XANTYPA 2/11

ABECEDA 2/11

ABECEDA 2/11

HEREČKA Barbora Kodetová

Dvacet sedm písmen, dvacet sedm slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěry – jaká je vlastně zpovídaná osobnost – si totiž děláte sami.
 

HVĚZDY O NÁS

HVĚZDY O NÁS

Únor 2011
Slunce vstupuje do znamení Vodnáře 20. ledna v 11.20 SEČ a setrvá v něm do 19. února 01.25 hod. Třeskuté dny nás čekají kolem 20. 1., kdy se lze nadít vyhrocených politických šarvátek a vyplavování tutlané špíny. Vyloučena není ani epidemie nějaké nové mutace chřipky. Zvýšené opatrnosti je třeba 2., 4., 10., 16. – 22. a 25. 2. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad, tentokrát speciálně pro odcházející lékaře:
 

TIPY VÝTVARNÉ UMĚNÍ 2/11

Mutující médium – fotografie v českém umění 1990 – 2010
Galerie Rudolfinum, Praha
10. 2. – 1. 5. 2011
Výstava se snaží postihnout proměny fotografie po roce 1989 u nás. Od té doby se především diskutuje o dichotomii tzv. klasické umělecké fotografie a vizuálního umění používajícího média fotografie či konceptuální fotografie. Tuto problematiku podnítila výrazná změna technologií a dostupnost digitální fotografie a počítačového tisku. Kurátor Pavel Vančát se pokusil vybrat exponáty, které měly rozhodující vliv na vývoj reflexe fotografie u nás za posledních dvacet let. Nezabývá se žánry fotografie, ale možnostmi tohoto média v jeho nejširším pojetí. Stejně jako se ptáme, co je a co už není umění, řeší se mezi odborníky otázka, co už nepovažujeme za fotografii. Fotografická řeč se dnes zásadně liší od původní modernistické a přejímá metody sociologie, psychologie i masmédií. Tématem není dokonale nebo poeticky zobrazit zkušenost lidského oka, ale pomocí fotografického média vytvářet zcela různorodé výpovědi. Výstava představuje na sto padesát děl od pětadvaceti autorů.
Popisek: Lukáš Jasanský, Martin Polák, z cyklu ABSTRAKCE, 1995 – 96, černobílá fotografie 

TIPY ROCK & POP 2/11

Paul McCartney: Good Evening New York City
Živé album DOBRÝ VEČER, NEW YORKU! není doslovným koncertním záznamem (na rozdíl od předchozího „živáku“ BACK IN THE U.S. / BACK IN THE WORLD, 2002). Jde spíš o koncert k jedinečné události, tedy ke slavnostnímu otevření koncertního místa („open space“) přesně tam, kde kdysi stávalo proslulé Shea Stadium, kde si v roce 1965 Beatles definitivně podmanili Ameriku. Pravda, písně jsou až na výjimky (MRS. VANDERBILT, I’M DOWN) nepřekvapivé, což ale rozhodně neznamená, že jsou nudné: „Macca“ je zde ve vrcholové formě! 

TIPY KNIHY 2/11

KOKPIT
JERZY KOSINSKI
přeložila Ivana Jílovcová Fieldová
(Dokořán, Praha)
Kosinského americkou prvotinu NABARVENÉ PTÁČE, drastický osud šestiletého polského chlapce, který prožil v Polsku za války neuvěřitelné krutosti, nelze vymazat z paměti. KOKPIT je úplně jiná kniha, už žánrem: sice jinak rafinovaně provedený únik z totalitní země, a to do americké tajné služby, ale příběh zběhlého agenta tajné služby, který před ní musí unikat. Mění identitu, byty, místa, jako by tkvěl v deformaci násilím a zlem, jež zažilo ono nabarvené ptáče. Tarden chtěl absolutní svobodu, ale ocitl se v naprostém osamění. Styk s lidmi proměnil v sérii manipulací. Tardenova svoboda v sobě nese citovou vyprahlost, bezcitnost a otevírá v něm utajované vlastnosti. Tarden je navždy uhranut krutostí, sadismem a perverzí, a sám se jich dopouští. Využívá toho v manipulaci lidmi, podrobuje si je a určuje cesty jejich osudů. Zběhlý agent uniká tajné službě, ale neunikne sobě samému. Příběh nelidský, krutý, hrdina exemplář zla. Jenomže, je tomu opravdu tak? Není tu spíše zobrazena zkaženost světa? 

TIPY KLASICKÁ HUDBA 2/11

Ivo Kahánek
CD – Supraphon SU 4030-2 novinka
Mladý Ivo Kahánek má jasnou pozici na české hudební scéně. Od roku 2004, kdy suverénně vyhrál klavírní soutěž PRAŽSKÉHO JARA, přesvědčuje o své virtuozitě každým koncertem a každým CD. Nejnověji na nahrávce Supraphonu, která obsahuje Chopinovu SONÁTU Č. 3 H-MOLL OP. 58 a SCHERZA. Ivo Kahánek má pět pianistických „pé“: pohledný, pilný, precizní, poetický, přesvědčivý. Především má ale fantazii a suverenní hráčský um, piano mu zpívá. Jako rozený klavírista k Chopinovi přirozeně inklinuje a předává požitek z jeho geniálních děl: objevně, mladistvě a sugestivně; máte pocit, že jedině tak mají znít, že jedině takhle to Chopin myslel! Přinést do nepřeberného množství chopinovských nahrávek něco osobitého, to je pravý kumšt. Ivo Kahánek je mistr rovnováhy citu a rozumu: „Neustále stojím před problémem, aby hudba byla pořád spontánní, a zároveň abych vždy věděl, proč určitou část hrát právě takto.“
 

TIPY FILMY 2/11

TIPY FILMY 2/11

DĚCKA JSOU V POHODĚ
USA 2010
Režie: Lisa Cholodenko
Nic a Jules jsou navzdory mužským jménům lesbický manželský pár, vychovávající dvě své děti, osmnáctiletou Joni a patnáctiletého Lasera. Hlavou rodiny je energická, racionální a pracovně vytížená lékařka Nic. Jules, která právě rozjíždí nové podnikání jako zahradnice, zastupuje spíše citový, mateřský princip. Relativní poklid ve spořádané domácnosti se prudce změní, když se děcka seznámí se svým otcem ze spermobanky, pohodovým majitelem příjemné zahradní restaurace a pěstitelem vlastní zeleniny Paulem. A nic už není jako dřív… Komorní snímek se opírá o dobře napsaný a dobře realizovaný scénář a špičkové herecké výkony Annette Benningové (Nic), Julianne Mooreové (Jules), Marka Ruffala (Paul) a Mii Wasikowski (titulní představitelky z Burtonovy ALENKY V ŘÍŠI DIVŮ) v roli Joni. Dominuje mu ovšem specifická vřelost a soucítění. Některé scény sice vhánějí slzy do očí, ale na druhé straně sympatickému dílku, jež podle mne promluví i do výročních filmových klání, rozhodně neschází humor a nadhled.
 

TIPY DIVADLO 2/11

TIPY DIVADLO 2/11

DOBŘE ROZEHRANÁ PARTIE
STEFAN VÖGEL
REŽIE: STANISLAV SLOVÁK
MĚSTSKÉ DIVADLO BRNO
Dva staří kumpáni se každý týden už sedmatřicet let scházejí nad šachovnicí pod mírně nadživotním válečným portrétem Winstona Churchilla. Anglický vdovec a jeho soupeř, Skot. A po několika zničených hospodyních – nová. Temperamentní Němka, kterou ti dva kdysi ve válce přece porazili. DOBŘE ROZEHRANÁ PARTIE Stefana Vögela. A na scéně Mošova výsostného divadelního teritoria tři legendy brněnského divadla: Jaroslav Dufek, Zdena Herfortová a Ladislav Lakomý. Po premiéře jim vestoje tleskali tentokrát i kritici. Z nevraživých situací vykouzlili ti tři odpuštění lidských slabostí motivovaných možná i společenskou nedoceněností. A zvrátili dějiny. Po rozvratu bojové morálky spojeneckých veteránů Freda Kowinského a Walta – nejenom při malých a velkých rošádách se dokonce podváděli – se vítěznou mocností přece jen nakonec stala třetí říše, zastoupená paní Rosalindou Hundsheimerovou, která si pány dokonale omotala kolem prstu. Sluší se podotknout, že to nevadí ani Winstonovi na zdi, ozbrojenému sovětským samopalem s talířovým zásobníkem. Dejž pánbů, aby ti tři nebyli pro jeviště spolu přemluveni naposledy. Sluší jim to náramně!

Gael Garcia Bernal

Gael Garcia Bernal

„Talent přežije a zůstává, zatímco krása se ztrácí.“ To jsou slova talentovaného mladého muže, kterého magazín Lidé Španělska zařadil mezi pětadvacet nejkrásnějších lidí světa.
 

Fotograf  Joe Klamar

Fotograf Joe Klamar

Fotoreportér je tak dobrý, jako jeho poslední fotografie

CZECH PRESS PHOTO je platforma pro nezávislé obrazové svědectví o životě. Soutěž, kterou hodnotí mezinárodní porota, i následné výstavy, mají fotografy v každodenním stereotypu práce motivovat k osobnímu přístupu, a tak stimulovat rozvoj fotožurnalismu. A veřejnosti umožňuje být očitým svědkem událostí a jevů uplynulého roku.
 

MONGOLSKÝ WESTERN

MONGOLSKÝ WESTERN

Monika Břusková poznala svého životního partnera Tomáše Trampotu před dvanácti lety. Oba tehdy cestovali po USA. Od té doby navštívili více než dvacet zemí na třech kontinentech. A ačkoli se potápěli v thajském a karibském moři, obdivovali bájné Machu Picchu, plavili se po Yukonu, autostopem projeli Chile a Argentinu a jejich chodidla se nořila do horkého písku na pláži Copacabana v Rio de Janeiru, jejich největším zážitkem bylo setkání s Mongolskem.
 

VÝROČÍ  VLASTIMIL BRODSKÝ A JIŘÍ SOVÁK

VÝROČÍ VLASTIMIL BRODSKÝ A JIŘÍ SOVÁK

NEOBYČEJNÍ PŘEDSTAVITELÉ OBYČEJNÝCH LIDÍ

Ne všichni z našich čtenářů a čtenářek, kteří rovněž patří mezi jejich ctitele, tuší, že dva velmi populární herci byli téměř dvojčata. Patnáctého prosince 1920 se slavilo u Brodských, Jiří Sovák, vlastním jménem Schmitzer, byl o pouhých dvanáct dnů mladší.
 

Herec  Johnny Depp

Herec Johnny Depp

Pirát v továrně na čokoládu

Žádný hollywoodský herec nemá za sebou tolik ulítlých postav jako Johnny Depp. Vděčí za ně hlavně své opakované spolupráci s režisérem Timem Burtonem. V jeho novince ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ ztělesnil pošahaného Kloboučníka s oranžovými vlasy, který se občas zařehtá jako Mozart ze slavného Formanova filmu. Jinou polohu svého herectví předvedl v akční komedii CIZINEC, která v těchto dnech vstupuje do našich kin. V ní je jako zdánlivě bezvýznamný turista osloven tajuplnou kráskou. Poté, co společně doputují vlakem do Benátek, vyjevený Frank se stane objektem pronásledování agentů i najatých vrahounů…

Sochař  Antonín Kašpar

Sochař Antonín Kašpar

Postav dům, zasaď strom, počni syna …a posvěť místo sochou

Prvá tři důrazná přikázání může kterýkoli pracovitý, budoucnost uznávající a milující muž s vizí naplnit. Posvětit místo sochou, to už je úkol, jakých se dostávalo snad jen hrdinům z bájí. A jestliže úkol splnili, stali se nesmrtelnými. Když uznávaný kunsthistorik Ivan Neumann zahajoval výstavu akademického sochaře Antonína Kašpara v pražské Galerii české plastiky, potěšil ho konstatováním, a teď volně citujme, že „sochy byly a jsou stavěny na historicky významná a posvátná místa, aby stvrdily jejich neobyčejnost. Antonín Kašpar naopak postavením své sochy na kterékoli místo v krajině nebo lidském sídle učiní ono místo posvátným“.
 

Zborovský Žižka

Zborovský Žižka

Dne 29. srpna 1918 se stal velitelem Čs. armádního sboru v Rusku generálmajor Jan Syrový. Muž, který stál u zrodu tzv. České družiny v Kyjevě a jako její příslušník proslul hrdinstvím, rozvahou i chladnokrevností. Do výčtu jeho schopností k zastávání této významné funkce je však třeba zařadit i zdánlivý handicap, totiž skutečnost, že jeho tvář zdobila černá páska přes pravé oko, které ztratil v předvečer legendární bitvy u Zborova. To, že v těžkých dobách, kdy se rozhodovalo o bytí a nebytí armády, a později i celého národa (na podzim 1938), byl v čele muž poznamenaný stejně jako legendární vojevůdce Jan Žižka, v sobě neslo pro mnohé velkou symboliku. Přinášelo víru, že všechny strázně a nebezpečenství budou překonány a po období útrap se dostaví vítězství.

ZEMSKÝ HŘEBČINEC V PÍSKU

ZEMSKÝ HŘEBČINEC V PÍSKU

Mezi architektonické skvosty města Písku, byť ty mladší, patří bezesporu areál zemského hřebčince, který má od loňského roku status Národní kulturní památka České republiky. Písecký hřebčinec, Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a Zemský hřebčinec v Tlumačově jsou poslední státní podniky specializující se na chov koní.
 

O lékařském řemesle

Je příznačné, že o lékařích se hovoří většinou tehdy, když provedou něco špatně. Když v Benešově narovnají zraněné holčičce špatně ruku anebo v havlíčkobrodské nemocnici dlouho přehlížejí řádění vraha. Občas také, nevím, jestli se to stane jednou za deset tisíc anebo sto tisíc případů, někde zapomenou v těle pacienta nůžky, pak je hned o čem mluvit.
 

TAO SMÍCHU aneb HUMOR NENÍ SRANDA – 24

Definovat humor se pokoušela spousta mudrců. Prvním, o němž víme, byl Aristoteles, jehož spis o humoru a komedii – druhý díl POETIKY – se nám bohužel nedochoval. Jeden její rukopis určitě shořel v požáru obrovské alexandrijské knihovny, která od založení v roce 300 př. n. l. nashromáždila 700 tisíc rukopisů z Evropy, Asie a Afriky, obsahujících všechnu do té doby známou moudrost světa. Požár se udál někdy v 7. století po invazi Arabů za kalifa Omara. Podle legendy dal knihovnu spálit generál Amr, s humornými slovy: „Buď ty všechny knížky odporují koránu a pak jsou kacířské, nebo s koránem souhlasí a pak jsou zbytečné.“

Animovaný film

Animovaný film

Fimfárum je jen jedno!

Já vím, filmová FIMFÁRA jsou tři, a právě uváděný třetí díl, natočený producentem Martinem Vandasem, vstoupí do dějin českého filmu jako první loutkový film 3D. Ale titulkem chci říct, že vnímám FIMFÁRUM DO TŘETICE VŠEHO DOBRÉHO jako fenomén současného animovaného filmu. A vím, že se nemýlím.
 

Jaroslav Kmenta

Jaroslav Kmenta

JSME POŘÁD NA ZAČÁTKU

Naši první schůzku Jaroslav Kmenta zrušil. Omlouval se neodkladnou kauzou. Druhý den přinesla MF Dnes jeho článek o policejní lihové mafii. Za týden sedíme za stolem v kavárně v přízemí budovy jeho deníku na Smíchově. Na první pohled se zdá být laskavým člověkem se smyslem pro humor. „To je dobrý,“ říkám si, „tak takhle vypadá skutečný postrach politiků.“
 

WIKILEAKS: MEGAÚNIK NA OBJEDNÁVKU?

Uniklé tajné depeše na serveru WikiLeaks poškozují USA jen zdánlivě. Ve skutečnosti uniklo přesně to, co se Američanům hodí. Nejen proto si řada lidí začíná myslet, že to byl únik řízený.
 

Pobřeží slonoviny má dva prezidenty

Jak se stalo, že má Pobřeží slonoviny dva prezidenty? Problém vznikl při vyhlašování výsledků druhého kola prezidentských voleb z listopadu 2010, kdy si oba účastníci – odstupující prezident Laurent Gbagbo i jeho rival Alassane Ouattara – přisoudili vítězství.
 

Jak Klaus znovu zmodral a ODS zklausovatěla

Konec roku 2010 „ozdobila“ kauza Drobil: rafinovaný pokus vykrádat státní peníze

Lednovému číslu vévodila kauza Barták. Únorové číslo patří kauze ministra životního prostředí a „nadějného“ místopředsedy ODS Pavla Drobila. Tento příběh už se odehrál za vlády Petra Nečase – a on sám v něm vystupuje katastrofálně. Šlo zřejmě o zásobování pokladny ODS černými stamiliony. Během pár dnů se zhroutil dojem, že vláda složená z ODS, TOP 09 a VV je vládou protikorupční. Jistě v ní sedí dost slušných ministrů, kteří skutečně jdou proti korupci (viz čištění prohnilého ministerstva obrany), ale mechanismus vykrádání státní pokladny a okrádání občanů bohužel pokračuje. Selhal Nečas (ODS), selhal Drobil (ODS), selhal ministr vnitra Radek John (VV). Smutná bilance.

Co se děje… v Africe

Co se děje… v Africe

V Keni se konalo zasedání Mezivládního výboru pro zachování nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. V řeči srozumitelné to znamená, že se vedle hmotných památek snažíme příštím generacím uchovat také lidové zvyky a obyčeje. A tak vznikl tzv. Reprezentativní seznam, kde měla Česká republika pouze jeden kulturní statek – Slovácký verbuňk. Na konferenci v Nairobi přibyl druhý, a to Vesnické masopustní obcházky a masky na Hlinecku. Navíc byla na zapsání schválena nominace Jízdy králů, určitě také zásluhou účasti českého zástupce, etnologa Jana Blahůška ze Strážnice.
 

Co se děje…  …v Hollywoodu

Co se děje… …v Hollywoodu

Komunita Čechů usazených v Kalifornii od Santa Barbary až po Orange County si měla možnost na večírku uspořádaném v domě Lídy Sanderové na Manhattan Beach vyslechnout příběh protikomunistické odbojové skupiny bratří Ctirada a Josefa Mašínových. Josef Mašín a jeho dcera Barbara, autorka knihy ODKAZ, popsali dramatický útěk této skupiny z Československa v roce 1953 přes východní Německo do Západního Berlína. Příběh této skupiny bude rovněž tématem filmu, který připravuje režisér Tomáš Mašín. Společně s mladším z bratrů si už projel trasu útěku. A Josef Mašín k dosavadní spolupráci dodává: „Zatím jsem mu první scénář, napsaný podle knihy Jana Nováka ZATÍM DOBRÝ, neodsouhlasil. Připadalo mi, že podle něj vypadáme jako dnešní teenageři, kteří se baví sprejováním, protože se nudí. Věřte mi, že jsme se nenudili a o zábavu nám v žádném případě nešlo.“
 

Co se děje… v New Yorku

Co se děje… v New Yorku

Ulicemi města New York se i minulý měsíc propletly stovky významných osobností, několik desítek zajímavých umělců a miliony lidí. Zazpívala soulová hvězda Prince, herec Kevin Spacey propagoval svůj nový film CASINO JACK o lobbistovi Jacku Abramoffovi, Americké baletní divadlo tančilo LOUSKÁČKA, popová hvězda Usher hrál a zpíval písně z nového alba RAYMOND VERSUS RAYMOND, Seiji Ozawa dirigoval Saito Kinen Orchestra při zahájení japonského festivalu v Carnegie Hall. Turnerovu cenu vyhrála Susan Philipszová, zatímco do Benátek jede soubor umělců Allora & Calzadilla, kteří mají právě v muzeu MoMA výstavu. Nicole Kidmanová propagovala svůj film ZAJEČÍ DÍRA, první film produkovaný její společností Blossom Films. Magdalena Kožená zpívala v Debussyho opeře PELLÉAS A MELISANDE v Metropolitní opeře. Český jazzman Kája Růžička jr. hrál na svůj saxofon v Carnegie Hall. 

Co se děje… v Londýně

ŽENY NA STARTOVNÍ ČÁŘE (PŘEDPRODEJE)

Ještě než udeřily rekordní prosincové mrazy a Velká Británie zažila nestudenější přelom roku za poslední století, stihli olympijští stavbaři dokončit vůbec první nové sportoviště pro OH 2012, vodní areál White Water ve Waltham Abbey, asi čtyřicet kilometrů severovýchodně od Londýna. Za rok a půl se na něm o medaile poperou se soupeři a s divokou vodou také čeští olympionici. Pokud byste je chtěli na říčce Lee (při jejímž ústí stojí Olympijský park) podpořit, vězte, že lístky na rozjížďky budou stát od 20 do 60 liber a na finále od 35 do 150 liber. Třísetmetrový umělý kanál se otevře veřejnosti už v polovině dubna a odvážlivci si budou moci sjet olympijskou trať na kánoi, kajaku či na raftu za ceny od 49 liber za osobu.
 

Co se děje…  v Berlíně

Co se děje… v Berlíně

Berlínský únor je již tradičně kvůli sněhu a větru studený a nevlídný. I proto se většina Berlíňanů a návštěvníků města těší na filmový festival BERLINALE, aby se mohli schovat do vytopených kin. Ale německá metropole nabízí během února kromě desítek filmů také jiné kulturní zážitky – třeba v prostorách Staré galerie jedinečnou výstavu s názvem ZTRÁTY A NÁVRATY, která veřejnosti prezentuje ztracené a později zpět získané cenné obrazy z 19. století.
 

Co se děje…  v Polsku

Co se děje… v Polsku

V krakovském Národním muzeu se od 25. února do 28. května koná výstava děl Katarzyny Kozyry CASTING. Předtím si ji až do 12. února můžete prohlédnout v nejprestižnější varšavské galerii Zachęta.. Tvorba Katarzyny Kozyry, donedávna hlavní provokatérky na polské výtvarné scéně, je už nějaký čas považována za klasiku. Výstava představí její nejznámější práce, například sochu z vycpaných zvířat PYRAMIDA ZVÍŘAT, instalaci OLYMPIA, záznam jejího boje s rakovinou, a také videa natočená v dámských a pánských městských lázních.
 

Co se děje… ve Vídni

Co se děje… ve Vídni

Pop-art ve VídniŽujeme ve světě plném křiklavé reklamy na nejrůznější zboží, filmů, pestrobarevných plakátů, máme své idoly ze světa showbyznysu… A právě na tento konzumní svět reagovalo koncem padesátých let minulého století umění pop-artu, které vzniklo v USA a Velké Británii. Pop-art zdůrazňoval kýčovitost, barevnost a hlavně věřil v ironii.
 

Co se děje… na Slovensku

Co se děje… na Slovensku

Bratislavské České centrum společně s Divadelními ústavy v Praze a Bratislavě připravilo pro návštěvníky Slovenského národního divadla výstavu připomínající tvorbu Josefa Svobody. Výstava KOUZELNÍK JEVIŠTNÍHO PROSTORU představuje dílo slavného scénografa, architekta a pedagoga prostřednictvím fotografií konceptů i jevištních scén realizovaných v různých evropských divadlech. Svoboda, jenž za svůj život vytvořil na sedm set scén k rozličným divadelním hrám a inscenacím, se prosadil spoluprací s pražským Národním divadlem a Laternou magikou, která mu otevřela cestu do zahraničí. Výstavu umístěnou ve foyer Slovenského národního divadla je možné zhlédnout do 14. února.

O čem se mluví… na Moravě

O čem se mluví… na Moravě

BÁLY, PLESY, MASOPUSTY. Pod tímto lákavým názvem otevřeli v Moravském zemském muzeu – Paláci šlechtičen, pozoruhodnou výstavu masek vějířů a tanečních pořádků, která dává nahlédnout do radostí tance v prostředí šlechty, města i venkova. Potrvá až do 31. května.
 

O čem se mluví…  v Čechách

O čem se mluví… v Čechách

BEATLEMÁNIE! v Českém muzeu hudby v Praze oslovila velké množství lidí napříč generacemi. Pro velký zájem je výstava prodloužena do 6. dubna.

Michaela Gübelová 2/11

Michaela Gübelová 2/11

Vážení a milí,
když jsem přijela do žižkovského ateliéru, kde Janusz Szyndler chystal fotografování Richarda Krajča a autor rozhovoru Pavel Taussig si s ním ještě doplňoval drobnosti do rozhovoru, ani mě vlastně nepřekvapilo, jak je Richard Krajčo v každém ohledu profesionální a nesmírně milý. Prožívá šťastné období. Jeho kapela Kryštof plní největší haly, na scéně Národního divadla hraje hlavní role, do kin jde právě film o něm a jeho kapele, která bude promítání dokonce živě doprovázet, a představení jsou už dávno vyprodaná. Takže žádný profesní mindrák, a k tomu spokojený osobní život. A navíc je sympaticky legrační tím, že když nahlas řekne, co si myslí, okomentuje to – že je to jen jeho „elektrikářský“ názor. Ale to se dočtete…
 

Herec a muzikant RICHARD KRAJČO

Herec a muzikant RICHARD KRAJČO

„VŠEM STRUNÁM ŘEKY TOUŽÍM BÝT TÓN“

Je obdivuhodné, kolik toho už stačil při svém mládí vytvořit. Pohlednému sympaťákovi se sbírají úspěchy a pocty snadněji než jiným, protože si zadává hned v několika tvůrčích oborech. Díky nadání a pilnosti si to může dovolit. Do výčtu tvůrčích profesí, o kterých se dočteme v jeho životopisných heslech, si dovoluji přidat ještě jednu, tu nejpodstatnější, protože si myslím, že je u něho nadřazena všem ostatním a zároveň ty ostatní i poznamenává. S plnou zodpovědností prohlašuji, že Richard Krajčo je básník.

XANTYPA 2/11

XANTYPA Číslo 2/11

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne