Architekt Frank Gehry oslaví pětaosmdesátiny

„Možná se to nezdá, ale do své práce vkládám mnoho energie a zabývám se každým detailem. Výsledek se sice může zdát nahodilý, ale vše je dobře promyšleno. A o to mi jde,“ říká o své práci velikán světové architektury a jeden z „otců“ pražského Tančícího domu Frank Gehry.

Frank Gehry

Jeho tvorba bývá označována za radikální, hravou, bořící tradiční konvence neočekávanými tvary. Gehry záměrně opouští pravé úhly a tradiční kubické formy staveb, čímž jim dává iluzi nestability. Tzv. dekonstruktivismus vyvolává zdání blízkého kolapsu, exploze či rozkladu. Opouštěním harmonie a stability získává na originalitě a přitahuje pozornost.
Však právě proto se většina Gehryho staveb stává oblíbenými turistickými cíly. Architektovo jméno přidá na prestiži a může podpořit i podnikatelský úspěch. To si uvědomila např. módní firma Issey Miyake, pro niž navrhl exkluzivní obchod v New Yorku na ulici Hudson. Řetězy a kovové vlny visící u stropu ladí se stylem japonské plizované módy, na kterou se firma specializuje.
New York je centrem odívání, kultury a finančnictví. Gehry zde popustil uzdu své fantazii a v posledních letech zde realizoval několik svých návrhů, například bytový dům na 8. Spruce Street na Manhattanu, po jehož povrchu jako by proudila jiskřivá voda. Mrakodrap o sedmdesáti šesti patrech byl dokončen v únoru 2011.

Klikatá cesta k architektuře
Narodil se jako Frank Goldberg (příjmení Ghery si zvolil až v dospělosti) 28. února 1929, brzy tedy oslaví 85. narozeniny. Na svět přišel v kanadském Torontu, do Spojených států, do slunné Kalifornie se přestěhoval s rodiči, polskými židovskými přistěhovalci, roku 1947. Již jako chlapec miloval hry s dřevěnými kostkami, z nichž v babiččině přítomnosti stavěl domy a města. Z dědečkova železářství si půjčoval šroubky, nýty, vlnité plechy a překližky a cvičil svou fantazii a um. Později vystřídal řadu zaměstnání – od řidiče kamionu přes rozhlasového hlasatele až po chemika. Při tom všem se ale vždy zajímal o umění, rád chodil do galerií. Večerně vystudoval architekturu na University of Southern California v Los Angeles. Navštěvoval také Vysokou školu designu v Cambridgi ve státě Massachusetts, působící pod Harvardovou univerzitou. S jedním z tamních profesorů se však pohádal kvůli politice. Diskuse se týkala návrhu paláce pro kubánského prezidenta Fulgencia Batistu. Levicově orientovaný Frank studia zklamaně vzdal. Cambridge sice opustil, ale později se do ní hrdě vrátil. Pro tamní Massachusetts Institute of Technologie (MIT) projektoval Stata Center, budovu ostře kontrastující s okolními stavbami v klasicistním stylu. Prostorná ježkovitá stavba žije mladými lidmi. Přednáškové sály jsou vybaveny hypermoderní technikou. Ovšem je třeba vyznat se v bludišti pater. Gehry totiž s oblibou umísťuje výtahy do různých částí domu tak, že každý jezdí jen do určitých pater, takže návštěvníci občas bloudí jeho labyrintem. Prosklené dveře ústí na terasy, z nichž je zajímavý pohled na venkovní kovový plášť kombinovaný s cihlami. Barevné stěny interiéru budovy připomínají dětské stavebnice pro nejmenší a navozují příjemnou atmosféru. „Studuje se mi tu dobře,“ pochvaluje si Georgie z prvního ročníku filozofie. „MIT je výborná škola a tahle budova, tu chce vidět každý, kdo za mnou přijede,“ dodává pyšně.

Koncertní sál Walta Disneye, šperky pro Tiffanyho a láhev na polskou vodku
Další proslulá stavba Franka Gheryho, Koncertní sál Walta Disneye v Los Angeles, je nejhezčí, když se její kovový plášť po dešti leskne ve slunečních paprscích. V obležení je také při západu slunce. Zamilované páry se procházejí zahradou kolem této sumýšovité stavby a fotí si svůj vlastní obraz odrážející se v „zrcadle“ Gehryho stavby.
I když je Gehry vždy opatrný při sestavování rozpočtu na realizaci svých projektů a náklady konzultuje s odborníky, v Los Angeles překročil původní rozpočet o 174 milionů dolarů, což vyvolalo skandál. Jeho díla vyžadují velký prostor a také patřičný kapitál.
Umělec se však věnuje nejen architektuře. Pro slavnou firmu Tiffany navrhl kolekci šperků.
Jakožto velký fanoušek ledního hokeje vytvořil v roce 2004 poháry pro vítěze mistrovství světa. Vzhledem k jeho kořenům nemůže chybět nějaký polský projekt: je autorem originální lahve na vodku Wyborowa Exquisite. Pro excentrickou zpěvačku Lady Gaga zase vymyslel klobouk.
Názory na jeho tvorbu se liší. Někteří obdivují jeho originalitu, jiným se zdá, že zbytečně plýtvá místem, že jeho kompozice jsou nefunkční a nepraktické a nehodí se do historických měst. Takto se v názoru na Tančící dům dělí i Pražané. Na druhou stranu odborníci ocenili Gehryho řadou cen, bylo mu uděleno i několik čestných doktorátů a dodnes působí jako profesor architektury na několika univerzitách.

Celý článek si přečtete v tištěné Xantypě......

Jana Chaloupková, foto Damjan Prelovšek

XANTYPA 2/14 - výběr z článků

Zpěvák Dan Bárta

Zpěvák Dan Bárta

Daniel Bárta je osobnost „incertae sedis“. Tuto poznámku připojují přírodovědci k druhům, o nichž nevědí, kam je zařadit. Svoji bezradnost přiznají, když stroze konstatují „nejasné systematické postavení“. Hudební publicisté v případě Daniela Bárty chvíli váhají, prohru nepřiznají a otevřou šuplík s názvem jazz. Tam se toho vejde… Dan Bárta je však obtížně zařaditelný originál. Na následujících stránkách ho můžete chvíli pozorovat.

Caroline Stoessingerová

Caroline Stoessingerová

 „Jsem židovka, ale mým opravdovým náboženstvím je hudba.“ Alice Herz-Sommerová (nar. 26. 11. 1903)

Anna Magnaniová

Anna Magnaniová

Na nedávném Osmém mezinárodním filmovém festivalu v Římě zaujala nejenom mne výstava věnovaná jedné z největších hereček 20. století, od jejíž smrti uplynulo v září 2013 čtyřicet let. Její tvář na zvětšených záběrech z italských, ale také amerických a francouzských filmů doprovázel citát, jímž sama Anna Magnaniová vystihla podstatu své bytosti: „Můžete mi vzít cokoliv, jenom mi neberte lásku.“ Paradoxem je, že se jí dostávalo všeho, co si jako ikona italské kinematografie mohla přát, jen na lásku byl její život chudý.

Historik Jiří Rak

Historik Jiří Rak

Každý knihkupec jistě potvrdí, že se knihy s historickou tematikou dobře prodávají, stejně tak historické filmy si většinou nemohou stěžovat na nezájem diváků. Minulost však ovlivňuje náš život mnohem hlouběji než jen jako prostředek zábavy. O tom a o dalších souvislostech jsme si povídali s mužem nad jiné zasvěceným, s historikem Jiřím Rakem.

Jiří Šalamoun

Jiří Šalamoun

Když mluví o svém bobtailovi, který se stal předobrazem Maxipsa Fíka, je vidět, jak moc ho měl rád. S výtvarníkem Jiřím Šalamounem jsme si však povídali nejen o vzniku jeho nejslavnější postavičky, ale především o jeho dětství, kdy to vlastně všechno začalo. Tehdy vytvořil své první kreslené filmy.

Kapela  UMAKART

Kapela UMAKART

Nejdřív jsem měla představu, že tento rozhovor vznikne v živém prostoru s obrovskými výlohami, skrz které nafotíme tři kluky z Umakartu: Jaromíra Švejdíka, Jana P. Muchowa a Dušana Neuwertha. Když jsem takové místo objevila, jeho manažer mi sdělil, že expozici z výloh nelze odstranit. Nakonec jsem si s Umakartem povídala v pražském klubu Radost, ze kterého jsme pak na focení proběhli do hudební prodejny s menšími výlohami. Výsledek? Nad mé očekávání!

Kde domov můj? aneb Češi v Argentině

Kde domov můj? aneb Češi v Argentině

Česká přítomnost v Argentině má dlouhou tradici. První návštěvníci z českých zemí, což byli misionáři, zavítali do Jižní Ameriky již v 18. století.

Výstava  JAN PALACH 16. – 25. 1. 1969

Výstava JAN PALACH 16. – 25. 1. 1969

Motto:
Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.
Jan Palach

Svatá Hora u Příbrami

Svatá Hora u Příbrami

Naše nejznámější mariánské poutní místo najdeme na kopci nad městem Příbram. Nejslavnější poutě se tu konaly v době barokní. Tehdy sem putovaly tisíce poutníků, kteří si k zázračné sošce Panny Marie Svatohorské přišli vyprosit zdraví a ochranu před hrůzami válek. Očitý svědek těchto poutí, Bohuslav Balbín, napsal: „Cesty tohoto kraje se netrhnou pro ustavičná procesí na Svatou Horu, celý kraj je doslova posvěcený zbožností.“

Pod tureckým premiérem Erdoganem se otřásá židle

Recep Tayyip Erdogan se za jedenáct let v čele turecké vlády určitě nikdy tolik nezapotil jako dnes. Korupční skandál, jenž vypukl 17. prosince, vedl k obvinění čtyřiadvaceti lidí z jeho nejbližšího okolí včetně synů dvou ministrů a šéfa státní banky Halkbank. K demisi byli donuceni tři významní členové vlády a v hledáčku vyšetřovatelů se ocitli i dva premiérovi synové. Erdogan na to zareagoval výměnou deseti členů svého kabinetu a propuštěním několika desítek policistů a prokurátorů, kteří se ohavně provinili tím, že jej o obviněních prominentů předem neinformovali…

RSS - výběr z článků

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Herec Keanu Reeves aneb Chladný větřík nad horami

Tvrdé rány osudu ho nikdy nešetřily. Ještě v mládí ztratil nejbližšího
kamaráda, který se předávkoval heroinem, později ho poznamenaly špatné vztahy s otcem, leukémie sestry, smrt ženy a dítěte. Není divu, že si získal přívlastek největšího podivína Hollywoodu a mnozí kolegové ho označují doslova jako největší chodící záhadu.

Plasy

Plasy

Plasy, sotva třítisícové městečko v půvabném údolí řeky Střely na severním Plzeňsku, bývaly kdysi centrem kultury a vzdělanosti nejen tohoto regionu. Žádný div. Zdejší cisterciácký klášter se řadil k nejvýznamnějším monastickým komplexům střední Evropy. Teď se naděje, že se podobným centrem znovu stanou, vrací. Ruiny lemující sakrální stavby, jež byly po zašlé slávě bývalého kláštera blízko zániku, totiž v posledních několika letech jako by vstaly z popela. A naplňují se jedinečným obsahem: Národní technické muzeum zde vybudovalo Centrum stavitelského dědictví.

Plavkyně Simona Baumrtová

Plavkyně Simona Baumrtová

Usměvavá skromná blondýnka Simona Baumrtová je tak trochu přírodní úkaz. Má fotografickou paměť, jen tak pro zábavu si dělá doktorát a ráda by se vrátila z letošní olympiády s co nejlepším výsledkem, protože za čtyři roky třeba bude mít rodinu a kariéru naší nejúspěšnější plavkyně jí kromě vzpomínek budou připomínat jen nádherné zážitky a pár cenných kovů.

Herečka Lenka Krobotová

Herečka Lenka Krobotová

Lenka Krobotová. Herečka spjatá s pražským Dejvickým divadlem poutem profesním, přátelským i rodinným. Působí v něm od roku 2000 a z plejády jejích současných rolí připomeňme aspoň Doru v KAFKOVI 24, Evelynu v UCPANÉM SYSTÉMU a dvojroli královny Hermiony a pastýřky Mopsy v ZIMNÍ POHÁDCE, na níž kritika ocenila především intenzivní herectví dejvického souboru. „Zdejší herečtí matadoři doslova září,“ napsal o poslední inscenaci Dejvického divadla na serveru „nadivadlo“ Vladimír Mikulka. Lenka Krobotová je bezpochyby silná osobnost, která má „pořádek“ a „jasno“ v životě i v tvorbě, ale zároveň i spontaneitu, třeba už jen rychlost, jakou mluví, ten proud slov, který není snadné zachytit.

Portrét Kevina Spaceyho

Portrét Kevina Spaceyho

Ve slavném americkém seriálu DŮM Z KARET, který letos pokračuje už čtvrtou řadou, hraje bezskrupulózního politického intrikána. Jeho sebestředný a machiavellisticky vychytralý Frank Underwood vystoupá z pozice vlivného senátora až do úřadu prezidenta USA. „Jde o jednu z nejúžasnějších postav, jaké jsem kdy mohl ztvárnit,“ tvrdí americký herec KEVIN SPACEY, který má pro odhalování temných stránek lidských duší talent od Boha. „Často se mi stane, že se z natáčení vracím do hotelu a přemýšlím, jestli jsme nezašli moc daleko. Ale pak si zapnu zprávy a dojde mi, že možná naopak nejsme dost tvrdí,“ dodává o sarkastickém vyprávění odhalujícím zákulisí vrcholné politiky.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

Pražský hrad vzdává poctu Karlu IV.

U příležitosti 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. připravil Pražský hrad pět výpravných výstav. Všechny mají v názvu slovo koruna a všechny jsou otevřeny denně od 10 do 18 hodin až do 28. září, svátku Karlova předchůdce, oblíbeného světce a patrona českého státu svatého Václava.

Muzikant Martin Valihora

Muzikant Martin Valihora

Kariérou uznávaného bubeníka proplouvá Martin Valihora velmi přirozeně. Už v šestnácti letech hrál v profesionálních hudebních seskupeních rozličných žánrů. Nezlomila ho ani závislost na drogách, s níž se musel poprat. Obhájil své umění i v Americe, kde studoval a účinkoval v klubu Blue Note se špičkovými jazzmany. V Bratislavě založil renomovaný Festival One Day Jazz.

Michaela Gübelová 6/16

Vážení a milí, Marihuana… zhulené mladé lidi jsem poprvé viděla kdysi dávno ve Formanově muzikálu Hair. Dnes je kouření marihuany rozšířené, chce se mi skoro říct běžné, především mezi mladými.

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 2/14

XANTYPA Číslo 2/14

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
2/2020

XANTYPA 2/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne