XANTYPA 11/13

Točit Havla se nebojím

Točit Havla se nebojím

S režisérem ROBERTEM SEDLÁČKEM o televizním projektu České století, zobrazování historie a kouzlu středověkých kronik

Robert Sedláček (1973) patří k nejosobitějším filmařům své generace. Jeho filmy PRAVIDLA LŽI (2006), MUŽI V ŘÍJI (2009) nebo RODINA JE ZÁKLAD STÁTU (2011) jsou nadšeně přijímány zejména náročnými diváky a pravidelně získávají ceny filmových kritiků. V současné době Česká televize premiérově uvádí cyklus hraných filmů ČESKÉ STOLETÍ, které natočil podle scénáře spisovatele Pavla Kosatíka. Tento ojedinělý projekt nabídne v první fázi pět celovečerních filmů týkajících se klíčových okamžiků našich moderních dějin, další čtyři díly budou představeny v příštím roce.

Psychiatr MUDr. Martin Jarolímek

Psychiatr MUDr. Martin Jarolímek

Schizofrenie po Matrixu

Může mít kultura, umění, umělecké dílo vliv na chápání psychických poruch nebo dokonce přímo na jejich obsah či vývoj? Film MATRIX je jedním z přelomových podobenství vypovídajících o tom, do jaké míry v moderní době ještě stále žijeme své skutečné životy. Razancí výpovědi, dokonalými triky, rovinou vyprávění, v níž se sugestivně zaměňuje skutečný svět s tím virtuálním, se však stal i „mucholapkou“ pro psychicky narušené současníky, a také schizofreniky.

Marie-Antoinetta

Marie-Antoinetta

Dvakrát popravená královna

Letos uplynulo 220 let ode dne, kdy se sesazená francouzská královna Marie-Antoinetta vydala na svou poslední cestu: z pařížské Conciergerie na tehdejší „place de la Révolution“, kde se extrémističtí francouzští revolucionáři podlým způsobem nadobro zbavili persekvovaného symbolu monarchie. Za jasného podzimního poledne 16. října 1793 Marie-Antoinetta s několikaměsíčním odstupem následovala Ludvíka XVI., smířená se zločinem, který se na ní Velká francouzská revoluce chystala spáchat: „Byla jsem právě odsouzena, nikoli však k hanebné smrti, která je hanebnou jenom pro zločince, ale proto, abych šla za vaším bratrem. […] Jsem klidná jako člověk, jehož svědomí si nemá co vyčítat,“ píše Marie-Antoinetta své švagrové madam Élisabeth ve svém posledním dopise brzy ráno za svítání.

Laos

Laos

Časy se mění

 Chudý asijský stát zhruba třikrát větší než Česká republika, ovšem s pouhými sedmi miliony obyvatel. Země disponující minimem nerostných zdrojů, těží se tu především cín a dřevo. Kvůli politickým veletočům posledních desetiletí změnila radikálně způsob hospodaření. Tak nějak by mohla znít stručná ekonomická charakteristika Laosu. O tom, jaký skutečně je, to ale příliš nevypovídá.

Od Plastiků k Půlnoci a zase zpět

Od Plastiků k Půlnoci a zase zpět

aneb Písničky ze zoufalství

Zdálo se, že se stane nemožné a na socialistických pódiích uvidíme skutečně živé The Plastic People Of The Universe! Píše se rok 1987 a Plastici – byť tentokráte jen pod „tajemnou“ zkratkou PPU – se chystají konečně vystoupit veřejně…

Bojovníci proti Bruselu

 Impulsem k rozmachu nacionalistických hnutí v Evropě se stal rozpad východního bloku v roce 1989, o tři roky později následovaný přerodem Evropských společenství v úžeji stmelenou Evropskou unii. Strany hájící údajně ohrožené národní hodnoty a více či méně ostře vystupující proti přistěhovalcům pronikly do parlamentů mnoha zemí a brzy se staly trvalou součástí politické mapy kontinentu.

Nejít k volbám je také svobodný postoj

Ale přijatelná strana se ještě stále vybrat dá

Od pádu premiéra Petra Nečase (ODS) utekly čtyři měsíce. Vládne vláda bez důvěry, ale už se nám to zdá normální. Václav Klaus by řekl: Tramvaje jezdí, voda teče, elektřina svítí. Exprezident sice nikam nekandiduje, ale kampaň dělá nepřetržitě. Před týdnem navrhl, aby Česko vystoupilo z EU. Pravil, že den poté by se nestalo nic hrozného: „Já myslím, že by tramvaje jezdily, voda tekla, elektřina svítila.“ Ta moudrá slova pronesl při uvedení knihy ČESKÁ REPUBLIKA NA ROZCESTÍ. ČAS ROZHODNUTÍ. Napsal ji spolu s dalšími lidmi z jeho Institutu.

Dopis… z Tokia

 Člověk může mít z fantastických či vědeckých filmů pocit, že kolize paralelních světů je značně nepříjemnou záležitostí, která může člověku pokazit i celé nedělní odpoledne. Tokio, kde k něčemu takovému došlo, ale vypovídá o tom, že se nemusí jednat zase o tak dramatickou událost.

Co se děje… v New Yorku

Do Brooklyn Academy of Music zavítala z Londýna opera ANNE NICOLE o striptérce, playmate a oddané dědičce Anne Nicole Smithové. Měla tu nejlepší kariéru, jakou si prostoduchá žena se silikonovými vnady může přát; vyvrcholila svatbou s ropným magnátem, starším o 62 let, a po roce a půl jeho smrtí v jednadevadesáti letech. Smithová se dlouze soudila o dědictví s magnátovou rodinou. Zemřela v roce 2007 po předávkování léky. Hra pojednává lačnou ženu laskavě a s nadhledem. Autorem hudby je Mark-Anthony Turnage, libreta Richard Thomas.

Co se děje… v Paříži

Mexická malířka Frida Kahlo a její manžel Diego Rivera byli jedním z nejzajímavějších uměleckých párů 20. století. Vášnivá láska protkaná nitkami žárlivosti, zloby i nenávisti se promítla zejména do malířčina díla. Jejich společnými tématy pak byly politická angažovanost, revoluce, náboženství, venkov – to vše propojené s mexickým mysticismem. Jejich plátna vystavuje pařížská Orangerie až do 13. ledna 2014.

Co se děje… v Londýně

 Když se kurátorka výstavy portrétů vídeňských malířů z přelomu 19. a 20. století (Klimt, Schiele, Kokoschka, Gerstl a další) Gemma Blackshawová začetla v polovině října do novinových recenzí, mohla snadno nabýt dojmu, že tři roky usilovné práce vyšly vniveč. „Výstava je srdcervoucí promarněnou příležitostí a intelektuální ostudou Národní galerie, která se musí při prezentaci moderního umění rapidně zlepšit,“ napsala ve Financial Times Jackie Wullschlagerová s přípodotkem, že vídeňský modernismus je fantastické téma a její hlavní hvězda Egon Schiele neměl v Británii nikdy samostatnou výstavu.

Co se děje… na Slovensku

Slovenským fanouškům se 4. listopadu představí balkánský hudebník Goran Bregović s nejnovějším albem nazvaným CHAMPAGNE FOR GYPSIES. Slavný skladatel a producent, který světového věhlasu dosáhl spoluprací s režisérem Emirem Kusturicou, vystoupí společně s kapelou Wedding and Funeral Band v bratislavské Hant Aréně (ŠH Pasienky).

O čem se mluví… na Moravě

V Hustopečích byl zpřístupněn obnovený židovský hřbitov, dnes jediná zachovaná památka na někdejší poměrně významnou židovskou komunitu. Většina hustopečských Židů se stala obětí holocaustu a zdejší chátrající synagoga byla zbourána v roce 2010.

O čem se mluví… v Čechách

David Černý: Über ego
Umělec po delší době představuje svoji nejnovější tvorbu, jejíž součástí je i šestimetrová instalace IN UTERO, umístěná ve veřejném prostoru v blízkosti galerie (pražská Dlouhá ulice). Černý je známý především svými monumentálními realizacemi, jako jsou Entropa (Brusel), Mimina na Žižkovské věži, Sv. Václav v Lucerně, Růžový tank nebo London Booster (klikující autobus na olympiádě v Londýně). Uvádí Galerie dvorak sec contemporary, Praha – Staré Město (do 6. prosince).
 

Michaela Gübelová 11/13

 Vážené a milé čtenářky, vážení a milí čtenáři, zatímco píšu tyto řádky, máme pár dní do předčasných voleb. A až bude tato Xantypa v prodeji, budeme už mít jasno, jak volby dopadly. Neznám ve svém okolí člověka, který by k volbám nešel, kterému by byla naše budoucnost lhostejná. Jenže většina z nich je rozpačitá, protože neví, koho vlastně volit. To prožíváme v posledních letech nějak často… Jak krásné by bylo nadšení a odhodlání, které jsme společně sdíleli v listopadu před čtyřiadvaceti lety… Inu, demokracie je velmi křehká.

Herečka Taťjana Medvecká

Herečka Taťjana Medvecká

To že je nudná persona?!

Sešli jsme se v kavárně Louvre, ale přála si, aby to bylo v nekuřácké části. Objednala si pozdější oběd, k pití nechtěla nic. Ani bílé víno, které by se k lososu hodilo – číšnice jí totiž potvrdila, že je studené. Proto si ho dá až doma, nevychlazené.

XANTYPA 11/13

XANTYPA Číslo 11/13

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
7-8/2020

XANTYPA 7-8/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne