XANTYPA 11/11

Lví bratři v Khwar

Lví bratři v Khwar

Slunce už zvolna, ale nezadržitelně končilo svou denní pouť napříč oblohou afrického nebe.

Vizionář Karel Janeček

Vizionář Karel Janeček

Chce lidem zvednout sebevědomí

Karel Janeček je matematik s racionálním myšlením a je přesvědčen, že lidé jsou ve své podstatě dobří. Je přesvědčen, že apatii, která panuje ve společnosti, se dá zabránit jen tím, že se otevřeně bude mluvit o skutečné hrozbě – pokud totiž ke změně nedojde, dopadne to špatně. Ty, kteří ze společnosti na její úkor tyjí, jasně nazývá zlojedy a zjedy.

Maroko

Maroko

Pohádkový předpokoj Afriky

Kdo si myslí, že dnešní Maroko je čistě turistickou zemí, kde se dějí pouze věci očekávané a cestovními kancelářemi pečlivě naplánované, může být hodně překvapen. Stačí vyrazit sem na vlastní pěst s batohem na zádech, a dobrodružství se určitě jen pohrnou. Maroko totiž reprezentují nejen věhlasná královská města s jejich pohádkovou architekturou či nablýskané fasády hotelových komplexů rozesetých podél pobřeží. Marocké království je, a vždy bylo, jakýmsi přirozeným předpokojem Afriky – a kdo jednou tuhle kouzelnou zemi navštívil, bude se sem vždycky rád vracet.

Režisér Radovan Lipus

Nejcennější je často to, o čem nevíme

O šestnácti letech ŠUMNÝCH MĚST, o skryté hodnotě věcí, o nichž člověk neví, o nebezpečí dobře vyšlápnuté boty a o tom, že sport zkresluje národu jeho sebehodnocení. S Radkem Lipusem, divadelním režisérem a spoluautorem a zároveň režisérem televizních ŠUMNÝCH MĚST.

Spisovatel Pavel Bušta

Jak se rodí literát

O proniknutí na literární výsluní sní mnoho lidí, od patnácti do pětaosmdesáti. Jak na to – jsou-li mé informace přesné – však žádná chytrá příručka neexistuje. Vedle nezbytného talentu a píle je k dosažení úspěchu třeba i notné dávky štěstí; ať mu nadbíháme jakkoli, onen nevypočitatelný dobrodinec se usměje, na koho se mu zamane. S volbou studenta PAVLA BUŠTY, který se vydáním knižní prvotiny v předním pražském nakladatelství stal nejmladším českým literátem, tedy vskutku neotálel.

Galerista Zdeněk Sklenář

Moderní umění – láska, rozmar, investice?

Galerie Zdeněk Sklenář na pražském Smetanově nábřeží je ojedinělá. A to nejen geniem loci, kde se potkávají múzy ze sousedního Hollaru, FAMU, kavárny Slavia či z Národního divadla. Ve výstavním prostoru, k němuž nedávno přibyla v těsné blízkosti velkorysá Galerie S, se člověk setkává s moderním uměním ve zvláštní intimitě. Je to dané jednak osobním přístupem k návštěvníkům a jednak vztahem Zdeňka Sklenáře k vystavovaným a prodávaným dílům.

Herečka  Pavlína Štorková

Herečka Pavlína Štorková

Takový čistý, nepopsaný list

K Pavlíně Štorkové mě přivedla postava Silence v inscenaci hry Moiry Buffiny KRÁL JE PANNA, kterou s herci Klicperova divadla v Hradci Králové nastudovala režisérka Lída Engelová. Vedle Silence, která je ztělesněním nevinnosti, ztvárnila tato mladá herečka v Lermontovově MAŠKARÁDĚ Ninu jakožto okouzlující stvoření rozdávající důvěru a lásku. Její Zuzana z Havlova ODCHÁZENÍ byla naopak rázná, emancipovaná dívka, od níž by se citu nikdo nedočkal.

Fero Fenič

Fero Fenič

O České televizi

Člověk, který resuscitoval před dvaceti lety český dokument, a ač je dnes těžké si to představit, plnil během devadesátých let veřejnoprávní televizi smysluplným obsahem (vznikajícím v jeho firmě za minimálních nákladů), kandidoval na ředitele České televize. V ideálním světě by člověk s vizí, pragmatickou i romantickou představou o tom, jak má fungovat veřejnoprávní médium, byl ideálním kandidátem na místo v instituci, která je v současné době spíše skomírající mediální zombie. Žijeme však v realitě, která je obhroublá a příkrá, a tak Fero Fenič ideálním kandidátem pouze zůstal.

Ostatky

Na internetu lze najít hezký citát z dopisu křesťanů ze Smyrny, který se týká ostatků jejich umučeného biskupa: „Jsou nám dražší než drahokamy a milejší než zlato. Pohřbili jsme je na vhodném místě; tam se budeme v radostném jásotu shromažďovat a slavit výročí jeho umučení.“

Palestina není, a přece chce žít

Dne 23. září podal palestinský prezident Mahmúd Abbás v Organizaci spojených národů oficiální žádost o uznání nezávislosti své země. Navzdory mizivé šanci na úspěch – neprojde přes veto Spojených států v Radě bezpečnosti – má tento krok význam především symbolický. Palestinští zástupci jím chtěli přilákat pozornost světa k dění v oblasti zmítané vleklým konfliktem už takřka století.

Zběsilost v korupční zemi

Změna musí nastat. Průmyslník Andrej Babiš nabízí Občanské fórum číslo dvě

Jak je? Zběsile. Místní politika připomíná provoz na dálnici někde v okolí Frankfurtu: husto, zácpy, nepřehledno, velká rizika.

O čem se mluví… …v New Yorku

Muzikály se na Broadwayi mohou usídlit na měsíce i roky, nebo naopak po měsících a letech příprav mohou za několik týdnů skončit. Bez ohledu na kvalitu příběhů a písní se vždy divákům z některého ze čtyřiceti pódií dostane obrovské dávky nasazení a energie, které se s prvními takty přelévají do publika jako tsunami a herce, u nichž ho zarazí, jak se takový hlasový rozsah, pohybové nadání a herecký talent mohou sejít v jednom člověku, natož pak ve všech, co jsou ten večer na pódiu.

Co se děje… v Londýně...

Po letním finiši při dostavbě Olympijského parku nabraly přípravy poněkud rozvernější charakter. Tak například David Gold, spolumajitel londýnského fotbalového klubu West Ham United, který se měl na olympijský stadion v září 2012 přestěhovat, prohlásil, že by sportovní chrám mohl dostat do názvu jméno po Ann Summersové.

Co se děje… v Berlíně...

Renesanční portréty zdobí už od konce prázdnin německou metropoli. Jsou k vidění na plakátech zvoucích Berlíňany a návštěvníky města na výstavu TVÁŘE RENESANCE do Bodeho muzea na Muzejním ostrově. Odborná veřejnost i média o této velkolepé přehlídce renesančního umění informují v superlativech.

Co se děje… na Slovensku...

Dříve než obvykle se mohou příznivci kinematografie těšit na Mezinárodní filmový festival Bratislava, který letos proběhne již začátkem listopadu (4. – 9.) a nikoli v prosinci, jak tomu bývalo v minulosti. Program přehlídky naplní filmy začínajících talentovaných režisérů i zkušených tvůrců. Většina z takřka sedmdesáti snímků se na Slovensku bude promítat poprvé, a to v deseti sekcích, z nichž tři z nich budou soutěžní.

O čem se mluví… na Moravě....

O čem se mluví… na Moravě....

Ve zlínském zámku otevřou výstavu významného českého ilustrátora Adolfa Kašpara. Vedle známých akvarelů, kreseb a grafických listů přinese i dosud nepublikované práce z doby, kterou za války nuceně trávil v rakousko-uherské armádě (od 15. 11. 2011 do 29. l. 2012).

O čem se mluví…   v Čechách…

O čem se mluví… v Čechách…

Tonya Graves, Američanka žijící v Praze, je známá především jako zpěvačka Monkey Business. Teď vydala své první sólové album I’AM THE ONLY ME. Zajímavý mix různých stylů pokřtí 21. listopadu v pražském Jazz Docku.

Michaela Gübelová 11/11

Vážení a milí čtenáři, mezi dopisy, které do redakce dostáváme, se často objevovalo přání, že by mnozí z vás rádi četli rozhovor s Davidem Vávrou. A tak jsme ta přání splnili a teď vám povídání s architektem, hercem, spoluzakladatelem Divadla Sklep, svérázným spoluautorem a poetickým průvodcem ŠUMNÝCH MĚST přinášíme. Navíc Marcel Sauer vyzpovídal i Romana Lipuse, druhou (nebo první?) autorskou polovičku a zároveň režiséra oblíbených ŠUMNÝCH MĚST. S Davidem Vávrou souhlasím, když říká, že senzacechtivost v novinách mluví spíš o negaci, ale málo o lidech, kteří se starají o jiné a o osud téhle planety. To jsou hodnotnější věci než něčí poklesky…

Architekt a herec David Vávra

Architekt a herec David Vávra

poetická architektura a barvy šedesátých let

S Davidem Vávrou jsem se poprvé potkal v roce 1986. Před pražský Juniorklub Na Chmelnici jsem přišel na představení MIMOTOČSKŘED CHMELOVÝ o pár hodin dříve a čekal, zda nebude někdo prodávat lístek. Ze dveří vyšel David Vávra: „Jste herec?“ Na negativní odpověď uvedl, že bych mohl být, a vysvětlil, že ne všichni vystupující dorazili, a tak je potřeba, abych za jednoho z nich zaskočil. Po pětadvaceti letech potkávání, pracovních setkání a náhodných zastavení jsme si teď popovídali na zahradě v Braníku.

XANTYPA 11/11

XANTYPA Číslo 11/11

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
1/2020

XANTYPA 1/2020

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne
Inzerce
asociace
Inzerce
janske-lazne