XANTYPA 2/15

Rio v rytmu samby

Rio v rytmu samby

„Největší karneval světa“ oslaví výročí „nejkrásnějšího města světa“

Pedro Álvares Cabral byl portugalský mořeplavec oblíbený dodnes hlavně mezi brazilskými školáky. Nejen proto, že právě jemu je připisováno objevení Brazílie, ale zvlášť kvůli vročení tohoto počinu. Hnán bouří přistál totiž v čele své flotily třinácti lodí u břehů jihoamerického kontinentu koncem dubna roku 1500. Slavnostní vylodění se všemi i církevními obřady pak uspořádal v pátek 1. května. A takovéhle datum se přece, milí žáci, skoro nedá zapomenout, že?

Designér a konstruktér Štefan Klein

Designér a konstruktér Štefan Klein

Muž na létajícím automobilu

Spatříte-li na cestě mezi Bratislavou a Nitrou designovou automobilovou lahůdku takřka z příštího století, vězte, že to není všechno, čím vás překvapí. Vzápětí totiž roztáhne křídla a vzlétne vám nad hlavu. Designér a konstruktér v jedné osobě Štefan Klein dokázal to, o co mnozí usilovali mnoho let: vytvořil aeromobil!

Dokumentaristka Jana Ševčíková

Dokumentaristka Jana Ševčíková

Film je pro mne stav bytí

Po léta patří do „kvarteta“ našich slavných dokumentaristek, tedy do tvůrčího společenství Olgy Sommerové, Heleny Třeštíkové a Drahomíry Vihanové. I ona je zcela svébytnou a vyhraněnou osobností. Na první pohled působí Jana Ševčíková dojmem bezstarostné a věčně usměvavé ženy, co má „život na háku“. Když si promítnete její autorské dokumenty, realizované ve vlastní produkci, kterým věnuje několik let života, a začnete si s ní povídat zjistíte, že osudy svých hrdinů má vepsané v duši. Jsou její radostí i bolestí.

Fotograf  Franco Carlisi zobrazuje dvacátou pátou hodinu

Fotograf Franco Carlisi zobrazuje dvacátou pátou hodinu

Listovat v knize Franca Carlisiho IL VALZER DI UN GIORNO (Valčík jednoho dne) je vskutku zážitek. Černobílé fotografie na vás dýchnou emocemi, které jsou ukryty pod povrchem ustáleného rituálu svatebních ceremoniálů v různých koutech Sicílie. Carlisi jako citlivý svědek zachycuje jedinečné momenty, které se odehrávají mimo psaný protokol, a vytváří tak originální výpověď o hrdosti, lásce, naději, smutku, melancholii i bolesti lidí, žijících na tomto svébytném ostrově.

Herec Igor Orozovič

Herec Igor Orozovič

Všestranný kumštýř a francouzský elegán

Životem a divadlem zaujatý Igor Orozovič jde od role k roli. Mladý herec, výrazný, emotivní, někdy i cholerický, srší energií a dobrou náladou. Díky balkánským kořenům ovládá kromě češtiny i srbštinu a kromě obligátní angličtiny také francouzštinu. Tančí, píše písničky, hraje na klavír, maluje, a pobaveně, sebekriticky přiznává, že ze všeho nejraději by dělal jen jeden obor, ale zato pořádně. Je především herec, který zná své limity a jde za svým cílem.

Zuby po zuby vyzbrojená „raggies“

Zuby po zuby vyzbrojená „raggies“

Není žralok jako žralok. I ten hrůzostrašně vypadající může být mírný jako beránek.
Mezi takové patří žralok písečný (Carcharias taurus). Australané mu říkají grey nurse shark, pro Jihoafričany je tento neškodný lovec ragged-tooth shark, zkráceně raggie.

Lamrovi

Lamrovi

Novodobá umělecká huť

Kořeny klanu Lamrových sahají až k francouzským hugenotům. V tomto rodu se po generace předávala tradice kamnařů a keramiků, od šedesátých let 20. století se členové rodiny prosazují i v jiných odvětvích výtvarného umění. Aleš Lamr maloval fresky pro Václava Havla, jeho syn Hanuš vyrobil brož pro Madeleine Albrightovou, Blanka Lamrová (sestra Aleše Lamra) se v roce 1989 proslavila fotografiemi uprchlíků na zahradě velvyslanectví Německé spolkové republiky a ostatní členové rodiny se také věnují umění

O kolech, míči a pořádných chlapech

O kolech, míči a pořádných chlapech

Když mi kamarádka řekla, že o víkendu bude nedaleko od mého domova pískat zápasy ragby vozíčkářů, nezaváhal jsem ani na chvíli, vzal fotoaparát a vydal se na hřiště. Něco málo jsem o ragby věděl, ale až do této chvíle netušil , že je možné hrát ho i na vozíku. Skoro každý si někdy posteskne, jak má ten život těžký. Je to – jako ve všem – otázka úhlu pohledu. Přijde mi zvláštní a pozoruhodné, že ti, kteří by mohli na osud žehrat nejvíc, si stěžují nejméně. Bojují, snaží si život užívat a plačtivé stěžování přenechávají těm, kterým je pohodlně v roli nicnedělající oběti vlastního života.

Kim Čong-un svá filmová práva nedal Hollywoodu lacino

Není hraného filmu z posledních let, jemuž by se podařilo propojit fikci s realitou tak těsně jako americké komedii THE INTERVIEW. Informace o příběhu, v němž se dva popletení američtí redaktoři pokusí na podnět CIA zabít severokorejského diktátora Kim Čong-una, režim v Pchjongjangu vzrušila natolik, že se už od loňského léta všemožně snažil zabránit uvedení nového filmu do distribuce. Skoro se mu to podařilo, nakonec ale jediným konkrétním výsledkem kroků zapřisáhlých nepřátel trhu byla proměna filmu v obří kasovní trhák.

2015: Žijeme v jiné zemi, ale i v jiné Evropě

Cestujeme v rychlovlaku nikam, za okny se míhají neuchopitelné děje, nerozumíme

Začal rok 2015. Všecko se děje rychle. Máte pocit, že jedete v šinkanzenu a nestačíte sledovat ty šmouhy za oknem. A to celé je klam, kafkovina, protože zároveň víte, že se u nás žádný skutečný pohyb nekoná, věci spíš stojí. Sice máte pocit pohybu, ale změna nenastává. Vnitřní ne, vnější ano. Tam, venku, kam my nejsme zvyklí a ochotní hledět, se to mění bez nás. Pokud se něco změnilo u nás, a ono se to za posledních pětadvacet let změnilo, jsou proměny nepostřehnutelné. Cítíme až jejich důsledky. Najednou si překvapeně všimneme: Proboha, my žijeme v jiné zemi!

Co se děje… v New Yorku

Zimní New York, kde ulicemi profukují mrazivé proudy větrů, postupující od oceánu bez překážek po přímých městských trasách, které se ztrácejí na horizontu, pookřál zprávou o plyšovém tygru tříletého chlapce, který ho zapomněl v autobusu při ranní cestě. Za pomoci chytrého telefonu a aplikace pro newyorskou městskou dopravu se podařilo matce ratolesti lokalizovat vůz, předhonit jej metrem, počíhat si na příjezd autobusu v zastávce Times Square, nastoupit a nalézt opomenuté zvíře na zadním sedadle dopravního prostředku. Vše v utajení před chlapcem, který mezitím již pobýval ve školce.

Co se děje… v Londýně

Když dopadl příští nositel Nobelovy ceny Stephen Hawking (*1942) někdy v roce 1963 plnou vahou svého těla na cambridgeskou dlažbu, dávali mu lékaři maximálně dva roky života. Paralýza nervové soustavy (známá též jako Lou Gehrigova choroba) přeměnila tělo v bezvládnou schránku vnitřních orgánů, mozku však zachovala plnou jasnozřivost – a v Hawkingově případě i genialitu.

Co se děje… ve Vídni

Po cestách moderny

Rakouské Muzeum užitého umění MAK v historickém centru Vídně vzdává prostřednictvím své zimní výstavy hold světoznámým architektům a designérům Josefu Hoffmannovi a Adolfu Loosovi.

Co se děje… na Slovensku

Do 15. února je ve Slovenské národní galerii instalována výstava SVĚTLO NA HRANĚ. MODERNA A POZDNÍ MODERNA. ARCHITEKTURA VE FOTOGRAFII, jež představuje více než dvě stě děl od šedesáti autorů ze sbírek muzeí a galerií i soukromých majitelů z celého Slovenska i České republiky. Jedná se o výstavu fotografií moderní architektury, které jsou jako samostatné téma prezentovány vůbec poprvé. Zároveň se jedná nejen o jejich přehlídku, ale i prezentaci vybraných architektonických děl. Mezi autory vystavených snímků jsou například Josef Hofer, Rudolf Sandalo ml., Jaromír Funke, Miloš Dohnány, Viliam Malík, Karel Plicka, Miro Gregor, Ľubo Stacho nebo Tibor Škandík. Fotografie doplňuje dobový tisk i originální architektonické nákresy a plány některých staveb.

O čem se mluví… na Moravě

Sté výročí narození skladatelky Vítězslavy Kaprálové uctí Filharmonie Brno koncertem, v němž kromě známé VOJENSKÉ SYMFONIETY zazní i nově objevená SUITA RUSTICA a KLAVÍRNÍ KONCERT D MOLL. Přestože „Vitulka“ zemřela velmi mladá, (v 25 letech), vytvořila řadu pozoruhodných kompozic. Provedení svých skladeb dokonce sama dirigovala, což bylo v době, kdy žila, naprosto výjimečné. V duchu této tradice se tentokrát ujme v Brně taktovky Olga Machoňová Pavlů. Janáčkovo divadlo 19. a 20. února.

O čem se mluví… v Čechách

PRAŽSKÝ CARNEVALE tradičně zahajuje pražskou masopustní sezonu 12 dní před Popeleční středou. Zúčastnit se může každý. Průvod masek vychází z Clam-Gallasova paláce, následuje slet masek na Staroměstském náměstí, kde bude před orlojem vyhlášen král Carnevalu. Odehraje se 7. února.

Co se děje… v Paříži

Pařížským atentátníkům se nepodařilo srazit Francouze na kolena

V průběhu 48 hodin tři islámští fanatici v Paříži a jejím okolí postříleli 17 lidí. V reakci na tyto barbarské akty nepodlehli Francouzi pokušení nenávisti a společně se semkli k obraně hodnot, na nichž spočívá francouzská demokracie.

Michaela Gübelová 2/15

Vážení a milí,
nosíme v sobě pařížskou tragédii, sdělovací prostředky ji propírají denně. A i když se k ní vyjadřuje každý trochu jinak, výsledek je stejný. O svobodu slova se terorem připravit nedáme – zní společný hlas napříč Evropou i Amerikou.

Herečka Hana Vagnerová

Inspirují mě i prohry

Hana Vagnerová je pracovitá, zvídavá a sympaticky kreativní. Seznámili jsme se během příprav filmu HANY, kdy jsem ji sledoval při zkouškách. Udivovala mě pečlivost, s níž vytvářela postavu bezradné mladé ženy, jež se nechá strhnout k agresivnímu řádění v tlupě svých vrstevníků. Z půvabné herečky, která si nehraje na mondénu, ráda chodí v teniskách a připomíná spíš usměvavou studentku, vyzařuje pozitivní energie. Během našeho rozhovoru se pochlubila, že loni absolvovala kurs angličtiny v Brightonu. A díky němu může konečně komunikovat s obdivovaným britským pedagogem, který ji mnohému naučil. Vyprávěla mi o svých rodičích, účinkování v televizních seriálech i o svém současném působení ve studiu Rubín. A také o komplikovaném dospívání, kdy se potýkala s anorexií.

XANTYPA 2/15

XANTYPA Číslo 2/15

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne