XANTYPA 2/12

KAMBODŽSKÝ DENÍK

KAMBODŽSKÝ DENÍK

Porovnávat Thajsko a sousední Kambodžské království je jako porovnávat osvětlenou asfaltku s prašnou polní cestou bez krajnic. Doslova lze tenhle zdánlivě podivný příměr pochopit již malou chvíli poté, co se rozhodnete překročit thajsko-kambodžskou hranici v jednom ze šesti možných přechodů – v Poipetu.

Olympijské zprávy

Olympijské zprávy

Víte, že olympioniky „obléká“ František Kupka?

Inspirací pro veškeré oblečení českých sportovců, kteří nás letos budou reprezentovat na letních olympijských hrách v Londýně, se stal obraz Františka Kupky AMORFA neboli DVOUBAREVNÁ FUGA. Toto plátno abstraktního malíře je uznáváno jako jedno z nejhodnotnějších a nejdražších děl v České republice.

Policejní vyšetřovatelka  Nikola Davidová

Policejní vyšetřovatelka Nikola Davidová

Vítejte v realitě

Měl jsem opravdu radost, když mě paní šéfredaktorka požádala, abych si zajel na sever Čech popovídat se svou mladší sestrou o tom, jaké to je být jako žena vyšetřovatelem násilné trestné činnosti v jednom z okresů naší republiky kriminalitou nejzatíženějších. Vzal jsem telefon, zavolal ségře, že se brácha staví na kus řeči, a vyrazil do Teplic promluvit si s poručíkem Bc. Nikolou Davidovou.

Architekt  Luis Longhi

Architekt Luis Longhi

Inspirace z říše Inků

Architekt Luis Longhi navazuje na původní architekturu dávného impéria Inků. S místy, kde staví, navazuje vztah a naslouchá jim. Pro své stavby vybírá pozoruhodné lokality, protože „když chcete krásné děti, musíte si najít krásnou partnerku“.

Legenda  Marilyn Monroe

Legenda Marilyn Monroe

V létě tomu bude 50 let, co za doposud nevyjasněných okolností zemřela v noci ze 4. na 5. srpna 1962 ve svém domě hollywoodská filmová hvězda, legendární blonďatý sexsymbol Marilyn Monroe. Její nevlastní sestra Berniece o ní napsala knížku, letos přijde do distribuce film BLONDÝNA, samozřejmě o Merilyn.

ANEŽSKÝ KLÁŠTER

ANEŽSKÝ KLÁŠTER

Snad se proroctví o šťastném období pro český národ naplní

Až do 25. března je možné v Anežském klášteře navštívit výstavu SV. ANEŽKA ČESKÁ – PRINCEZNA A ŘEHOLNICE. Svatyně, které měly původně sloužit jako oficiální pohřebiště přemyslovské dynastie, a přilehlé prostory hostí výstavu, reflektující jak život sv. Anežky, tak historii kláštera. Přibližuje Anežku jako vznešenou princeznu a příbuznou celé řady dalších významných žen a světic své doby.

Zpěvačka  Dianne Reeves

Zpěvačka Dianne Reeves

Jazz je můj život

Když Dianne hovoří, její hlas zní stejně, jako když zpívá. Příjemný, klidný, samet, patřící ženě, která má výjimečné postavení v hudebním světě, která jako by si každou chvíli užívala pocit, že může v životě dělat to, co ji mimořádně těší a naplňuje. Na některé otázky odpovídala už jistě nespočetněkrát, některými se zcela otevřeně nechává překvapit. Konverzace s Dianne Reeves plyne stejně samozřejmě a mile jako její hudba. V Praze zahájí 14. března Jarní gala večer letošního festivalu Struny podzimu.

Ohlédnutí

Danny Smiřický v jazzovém nebi Requiem za Josefa Škvoreckého

„Taky já až jednou umřu, pohřběte mě s písničkou, jazzband ať jak všichni čerti hraje, až mě k hrobu ponesou.“ Tyto verše napsal před více než padesáti lety Josef Škvorecký, když překládal spolu se svým přítelem Lubomírem Dorůžkou text jednoho z nejznámějších blues, písně ST. JAMES INFIRMARY. A podobně vypadalo rozloučení s jedním z největších českých spisovatelů, jež se uskutečnilo 11. ledna 2012. Jen místo špitálu svatého Jakuba se konalo v kostele Nejsvětějšího Salvátora. A nelze pochybovat o tom, že saxofonová improvizace Jiřího Stivína by se panu Škvoreckému velice líbila.

Dramatik Eduardo Rovner

Jde o to spojovat obrazy, které se transformují v myšlenku

Eduardo Rovner, profesí dramatik a vzděláním elektrotechnik, přijel z Argentiny do Prahy na pozvání Institutu Cervantes, aby přednášel o tvůrčím procesu v umění a vědě. Autor čtyřiceti divadelních her, držitel cen a argentinský patriot přijíždí do Prahy často a rád. Jeho hry lze vidět na jevištích v Praze, Ostravě a Brně. Mezi nimi je i VRÁTILA SE JEDNOU V NOCI, za niž získal prestižní latinsko-americkou cenu Casa de la Americas. Povídali jsme si o zkušenostech s diktaturou, o historii na prodej, znovuobjevování zapomenutých iluzí a o tom, že Argentinci nepocházejí z opic, nýbrž z lodí.

Teploměr

V dětství jsem si přál být meteorologem. Neměl jsem samozřejmě ani ponětí o meteorologických mapách či meteorologických modelech, dost možná, že před pětasedmdesáti lety ani neexistovaly nebo byly značně jednodušší. Nicméně jako budoucí meteorolog jsem věnoval značnou pozornost směru větrů, barvě a tvaru mraků, také poslouchal předpovědi počasí (které byly každému pro smích) a nejméně jednou za hodinu kontroloval venkovní teplotu (teploměr jsme měli krásný a běhala v něm stříbřitá rtuť).

2012: první rok bez Václava Havla

Braňme se tomu, aby nás politici nestrkali zpátky směrem k Moskvě. Nepatříme tam

Loni 18. prosince zemřel Václav Havel. Oplakávali ho i političtí nepřátelé. (S výjimkou zarputilých komunistů.) I když už se v politice přímo neangažoval, ztráta muže jeho formátu je krutá. Jeden výrazný, občanský, euroatlantický postoj bude v postkomunistickém Česku citelně chybět. Typické bylo, že ruští potentáti k jeho skonu nekondolovali. A to přesto, že krátce před Havlovou smrtí přijel do Prahy ruský prezident Dmitrij Medveděv na státní návštěvu. Hostil ho Václav Klaus. Český prezident ruského prezidenta na tiskovce chránil před otázkami nezávislých novinářů. Dojemná péče.

Co se děje… v New Yorku

Co se děje… v New Yorku

Guggenheimovo muzeum na kraji Centrálního parku a Osmdesáté deváté ulice je jednou z architektonických ikon New Yorku. Výstavy zde pořádané bývají nezapomenutelné. Řadí se k nim retrospektiva italského výtvarníka Maurizia Cattelana, nazvaná VŠE. Jak prozrazuje název, výstava prezentuje téměř vše, co Cattelan vytvořil od roku 1989, tedy kolem sto třiceti děl. Jak už tomu ve spirálovitých prostorech muzea bývá, expozice je přizpůsobena rampám svažujícím se po obvodu a nápaditě využívá i volný prostor uprostřed budovy.

Co se děje... v Londýně

Když se objevila před časem v britských denících krátká zpráva o tom, že americkou výpravu bude na olympiádě v Londýně hlídat pět set speciálně vyškolených agentů FBI, vyvolalo to mezi britskou veřejností smíšené reakce. Od jistého pochopení až po ironické poznámky, zda se Američané chystají na olympiádě soupeřit v nové disciplíně – waterboardingu. Ti, kteří sledují mezinárodní politiku, vědí, že waterbaording nemá se sportem nic společného.  

Co se děje… ve Vídni

 S rakouskou metropolí je spojena řada jmen význačných umělců, mezi něž patří i malíř Gustav Klimt. A právě o něm je v těchto dnech ve Vídni slyšet více než obvykle.

Co se děje… na Slovensku

Po několika letech se na Slovensko vrací známá rocková kapela z Velké Británie Duran Duran. Legendární skupina, jež zažila svůj vrchol v 80. letech, se může pochlubit řadou ocenění Grammy i miliony prodaných desek. Bratislavským fanouškům se tato hudební legenda připomene 1. února v Incheba Expo Aréně.

O čem se mluví... na Moravě

O čem se mluví... na Moravě

 Ve zlínském zámku bude 7. února zahájena výstava sochařky Pavly Scerankové a malíře Juraje Kollára, laureátů Zlínského salonu mladých, jejichž díla patří k tomu nejlepšímu, co v současnosti vytvořili autoři do třiceti let (do 29. 4.).

O čem se mluví… v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

 Český vědec objevil gen, který způsobuje rakovinu uzlin. Je mladý, pracuje v Akademii věd, jmenuje se Lukáš Čermák a od roku 2008 působí jako stážista na Newyorské univerzitě. Jeho objev v budoucnu pomůže při léčbě a diagnostice zhoubných nádorů mízních uzlin. Jedná se o zmutovaný gen v těchto nádorech, takzvaných lymfomech. Lukáš je manžel herečky Zuzany Stivínové a zeť hudebníka Jiřího Stivína. Gratulujeme!

Michaela Gübelová 2/12

Michaela Gübelová 2/12

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři,
od 18. prosince byl závěr minulého roku pro většinu národa smutný. Člověk si přitom uvědomoval, jak náš první porevoluční československý a první český prezident Václav Havel, i když už tu bohužel není, znovu strhl pozornost celého světa na naši malou zemi a plnil titulní stránky nejdůležitějších listů po celé zeměkouli.

Zpěvačka Ewa Farna

Zpěvačka Ewa Farna

Vždy lze jít dál

Mladá rocková zpěvačka, která nedávno oslavila osmnácté narozeniny, už dokázala svým zpíváním vystoupat do oblačných výšin popularity a obdivu – doma i v Polsku. Vlastně díky rodině a tomu, že chodila na základní školu s vyučovacím jazykem polštinou, je i u našich severních sousedů doma. Přiznám se, že se mi její zpívání líbí, třebaže věkem přináležím k jejím prarodičům.
 

XANTYPA 2/12

XANTYPA Číslo 2/12

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne