XANTYPA 12/14

Herečka Sophia Lorenová

Herečka Sophia Lorenová

Ikona italského filmu oslavila osmdesátiny

Stala se první Italkou, která získala Oscara za hlavní roli v neanglicky mluveném snímku HORALKA. Jejími filmovými partnery byli Cary Grant, Marcello Mastroiani, Paul Neumann, Marlon Brando, Clark Gable, Richard Buton, Anthony Quinn, Peter Sellers, Jean-Paul Belmondo, Peter O’Toole nebo Gregory Peck. Jedna z nejlepších italských hereček, Sophia Lorenová, oslavila letos osmdesátiny.

Hudebník Ivan Kral

Hudebník Ivan Kral

Hudba je pro mě jako dýchání

Ivan Kral patří k nemnoha našim rockovým muzikantům, kteří se výrazně prosadili na mezinárodní scéně. Jeho autorská i interpretační spolupráce s Patti Smithovou nebo Iggy Popem se snad přetřásá v každém rozhovoru, který s ním u nás vyjde. Proto jsem se v tomto interview pokusil skladatele, multinstrumentalistu a zpěváka Ivana Krale představit i trochu jinak – především z jeho lidské stránky. Hudbě jsme se však tak úplně vyhnout nemohli, protože letos na podzim zavítal do své rodné země, nejen aby představil své nové album ALWAYS, které vydal po téměř desetileté pauze (jeho premiérová prezentace proběhla 19. září), ale aby zde odehrál i několik koncertů s doprovodnou skupinou Všichni svatí.

Alfréd Radok

Alfréd Radok

Znovu otevřené studánky

„V životě jsem nepotkal mnoho géniů. Jazyk dnes spíš formují obchodníci než poetové, takže slovo ‚génius‘ nadužíváním zdevalvovalo, ale podle mě byl Radok jedním z mála skutečných géniů, i když řada dokladů pro toto tvrzení je při prchavém charakteru divadelní práce nenávratně pryč. Radokovi dovolili udělat jen pár filmů, ale jeho DALEKÁ CESTA je jedním z dosud neobjevených klasických děl světové kinematografie.“

Dublin

Dublin

Pro citronové mýdlo s Leopoldem Bloomem

Datum 16. června jsem měla v kalendáři zaškrtnuté tlustou fixou dlouho dopředu, a tak když nastal předvečer tohoto významného dne, oslavujícího nejen tu „zvrácenou a obscénní“ knihu s šílenou pověstí, ale i jejího neméně kontroverzního tvůrce s cylindrem na hlavě Jamese Joyce a všechny podivné Joycemilce z celého světa, s rozechvěním jsem si sbalila objemné zavazadlo, tím těžší, čím více knižních svazků jsem přidávala. Na cestu do kreativního města literatury pod patronací UNESCO jsem byla připravena.

CAMINO DE SANTIAGO

CAMINO DE SANTIAGO

Život je cesta a cesta je život

Španělsky se cesta řekne el camino. Camino de Santiago, Svatojakubská cesta, je bezesporu tou nejznámější ve Španělsku. Vlastně je jednou z nejznámějších na světě. V roce 1987 byla vyhlášena evropskou kulturní cestou a v roce 1993 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V dnešní době, kdy moderní poutní hnutí zažívá nebývalý rozmach, ji ročně absolvuje přes dvě stě tisíc lidí z celého světa, a počet poutníků nadále roste.

„Limonádník“ slaví padesátiny

„Limonádník“ slaví padesátiny

Tedy ten filmový. Jeho premiéra v říjnu 1964 v pražské Alfě se protáhla na deset týdnů, během nichž se promítal! Velice by se však mýlil každý, kdo by se celkem logicky domníval, že film, který je pasován i ve světě na klasika mezi parodiemi, byl okamžitě zahrnut chválou domácích kritiků. Chyba!

Ichtyolog Petr Spurný

Ichtyolog Petr Spurný

Příběh kapra

Ještě dnes cítím, jak mne studily rukávky domácí flanelové košile promočené až k lokům, když jsem se snažila hladit ve vaně kapra. Na Štědrý den jsem vždycky ráno předstírala, že ještě spím, abych se vyhnula přípravám na završení jeho rybího osudu. Jak šla léta, tatínek už pak kapříka nezabíjel. S krácením vlastního životního času ho opouštěla schopnost připravit o život jakéhokoli tvora.

S Michaelem Žantovským o jeho knize HAVEL

S Michaelem Žantovským o jeho knize HAVEL

„Havel byl jedním z nejdůležitějších intelektuálně-buřičských státníků své doby – nekonformní, odhodlaný žít v pravdě, zpytoval systém, spoluobčany i sám sebe. Není nikdo povolanější než Michael Žantovský, aby popsal, interpretoval a analyzoval tohoto morálního giganta. Žantovského biografie Havla je napsaná s obrovským pochopením, upřímností a láskou a poskytuje nám expertní rozbor nejen politiky, ale také Havlových her.“ Takto popisuje knihu Michaela Žantovského, nazvanou prostě HAVEL, slavná americká politička českého původu, Madeleine Albrightová.

Betlémy pražských kostelů 2014

Betlémy pražských kostelů 2014

Od 24. prosince po celé vánoční období jsou v mnoha kostelech vystavovány betlémy. V Praze budou letos rodinné procházky za jesličkami ještě zajímavější, protože Arcibiskupství pražské vydalo brožurku s historií jednotlivých betlémů, v níž se také dozvíte časy bohoslužeb.

Dvacet pět po: Intelektuálové všech kaváren, spojte se

Lumpenprezident Zeman se přestal kontrolovat, urval se ze řetězu

Za pár dní oslavíme 25. výročí sametové revoluce. Oslavíme? Kolik lidí bude pád komunistického režimu opravdu slavit? Kolik lidí po čtvrtstoletí pocítí vděčnost za život ve svobodě? Protože nesporně platí, že dnešní stát je stále v maximální míře svobodný, to se nezměnilo. Komunistická minulost se vzdaluje, část lidí zapomíná, část je nespokojena s dneškem, část je moc mladá. To je normální.

Zavádění demokracie v Hongkongu je krajně nejistým podnikem

Ulice Hongkongu zaplavily v září desetitisíce demontrantů požadujících demokratické volby. Ač dle předchozích ujednání měl být od roku 2017 předseda vlády tohoto zvláštního administrativního celku Číny volen všeobecným lidovým hlasováním, v létě pekingská vláda rozhodla, že kandidovat v něm bude smět jen ten, koho předtím doporučí zvláštní výbor posuzující soulad uchazečových názorů s oficiální linií. Svérázné představy komunistické věrchušky o demokracii se příliš nezamlouvají hongkongským občanům.

Co se děje… v New Yorku

Sting poprvé vstoupil na Broadway jako muzikálový skladatel a libretista. Představení POSLEDNÍ LOĎ čerpá inspiraci z hudebníkových dětských zážitků, z britských přístavů a loděnice ve městě Wallsend. I přes Stingovu atraktivitu produkce zatím nedosáhla tržby alespoň ve výši šedesáti procent kapacity sálu, což je základní předpoklad pro to, aby si divadlo na sebe vydělalo. Producenti však věří v příznivé recenze a spokojené publikum, které povzbudí prodeje vstupenek. Sting zároveň vydává desku s hudbou z představení.

Co se děje… v Londýně

Patnácté studiové album Pink Floyd ENDLESS RIVER mířilo druhé listopadové pondělí na pulty s nepřeberným počtem přívlastků. Hovoří se o něm jako o novém, ale většina skladeb pochází z roku 1993, kdy se trio Gilmour – Wright – Mason sešlo po delší přestávce k druhému samostatnému projektu po hořkém rozchodu s baskytaristou Rogerem Watersem. „Chtěli jsme se tehdy znovu trochu poznat, a tak jsme začali několika improvizovanými sessions, což trvalo asi dva týdny,“ vzpomíná David Gilmour. Zvukový záznam z jammování na Gilmourově plovoucím studiu Astoria a ve studiích Britannia v londýnském Fulhamu se staly základem pro údajně vůbec poslední projekt Pink Floyd. Je současně poctou klávesistovi Ricku Wrightovi, který před šesti lety podlehl rakovině. „Pracoval jsem nedávno na svém hudebním projektu a uvědomil si, že Rick tu už se mnou není. Už se nemám s kým věčně dohadovat a vést takovouhle hudební konverzaci,“ vysvětluje Gilmour.

Co se děje… v Paříži

Tradice vánočních trhů je v Paříži velmi populární, prakticky každá čtvrť má ten svůj. Nejznámější a turisticky nejvyhledávanější je trh na Champs-Elysées. Sto sedmdesát bílých chatek se táhne od náměstí Concorde až k výstavní síni Grand Palais. Nabízí nejrůznější slané i sladké laskominy, rukodělné výrobky i koření. Krásně nasvícené Champs-Elysées stojí za vidění, ale zajímavější jsou trhy menší, mimo nápory turistů. Krásný trh s výhledem na Eiffelovku je na Trocadéru, milovníci moderní architektury ocení trh v La Défense, čtvrti mrakodrapů a kancelářských budov. U vlakového nádraží Saint-Lazare se tradičně koná alsaský vánoční trh s regionálními specialitami. Dostane tu choucroutte i preclíky, k pití pak výborné suché alsaské víno nebo pálenku těch nejpodivnějších příchutí (jahody, maliny, lii).

Co se děje… ve Vídni

Kouzlo adventu! Předvánoční čas je ve Vídni každoročně provoněn punčem, který se pije na jednadvaceti adventních trzích a rozlévá se do speciálních hrnků. Ty mají každý rok jiný design a těší se přízni nadšených sběratelů. Ale rakouská metropole nabízí během adventu i řadu kulturních zážitků. Nechte se inspirovat!

Co se děje… na Slovensku

Letošní 24. ročník festivalu MĚSÍC FOTOGRAFIE přinesl v listopadu množství individuálních i kolektivních výstav, které bylo možné zhlédnout v bratislavských galeriích a muzeích. Řada z nich pokračuje v prosinci. Je mezi nimi například výstava SORELA – CHCETE SOCIALISTICKÝ REALISMUS? MÁTE HO MÍT!, na níž český fotograf, teoretik fotografie, publicista a spisovatel Josef Moucha představuje kolekci dokumentárních fotografií s tématem socialistický realismus. Organizátorem výstavy je Středoevropský dům fotografie v Bratislavě společně s Českým centrem; návštěvníci ji mohou vidět do 14. prosince.

O čem se mluví… na Moravě

Po několika letech spojí Filharmonie Brno a sbor Kantiléna svoje síly s dnes už legendárním Pavlicovým Hradišťanem k adventnímu koncertu, který se tentokrát uskuteční v moderním prostředí brněnského Sono centra. Vánoční koncert s neobvykle zpracovanou inspirací moravským folklorem zazní 21. prosince.

O čem se mluví… v Čechách

ZA JEŽÍŠKEM DO AFRIKY. Betlémy a jesličky z černého kontinentu vystavuje Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci do 11. ledna 2015.

Michaela Gübelová 12/14

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, tyto řádky píšu den po oslavách 25. výročí sametové revoluce. Včera se Národní třída, Václavské náměstí a mnoho dalších míst v republice proměnily v happeningy oživené červenými kartami – už se zase stydíme za prezidenta… Od rána jsem chodila po městě a vybavovala si každý okamžik toho úžasného euforického listopadu ’89, ale i pocity, jak jsem se ještě osmnáctého v davu na Václaváku bála, jaká nám tam byla zima a jak minutu od minuty a den po dni vzrůstala naděje, že se svoboda a demokracie stane skutečností.

Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák

O mamince, tatínkovi, válečných Vánocích a o knížce podle, které možná vznikne další film

Blíží se Vánoce. Čas, kdy se děti těší na Ježíška a kdy ti, co už nejsou malí, více než kdy jindy vzpomínají na své dětství a na ty, kdo už tady nejsou. Takový je i náš vánoční rozhovor se Zdeňkem Svěrákem.

XANTYPA 12/14

XANTYPA Číslo 12/14

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne