáti obrazů a třiceti umělcových kreseb z období 1899 až 1952. Už samotný název evokuje téma výstavy – jsou to různá opakování a variace stejných témat či motivů v Matissově tvorbě, jimiž zakladatel fauvismu systematicky zkoumal samotnou podstatu umění i své vlastní tvorby. Výstava v Paříži (od 7. 3. do 18. 6.) poté poputuje do státní galerie (Statens Museum for Kunst) v Kodani a do newyorského Metropolitan Museum of Art.

Co se děje… ve Vídni

Co se děje… ve Vídni

ABSOLUT WIEN

Muzeum města Vídeň nabízí během března letošního roku nepřehlédnutelnou výstavu s názvem ABSOLUTNÍ VÍDEŇ. Motivací pro její realizaci byla stálá snaha muzea prezentovat nejnovější přírůstky svých sbírek.

Co se děje… na Slovensku

Co se děje… na Slovensku

 Nejen příznivcům české kultury, ale i těm, kteří se zajímají o současné výtvarné umění, je určena retrospektivní výstava malíře, fotografa a pedagoga Antonína Střížka, kterou připravilo České centrum v Bratislavě. Na tři desítky olejomaleb, grafik a fotografií, jež k prezentaci vybral teoretik výtvarného umění Martin Dostál, jsou k vidění v bratislavském Domě umění do 16. března.

O čem se mluví… na Moravě

O čem se mluví… na Moravě

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě zve do Divadla Jiřího Myrona na balet PADAJÍCÍ ANDĚLÉ. Multidisciplinární projekt francouzského choreografa Philippe Talarda s originální hudbou Armanda Amare je inspirován dílem a osobností Jeana Geneta a je poctou „všem dětem narozeným neznámé matce a neznámému otci, bez domova, dětem, které byly opuštěny nebo odmítnuty společností, těm potulujícím se životem“. Premiéra 22. 3. 2012

O čem se mluví… v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

Nová scéna Národního divadla uvádí hru Karla Steigerwalda MÁ VZDÁLENÁ
VLAST inspirovanou osudy politické vězeňkyně Dagmar Šimkové. Ve foyer si
mohou diváci prohlédnout jí věnovanou výstavu RACKOVÉ S KŘIKEM POLETUJÍ
KOLEM MNE, kterou připravila Pavlína Kourová, editorka Xantypy. Dá se říci, že jde o symbolický návrat. Vždyť to poslední, co třiadvacetiletá Dagmar viděla, než za ní zapadla vězeňská vrata v Bartolomějské, byli racci kroužící nad Vltavou u „zlaté kapličky“. Ve vězení strávila čtrnáct let a tito ptáci se pro ni už navždy stali symbolem svobody (do 4. 5.).

Michaela Gübelová 3/12

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, tento editorial bude trochu gratulační. Blahopřejeme Bohdanu Slámovi. Jako první český režisér nás se svým filmem reprezentoval na americkém festivalu Sundance, kam ho pozval sám Robert Redford! Díky Slámovi se naše zemička zase na chvilku zviditelnila. Jsem ráda, že nám začerstva poskytl rozhovor, abychom spolu s vámi mohli nakouknout do zákulisí amerického festivalu nezávislých filmů.

Režisér  Bohdan Sláma

Režisér Bohdan Sláma

Čtyři slunce a mrazivé Sundance

Od DIVOKÝCH VČEL všichni vědí, kdo je Bohdan Sláma. Ten film nenechal nikoho na pochybách, že autorem je talentovaný režisér. Následovalo ŠTĚSTÍ a VENKOVSKÝ UČITEL, filmy oceněné ve světě, i mnoha Českými lvy.

XANTYPA 3/12

XANTYPA Číslo 3/12

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne