XANTYPA 3/11

Abeceda 3/11

Herec Ladislav Hampl

Dvacet osm písmen, dvacet osm slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně abeceda života zpovídaných osobností – si totiž děláte sami.
 

03. 11

Slunce vstupuje do znamení Ryb 19. února v 01.26 SEČ a setrvá v něm do 21. března 00.21 hod. Uran přechází do Berana a rozhodí geopolitickou rovnováhu. Na konci měsíce zapůsobí opozice Jupitera se Saturnem a bude mít na svědomí vyhrocené spory a překotné snahy něco zachraňovat. Politická scéna se tak může proměnit v rejdiště falešných mesiášů. Zvýšené opatrnosti je třeba 13., 21. a 26. – 30. 3. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

Tipy výtvarné umění 3/11

Milena Dopitová, Kde mám první konec?
Galerie města Blanska
26. 2. – 23. 3. 2011
Milena Dopitová se výrazně prosadila na české i zahraniční výtvarné scéně již v 90. letech. Její instalace, videa či fotografie se vztahují k nekončícímu konfliktu ducha a těla s akcentem na ženský pohled na svět. Její ženské sociální cítění se všemi emocemi slabšího pohlaví se objevuje ve všech jejích projektech. V tom nejnovějším nazvaném KDE MÁM PRVNÍ KONEC? se umělkyně zabývá nejrůznějšími každodenními náladami a pocity, pohrává si s metaforickými významy konců a začátků. Instalaci v Blansku tvoří například objekt VČEREJŠEK I ZÍTŘEK NA JEDNOM MÍSTĚ, video KOUZLEM TVÝM ZMĚNIT SE SMÍM a fotografický projekt DUŠE RŮŽE akcentující dojemnou prchavost chvíle. Součástí je rovněž objekt z plátna bez barvy a vůně, který má rozměr, tvar a možná i příběh. Výstava má především vyvolávat v divákovi dnes tak podceňované emoce.

TIPY ROCK & POP 3/11

Arcade Fire: The Suburbs
Třetí album montrealských rockových eklektiků se stalo událostí loňského roku. Chytrá a talentem posvěcená směs v žánrovém záběru ne nepodobná beatlesáckému Bílému dvojalbu či koncepčním deskám Kinks opravdu patří k tomu nejpodivuhodnějšímu v seznamu „nej-nej“ desek 2010. Régine Chassagne, Richard Parry, Tim Kingsbury a především bratři William a Win s příjmením Butler založili Arcade Fire už v roce 2003. Jejich znamenitý debut FUNERÁL nabídl velmi svérázný mix bossa-novy, punku, francouzského šansonu a chytlavých melodií (Arcade Fire byli tehdy pasováni na pokračovatele U2 či Davida Bowieho a Queen). Druhé album NEON BIBLE bylo mnohem rokovější a ve výsledku až příliš apokalyptické. Šestnáct písniček nového alba je jakýmsi prolnutím obou předchozích, navíc jsou sevřeny v příběh, jehož reálie pocházejí z předměstí texaského Houstonu. Lahůdka pro všecky hudební dobrodruhy.

Tipy knihy 3/11

TISÍC A JEDNA NOC
přeložil, poznámkami a vysvětlivkami opatřil Felix Tauer
(Euromedia Group, Praha)
Po Bibli snad nejčtenější kniha, jež vznikala od třetího století na dávných cestách z Indie přes Persii až po Egypt, kde jí v průběhu času, od 12. do 18. století anonymní literáti dali dnešní podobu. Stále znovu čtená a pořád jedinečná, myslím, že ani DEKAMERON oblibu tohoto pestrého sledu vyprávění nejrůznějších žánrů nepřekonal, protože zachycuje téměř nekonečné množství pověstí, legend, bajek, příběhů ze života, často frivolně lechtivých, a také vyprávěných bez pruderie. Král dvakrát podlehl ženské lsti: první byla manželčina nevěra, druhou byla inteligence, fantazie a invence vezírovy dcery Šahrazád, jež rafinovaně prodlužovaným vyprávěním zachránila život sobě a tisíci pannám, jež se měly stát každodenní obětí královy msty. Kompoziční mistrovství prosté – a geniální. V době, kdy stránky novin zaplňují ortodoxní islámští fundamentalisté a teroristé a Evropa s Amerikou jsou udržovány ve strachu před Araby, četba nadmíru potřebná, poutavá a veskrze lidská. Z Tauerova podrobného poznámkového aparátu si osvojíme téměř celý dějinný kontext, z něhož kniha, vlastně knihy vycházejí. Do konce roku máme mít v ruce poslední, osmý díl. Všechny skvostně vydané.

TIPY KLASICKÁ HUDBA 3/11

PARSIFAL
Praha, Národní divadlo, 19. 3. 2011 – premiéra
Operu Richarda Wagnera PARSIFAL nastudoval v Národním divadle dirigent John Fiore, který zde uvedl už celý PRSTEN NIBELUNGŮ. Režii má Jiří Heřman, jenž má pro mystické a symbolistní náměty porozumění, lze tedy čekat událost. V době Wagnerova života měla Praha agilní křídlo wagneriánů, dnes se s jeho dílem seznamujeme spíš vzácně. Parsifal, jinoch vyvolený, dokáže posvátným kopím zachránit očarovaného strážce svatého Grálu a stane se v říši Grálu králem. Parsifala zpívá Alfons Eberz (wagnerovský pěvec mnoha významných scén, včetně Bayreuthu), roli Kundry nastudovala Eva Urbanová.
 

Tipy film 3 /11

CIZINEC
USA 2010
Režie: Florian Henckel von Donnersmarck
Krásná Elise Wardová dobře ví, že má v patách policii, jmenovitě inspektora Achesona ze Scotland Yardu, který řídí velkou evropskou akci na polapení jejího zmizelého milence Alexe Pearce, hledaného kvůli loupeži peněz gangstera Shawa. Proto mladá žena odjede z Paříže do Benátek, přičemž se ve vlaku se seznámí s americkým středoškolským profesorem matematiky Frankem Tupelem, aby pronásledovatele zmátla.

TIPY DIVADLO 3/11

RODINNÁ SLAVNOST
THOMAS VINTERBERG, MOGENS RUKOV
REŽIE: MARTIN FRANTIŠÁK
DIVADLO PETRA BEZRUČE OSTRAVA
Do roku 2011 ostravská divadla skočila doslova po hlavě. Už v polovině ledna uvedlo Divadlo loutek Andersenovo OŠKLIVÉ KAČÁTKO.

Jak jsme připravovali premiéru filmu NICKYHO RODINA

Před třemi lety natáčel můj syn Matěj s tehdy „jen“ osmadevadesátiletým Nickym Wintonem závěrečné scény k filmu NICKYHO RODINA. Natáčení probíhalo v přeplněném sále Kongresového centra a atmosféra byla nabitá emocemi. Malí žáci a studenti vyprávěli Nickymu, jak je jeho příběh inspiroval k tomu, aby nebyli lhostejní a zkusili pomáhat. Nicky je typický Angličan, který málokdy projeví svoje city, ale tehdy se rozplakal a spontánně řekl: „Nikdy jsem si nemyslel, že to, co jsem udělal před sedmdesáti lety, bude mít tak velký vliv, jaký to zjevně má. A když je z toho dneska příběh, který pomáhá lidem žít a tvořit budoucnost, pak je to pro mne velkou odměnou.“ Právě těmito slovy Maťův nový film končí.
 

SPISOVATELKA Ann Radcliffová

Ženský hlas v literatuře je věru mladinký. Zní totiž teprve nějakých tři sta let. Sboru, který dnes nabyl síly mohutného chorálu, předcházely ojedinělé hlásky, hlásící se mezi armádami vzdělaných mužů nesměle o pozornost. Ann Radcliffová byla jedním z nich.

Dáša Zázvůrková

Důležitý není cíl, ale cesta

Herečka a zpěvačka Dáša Zázvůrková o sobě s potěšením říká, že je klaunka. Nemohla by být nejen bez divadla, ale taky bez humoru. Na rozhovor přijela na kole a po něm jela na hodinu tance.
 

Můj mozek mi chrlí nápady, aniž bych ho žádal

Můj mozek mi chrlí nápady, aniž bych ho žádal

Národní galerie, Veletržní palác. Šípkův Arzenal. Přehlídkové sály designérských studií. Designblok. Nová, ale už prestižní galerie DOX. To jsou pojmy, spojené dnes s pražskými Holešovicemi. Výtvarné umění a design se v této, dříve dělnické čtvrti zabydlují s chutí a úspěšně. A právě poblíž DOXu stojí na nároží rušné křižovatky činžák, který díky výtvarníku-workholikovi metamorfoval do galerie.
 

Herec  Al Pacino

Herec Al Pacino

Černokněžník z Bronxu

Svým chraplavým hlasem, zálibou v černém oblečení i řadou svých postav připomíná zlověstného démona. V televizním snímku DOKTOR SMRT (2010), který měl nedávno premiéru na filmovém kanálu HBO, ztvárnil proslulého zastánce eutanazie Jacka Kevorkiana. Detroitského patologa, odsouzeného za asistence při sebevraždách, pojal jako tvrdošíjného zastánce lidského práva na svobodnou volbu vlastního konce. Jinou podobu doteku smrti ukázal v seriálu ANDĚLÉ V AMERICE (2003), kde jako homosexuální právník umíral na AIDS.

Výtvarníci  Erika Bornová a Tomáš Císařovský

Výtvarníci Erika Bornová a Tomáš Císařovský

Cesta bývá podstatnější než její cíl

Poznali se už během studií na pražské Akademii výtvarných umění a na výtvarnou scénu vstoupili s první postmoderní generací českých umělců v druhé polovině osmdesátých let. Místo vzpomínek oba zdůrazňují: „To už je všechno dávno… Snažíme se spíš hledět dopředu, než žít z minulosti.“ Smysluplným ohlédnutím se ale partnerská dvojice – sochařka Erika Bornová a malíř Tomáš Císařovský – rozhodně nebrání.

DAMAŠEK

DAMAŠEK

Z vysokého kopce Kásujun je na Damašek nádherný pohled. Přesněji řečeno byl by, pokud by město nepokrýval smogový opar. Dobře je vidět jen mohutný prezidentský palác na blízkém vrchu, kde se usadil tak trochu socialistický prezident Bašár al-Asad, muž s malým knírkem, očima blízko u sebe a diktátorskými sklony. Výstavní skříní jeho režimu je hlavní damašská třída lemovaná vládními budovami, které hlídají po zuby ozbrojení vojáci, a luxusními mezinárodními hotely. Nevídaným přepychem – v zemi pokryté polopouštěmi – je obrovská fontána, z níž tryskají hektolitry vody.

Dokumntaristka Erika Hníková

Vstupuju do cizího prostoru

Od deseti let fotila, ale ve šlépějích svého táty, fotografa, nešla. „Myslím, že jen vizuální přemýšlení mi není vlastní,“ vysvětluje režisérka, proč si nakonec pro studium zvolila Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Ceny sbírala už během studií, ale známou se stala svým absolventským snímkem ŽENY PRO MĚNY. Následovaly dokumenty SEJDEME SE V EUROCAMPU a nejnověji NESVATBOV. Zahraniční premiéru si odbyl v únoru na 61. mezinárodním filmovém festivalu Berlinale, kde byl uveden v nesoutěžní sekci Forum.

Jiřina Jirásková

Jiřina Jirásková

Opravdová dáma českého herectví

Milovníkům divadla a filmu jistě neušlo, že 17. února oslavila svoje životní jubileum ctěná dáma českého herectví, paní Jiřina Jirásková.

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 25

Nauka o smíchu se jmenuje gelotologie (gelos je řecky smích). Pojmenoval ji tak někdy v 80. letech minulého století, už jako vědu (do té doby to byla jen zábava), německý psycholog a psychoterapeut Michael Titze. Nápad a základní poznatky dostal od rakouského psychologa Viktora Frankla, který díky humoru a udržování smyslu života přežil nacistický koncentrák.
Když Titze začal experimentovat s humorovou terapií, zjistil, že mnozí pacienti a klienti nemají rádi, když se jim někdo směje.

O terorismu

Na moskevském letišti zabili třicet pět a zranili více než sto civilistů. Byla to jen jedna z mnoha podobných teroristických akcí. Občas v některé zemi někdo vyhodí do povětří sebe anebo automobil naditý výbušninami. Nejraději v nějakém náboženském (šíitském) procesí (Láhaur, Kvéta Pakistán), kavárně (irácké město Balad Rúz), hotelu (Jakarta), před mešitou, ve frontě před nějakým úřadem nebo přímo na chodbě uvnitř. Předmětem atentátů bývají často muslimové, atentátníci bývají muslimové rovněž, samozřejmě radikální a fundamentalističtí. Vraždili buď proto, že se hlásí k jiné větvi téže víry, anebo proto, jako je tomu právě v Rusku, Pákistánu či Iráku, že nesnášejí současnou vládu a její politiku. Na jejich počínání, k němuž se většinou hlásí, nejvíc zaráží to, že objektem násilí bývají náhodně vybraní civilisté.

JAK PŘESVĚDČIT AMERIČANY, ABY SE VZDALI ZBRANÍ?

Pokud vám níže načrtnutý scénář něco připomíná, je to čistě náhoda.Kdybyste byli vlivným americkým politikem či ještě lépe šedou eminencí řídící americkou politiku zpovzdálí, s velkolepými plány, v nichž obyčejní Američané hrají jen roli jakési pracovní síly, muselo by vám být jasné, že množství zbraní mezi tímto prostým lidem může jednoho dne vaše krásné plány zhatit. Věděli byste, že musíte podniknout potřebné politické a legislativní kroky vedoucí k zákazu držení zbraní, což se neobejde bez náležité kampaně.

Arabští diktátoři si balí fidlátka

Vlna lidových povstání proti diktátorům arabského světa, jejímž epicentrem se loni v prosinci stalo Tunisko, bývá přirovnávána k pádu železné opony v Evropě. Na rozdíl od zemí střední a východní Evropy před rokem 1989 ovšem dotčené režimy nemají žádného Velkého bratra, zahraniční centrálu, kde by za ně přijímali všechna klíčová rozhodnutí… pokud bychom za takovou centrálu nepovažovali Washington.
 

Hříšný tanec

Jaká je česká politika? Pravicová? Levicová? Houbovitá? Ne, je kauzovitá

edna kauza stíhá druhou. Co se stalo před měsícem, zůstává zapomenuto a jede se dál. Abonent médií přestává rozlišovat, celek mu splývá do univerzálního výroku: Všecko je to špína. – Skutečně? Jsou všichni politici nedůvěryhodní? (Otázku, jestli jsou JINÍ NEŽ MY, klást nebudu. Nejsou.) Máme tomu všemu věřit?
Skončila kauza Pavla Drobila a Státního fondu životního prostředí (skončila tak, že člověk, díky němuž zřejmě nebyly peníze ukradeny a poslány do modré pokladny, přišel o místo, kdežto muž, který nejspíš o všem věděl, exministr Drobil, se stal novým šéfideologem ODS). A šup, po Drobilovi následoval podivný výběr nové hlavy policie, pak recyklovaný případ ABL – sledování politiků ODS v Praze 11, a prásk, nový skandál, případ Vondra či případ firmy Promopro. Jak divoký tanec!

Co se děje… v Africe

Co se děje… v Africe

Keňský národní park Ol Pejeta pod nejvyšším vrcholem Keni je znám po celém světě díky unikátnímu projektu záchrany severního bílého nosorožce.

CO SE DĚJE… v LAS VEGAS

Každoročně se, podobně jako stěhovaví ptáci, navracejí do „města hříchu“ odborníci
na elektroniku. Letos jich dorazilo rekordních 136 tisíc. Svým počtem signalizovali předpokládaný ekonomický růst a konec hospodářské krize. Potvrzovala to i účast více než 2700 firem z celého světa. Navíc jejich zástupci mohli poprvé přespat v luxusním dvaapadesátipodlažním mrakodrapu hotelového komplexu Planet Hollywood Towers, jehož tvůrcem je architekt Michal Postránecký, absolvent Českého vysokého učení technického v Praze.

Co se děje… v New Yorku

Během roku 2010 zavítalo do New Yorku 49 milionů turistů, což je nejvíc v historii. A díky slábnoucímu dolaru se jim v USA dobře utrácelo. Jenom během loňského roku utratili v obchodech, divadlech nebo restauracích 31 miliard dolarů. Z rostoucího počtu návštěvníků se raduje 320 tisíc lidí, které turismus zaměstnává. Obrovskou návštěvnost měla i významná muzea. Například MoMA, jejíž dvacetidolarové vstupné zaplatily loni více než tři miliony lidí, ze dvou třetin zahraniční návštěvníci. Starosta Bloomberg by rád viděl v New Yorku 50 milionů návštěvníků ročně.

Co se děje… v Londýně

Sarah pracuje pro jednu z londýnských televizních společností, řídí stříbrný VW Golf a bydlí přes řeku naproti Olympijskému parku. Říká mi, že už teď si vyznačila v diáři na rok 2012 dva letní týdny, kdy potrvá olympiáda, červeně. Koupí si prý zahraniční dovolenou a zmizí z Londýna někam hodně daleko, aby se tomu davovému šílenství vyhnula. Sarah určitě nepatří mezi téměř tři milióny Britů, kteří netrpělivě čekají na to, zda se na ně v polovině března dostanou lístky na některou z olympijských soutěží. Příští úspěch či neúspěch britských olympioniků ji nechává v téměř netečném klidu.

Co se děje… v Berlíně

Co se děje… v Berlíně

Druhá polovina zimy je v Německu ve znamení „Faschingu“, tedy masopustu. Berlín v této době nabízí řadu slavností a zábavných večerů, ke kterým už neodmyslitelně patří show známého herce a transvestity Edise Za

Co se děje… na Slovensku

Kurátoři Slovenské národní galerie připravili pro své návštěvníky výstavu jednoho z nejvýznamnějších představitelů slovenského malířství druhé poloviny 20. století Ernesta Zmetáka (1919 – 2004). Dílo tohoto malíře, grafika a ilustrátora, inspirované zejména slovenským lidovým uměním, si mohou zájemci prohlédnout v Esterházyho paláci od 2. března.
 

O čem se mluví.... na Moravě

V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně je k vidění výstava Ars longa. Představuje unikátní sbírky předního českého malíře a grafika Jiřího Anderle. Grafický kabinet prezentuje grafické listy nejvýznamnějších světových umělců: Jeana Dubuffeta, Joana Miróa, Antoniho Tapiese, Marca Chagalla aj. Ústřední roli ve sběratelství Jiřího Anderle má africké kmenové umění. Výběr z této významné kolekce, doplněný nejnovějšími Anderleho kresbami, představí druhá část výstavy v prostorách stálé expozice. Výstavu pořádá ve spolupráci se zlínskou galerií Pelleova vila o.p.s. / Galerie Anderle (do 10. dubna).
 

O čem se mluví.... v Čechách

V ateliéru Josefa Sudka v Praze na Újezdě je instalován soubor fotografií Terezy Kabůrkové. Inspirací jí bylo dílo umělce, který v tomto ateliéru tvořil. Po něm je pojmenována i výstava. (Do 27. března)
 

Michaela Gübelová 3/11

Vážení a milí čtenáři,
není příliš mnoho Čechů nebo Češek, kteří proslavili naši zemi ve světě. Paní Věra Čáslavská se o to zasloužila obrovskou měrou. Jsme moc rádi, že nám poskytla rozhovor a máme také velikánskou radost, že i my jsme ji potěšili. Po autorizaci se totiž vyjádřila: „Je to jeden z nejlépe napsaných článků, který o mně kdy vyšel. Z mého pohledu nemá chybu.“ Dnes se zdá neskutečné, že první dáma gymnastiky, ověnčená jedenácti olympijskými medailemi, z toho sedmi zlatými, kvůli nesouhlasu se sovětskou okupací a podpisu manifestu DVA TISÍCE SLOV se několik let musela živit jako uklízečka. Národní ostuda!

Věra Čáslavská

Světla ramp již patří následníkům

Její jméno obletělo svět několikrát, ale doma – v duchu známého přísloví – prorokem nebyla. Držitelka jedenácti olympijských medailí, z toho sedmi zlatých, osmašedesátiletá bývalá gymnastka Věra Čáslavská o něm ví své. Kvůli nesouhlasu se sovětskou okupací a podpisu manifestu DVA TISÍCE SLOV se po triumfálním sportovním úspěchu několik let živila i jako uklízečka. Když ji pak ještě postihla rodinná tragédie, stáhla se z veřejnosti úplně. Hlavu opět zvedá teprve až nyní.

XANTYPA 3/11

XANTYPA Číslo 3/11

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne