HVĚZDY O NÁS

Listopad 2010
Slunce vstupuje do znamení Štíra 23. října ve 14.36 SELČ a setrvá v něm do 22. 11. 11.15 opět SEČ. Neptun je první polovinu měsíce stacionární a může způsobit mnoho zmatků a ideologických rozepří. V polovině listopadu ho vystřídá současné stacionarita Venuše a Jupitera, a to už je lepší konstelace pro nápravu věcí veřejných i soukromých. Zvýšené opatrnosti je třeba kolem 7. a dále 20. a 29. 11. Pro jednotlivá znamení přinášíme jako obvykle pár konkrétních rad:
 

Beran
Vydejte se bez obav na dalekou cestu za osudovou láskou nebo zakopaným pokladem. Případně na zahraniční misi. Listopad vám přeje ve všem extravagantním, netradičním i dobrodružném.

Býk
Ti, kdo se narodili v poslední dny znamení, mohou čelit podvodům ve firmě, intrikám v úřadu a podobně. Nevěřte nikomu nos mezi očima. Dubnové čeká příliv netušené iracionální energie.

Blíženci
Obávaný Neptun je s vámi zadobře, opozice Merkur-Mars prospěje zejména těm, kdo svou kariéru budují na skandálech či výstřednostech. Seriózní vztahy a partnerské krize teď raději neřešte.

Rak
Využijte Jupiterovy přízně i jeho spravedlivého rozhořčení, a máte-li se o co soudit, neváhejte podat žalobu. Máte před sebou příznivé období pro domáhání se práva a spravedlnosti.

Lev
Nemusíte zrovna do Monte Carla, i doma je dost příležitostí k hazardu, a nejenom v kasinu. Také avantýry si můžete dopřát. Pokud se povznesete nad to, co tomu řeknou lidé či nadřízení.

Panna
Jupiter s Uranem stojí proti vám a vyzývají vás, abyste to tak nenechali a odhodlali se zjednat pořádek a spravedlnost. Jste revolučně naladěni, i nadřízeného můžete svrhnout a vystřídat.

Váhy
Máte doma Venuši a jste zadobře s Neptunem, takže opět nepraktické sny a romantika. Pro kreativní povolání výhodné, živíte-li se něčím praktickým nebo exaktním, vše dvakrát přepočítat!

Štír
Láká vás dobrodružství a nic proti tomu, když jeho dějiště nebude banka nebo burza. Drahým věcem a pronajatým jachtám hrozí zkáza. Budiž vaším vybavením jen to, co můžete postrádat.

Střelec
Nedávejte na nic svůj závazný podpis, Neptun se zastavil ve vašem domě smluv a tiskových prohlášení. Mars a Merkur si vzájemně překážejí ve vašem znamení a nutkají vás k neuváženostem.

Kozoroh
Zdá se, že máte docela vystaráno, jako by vás problémy míjely. Ale finanční transakce raději odložte. Ve vedoucí pozici se může zvýšit vaše obliba pro vaši přísnost, i když je to paradox.

Vodnář
Věnujte se uměnám, když už se u vás Neptun zastavil, a odkládáte-li návštěvu psychiatra, je ten pravý čas ji uskutečnit. S plánem na rychlé zbohatnutí žeňte klackem i nejlepšího kamaráda!

Ryby
Prostořekostí nebo nějakou maličkostí si to můžete v práci pěkně zavařit, ale zato jste přímo gejzírem odhodlání nebát se udělat něco jinak. Planety dělají vše pro to, abyste se prosadili.

J.T.

Štír: Jan Tříska
Ve svých třiadvaceti letech se stal nejmladším členem činohry Národního divadla, ale unikátního a nejbizarnějšího představení, jaké se kdy v ND hrálo, se nezúčastnil. To se konalo 28. ledna 1977 a do dějin vstoupilo pod názvem Anticharta. A že v něm hráli skoro všichni, kdo tehdy někde hráli. Pozvání nepřijali jen nemnozí a Jan Tříska patrně jako jediný pozván nebyl: jeho podpis totiž figuroval na Chartě 77, kterou zmíněné představení v přímém televizním přenosu odsoudilo. – Říká-li se o Štírech, že jsou maximalisté a jedou vždy nadoraz, o Janu Třískovi to platí stoprocentně. Narodil se 4. 11. 1936 v Praze a původně chtěl být tanečníkem. Ale Karel Höger mu přehodil výhybku, poté co ho slyšel recitovat. Tříska studoval na DAMU v letech 1955 – 1959, pak nastoupil do ND a odtud r. 1966 přešel s Otomarem Krejčou do jeho nového Divadla Za branou. To bylo r. 1973 zrušeno a Tříska pak hrál v Městských divadlech pražských. Všechny Třískovy role mají jedno společné – a na filmových si to můžeme zpětně ověřit: nikdy nehrál v ničem, u čeho bylo předem jasné, že to bude špatné. – Třískův ročník 1936 je bohatý na ideologické rebely, což je dáno tehdejší dlouhodobou opozicí Saturn-Neptun. Třískovo štíří Slunce je z opozice napáleno? Uranem, čímž je na nekonvenčnost zaděláno. Zato je Slunce kladně usměrněno Saturnovým trigonem a získává tak schopnost soustředění a vytrvalosti. Třískova disciplína a dokonalá připravenost před započetím práce jsou pověstné. Luna ve svém domicilním Raku se pak projevuje výraznou schopností empatie při ztvárňování role. A hlavně udržuje kořeny s domovem. – V životě Jana Třísky nastaly dva velké zlomy – a oba při generačních planetárních cyklech. První při saturnském, kdy člověk nabývá jistoty sám sebou. Tehdy Tříska odešel z ND do Krejčova netradičního Divadla Za branou. Po dovršení čtyřicítky Uran dorazí do poloviny zvěrokruhu od místa, kde se nacházel při narození, a spouští životní změny. Jan Tříska po Chartě 77 i s rodinou zvolil exil, a když 6. 12. 1977 přistáli v Americe, zmíněný opoziční Uran mu navíc zároveň tranzitoval přes Slunce. Zde se jedná hlavně o schopnost obejít se bez všeho dosavadního a začít úplně jinak. I přes jazykovou bariéru se Tříska uchytil jako herec a zahrál si i ve filmech Miloše Formana. – Uranské změny bývají nevratné, i proto Jan Tříska v Los Angeles zapustil nové kořeny. Do staré vlasti jezdí vystupovat rád, ale pohostinně. Jeho učitel v OBECNÉ ŠKOLE (1991) patří mezi nesmrtelné role a z našeho pohledu Igor Hnízdo rozhodně nezapře, že ho hraje Štír. – Osud Jana Třísky také názorně ilustruje absurditu předlistopadových let. Mladá generace už asi nepochopí, že se tu třináct let nesmělo hrát v kinech NA SAMOTĚ U LESA jen proto, že Jan Tříska měl ve

XANTYPA 11/10 - výběr z článků

Vánoční dárky z Národního divadla

Vánoční dárky z Národního divadla

Letos už nemusíte hrát divadýlko u stromečku s nechtěnými dárky. Darujte každému jen to, co má rád – mladým alternativní divadlo, rodičům operu, manželce balet, přátelům činohru, dětem a vnoučatům víkendová odpolední představení.  

ABECEDA 11/10

ABECEDA 11/10

Dvacet osm písmen, dvacet osm slov a přibližně stejný počet vět. Dost na to, aby na sebe člověk prozradil, co chce. Mnohdy i to, co nechce. Okamžité stručné slovní asociace jsou často upřímnější než dlouho cizelované obsáhlé odpovědi. Abecedu Xantypy můžete brát jako „psychohrátku“ i jako výpověď. Je to pouze na vás, protože počítá s vaší účastí. Závěr – jaká je vlastně zpovídaná osobnost – si totiž děláte sami.

Jak se žilo za socíku

Jak se žilo za socíku

Svaz českých fotografů (SČF) otevřel v rámci projektu Minulost a současnost SČF ve své galerii v pražském Karlíně výstavu s názvem JAK SE ŽILO ZA SOCÍKU.

TIPY VÝTVARNÉ UMĚNÍ 11/10

Evžen Šimera, Zero gravity
Galerie Kressling, Bratislava

04. 10. 2010 – 30. 11. 2010
Malíř Evžen Šimera, který byl v minulosti rovněž mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého, představuje v bratislavské galerii svůj projekt obrazů vzniklých ve stavu beztíže. Své malby už v minulosti vytvářel bez zásahu štětce různými fyzikálními metodami na základě předem daného konceptu. Tak vznikaly stékané obrazy, kdy autor nechal po plátně téct barvu podle gravitace. To ho inspirovalo k realizaci obrazů v prostoru beztíže, kde se nedá pohyb barvy příliš ovlivnit. Výsledkem je série abstraktních maleb, na nichž je opět potlačen záměrný umělecký projev a jejichž původ divák bez návodu v podobě videa natáčení tvorby nepozná.

TIPY ROCK & POP 11/10

Eric Clapton: Clapton
Album s lakonickým názvem je sice první Erikova deska po víc než pěti letech, ale rozhodně to neznamená, že by ty roky Clapton prolenošil. Řekněme, že se tak trochu vracel do minulosti – to muži ve věku občas dělají. V roce 2007 dokončil velezajímavou knihu, rovněž s názvem Clapton – znamenité vzpomínky. Taky se účastnil nepříliš zdařilého opětného setkání slavných Cream (s Jackem Brucem a Gingerem Bakerem), začal znovu spolupracovat se Stevem Winwoodem, parťákem z Blind Faith a natočil album duetů s JJ Calem. Ačkoli – tak trochu vzpomínková je i tato deska, doklad toho, jak Clapton lpí na starých a ještě starších písních, které formovaly jeho hudební začátky. A není to jen blues či country, co na novém albu najdeme.

TIPY KNIHY 11/10

TIPY KNIHY 11/10

BYLY JSME TAM TAKY
V holešovickém Centru moderního umění DOX byla pokřtěna kniha Dagmar Šimkové BYLY JSME TAM TAKY. Jejím prvním kmotrem se stal spisovatel Jáchym Topol, jenž z ní přečetl úryvek, druhým básník Ivan Martin Jirous, který ji políbil. Kniha Dagmar Šimkové je jednou z nejsilnějších výpovědí o tom, co se v padesátých a šedesátých letech odehrávalo v československých komunistických věznicích. Ona sama v nich strávila čtrnáct let. Zemřela před patnácti lety v Austrálii.
 

TIPY KLASICKÁ HUDBA 11/10

Festival Janáček Brno 2010, 16. – 28. 11. 2010
Mezinárodní hudební festival JANÁČEK BRNO 2010 se otevírá podruhé. Letos je jeho tématem Janáček a expresionismus. In memoriam je věnován siru Charlesi Mackerrasovi.
Napěchovaný program klade přirozeně důraz na operu: VĚC MAKROPULOS v podání Helikon-Opera Moskva a v režii impresária souboru, dynamického Dmitry Bertmana – nabídne zajímavé srovnání s původním dramatem Čapkovým. Činohru VĚC MAKROPULOS s hudbou Vladimíra Franze uvede Klicperovo divadlo z Hradce Králové. Pražské Národní divadlo hostuje se skvěle expresivní KÁŤOU KABANOVOU v režii Roberta Wilsona, divadlo z Essenu přiveze operu LULU Albana Berga. Tento „krvák“ nevídáme často. Bergova hudba kreslí sytě psychologizující drama o magickém kouzlu ženy, o zvláštním rozkmitu morálky: Lulu klesne až k prostituci, kterou živí své nejbližší. Dva klienti jsou pro ni osudoví: jeden zabije jejího přítele a Jack Rozparovač Lulu i její lesbickou přítelkyni.

TIPY FILMY 11/10

HABERMANNŮV MLÝN
Česká republika, Německo, Rakousko – 2010
Režie: Juraj Herz
Spisovatel Josef Urban vydal v roce 2001 stejnojmennou knihu, v níž zpracoval skutečný případ z vesnice na severní Moravě, kdy byl těsně po válce brutálně zavražděn zámožný německý podnikatel. S předčasně zemřelým dokumentaristou Milanem Maryškou látku převedli do scénáře, za nějž získali 2. místo v Ceně Sazky. Jak už to tak v kinematografii bývá, realizace náročného koprodukčního projektu se posléze ujal německý scenárista a režisér Juraj Herz.

TIPY DIVADLO 11/10

TIPY DIVADLO 11/10

18. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU
DIVADLO
PLZEŇ 15. – 23. ZÁŘÍ 2010
JE V ČESKU PŘEFESTIVALOVÁNO?Mezinárodní přehlídka v intencích ročníků předcházejících: Z domova, až na nepřítomné výjimky (PŘÍLIŠ HLUČNÁ SAMOTA brněnského Divadla U stolu, HAMLET ostravské Arény), to nejlepší, co se pozvat dá, ze zahraničí – jen na co jsou peníze. Takže účastníků čím dál méně, a v kvalitě mírně kolísavé.

EDITH PIAF – žena, která rozuměla mužům

EDITH PIAF – žena, která rozuměla mužům

Ve smutných padesátých letech, kdy se u nás v rozhlase hrály jen častušky a budovatelské pochody, toužili jsme s přáteli poslouchat i jinou hudbu. Pro mě byl ohromným objevem francouzský šanson a samozřejmě úchvatná Edith Piaf. Jakmile se mi podařilo sehnat gramofon, donekonečna jsem poslouchala nahrávky NE, NIČEHO NELITUJI, MILORD, HYMNA LÁSKY, ŽIVOT V RŮŽOVÉM. 

Článek najdete v tomto vydání
XANTYPA 11/10

XANTYPA Číslo 11/10

Obsah vydání

Archiv starších čísel

Aktuální vydání
XANTYPA 12/2019

XANTYPA XANTYPA 12/2019

Obsah vydání

Inzerce
banner_predplatne