XANTYPA 12/12

Himálaj – Ladak – Malý Tibet – Sever Indie

Himálaj – Ladak – Malý Tibet – Sever Indie

Všechny tyto názvy spojuje krásná krajina, srdeční lidé, zasněžené vrásčité hory budící respekt svými vrcholky, které sahají až do nadmořské výšky 7000 metrů. Indii musíte milovat, nebo nenávidět, nic mezi tím není možné. A pokud ji milujete, tak navždy a věrně.

Chirurg Bohdan Pomahač

Chirurg Bohdan Pomahač

Mistr transplantací

Jedenačtyřicetiletý český chirurg Bohdan Pomahač už šestnáct let pracuje v nemocnici Brigham and Women’s Hospital v Bostonu, kde stačil uskutečnit řadu ojedinělých transplantací. Patří dnes k nejuznávanějším plastickým chirurgům světa. O výkonech jeho týmu se hovoří jako o zázracích. Říká, že strategicky myslet a předvídat ho už v mládí naučily šachy.

Kníže Karel Schwarzenberg

Kníže Karel Schwarzenberg

O rodičích, exilu a prezidentské volbě

S knížetem Karlem Schwarzenbergem jsem se poprvé setkal v roce 2002, kdy jsem točil pro Českou televizi dokument s názvem POTOMCI PŘEMYSLOVCŮ ANEB TRADICE ZAVAZUJE. Teď se s ním potkávám podruhé, po deseti letech, na zámečku Dřevíč nad Nižborem v době, kdy kandiduje na prezidenta republiky.

Vánoce

Vánoce

Průvodce pražskými betlémy

Pro všechny, kdo se o Vánocích chtějí přijít podívat do pražských kostelů na jesličky, připravilo letos Arcibiskupství pražské brožurku, z níž se mohou dozvědět více o jejich historii i o smyslu Vánoc.

PLUMLOV

PLUMLOV

Vyvýšenina nad říčkou Hloučelou u městečka Plumlov na Hané byla již od druhé poloviny třináctého století střežena hradem. Dnes ze stejného místa shlíží na příchozího poněkud přízračně působící torzo nedostavěného zámku, zhmotnělý sen o architektuře sněný šlechticem, který v něm nikdy trvale nebydlel.

Libanon se chce postavit na vlastní nohy

Nepokoje, jež vypukly v Bejrútu po zavraždění šéfa libanonských tajných služeb Visáma Al-Hasana, naznačily, jak křehký je mír v téhle zemi ležící na křižovatce cest i kultur. Generál Hasan byl šéfem ochranky premiéra Rafíka Harírího, který podlehl atentátu v roce 2005. Poté vedl vyšetřování, na jejichž základě ze zosnování premiérovy vraždy veřejně obvinil sousední Sýrii.

Dárky, dárky, dárky…

A už tu máme zase na krku prosinec a s ním Vánoce a s těmi shánění dárků.
Dárek může být živý či neživý a jeho jedinečnost tkví v tom, že jej nekupujeme (případně nekrademe) v samoobsluze, ale dostáváme zdarma většinou s milým úsměvem a očekáváním dárce, že ho zahrneme díky

Sibiřská magistrála aneb jedeme dál

Sázku na čistotu volební kongres Občanské demokratické strany v Brně zavrhl

Ani drtivě prohrané krajské a senátní volby nevyhodily Petra Nečase ze sedla. Na kongresu ODS v Brně si udržel post předsedy. Vyhrál hned v prvním kole, dostal 60 procent hlasů delegátů. Setrvačnost modré strany je sebevražedná. Změnila se část místopředsedů. Korunním princem ODS je po prvním listopadovém víkendu Martin Kuba, ministr průmyslu a přítel „kmotra“ Pavla Dlouhého alias knížete z Hluboké. S kmotry či s klientelistickým systémem jsou spojeni všichni muži – místopředsedové. Jediná, která s tímto světem nemá nic společného, je Miroslava Němcová, ta však prošla jen o tři hlasy.

Co se děje… v New Yorku

Den díkuvzdání, slavený čtvrtý čtvrtek v listopadu, patří mezi nejdůležitější americké svátky, protože na rozdíl od křesťanských Vánoc ho slaví většina zdejších obyvatel. Jde o připomínku hostiny, na níž v roce 1621 tři dny posedělo padesát tři osadníků společně s devadesáti domorodými obyvateli a oslavili tak úspěšnou sklizeň. Dnešnímu stolu vévodí obrovský krocan, který by se do našich evropských sporáků nevešel.

Co se děje… v Paříži

Nejslavnější černá kočka? Symbol Paříže? Stokrát omílaná reprodukce? To všechno, ale i mnohem víc je Le Chat Noir (Černá kočka), ikona kabaretu stejného jména, který vznikl v roce 1881. Jeho zakladatel Rodolphe Salis je i autorem známého plakátu – od té doby jednoho z poznávacích znamení Paříže. Salis toužil otevřít literární a hudební kabaret, dlouho ale vymýšlel trefné pojmenování. Jednoho dne šel po Montmartru a našel na ulici černou kočku. A jméno jednoho z neoblíbenějších avantgardních kabaretů bylo na světě. Výstava představí na dvě stě děl, mimo jiné od Henri de Toulouse-Lautreca, Edouarda Vuillarda či díla symbolistů. K vidění od 13. září 2012 do 13. ledna 2013 v muzeu Montmartre.

Co se děje… ve Vídni

Advent Prosinec ve Vídni je proslulý adventním kouzlem. Na zdejší vánoční trhy se sjíždějí lidé nejenom z celého Rakouska, ale i ze všech koutů Evropy.

O čem se mluví… na Moravě

Janáčkova akademie múzických umění v Brně dokončila v Orlí ulici stavbu nového, špičkově vybaveného divadla, které je dílem architektů Milana Raka a Pavla Rady. Bude sloužit především adeptům opery a muzikálu. První inscenací zde uvedenou se stal taneční muzikál FOOTLOOSE.

O čem se mluví… v Čechách

Tématem tradiční vánoční výstavy v Betlémské kapli je tentokrát čas. Vedle betlémů a vánočních ozdob z různých materiálů totiž také ukáže historické způsoby měření času. Vodní, přesýpací, olejové-ohňové hodiny, starou hodinářskou dílnu i betlémský orloj, který budou moci návštěvníci sami uvádět do pohybu. Své umění tu předvedou i řezbáři a krajkářky. (1. 12. 2012 – 6. 1. 2013)

Michaela Gübelová 12/12

Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, často myslím na své přátele v New Yorku. Někteří z nich bydlí na dolním Manhattanu, který – kromě New Jersey a mnoha dalších oblastí nejen USA – nedávná vichřice postihla nejvíce. V bytech zatím nemají teplo ani světlo, doprava je ochromena. Statečně a solidárně nesou tu přírodní katastrofu.

Herečka Eva Holubová

Herečka Eva Holubová

Skvělá herečka, držitelka Českého lva, i americké ceny Tribeca, u českých diváků již dlouho na předních místech žebříčku popularity. S Tomášem Vorlem se přátelí od gymnázia. On jí říká Holubičko a obsazuje ji do všech svých filmů.

Režisér Tomáš Vorel

Režisér Tomáš Vorel

Cesty Tomáše Vorla

Patří k těm, co vzdorují času. Nemám na mysli jen jeho fyzický zjev (i v pětapadesáti působí spíš chlapeckým než chlapským dojmem), ale hlavně mi vždycky znovu a znovu bere dech přímočarost, s jakou žije i formuluje své myšlenky a názory.

XANTYPA 12/12

XANTYPA Číslo 12/12

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne